Резултати от 1 до 9 от общо 9

Basic или Dynamic disk?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #1

    Basic или Dynamic disk?

    Здравейте!

    Може ли някой да сподели опит след конвертиране на Basic в Dynamic disk при ХР ? Какви промени настъпват след това? Проблеми при прехвърляне от/на външни устройства, usb дискове, флашки и прочее?

    Това , което зная е, че този процес е еднопосочен и няма връщане назад от динамичен към basic (освен след триене на всички дялове и формат).

    Конвертирането искам да направя защото при динамичен диск мога да променям големината на системния дял и да използвам свободно, недефинирано пространство на хард диска за да увелича размера на системния дял С:

    Мислех да използвам Аcronis Disk Director, пипал съм по несистемни дялове с него, но имам леееки притеснения да пипам по системния дял

    Очаквам менията ви!

    п.п. След конвретиране в динамичен диск мога ли да очаквам проблеми, ако реша да освободя място и нов дял за инсталация на Виста?


  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: Basic или Dynamic disk?

    Разгледай в хелпа командата
    >diskpart с параметър extent

    Може и да не ти се наложи да се правиш на дайнамик.

    Код:
    DiskPart
    DiskPart.exe is a text-mode command interpreter that enables you to manage objects (disks, partitions, or volumes) 
    by using scripts or direct input from a command prompt.
    ...
    
    extend
    
    Extends the volume with focus into next contiguous unallocated space. For basic volumes, the unallocated space 
    must be on the same disk as, and must follow (be of higher sector offset than) the partition with focus. 
    A dynamic simple or spanned volume can be extended to any empty space on any dynamic disk. Using this command, 
    you can extend an existing volume into newly created space.
    
    If the partition was previously formatted with the NTFS file system, the file system is automatically extended to 
    occupy the larger partition. No data loss occurs. If the partition was previously formatted with any file system format 
    other than NTFS, the command fails with no change to the partition.
    
    You cannot extend the current system or boot partitions.
    
    Syntax
    extend [size=n] [disk=n] [noerr]
    
    Parameters
    size=n 
    The amount of space, in megabytes (MB), to add to the current partition. If you do not specify a size, the disk 
    is extended to take up all of the next contiguous unallocated space. 
    disk=n 
    The dynamic disk on which to extend the volume. An amount of space equal to size=n is allocated on the disk. 
    If no disk is specified, the volume is extended on the current disk. 
    noerr 
    For scripting only. When an error is encountered, specifies that DiskPart continue to process commands as if the 
    error did not occur. Without the noerr parameter, an error causes DiskPart to exit with an error code. 
    ...

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #3

    Re: Basic или Dynamic disk?

    а защо чисто и просто не зарежеш windows tool-овете и не работиш като бял човек с partition magic, acronis и т.н. специализиран софтуер?

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #4

    Re: Basic или Dynamic disk?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    а защо чисто и просто не зарежеш windows tool-овете и не работиш като бял човек с partition magic, acronis и т.н. специализиран софтуер?
    бих опитал веднага, но имам малко притеснения за системния дял, т.като никак не е желателна евентуална преинсталация в момента

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re: Basic или Dynamic disk?

    не се притеснявай. аз лично ползвам partition magic от маса време и единственият проблем, който ми се случи един път беше по време на токов удар, така че...

  7. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #6

    Re: Basic или Dynamic disk?

    Един предварителен бекъп с Ghost никога не пречи ;-)

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    76
    #7

    Re: Basic или Dynamic disk?

    Не вярвам да ти казвам нещо ново, но то си е правило. Нов диек си го цепиш поне на 2 дяла. Аз съм го разделил на 4-един за ХР, един за Виста, един за данни и един за Linux. Така че дори и след време да ти потрябва нещо винаги можеш да жертваш някой от тях-най често тоя за данни. Ако те е страх с тоя да експериментираш, направи си първо експеримента с някой който можеш да прежалиш. Скоро не ми се е налагало да правя такива акробатики поради наличието на големи дискове. Преди съм го правил с Partition Manager-a. А и технически погледнато процеса на преоразмеряване е елементарен и не вярвам да имаш проблеми. Все пак архивирай!!! Далеч по безболезнено ще е да добавиш един нов диск, те и без това не са скъпи вече. така ще имаш и по голяма сигурност Ако нямаш с какво да експериментираш пиши ми аз имам налични системи за тестване и ще го направя за теб.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #8

    Re: Basic или Dynamic disk?

    Всичко мина нормално!
    не направих имидж на С:, стиснах очи и ...... но partition magic свърши отново работа...

    Цитат Първоначално публикувано от Minava6t
    Не вярвам да ти казвам нещо ново, но то си е правило. Нов диек си го цепиш поне на 2 дяла. Аз съм го разделил на 4-един за ХР, един за Виста, един за данни и един за Linux. Така че дори и след време да ти потрябва нещо винаги можеш да жертваш някой от тях-най често тоя за данни. Ако те е страх с тоя да експериментираш, направи си първо експеримента с някой който можеш да прежалиш. Скоро не ми се е налагало да правя такива акробатики поради наличието на големи дискове. Преди съм го правил с Partition Manager-a. А и технически погледнато процеса на преоразмеряване е елементарен и не вярвам да имаш проблеми. Все пак архивирай!!! Далеч по безболезнено ще е да добавиш един нов диск, те и без това не са скъпи вече. така ще имаш и по голяма сигурност Ако нямаш с какво да експериментираш пиши ми аз имам налични системи за тестване и ще го направя за теб.
    Диска е сцепен на 4 -ХР, Vista, data и fun. Tочно дяла отделен за виста беше обект на цялата манипулация. Просто тя (Вистата) загуби шансове скоро да ми радва окото. Нейния дял го добавих към С, тъй като заради нея С беше прекалено малък и ми спъваше работата.
    Що се отнася до нов диск... е как пък няма да купувам и да слагам нов хард диск на служебен компютър...
    Minava6t Благодаря за желанието да помогнеш!
    Както и на всички, споделили мнение по-горе!

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re: Basic или Dynamic disk?

    Да добавя, че снощи забелязах, че при Vista SP1, може да се прави Shrink и Extent на основния дял на основния диск директно (с мишката) през Disk Management. Няма значение дали е basic или dynamic.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. При Visual Basic
    От vik-45 във форум Програмиране
    Отговори: 5
    Последно: 15-03-10, 07:09
  2. The disk is write_protected.Remove the write-protection or use another disk.
    От lisa_lisanova във форум GPS - модели, софтуер, карти и трикове
    Отговори: 4
    Последно: 31-08-09, 19:32
  3. Нов твърд диск стана: Dynamic, Simple Partition
    От finalista във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 25-07-09, 02:13
  4. Климатик Dynamic GF-18RE - не се разскрежава добре
    От Valhum във форум Други марки климатици
    Отговори: 7
    Последно: 10-12-08, 13:36
  5. Как може да се прочетат данните от Dynamic Disc???
    От HD във форум Общ - хардуер
    Отговори: 23
    Последно: 14-07-07, 12:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе