Вижте резултатите от анкетата: Какво правя, за да намаля потреблението на енергия?

Гласували
194. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Сменил съм всички крушки с енергоспестяващи

    29 14.95%
  • Събирам разделно боклука за рециклиране

    17 8.76%
  • Топлоизолирал съм своето жилище и съм уплътнил всички фуги

    26 13.40%
  • Ползвам уреди само от енергиен клас А

    26 13.40%
  • Карам кола с ниски вредни емисии (Euro 4) или нарочно ограничавам шофирането

    15 7.73%
  • Пестя вода (спирам крана, докато си мия зъбите, пера само пълна пералня и т.н.)

    23 11.86%
  • Не оставям електроуредите на Stand by, а ги гася напълно

    6 3.09%
  • Пестя найлоновите торбички, като ги ползвам повече от един път

    25 12.89%
  • Пия чешмяна вода, вместо бутилирана (ако е необходимо, ползвам филтър)

    20 10.31%
  • Ползвам възобновяеми източници на енергия (соларни панели, вятърни турбини)

    2 1.03%
  • Нищо не пестя, политиците са виновни и те трябва да оправят положението

    5 2.58%
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29

Правим ли нещо за опазването на природата?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #16

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    точно днес, на обяд по новините, тук обявиха, че от юни месец, се спира производството на обикновените крушки.
    Първите крушки ,които щели да премахнат от производство , били сто ватовите.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #17

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Цялата концепция относно "пестенето на вода" ми се струва нещо много-много сбъркана конкретно по отношение на България.

    Какво значи да "пестиш вода" ?
    Значи че ходиш миризлив и лошо изпран, това значи - това в рамките на шегата.

    Друго имам предвид - откъде идва водата и къде отива ?
    В основното училище всички сме учили по ... май беше по география ... за "естествения кръговрат на водата" ... а май-беше по биология, ама както и да е.
    Та най-наивно казано, водата идва на земята от облаците, минава през реките и отива в морето, после пак в облаците и т.н., като за всичкото това се грижи Слънцето. И една незначителна част остава на земята, за да поддържа флората и фауната, а останалата вода продължава да си циркулира.

    Как стои въпроса за наистина "сухи" страни, където дъжда е дефицитен - там, за да си докараш водата до кранчето вкъщи, се налага да похарчиш доста енергия, получена по-някакъв друг начин, обикновено замърсяващ.

    Съвсем по друг начин стои въпроса с "кръговрата на водата" в България ?
    Тук облаци и дъждове колкото си поискаш. Даже и ВЕЦ-ове си имаме, а напоследък и доста наводнения.
    И сега каво значи да пестиш вода в България - значи че си недалновиден (бе направо си тъп, а още по-тъпото е, че не си си изградил достатъчно добре инфраструктурата и отвреме на време оставаш баш на сухо).

    Та така мисля аз, може и да не съм прав.
    В никакъв случай не се ограничавам откъм вода, освен когато не тече от самото кранче. А когато тече, си консумирам на воля и се надявам, че част от парите които плащам за консумираната вода, ще отидат за подобряването на водната инфрастуктура (тук в България) и съответно сухите периоди на кранчето ще бъдат по-нарядко. То не че и сега са много де.

    Моля да не ме обявявате за еретик, а ако с нещо от написаното не сте съгласни, нека да го обсъдим по нормалния начин.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #18

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Хубаво се изходихте всики по въпроса , но никой не каза :
    1.Като отида на пикник или поход си събирам отпадъците в чантата/ раницата /, събирам и изгарям отпадъците оставени от другите.
    2.посадил съм поне 2 бр дръвчета
    3.гася си фасовете да не предизвикам пожар в гората
    4. Не сека /режа/живи дървета , а събирам само сухи клони за огън.
    5.карам кола не бензинояд , а с газова уредба . Всички с дизелови двигатели трябва да ги спрат от движение за да не се замърсява околната среда. Пример от Швейцария. Иначе има БГ примери влачи се ГАЗ ка или ЗИЛ ;Краз и зад тях врабчетата падат на земята какато си летят, а зад камионите се носи гадна смрад .
    6. И цяла Варна да спре да пуши цигари и да си кара автомобилите полза никаква след като в ТЕЦ Варна се горят много нискокалорични въглища / то не са и въглища , а прах - далавера на у-лите му. А колко такива ТЕЦ а има?

    Само да се мръдне в гората и става адски мръсно от торбички и отпадъци.

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #19

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    wise, като изключим факта, че 16.7 + 0.4 е ~17, а не 20 лв с другото съм съгласен
    дето се вика, дори всяка година да гори модерната крушка, пак си на сметка

    обаче има и един друг момент - как накуп да се изтърсиш 100-150лв за крушки, пък се убеждавай, че след година-две си на кирия!?
    10лв за крушка, разделено на 365 дни, като стимул е мноого далеч от душевния катарзис да дадеш 2/3 минимална работна заплата накуп, вместо 35 стотинки когато/ако ти изгори крушката тази година

    а и 100W по-рядко се ползват в ежедневни помещения. в едно тройно полюлейче си живуркат 3*60 или 3*75, а техният живот е далеч по-дълъг от на 100W....


    mitkos, разсъжденията ти са съвсем правилни, но с едно уточнение - ако говорим за една затворена система
    проблемът, а оттам и грешката ти, идват от факта, че поради неестествените въздушни/топлинни потоци, са пременени нормалните коридори на коментираната от теб циркулация. никой не твърди, че "българската" вода изчезва в небитието. проблемът е, че тя бива отвяна към места, до които иначе тя не би стигнала (кеф ти наводнение в индонезия, кеф ти в колорадо...)

    вторият проблем, който не отчиташ е, че падналата в океана прясна вода има да измине доста по-голям и по-труден път, по който да влезе пак в атмосферата и да падне като дъжд, който ти да консумираш. сравни нужната за изпарение енергия на една локва на сухата земя, която бързо-бързо се загрява, и нужната енергия, за да бъде загрян цял един участък от океана, за да се изпари пак същото количество

    и накрая, що се отнася до т.нар. затопляне. многото неща, които чета и гледам, говорят за изключително странен феномен - съвместяване на глобално затопляне с край на ледников период. малко известен е фактът, че ние не живеем след, а в края на ледников период. с други думи, наблюдаваното повишение на температурите е ненормално като скорост, но не и като стойности

    това последното не трябва да се счита за успокоение и отвръщане на погледа от опазването на природата, а по-скоро като призив за по-трезв поглед върху мащабността на всеки замърсител. т.е. да не се прехласваме по гасенето на крушки по 100W, а да попитаме "нужни ли са ми 45 чифта обувки, 18 костюма, 22 дънки..." и т.н.

  6. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    4
    #20

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?



    Като изключим някои точки, тук нещата са решени "отгоре", т.е. - 1. не разделяш боклука - не ти го извозват, плащаш висока глоба + търсиш къде да го изхвърлиш. 2. Колата ти не отговаря на нормата - не получаваш плакета и не можеш да влизаш навсякъде в града. 3. Сградата е изолирана от собствениците+парното е с пелетс, а и има солари на покрива. 4. Можеш по съвест да си избереш доставчика на енергия. Торби найлонови не съм купувала от години, взимам си всичко в платнени торби и в кутии на Тъпъруейър. Пералнята е винаги натъпкана до дупка. При къпане водата се спира, докато се търкаме . Но не всички уреди са ни АА, миялната е вече 14 годишна, но миналата година и инсталирахме една джаджа, да налива по-малко вода. Не мия на ръка, за да не се изкушавам да преплакна набързо 1-2 чаши, съм си спряла топлата вода в кухнята.

    Цигари пуша, техните фасове се хвърлят в остатъчния боклук. А навън, ако пуша на стадиона например, си ги гася и си ги слагам в салфетка, ако щете ми вярвайте, но тук на нас пушачите се гледа почти като на прокежени... поне малко одобрение получавам, когато демонстративно си прибирам фаса в джоба и се усмихвам гузно-извинително...

    Садя дръвчета в гората, която е само на 50 метра от нас. Купувам само екологично чисти хранителни продукти, от една страна заради нашето здраве, от друга страна за да се поощрява такъв вид стопанство...

    Още Хилдегард фон Бинген е казала през 1100 година, че ако ние хората не живеем в унисон с природата, то един ден тя ще се обърне против нас. Аз съм твърдо ЗА екологичен начин на живот и така съм си възпитала и детето. Дано е поне малко от полза...


    А за кравите четох нещо напоследък - учени били отрили, че кенгурата, макат че са също чисто тревоядни, не отделяли метан при храносмилането... имали някакъв ензим в червата, който го предотвратявал. Сега искали да изолират този ензим и да го имунизират на кравите....


    Поздрави!

  7. vanko57
    Guest
    #21

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    гласувах с 2, 3, 6 и 8

    повечето от другите са малко или много лицемерни. давам пример:

    1. пълна глупост е, че от енергоспестяващите крушки има някаква файда. нормалната е 0.35 лв, "спестяващата" е 8-10 лв, като животът й не е 20 пъти по-дълъг, нито 20 пъти по-икономична, нито за производството й е отишла 20 пъти по-малко енергия, нито е 20 пъти по-малко замърсяваща

    4 и 5 - дали пестя по 3 литра вода на цикъл в пералнята или емитирам 23мг въглеродни окиси по-малко на литър гориво е циркаджилък. за цялата година ще "спестя" на атмосферата толкова парникови газове, колкото една крава изпуска метан през ауспуха си сигурно за 1 седмица...

    7. разликата в stand-by и пълно off е 2-5 вата/час. за една година е равно на 2-3 часа работа на климатика... ХА-ХА-ХА

    9. не виждам как пиенето на чешмянка пази земята, освен за производството на бутилките и транспорта им, ама те филтрите на брита-та не знам да ги копаят отнякъде готови, нито после да се ядат като шоколади, щом се използват след 1-2 седмици

    10. абсолютно "ЗА" използването на възобновяемите източници съм, само да не ми продават за 50 - 100 000 лева инсталация втора ръка, която нова реално струва 5 - 10

    11. на политиците им дреме на черупките за природата. че то ако се пази природата значи бизнесът, който ги избира, да трябва да произвежда както се произвеждаше едно време в соц-а - на нещото да изгние корпуса, ама да бачка 30 години. защото на вилата си имам хладилник ЗИЛ, който е на.. ха сега де.. около 35 години, който все още работи. в същото време за последните 5 години там багажа сдадоха 2 фризера, все маркови марки....

    повтарям - абсолютно "ЗА" опазването на природата съм, активно се интересувам, като в същото време и правя нещо активно (немалко дървета съм засадил, пък било то и само овошки и др.под.), но мни се иска нещата да не се правят по подобен лицемерен начин, който промива мозъците на дребния човек и отмества погледа му от реалните замърсители. "вие загасете крушките, ама ние ще свалим цената на петрола, че в тая криза взе по-малко да се гори, а ние искаме да се гори повече", "вие слагайте скъпи енергоспестяващи крушки, а ние ще наложим като стандарт за лайфстайл да се карат градски каруци с 25/100 разход"... ае беги оттук!
    Абсолютно съм съгласен.

    Повечето мероприятия в световен мащаб са, за да се укроти общественото мнение.

    Реално нещата стоят така - за да няма парников ефект трябва да се спре производството и да се мине изцяло на ръчен труд.

    КАК ВИ ЗВУЧИ.

    Ужасяващо, но това е истината.

    Аз съм си задавал следният въпрос - кое е по добре:
    - да се измие четката с блажна боя
    - да се изхвърли.

    И в двата случая замърсяването е на лице. Някой ще каже - в единия случай е по-малко.

    Е хайде някой да ми го изчисли !!!

    Поздрави от мен

  8.  
     
  9. vanko57
    Guest
    #22

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Цитат Първоначално публикувано от Aliana

    Цигари пуша, техните фасове се хвърлят в остатъчния боклук. А навън, ако пуша на стадиона например, си ги гася и си ги слагам в салфетка, ако щете ми вярвайте, но тук на нас пушачите се гледа почти като на прокежени...
    За разлика от там където живееш в България се гледа на интелигентните и мислещи хора като на прокажени.
    Боклука го събирам разделно - идва боклучарката мята всички кофи наведнъж и чао. Щерката ми вика "тате защо да го правим".
    Отговорих и - "ние трябва да си свършим нашата част от задължението, а другите ще го направят като им уврат главите!"




    Цитат Първоначално публикувано от Aliana

    Още Хилдегард фон Бинген е казала през 1100 година, че ако ние хората не живеем в унисон с природата, то един ден тя ще се обърне против нас. Аз съм твърдо ЗА екологичен начин на живот и така съм си възпитала и детето. Дано е поне малко от полза...
    Много хора са го казвали и продължават да го казват, но на гладен човек в главата само комата се върти. За каква екология говорите след като там където са белите дробове на земята ежедневно се изгарят стотици и хиляди дървета на дървени въглища за да могат да изхранят челядта си.

    В същото време за запад ( пък и в БГ ) се изхвърлят хиляди тонове храна ГОДНА ЗА КОНСУМАЦИЯ.

    Проблема на нашата цивилизация и неправилното разпределение на материалните блага.

    Това е следствието на КОНСУМАТОРСКИЯТ ТИП ОБЩЕСТВО, към което усилено върви и нашата мила родина.






  10. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #23

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Цитат Първоначално публикувано от vanko57
    ...
    Боклука го събирам разделно - идва боклучарката мята и двете кофи наведнъж и чао. Щерката ми вика "тате защо да го правим".
    Отговорих и - "ние трябва да си свършим нашата част от задължението, а другите ще го направят като им уврат главите!"...
    Ето я моята гледна точка. Според мен са поставили казани за разделно събиране, така че хората да се научат да го правят. Всичко се събира в един камион, но само от цветните контейнери. После се мята на поточна линия и ръчно се сортират буклуците (имаше не един път в новините, че при такова сортиране е открито нещо). Така след време, когато хората се научат наистина как да ползват цветните контейнери (пък и като ръчния труд стане по-скъп), от фирмата, сабираща ги ще си купят вече камиони и системи, които да събират и съхраняват разделно.

    Почти сигурен съм, че сега накрая са разделни. Не защото някой им плаща да го правят, а защото това си е чиста кирия - не помните ли рекламата на ЕКО-...., които поне във Варна са тези с цветните контейнери - ами рекламата им, насърчаваща хората, да хвърлят разделно, обясняваше как с рециклирането на ХХХ бутилки, се спестява енергия за ХХ семейства за година. Тази кирия от рециклираните отпадъци нали ще им е печалба

  11. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #24

    Re:Правим ли нещо за опазването на природат

    9 от 10. Не е чак толкова зле. Не карам Euro 4, но пропан-бутана е в графата - екология.

  12. vanko57
    Guest
    #25

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    9 от 10. Не е чак толкова зле. Не карам Euro 4, но пропан-бутана е в графата - екология.
    След изгаряне на пропан-бутана остава само топлина и водни пари - т.е. 100% екология

  13. vanko57
    Guest
    #26

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Цитат Първоначално публикувано от CrossBlade
    Ето я моята гледна точка. Според мен са поставили казани за разделно събиране, така че хората да се научат да го правят. Всичко се събира в един камион, но само от цветните контейнери. После се мята на поточна линия и ръчно се сортират буклуците (имаше не един път в новините, че при такова сортиране е открито нещо). Така след време, когато хората се научат наистина как да ползват цветните контейнери (пък и като ръчния труд стане по-скъп), от фирмата, сабираща ги ще си купят вече камиони и системи, които да събират и съхраняват разделно.

    Почти сигурен съм, че сега накрая са разделни. Не защото някой им плаща да го правят, а защото това си е чиста кирия - не помните ли рекламата на ЕКО-...., които поне във Варна са тези с цветните контейнери - ами рекламата им, насърчаваща хората, да хвърлят разделно, обясняваше как с рециклирането на ХХХ бутилки, се спестява енергия за ХХ семейства за година. Тази кирия от рециклираните отпадъци нали ще им е печалба
    Положителен ефект със залъгване не се постига.
    Вече цитирах дъщеря ми - на какво ще я научат - тя живее с отворени очи и вижда, че усилията ни да събираме разделно се компрометират с начина на извозване - всички кофи в един камион. Поне в София е така. Никой не го е еня за екологията. Важно е да се печели.
    А ТОВА НЕ ВЪЗПИТАВА - ТОВА ОТБЛЪСКВА ХОРАТА ДА ПОЛАГАТ УСИЛИЯ В ТАЗИ НАСОКА.
    Това е реалноста.
    Българина не е глупав да го залъгваш с цветни кофи.
    Мога да дам и още примери в насока на копрометиране на тази инициатива, но какъв е смисъла - важно е че нямам желание да събирам разделно след като усилията ми не се оценяват.
    А има и друг аспект - най-вероятно всичко се прави за да се заблуди европа, че правим нещо за екологията. Обикновено това е причината за всеки напън, който свършва с даване на пари за кофи, месец-два събиране, след което всичко на боклука.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Dec 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    838
    #27

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    1. Не съм сменил всички крушки с енергоспестяващи, защото обирджиите продължават да ги продават на 12 лева!!!!
    2. Не събирам разделно боклука за рециклиране, защото има само един камион който вдига кофите. Чакам и обещания от Софиянски и Бойко "Завод за боклука". Ама няма да го дочакам!!!
    3. Топлоизолирал съм своето жилище и съм уплътнил всички фуги, за да ми е топло. Не вярвам, че така помагам за намаляването на парниковия ефект.
    4. Ползвам уреди само от енергиен клас А, защото ме лъжат, че всички вече са такива !!!!!
    5. Карам кола с ниски вредни емисии (Euro 4), но не ограничавам шофирането. Да внедрат алтернативните източници на гориво!!!
    6. Не пестя вода, чудя се на акъла на пусналия анкетата. "Пера редко и не се къпя"
    7. Оставям електроуредите на Stand by, не ги гася напълно.
    8. Пестя найлоновите торбички, като ги ползвам повече от един път. Голема глупост, сещам се да помоля БАБА да ми ушие платнена торба за пазар
    9. Пия чешмяна вода, пия и бутилирана.
    10. Не ползвам възобновяеми източници на енергия (соларни панели, вятърни турбини). Защото ще и отнеме 10 години да си върна инвестицията, а с моите пари някой грозен шваб ще се пече на Хаваите.....
    11.Нищо не пестя, политиците са виновни и те трябва да оправят положението. Е тука си дойдохме на думата!!!!!

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #28

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    1. Купих си ги от една промоция по 5-6лв.
    2. Събирам го разделно, защото е по-лесно за клошарите.
    3. Топлоизолирал съм се, щото не ме кефи, да отоплявам махалата.
    4. Плзвам А-клас уреди, защото не смятам "Беко", "Мидея" и "Аляска" за марки
    5. Карам кола на пропан-бутан. Полезно е за мен, колкото и за природата.
    6. Пестя водата - пия бира.
    7. Изключеам си бушона, че ми е по-лесно.
    8. Найлоновите торбички са по левче е Метро. Предпочитам една бира.
    9. Вода не пия.
    10. Ползвам и възобновяеми източници. Сигурен съм, защото в сметката ми за ток, фигурира "зелена енергия"

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    48
    #29

    Re:Правим ли нещо за опазването на природата?

    Аз по принцип от както сложиха пред нашия блок цветни казани за разделно събиране на боклука, на терасата ми съм сложил 3 отделни торби, в които заделям пластмаси и метални ( консерви, и др. подобни ) отпадъци, стъкло, и хартия. Даже преди 2 месеца видях няколко пъти да идват отделни камиони и събират боклука само от конкретните казани: За синия казан за хартия, камиона е със синя кабина и контейнер, за казана който е жълт за пластмаса и метал, кабината на камиона е жълта както и контейнера му, и така за казана за стъкло по същия начин. Когато дойде синия камион, изсипват в него само синия казан с хартиените отпадъци, другите изобщо не ги докосват и камиона веднага потегля, така и когато дойде жълтия камион, изсипват само жълтия казан в него с пластмасата и метала и така. Вече се прави разделно събиране на отпадъците, поне тук в Бургас забелязах че е така. За крушките - като ги смених с икономични цената на тока имаше разлика, но във хола си сложих 2 неонови лампи и правят много мека светлина, и са по издържливи, сега и в банята ще слагам неонова лампа. За водата недейте се притеснява - както виждате не сме застрашени от засушаване, а по скоро от обратното - наводняване. Все по често падат проливни дъждове, даже говорят че нивото на реките се покачва над критичните точки. Против съм хората да хвърлят боклуци на улицата. Когато бях в чужбина в няколко държави от ЕС, там улиците така светят от чистота че, не само цигара не можеш да хвърлиш на земята, ами дори и една клечка кибритена, нито пък можеш да се изплюеш на земята. Градините и алеите в парковете бяха със зелена добре поддържана тревичка, и толкова равно окосена, че сякаш е като нарисувана, и не можеш да видиш никъде хартийка или някоя торбичка. Все тука не можем да се оправим с този проблем...... За емисиите: когато бях в Норвегия, имаше наблизо един завод за алуминий, от който така и не видях от комините да излиза някакъв дим, и накрая попитах този завод изобщо работи ли, понеже виждам че има движение вътре на коли и камиони, но като че ли цеховете не работеха. Казаха ми че работи 24 h и от комините му не излизал дим, не че не работели цеховете, а защото имали филтри! Само един такъв филтър за комин, струвал няколко милиона $. И така пазят природата си чиста. Оказа се че и в Швеция е така. Ама изобщо защо ли сравнявам България с държави които са със светлинни години напред........ И още нещо: от много икономия файда няма! Икономията е майка на мизерията, мръсотията и болестите! Започнем ли да икономисваме - това значи да ходим мръсни, миризливи, и накрая да се изпоразболеем от мръсотия. Носете си новите дрехи, яжте, пийте и се веселете че животът си върви.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Какво правим със старата техника?
    От zeroslav във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 14
    Последно: 09-08-10, 00:43
  2. Отговори: 10
    Последно: 20-01-07, 16:20
  3. Що е то .FLV и какво да го правим (how-to)
    От FearMe във форум Общ - софтуер
    Отговори: 13
    Последно: 17-07-06, 15:55
  4. “Додж Рам” е най-вредният за природата автомобил
    От BerkStock във форум Коментирай новина
    Отговори: 6
    Последно: 24-03-06, 13:29
  5. Какво правим с файлове .bin и .cue?
    От christalgeorg във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 29-10-03, 20:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе