Резултати от 1 до 11 от общо 11

За ДОС при Windows Xp

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #1

    За ДОС при Windows Xp

    Здравейте

    Има един леко дразнещ проблем. Става въпрос за няколко дос програмки, които се стартирват под Windws XP.
    В реда преди бат файла имам MODE CON LINES=25 COLS=80
    Когато програмата се стартира в голям екран, шрифта е някак си малък. По-ситен е. А когато се стартира в прозорец, след това алт+ентър, два пъти двата шифта и няма проблем. Мога ли някак си да го направя така когато се стартира и в голям екран?
    И още нещо... струва ми се, че по-бавна е клавиатурата в дос. Т.е. по-бавно се преминава от опция на опция или е внушение?

    Благодаря !

  2.  
     
  3. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #2

    Re: За ДОС при Windows Xp

    Сещам се за два варианта:

    1. Смени кирилизатора или му виж настройките. Start -> Run.. cmd, отиваш в папката с кирилизатора и пишеш bds.com /? ако кирилизатора е bds.com. Имам едни кирилизатори, ако искаш, пиши каква е програмата, ще сложа няколко.

    2. Направи пряк път (shortcut) до .bat файла и от насройките на самия пряк път (десен бутон, Properties) настройваш разделите Font и Layout.

  4. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #3

    Re: За ДОС при Windows Xp

    Get, какво значи "реда преди бат файла"? Какъвто и да е този ред, махни го.

    Ще допълня малко поста на panevdd:

    Значи, правиш "shortcut" на bat-файла, натискаш десен бутон на мишката върху него, влизаш в Properties и там променяш следните работи:

    Options -> Display Options: Full Screen

    Layout -> Screen Buffer Size -> Width: 80
    Layout -> Screen Buffer Size -> Height: 25

    Layout -> Window Size -> Width: 80
    Layout -> Window Size -> Height: 25


    Нищо друго не пипай и пробвай така. При мен всички "DOS"-овски програми работят безупречно под WinXP с тези настройки, но не забравяй че различните програми искат различни драйвъри за кирилица, но пък тях можеш да ги укажеш в съответният bat-файл.

    Успех!

  5. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #4

    Re: За ДОС при Windows Xp

    Не ползвам bds.com, ползвам dnd - и не знам защо. Програмата се казва "сателит"

    Ще пробвам предложените настройки.

    Да получава се.

    Само че мисля, че нещо друго бъркам аз.

    IvO™:
    Може ли да ми дадеш пример как ти ги стартираш.
    Например:
    На Устроиство R:\satelit\satelit.exe, кирилизатор D:\install\utils\dnd.exe как би го стартирал ти?
    Защото при мен са едни бат файлове водещи до сателит.ехе, на десктопа (там откъдето ги стартирват)след това едни .пиф-ове, в които на batch file пиша MODE CON LINES=25 COLS=80. и дълга и широка.
    Съсвсем се омотах

  6. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #5

    Re: За ДОС при Windows Xp

    Добре.

    Знаеш, че bat-файла ти е малко текстово файлче, съдържащо низ от команди, които ти се изпълняват последователно.
    Лично за твоя случай, ето какво трябва да съдържа твоят bat-файл:

    D:\install\utils\dnd.exe
    R:\satelit\satelit.exe


    Само това.

    Не забравяй, че кирилизатора винаги трябва да се зареди първи, иначе става мазало, т.е. ако е зададено да се зарежда след изпълнение на програмата, то той ще се зареди именно когато приключиш работата си с програмата, а тогава вече няма смисъл, нали?

    Има и друг вариант. Премести кирилизатора dnd.exe в директорията на програмата ти и направи bat-файла си в същата директория. Тогава bat-файла ще изглежда ето така:

    dnd.exe
    satelit.exe


    като разширенията не са задължителни за описване, но само и единствено, ако няма други изпълними файлове със същите имена. Ако имаш примерно satelit.bat или satelit.com - изпълнението на bat-файла ще търси първо тези разширения и едва тогава satelit.exe. Дано го обясних ясно...

    И така, сложи този bat-файл в някоя удобна за теб директория и после го издърпай като иконка на десктопа ["shortcut"]. След това му направи настройките, както ти описах в горният си пост.

    Това е всичко.


    А, сетих се още нещо.
    Погледни настройките във файла C:\Windows\System32\autoexec.nt - и виж дали там не ти се зарежда някакъв драйвър за кирилица. Принципно трябва да няма такъв. Но ако има, то значи, че той ти се зарежда със стартирането на "XP"-то и ще настане "бой на кирилски драйвъри на ниско ниво", така че махни го оттам.


  7. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #6

    Re: За ДОС при Windows Xp

    А тези редове никъде ли не са необходими
    MODE CON LINES=25 COLS=80 ?
    На някоя чиста инсталация на Windows XP - без теди редове, досега не тръгваше. Някои знаци излизаха като чуденки. Ако ги въведа дирекнто в CONFIG.NT и AUTOEXEC.NT - значи ли че съм си решил проблема с дос-кирилица-Xp?
    Двата файла съдържат общо взео това:

    CONFIG.NT
    dos=high, umb
    device=%SystemRoot%\system32\himem.sys
    files=50

    AUTOEXEC.NT
    SET BLASTER=A220 I5 D1 P330 T3
    lh %SystemRoot%\system32\nw16
    lh %SystemRoot%\system32\vwipxspx

    Идеологията на бат файла ми е ясна. Всичко се получи. Проблема беше такъв, че ако в бат файла има директно

    D:\Install\DOS\dnd.exe
    R:\EOOD\satelit.exe - самият софтуер изкарва опция за настройка на нов потребител. Затова направих така:

    D:\Install\DOS\dnd.exe
    R:
    cd EOOD
    satelit.exe

    Сега всичко е ток и жици
    Благодаря


  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #7

    Re: За ДОС при Windows Xp

    Get, каквото и да сложиш в двата системни файла - autoexec.nt и config.nt - то влияе глобално на цялата система още от момента на зареждането й (тези, които си ми дал за пример, са си "чисти", т.е. не виждам нищо допълнително слагано в тях). Така, че желателно е да не "претрупваш" тези системни файлове - макар, че замисълът е точно обратен - но ако си имаш работа в "DOS" под "XP" - тогава не ти препоръчвам да слагаш допълнително в тях каквото и да е. И без това основната памет, заделена за "DOS" е прекалено малка - при мен е около 560 КВ, докато под "Win98" е около 615-620 КВ (естествено, след зареждането на разни малки нещица в системните файлове - autoexec.bat и config.sys). Горчивата истина е, че "XP"-то поначало е скарано с "DOS"-приложенията, особено с по-капризните.

    Та, да се върна отначало. Най-удобно ще е собственоръчно да си правиш отделни bat-файлове - всеки със специфичните му там настройки - за кирилица, за екран, за принтер. И това е породено именно от различията, които ни "поднася" всяко едно "DOS"-приложение, особено счетоводните такива, малееее... да не си отварям устата...

    Колкото до реда "MODE CON LINES=25 COLS=80" - прави си проби и виж как ще е най-добре за теб - да го зареждаш глобално за всички приложения или поотделно за всяко едно, но с други настройки в зависимост от програмите, които ползваш...

  10. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #8

    Re: За ДОС при Windows Xp

    Ясно

    А относно кирилизаторите? Ти кой ползваш?

  11. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #9

    Re: За ДОС при Windows Xp

    MODE CON LINES=25 COLS=80
    Важи само за чист (реален) ДОС,

    за симулиран (този на ХР) важи
    Layout -> Screen Buffer Size -> Width: 80
    Layout -> Screen Buffer Size -> Height: 25

    Layout -> Window Size -> Width: 80
    Layout -> Window Size -> Height: 25

    както правилно е забелязал IvO и ™.

    Единствената програма която кирилизира коректно цялата система се казва Bullet CyrillicXP

  12. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #10

    Re: За ДОС при Windows Xp

    Цитат Първоначално публикувано от get
    ...А относно кирилизаторите? Ти кой ползваш?

    Има най-различни кирилизатори под "DOS". Лично аз имам около 10-ина, но като прибавим и модифицираните им версии [понеже доста програмисти ги прекомпилират, след като ги настроят към нуждите на своите си програми], стават над 20-ина...

    Принципно всяка една българска "DOS"-овска програма си върви в комплект с някакъв кирилизатор - съветвам те да използваш този, с който се разпространява самата програма [освен ако изрично не е указано друго], защото тя е тествана точно с него [а и не е изключено в единични случаи този кирилизатор също да е прекомпилиран с направени "корекции" по кодовата таблица - примерно, добавени разни специфични символи], за да няма проблеми при работа й.

    Но тъй като повечето кирилизатори са почти идентични, няма проблем да изпробваш няколко и да използваш този, който ти е най по сърце...


  13. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #11

    Re: За ДОС при Windows Xp

    И аз си мисля, че няма чак толкова разлика между тях. DND не отстъпва много на BDS.
    С каквоо работи в момента, с това ще бъде -ако едно нещо си бачка, не го барам

    Конкретно за "Сателит" няма указания за спецефичен дос кирилизатор.

    ru-boy:
    Това Bullet Cyrillic XP пробвал ли си го и от къде да го сваля евентуално.
    То кирилизира само ДОС или целият Уиндоус?

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. 3DMark за Android и Windows Mobile (Очаквайте скоро за iOS и Windows RT)
    От stenly във форум Мобилни устройства
    Отговори: 0
    Последно: 02-04-13, 21:22
  2. Отговори: 3
    Последно: 31-08-10, 16:21
  3. Отговори: 0
    Последно: 13-08-10, 16:35
  4. Отговори: 2
    Последно: 15-07-08, 06:57
  5. Windows Genuine Advantage разпозна Xubuntu като легален Windows
    От stekyman във форум Коментирай новина
    Отговори: 0
    Последно: 18-06-07, 22:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе