Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29

Повече DOS extended memory

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #16

    Re: Повече DOS extended memory

    @dmanov - така е, но в real mode, а в protected mode (от i386 нагоре, i286 не го броя) се ползваха разни dos extenders (като dos4gw), които се базираха на DPMI и адресираха цялата налична памет. Под новите windows-и (2К нагоре) ntvdm емулацията не е много в час, а в х64 въобще липсва. Аз затова предлагам на човека да каже за какво приложение иде реч и/или най-малкото да го пробва и под dosbox, тъй като в новата версия (0.7) всички dos4gw приложения вървят като пушка ...

    Едит: pimpirlit ме е изпреварил ...

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #17

    Re: Повече DOS extended memory

    Цитат Първоначално публикувано от get
    След като тествам ще Ви кажа резултатите.
    Не съм много сигурен, но приложението мисля че е turbo pascal - тъй като се стартира turbo и започва едно обработване на база данни. Грешката, с която гърмеше е недостиг на памет, затова искам да резервирам повече. Може и да не ползва повече от 16мб......
    Сигурен ли си е че писано на Турбо паскал? Да не е DBASE?

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #18

    Re: Повече DOS extended memory

    Вярно, че имаше нещо такова. Позабравил съм.
    Но за да се ползва тази памет трябва програмата да е създадена така. Например с Clipper се използваше един линкер exospace или blinker.

    Та по проблема на @get: ако се зададе на shortcut-а Compatibility с нещо подходящо няма ли да стане, щом е наред под W'98?
    Иначе, и точната грешка може да помогне малко...

  5. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #19

    Re: Повече DOS extended memory

    На Турбопаскал е писана програмата.
    Грешката, която вади е съобщение от създателя на програмата (той е писал софтуера) и накратко казва, че не достига памет.
    Благодаря Ви засега за информацията, ще пробвам ред по ред съветите, които дадохте и ще Ви кажа какъв е резултата.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #20

    Re: Повече DOS extended memory

    Щом е Turbo Pascal, най-вероятно плаче за конвенционална памет.

    Първо коментирай с REM реда в autoexec.nt, с който се зарежда dosx.exe, както ти препоръча Tommorow. Той се грижи за DPMI поддръжката, която се появява чак в Borland Pascal 7.0. dosx.exe де, не Tommorow...

    В Properties на _default.pif задай на Expanded (EMS) Memory "None", а на всички останали - "Auto". Чекни също Uses HMA чек боксчето. (Супер български, нали? ;-)

    Ако пак не стане, може да напишеш в конзолата "mem /c", за да видиш с колко памет разполагаш в DOS средата. И да споделиш с нас, та да продължим да го борим.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #21

    Re: Повече DOS extended memory

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    Щом е Turbo Pascal, най-вероятно плаче за конвенционална памет.

    .......................

    В Properties на _default.pif задай на Expanded (EMS) Memory "None", а на всички останали - "Auto". Чекни също Uses HMA чек боксчето. (Супер български, нали? ;-)
    Не е ли по-логично на "Conventional memory" да се даде възможно най-много. Предлагам да се почне от 640 и да се намалява със стъпка 5, докато тръгне pif-а

  8.  
     
  9. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #22

    Re: Повече DOS extended memory

    Като цяло когато стартирам обработката на базата данни, да кажем 3 от 4 стъпки минават и на последната гърми с грешката за недостиг на памет. Пробвах малко вариации по ДОС настройките - приложението така и не успя да тръгне (което ме идразни много!)
    Стартирах DOSBox-а - с него всичко мина успешно с изключение на две дреболийки:
    1. Работи по-бавно от МС Дос. (тези операции, с които МСДос се справя успешно, минават за около 2-3 пъти по-бързо)
    но по-важното, е че целия процес минава успешно - въпрос на оптимизация според мен.
    2. Когато стартирам DOSBox-а и направя mount c c:\ излиза следното съобщение:
    Mounting C:\ is NOT Recommended.......
    следващия път да маунтвам само определена дир, което май няма много да ме устройва.

    В DOSBox.conf в [autoexec] мога да добавя
    mount c c:\
    нали ?
    след което да си заредя кирилизатора и т.н.

    Някакъв съвет как да увеличим "бързодействието" на DOSBox-a ?

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    226
    #23

    Re: Повече DOS extended memory

    ако програмата задължително иска да не е в C:\, си направи една директория: прим. C:\dosprg\
    и там като поддир. сложи въпросната програма, ще стане C:\dosprg\programa
    тогава от DosBox ще маунтваш :
    mount C C:\dosprg

    скоростта се контролира с тези клавиши:
    CTRL+F11 - Decrease DOSBox cycles (slows down the emulation).

    CTRL+F12 - Increase DOSBox cycles (speeds up the emulation).

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #24

    Re: Повече DOS extended memory

    mount-ването на c:\ не се препоръчва, за да не се "оцапа" windows-а "случайно" ...

    dosbox по принцип не е много бърз като емулатор, но все пак може да постигнеш доста добро бързодействие, ако "поцъкаш" по настройките, примерно:
    [cpu]
    core = dynamic
    cycles = xxxx

    - "dynamic" ядрото може обаче да не е съвместимо с твоята програма, но ако тръгва, би трябвало да е значително по-бързо
    - въпросът колко да са cycles, ами ... документацията препоръчва ctrl+f12, докато cpu-то на системата ти се натовари на 95% и сетваш тази стойност за начална

    успех!

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #25

    Re: Повече DOS extended memory

    get@, в предната ти тема няма ли нещо, което да ти е от полза?

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #26

    Re: Повече DOS extended memory

    BTW, кирилизатора в конвенционалната памет ли го зареждаш или го "вдигаш" в HMA?

  14.  
     
  15. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #27

    Re: Повече DOS extended memory

    Предпочитам да е маунтнато цялото C:\, но занапред може да се направи в отделна директория. Хем по-организирано, хем по-сигурно. Просто засега така са разположение директориите... това не е голям проблем.
    CTRL+F11/12 ще ги изпробвам както и [cpu] -> core = dynamic ; cycles = xxxx

    @bestman: Има разбира се. Оттам научих за повечето настройки на МсДос под WinXP, просто сега се опитавм да стартирам това приложение, което явно иска повече памет или нещо подобно...

    @pimpirlit: Да ти кажа не съм наясно как го зареждам. Ако е през шорткъта, първия ред е :
    C:\dnd.exe
    В DOSBox-a имам на autoexec:
    mount c C:\
    C:\dnd.exe
    C:

    Мисля, че всичко ще стане. Просто ще поръчкам още за МСДос-а. Според мене няма начин да не тръгне и оттам, но ако имате още идеи ще бъде страхотно.

  16. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #28

    Re: Повече DOS extended memory

    Аз имам една идея... не съм сигурен доколко е приемлива: виж темата Безплатни виртуални машини, харесай си нещо и инсталирай един DOS или Windows98. На твое място досега да съм го направил и да съм решил проблема.

  17. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #29

    Re: Повече DOS extended memory

    Пробвал съм с вируталните машини - всичко е окей.
    Честно да си кажа предпочитам, да ги избягвам, тъй като ще ги използват не толкова запознати юзъри, а да ги карам да стартират Вирутални машини и т.н..

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Купувам: The Lord Of The Rings (Special Extended Edition)
    От kristov във форум Купува
    Отговори: 6
    Последно: 17-03-10, 14:58
  2. Снимка с повече Mp = файл с повече Mb? Или съвсем не?
    От roumen68 във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 4
    Последно: 26-02-10, 17:40
  3. Въпрос за Adobe Acrobat Pro Extended
    От Tyna във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 18-11-09, 20:29
  4. OCZ 3GB memory kit
    От stekyman във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 05-07-08, 07:57
  5. Virtual Memory
    От get във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 28-03-03, 21:18

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе