Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33

Интересна ситуация с обратен завой

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 1970
    Живее в
    София
    Мнения
    924
    #1

    Интересна ситуация с обратен завой

    Значи вчера слизам по Цариградско към центъра и целта ми е да завия надясно към Ситняково. Да де ама виждам знаци и заграждения, които отклоняват движението в тунела който води наляво по Пейо Яворов към телевизионната кула. Влизам аз в тунела (въпреки че по-ербап шофьорите въобще не се бяха притеснили от знака и бяха продължили надолу) с целта горе на телевизионната кула да направя обратен. Изчаквам 3-4 светофара, бавно и спокойно обръщам и изведнъж - палка. След мен биват спирани още две коли. Обяснението - тук обратният завой е забранен Аз мигам на парцали, тия след мен - също. Спорихме дружески с полицаите, показваха ми правилника. Оказва се, че при светофар с отделна секция за ляв завой нямате право на обратен. Не го пише изрично в правилника, разбира се. Там пише, че при светофар с указана посока имаш право да се движиш само в тая посока, а както се сещате светофар с посока обратен завой няма От друга страна са описани възможностите за обратен завой в друг раздел и наистина там няма такъв случай със светофар с отделна секция за ляв.

    Ситуацията ми се стори интересна и реших да я споделя, тъй като си мисля, че малко хора са наясно с този частен случай.

    P.S. Полицаите бяха любезни, въпреки че аз малко се разпалих при споровете, не излязоха от добрия тон, и в крайна сметка ни пуснаха с дружеско предупреждение.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #2

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Да, ситуацията е точно такава каквато я описваш. Спомням си че преди няколко години като карахме курсове с приятелчетата, и при първите ни шофьорски изпълнения сами, доста спорехме по тоя въпрос и го разрешихме по същия начин с правилника, стигайки до същия извод като вас.

    И все пак, като ми се налага продължавам да си правя обратни на стрелки, защото иначе голямо обикаляне пада.
    Все пак си мисля че трябва да е позволено.

    P.S. Убеди ли се за пореден път че в нашите условия е по-добре да си "по-ербап" шофьор..... Ходи го обяснявай обаче на накой спокоен симпатяга от град с 3 светофара.....

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    В случая полицая е правил бизнес. Той много добре знае, че повечето хора незная, че е забранен обратния завой при скеция на светофара за ляв завой. Това не създава никаква опоасност за движението, а най-вероятно, като е писан правилника не е домислен добре и се е получала тази ситуация, от която се възползват полицаите. По логично е този катаджия да застане на опасно място и да глобява истинските нарушители.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #4

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    В случая полицая е правил бизнес....
    Може да е имал рожден ден.....

  6. Member
    Тук е от
    Jan 1970
    Живее в
    София
    Мнения
    924
    #5

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Цитат Първоначално публикувано от MetalMilitia
    P.S. Убеди ли се за пореден път че в нашите условия е по-добре да си "по-ербап" шофьор..... Ходи го обяснявай обаче на накой спокоен симпатяга от град с 3 светофара.....
    Да ти кажа, не съм съгласен напълно. В случая аз наистина не знаех, иначе щях да се замисля дали да направя обратния. От няколко години насам се старая да не правя тия номера, с които човек после се хвали, че е "супер" шофьор. Просто наистина всичко е за сметка на другите. Човек може да се самозаблуждава, че не пречи, и това е вярно за едно място, но за други 10 не е. А и има шофьори, които откровено се стремят да напредват за сметка на "балъците". "Балъкът" не бърза или е тъп и не знае "номерата", докато аз съм отворен и маршрута го знам на пръсти и стигам много по-бързо, тва че лентата не била за наляво, а за направо и тия отзад ме чакат да ми светне зелено, кво толко, ще изчакат малко, нема нищо да им стане

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #6

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Еее, аз ти казах "по-ербап", не "най-ербап"

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #7

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Там на това кръстовище е "сеч". Много мои приятели (вкл. и жена ми - моя най-добър приятел ) "изгоряха. Куките седят най-често веднага след като завиеш наляво посока парк хотел Москва и се заяждат за направе ляв завой на червено разчитайки на изнервените от дългото чакане шофиори. Все пак не могат да се вземат постоянно по 20 лв. Нали като се приберат и кажат ,че не са съставили нито един акт ще "малко" съмнително.
    P.S. онзи ден видях как спряха една "четириочка" мерцедес , човека слезе даде им някаква сума (пред погледа на повече от 20 човека , защото бяхме поне 25-30 коли за ляв завой) и си продължи поживо - поздраво. И така закона не важи за "по равните".

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    признавам си, че не го знаех и аз това, но здравият разум подсказва, че това е абсолютна идиотщина!

    секциите се слагат на артерии с натоварено движение, за да разчленят движението на по-лесно смилаеми малки порции. след като са натоварени, значи нуждата от възможност за обратен е по-голяма от обикновено. обособяването на лява секция премахва опасността да бъдеш насметен от засилил се направо шофьор от насрещното. единственото "опасност", за която се сещам при правене на обратен на секция, е забавянето на левия на тези зад теб.

    веднага се сещам за една от основните артерии на Варна, на която описаната ситуация е абсолютно неизпълнима, а спазването на правилника би довело до безброй катастрофи:

    кръстовището на булевард "мария луиза" с "шипка" (към халите) в посока катедралата. там има секция, но ако не направиш там обратен (съгласно правилника) ще бъдеш принуден да го правиш чак на самата катедрала, където няма секция, но пък е абсолютен абсурд да обърнеш заради потока, идващ отдолу

    така че въпросното недомислие е явно забелязано от някой по-наблюдателен катаджия и е източник на постоянни доходи

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #9

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    По-въпроса има нарочен въпрос в листовките. Има картинка, на която кола ще прави обратен при лява секция. Питах двама инструктори и те бая се почесваха докато се сетят, че е забранен обратния, заради лявата секция. Но съм забелязал, че местата на които е опасен обратния при лява секция обикновено има забранителен знак и не се разчита на правилото за следване на стрелките.

    @FearMe
    На въпросното кръстовище няма ли знак разрешаващ обратен завой?

  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #10

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Цитат Първоначално публикувано от Cvetanov
    @FearMe
    На въпросното кръстовище няма ли знак разрешаващ обратен завой?
    хмм, ха сега де!
    нямам спомен, но като мина следващия път ще се огледам

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #11

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Възможно е забраната да има логика, ако на пресичащите пешеходци тогава им свети зелено. Ако завивяш на ляво - движиш се успоредно с тях и няма проблем. Но ако правиш обратен завой - пресичаш техният път и тук вече не е ясно - кой кого изчаква - те теб или ти тях.

    Един пример от Варна за кофликтен за пешеходци и коли светофар - на 8-ми Приморски полк, на Червеният площад, когато завиваш надясно в посока ВИНС. Когато дясната секция на светофара ти светне зелено и тръгнеш в завой - тогава ти става ясно, че в същото време и на пешеходците им свети зелено и настава едно чудене кой пръв да мине.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #12

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    Възможно е забраната да има логика, ако на пресичащите пешеходци тогава им свети зелено. Ако завивяш на ляво - движиш се успоредно с тях и няма проблем. Но ако правиш обратен завой - пресичаш техният път и тук вече не е ясно - кой кого изчаква - те теб или ти тях.

    Един пример от Варна за кофликтен за пешеходци и коли светофар - на 8-ми Приморски полк, на Червеният площад, когато завиваш надясно в посока ВИНС. Когато дясната секция на светофара ти светне зелено и тръгнеш в завой - тогава ти става ясно, че в същото време и на пешеходците им свети зелено и настава едно чудене кой пръв да мине.
    Не трябва да има чудене. То си пише в правилника, че пешеходеца винаги е с предимство. Особено пък ако светне зеленото човече.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    147
    #13

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    В една нормална държава компетентните органи ще се погрижат да не се създава такова недоразумение. Ще се сложат допълнително табели и забраняващи или разрешаващи завиване в обратна посока така че водачите да не се объркват и да не се създава риск за преминаващите през кръстовището. Така че дори и тези които за първи път попаднат на това кръстовище веднага да се ориентират и да не създават рискова ситуация.
    О-о-обаче в България .... не. Съответните органи по организация на движението няма да сигнализират допълнително кръстовището за да могат полицаите да заработват допълнително. Независимо че по този начин се увеличава риска от произшествие. Важно е да се повишава риска да те направят виновен и да те изнудват за парички.
    Търся си да си закупя стикери на които пише "Пари на полицаи не давам". И да си облепя цялата кола със такива стикери за да не ме спират за глупости.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #14

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    [
    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    ... единственото "опасност", за която се сещам при правене на обратен на секция, е забавянето на левия на тези зад теб.
    ...
    Не съм съвсем съгласен с вас. При секционни светофари със секция за ляв завой, едновременно със зелената за наляво, свети и зелено секцията за надясно на перпендикулярната улица. При опит за обратен завой се получава конфликтна ситуация именно с излизащите и неочакващи това коли от там. Особено ако улицата не е достатъчно широка.

    Не знам дали го обясних достатъчно ясно, но ме мързи да рисувам.

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Re: Интересна ситуация с обратен завой

    pimpirlit, абсолютно правилно, АКО секциите за десен светят зелено заедно с левия на перпендикулярното движение. но при положение, че:

    1. само и единствено левият завой пресича колона от коли, а десният се включва в кола от коли, без да се налага да я пресича, и
    2. десният завой е позволен по подразбиране при светнат зелен светофар за колоната, в която участваш

    то тогава удължаването на десния с позволяването му И когато свети левия на перпендикулярнорто движение, е неоправдано удължаване и неоправдано затрудняване на и без това достатъчно трудния за правене обратен (поради ниската скорост, заемането на почти 2 платна и наложителното спиране на цяла колона от насрещните, за да те пуснат)

    не знам за теб, ама аз май трябваше да го нарисувам

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Засукана ситуация с модели.... Mitsubishi..help
    От Symptom във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 77
    Последно: 14-04-12, 15:25
  2. Отговори: 3
    Последно: 10-09-11, 20:47
  3. Отговори: 32
    Последно: 13-07-09, 18:38
  4. Обратен завой субтитри
    От smsdeliverer във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 2
    Последно: 20-01-04, 02:23
  5. Интересна статийка...
    От Aquadark във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 24-02-03, 14:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе