Резултати от 1 до 15 от общо 15

Superfetch ме разпиля

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    Superfetch ме разпиля

    Дайте мнения, нужно ли е това кеширане в RAM и защо два дена въпросния процес ми отрови нервите.

    От два дена забелязах, че нещо непрекъснато "чете" и това осезателно забава машината ми.
    Непрекъснато заета 1GB от RAM и почти на 100% Highest Active Time за четене на HDD.
    Първото, което ми мина през главата е наличието на някоя гад. Две пълни сканирания на всичко в safe mode не показаха нищо.
    След това по PID видях коя група процеси ми прави живота черен.
    Изключвайки един по един от тях се оказа, че това е Superfetch [бившия Prefetch в XP].

    Оставям го изключен, но моля, който от вас има впечатления от управлението на този процес да напише мнение.

    Описание на процеса:

    Superfetch caches data to RAM so that it can be immediately available to your application. Sometimes this can affect the performance of certain applications. It tends to not work well with gaming, but can improve performance with business apps.

    This is a new memory management tool designed to allow your frequently used programs additional memory by making better use of your systems random access memory (RAM). Over time, Vista can anticipate your program usage based on past experiences and makes sure that you have enough memory preloaded when needed. By utilizing the RAM more efficiently programs will launch much quicker because the system does not have to load them from the hard drive. They are in fact, preloaded to main memory. SuperFetch works with another tool called ReadyBoost. ReadyBoost makes SuperFetch's memory management expandable by drawing available memory from a USB 2.0 flash drive. Both of these tools working in tandem ensure that enough memory is available for optimum system and program performance.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    285
    #2

    Re: Superfetch ме разпиля

    Изключвам го от services веднага след инсталация на Виста. Абсолютно безсмислен и ненуже (дори вреден) сървис.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    43
    #3

    Re: Superfetch ме разпиля

    втори живот живее вистата след изключване на този процес

  5. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #4

    Re: Superfetch ме разпиля

    Благодаря и на двамата, добре съм направил значи.
    Само ме мъчи въпроса, кое така активира така забележимо дейността му. До преди два дена не съм забелязвал дори работата му.
    Може би е имало моменти, когато е показвал активността си, но те са били нещо инцидентно и не са ми правили впечатление.

    Не знам ...
    Последното, което правих преди да ми направи впечатление е инсталирането на два RSS агрегатора или RSS reader-и да ги нарека, единия на някакви [Skinkers] близки до CNN [3-in-1 CNN Service: Desktop RSS Reader, Ticker and News Alerts], а другия FeedDemon 2.7.
    Първия добър, но явно Skinkers не знаят, че съществува и кирилица на света, тъй като с други агрегатори спокойно чета RSS от Setcom да кажем, а с този не.
    Втория е без значение тъй като не ми хареса, няма четене в реално време, а най малкия период е 30 минути, което не ми харесва. Не видях и настройка, но не съм се задълбочавал.

    Другото е тестовете за конфигурирането на един RSS parser на нещо, което все още е локално, но не мисля, че то е оказало някакво влияние.
    След изключване на Apache и MySql нищо не се променяше.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    43
    #5

    Re: Superfetch ме разпиля

    Процеса следи какво зареждаш в паметта уж най-често(според мен следи всичко и яко си нарежда приоритети) и непрекъснато маха и слага някакви неща там. Напълно излишен и безсмислен процес.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #6

    Re: Superfetch ме разпиля

    а с колко РАМ си? аз съм с 4Г и superfetch ми върши прекрасна работа ... outlook с огромна поща, RSS и т.н. стартира за 2-3 секунди

    п.с. свободната РАМ е за да се ползва ... въобще нямам притеснения относно факта, че вистата ми заема около 2Г веднага след стартиране - напротив, радвам и се

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #7

    Re: Superfetch ме разпиля

    Цитат Първоначално публикувано от recycled_bin
    а с колко РАМ си? аз съм с 4Г и superfetch ми върши прекрасна работа ... outlook с огромна поща, RSS и т.н. стартира за 2-3 секунди

    п.с. свободната РАМ е за да се ползва ... въобще нямам притеснения относно факта, че вистата ми заема около 2Г веднага след стартиране - напротив, радвам и се
    аз не съм сигурен дали виста може notepad да зареди за 2-3 секунди, ти говориш за огромна поща.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #8

    Re: Superfetch ме разпиля

    Цитат Първоначално публикувано от glarus
    аз не съм сигурен дали виста може notepad да зареди за 2-3 секунди, ти говориш за огромна поща.
    Шегаджия.
    Две машини с напълно еднакъв браузер Firefox(версия и 20-тина Add-on-са).
    Настолна машина с XP, Е6750(3,2GHz), 2GB RAM и 500GB 16MB SATA Hitachi го отваря за 3 секунди.Заета RAM 700MB.
    Лаптоп с Vista, T5800(2GHz), 3GB RAM и 320GB 8MB SATA WD го отваря за 2.5 секунди. Заета RAM 1.8GB.
    И Prefetch в XP и Superfetch във Vista са включени.

  11. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #9

    Re: Superfetch ме разпиля

    2GB е на този за когото говоря, но както написах по горе, не е притеснителна заетата RAM, тя и без superfetch [заетата] е между 900MB и 1GB.

    Осезателното забаване идва от не от липсата на RAM, а от "четенето" на HDD.
    Непрекъснато, като под "непрекъснато" има предвид буквално "непрекъснато", нямам предвид 10 минути, един час или два.
    Оставих го цяла нощ и положението е едно и също.

    Дайте да оставим Notepad на мира, при мен се отваря ... не знам, няма и секунда, не мога да го измеря.
    Outlook не ползвам от години, не ми е нужен просто чак толкова корпоративно ориентиран органайзър, така че нямам впечатления от него.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #10

    Re: Superfetch ме разпиля

    @Malone
    запознат съм с официалните изисквания на виста, но практиката показва (поне за мене), че 2Г е минимална граница за виста (ако си с х64 виста, по-добре сложи още 2Г и ще почувстваш сериозна разлика) ... твърде вероятно е superfetch да "страда" от липса на РАМ (при мене 2Г се заемат веднага след рестарт) и поради тази причина да пейджва постоянно на харда
    принципно съм забелязвал голяма активност на харда, но тя със сигурност е от индексирането на windows search-a, който също ми е пуснат, тъй като ми е особено удобен и полезен ...

  13. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #11

    Re:Superfetch ме разпиля

    Според мен superfetch се обновява еднократно след всяко рестартиране на системата, чегъркат дисковете от него около 10 мин. и спират. Това че цяла нощ чегъркат дисковете причината вероятно е другаде - индексиране, дефрагментиране, апдейти, но не е superfetch. Проверете датата и часа на файла и ще видите, че той съвпада с включването на компютъра.
    Успех.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #12

    Re:Superfetch ме разпиля

    @recycled bin
    Да, чел съм подобни впечатления, но повярвай ми, аз проблем с RAM не съм забелязал, не ми е била недостатъчна или поне по моите изисквания машината се държи добре с тези 2 GB, които има. А и не го имам от една седмица. Така си го поръчах преди година и половина, понеже стандартно беше с 1GB. Без инсталирана Vista разбира се.

    Машината е
    Dell Inspiron 1520
    Intel Core2Duo T7100 1.8GHz
    NVidia GeForce 8600M GT

    От друга гледна точка, тъй като съм от провинцията, не ми се изпраща машината до София, за да ми сложат още RAM, тъй като ще отнеме немалко време, а това, поне според продавача е единствения начин, ако искам да е валидна оставащата още 24 месеца гаранция.
    Иначе ... да, защо не още толкова RAM, въпреки че както казах досега такъв проблем не съм имал, всичко е било повече от задоволително.

    Така или иначе ми предстои инсталация на пачнатата MacOS Leopard за да видя за какво става дума, като ще инсталирам "на чисто" първо.
    После Ubuntu и Leopard заедно и едва тогава ще върна Vista, но първо искам да я пообработя с vLite. Да използвам случая да си направя един дистрибутив по мои изисквания, с всички драйвери.

    Когато отида до столицата ще уговоря надграждането с RAM, за да мога аз да го занеса и върна, но ми е трудно да се ориентирам кога точно ще се случи това.

    @КТТ
    Да, логично е, но както написах четенето е в пряка зависимост от Superfetch. Спирам процеса и всичко е наред. Пускам го и започва чегъркането.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #13

    Re:Superfetch ме разпиля

    Ясно, и все пак според мене би трябвало да е RAM-a ... тъй като superfetch, както казва колегата, може и да се обновява еднократно, но де факто той постоянно се грижи да "предугади" какво би ползвал по-нататък . Това вероятно постоянно го кара да чете от харда, тъй като няма достатъчно RAM, за да държи всичко там (пробвай, ако ти се занимава, някое туулче от тези на Sysinternals, за да видиш кой процес какъв файлов ресурс достъпва и колко често)

    Относно слагането на още памет - странно ... моите допълнителни 2Г си ги сложих сам без проблем за гаранцията, а процедурата е изключително user-friendly ориентирана (поне при HP Compaq)

    успех с другите OS ... аз лично бих ги тествал във VM

  17. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    43
    #14

    Re:Superfetch ме разпиля

    аз понеже съм запален геймър, имам инсталнати двайсетина игри, които отвреме навреме пускам, така че 4 ГБ рам с включен суперфеч не ме оправят, вистата върви адски бавно и хардовете непрекъснато се въртят, като спрях процеса направо се преродих

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #15

    Re:Superfetch ме разпиля

    Тя темата поостаря, но днес по друг повод се рових в "Control Panel/Administrative Tools/Reliability and Performance" и видях там разни инструменти, на които общо не бях обръщал внимание до момента. Сториха ми се интересни, а също така и подходящи за тази тема, та затова реших да направя тази картинка.
    Евентуално, когато диска започне да върти постоянно, да погледнеш какво пише за "Memory - Hard Faults" и евентуално тази информация допълнително да те ориентира.
    При мен, с 4GB без много-много да го натоварвам, често стига до 30
    [img width=674 height=600]http://free.hit.bg/dimiters-kv/memoryhardfaults.jpg[/img]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе