Резултати от 1 до 14 от общо 14

Разделяне на Харда

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #1

    Разделяне на Харда

    Значи четох темите които ми изката search но не намерих това което ми трябва.Значи мернах съвсем бегло имената на две 3 програми и това беше.За какво става въпрос.Един PC със 120HDD незнайно защо при закопуването не е бил разделен на дялове и аз сега трябва да направя тази работа.Доколкото знам като разделям харда на него не трябва да има нищо.Тоест и Windows и аз не знам как да направя тая работа като нямам Win да правя дялове.Иначе под Win с Partition Magic ама пак не ми е много ясно след рестарт ли става работата итн итн.просто не съм го правил и нямам никакъв опит и за това се обръщам към вас за помощ

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Разделяне на Харда

    за да направиш тази работа без windows ти трябва boot дискета на 98 ( да речем ) и fdisk



    след като boot-не от дискетата, стартираш fdisk

    enable large disk support - yes

    create primary partition ( избираш големина на първия partition, или с други думи c: )

    create extended partition ( тук даваш ВСИЧКОТО останало място )

    create logical partition ( де факто d:, e:... са тези logical partitions, които се намират в extended и го изпълват целия )



    restart, format си готов



    enjoy

  4. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #3

    Разделяне на Харда

    Има няколко възможности.



    1.По време на инсталация (Win XP) ти позволява да разделиш диска на части(Patitions)



    2.След инсталация можеш да използваш Disk Management(Като Администратор)

    Start>Run>compmgmt.msc>OK



    3.Partition Magic (Която препоръчвам)Нямаш никаква грижа да използваш програмата след като си инсталирал Windows

    Та тя е точно за това но ако искаш да разделиш диска преди инсталацея на ОС трябва да инсталираш Partition Magic на друго РС и да създадеш 2 стартиращи се дискети.

    Това става много лесно просто по време на инсталацията следвай инструкцията.

    Ако използваш варианта с дискетите не забравяй да укажеш в BIOS да стартира от флопито.Програмата се стартира в графичен режим така че няма да ти е трудно.



    Това е накратко но ако имаш затрудниния пиши и ще ти обесня по-подробно.

    А що се отнася за това че си купил хардиск който не е бил разделен аз лично бих се учудил ако беше обратното.





    Погледни итук:



    http://www.setcom.bg/news/forum/topi...2&SearchTerms=


  5. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #4

    Разделяне на Харда

    Харда е с цяла система.

    Значи ако съм разбрал boot от дискета за 98 после стартирам от нея (дискетата)f-disk.За D и E не разбрах какво трябва да ги правя?За формат-а то ли ще ме пита или аз трябва нещо да цъкна?Работата трябва да стане само с едно PC.Това за преинсталацията не беше ли само да форматираш в различна file system?Не съм инсталирал отдавна

  6. Senior Member Аватара на breiii
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    1,150
    #5

    Разделяне на Харда

    дай по icq ako още не спиш.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #6

    Разделяне на Харда

    Значи интересува ме най-лесния и надежден начин.За сега според мен това е както каза Vandal с инсталацията

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Разделяне на Харда

    макаров, най-лесния, сигурен и бърз начин е това, което съм ти написал. кое не разбираш?

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #8

    Разделяне на Харда

    Значи правя си дискета за 98 това OK.Този Fdisk и него ли трябва да си го сложа на дискета?След като си оправя там каквото имам рестартирам.За формата той ли ще ме попита или аз трябва да направя нещо.Sorry ,че тъпи въпроси задавам ама не съм го правил досега.



    За Partition Magic-a ако съм разбрал правилно инсталирам Win и после го слагам.Разделям с него предполагам с някоя от опциите.После рестартирвам.Той си прави format-a.После пак инсталирам Win

  11. Gadget
    Guest
    #9

    Разделяне на Харда

    @MAKAPOB, чети в-к БЪГбг, там съм го описал подробно

  12. HGD
    HGD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    598
    #10

    Разделяне на Харда

    1. Правиш дискета за 98.

    2. Зареждаш ДОС от нея (със CD или без - няма значение).

    3. Пишеш fdisk (има го на дискетата).

    4. От FearMe изпълняваш:

    enable large disk support - yes

    create primary partition ( избираш големина на първия partition, или с други думи c: )

    create extended partition ( тук даваш ВСИЧКОТО останало място )

    create logical partition ( де факто d:, e:... са тези logical partitions, които се намират в extended и го изпълват целия )



    5. Излизаш от fdisk и самия той ти предлага рестарт.

    6. Зареждаш пак от дискетата на 98.

    7. Пишеш format c:, format d: и format e: ако си го разделил на три диска (един primary и 2 logical).



    Това е.



    P.S. По този начин се губи цялата информация на диска.



    С Partition Magic под ДОС (той е една дискета, но няма дос и трябва първо да се заеди от дискетата на 98 например) става визуално и с мишката (десен бутон) или от менюто. Нищо по-лесно. А и не губиш информацията (но е хубаво първо да дефрагментираш диска за да се преоразмери по-бързо)



    P.P.S. За да се ради ОС от диск С: е необходимо той да е активен (от fdisk се извършва това). 9х не го прави това и трябва ръчно, но 2000 и ХР го правят сами.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,440
    #11

    Разделяне на Харда

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Значи правя си дискета за 98 това OK.Този Fdisk и него ли трябва да си го сложа на дискета?След като си оправя там каквото имам рестартирам.За формата той ли ще ме попита или аз трябва да направя нещо.Sorry ,че тъпи въпроси задавам ама не съм го правил досега.



    За Partition Magic-a ако съм разбрал правилно инсталирам Win и после го слагам.Разделям с него предполагам с някоя от опциите.После рестартирвам.Той си прави format-a.После пак инсталирам Win



    <div align="right">Originally posted by MAKAPOB*-*18/03/2004*:* 18:04:28</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    За partition magic:

    Инсталираш програмата; след като я стартираш, ти излиза "карта на дяловете", вкл. въпросния дял който искаш да разделиш. Десен бутон на дяла, "resize", и задаваш новия размер. Може да използваш и плъзгача на "картата". Евентуално може да се наложи рестарт. След това ти остава free space, което също можеш да оформиш в дялове.

    Има малка вероятност да загубиш ако имаш някаква информация на харда, затова ако имаш нещо важно си го запиши на диск.

    Не се налага после да преинсталираш window-са.



    <font color="blue">//offtopic

    Леле меле от трима на кръстовището[8D]

    //offtopic</font id="blue">

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Разделяне на Харда

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Значи правя си дискета за 98 това OK.Този Fdisk и него ли трябва да си го сложа на дискета?</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    да, запиши си го на същата дискета, че да ти е по-лесно



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">След като си оправя там каквото имам рестартирам.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    "там каквото" е процедурата по стъпки, както съм ти я описал. ако я следваш, само ще избираш големината в MB и ще потвърждаваш



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">За формата той ли ще ме попита или аз трябва да направя нещо.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    след рестарта и boot-ването от същата дискета ще стартираш format.com, пишейки:



    format c:



    и на предъпреждението, че всичко ще се изтрие отговаряш с "y" /yes/, след което повтаряш с format d:, format e: и т.н.



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Sorry ,че тъпи въпроси задавам ама не съм го правил досега.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    не са тъпи. след като не си правил нещо няма откъде да го знаеш. човек така се учи...



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">За Partition Magic-a ако съм разбрал правилно инсталирам Win и после го слагам.Разделям с него предполагам с някоя от опциите.После рестартирвам.Той си прави format-a.После пак инсталирам Win</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    после няма защо да инсталираш windows



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"><div align="right">Originally posted by MAKAPOB*-*18/03/2004*:* 18:04:28</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #13

    Разделяне на Харда

    Ок мерси на всички.

  17. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #14

    Разделяне на Харда

    Макаров.Ако го правиш с дискета от 98 дяловете ще бъдат форматирани с FAT32.

    Ако правиш големи дялове(над8Гб)ти препоръчвам NTFS.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Харда не се вижда
    От mitkomm във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 14-10-08, 19:03
  2. Проблем с харда
    От sss във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 04-03-06, 21:56
  3. Проблем с харда
    От walkerjoe във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 13
    Последно: 12-05-05, 13:47
  4. Copy DVD на харда
    От Hicko във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 18-05-04, 22:48

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе