Вижте резултатите от анкетата: За или против генно модифицираните организми

Гласували
26. Не можете да гласувате в тази анкета
  • За

    10 38.46%
  • Против

    14 53.85%
  • Все ми е едно

    2 7.69%
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

За или против генно модифицираните организми

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #1

    За или против генно модифицираните организми

    Тихомълком закона за ГМО беше променен тези дни. Но за съжаление средностатистическия българин е прекалено смазан от ежедневието за да мисли в перспектива за изхранването и здравето си, да не говорим за природата и като цяло нямаше особена съпротива. " Новините " естествено не отразиха това, защото смятат, или някой друг смята вместо тях, че не трябва да занимават българина с такива "глупости" а вместо това да му пълнят главата с блудкави истории и интриги. Лошото в случая е, че компанията която произвежда над 80% от ГМО в света " Монсанто " има годишен бюджет по-голям от БВП на България и предварително беше заявила, че в България ще се отглеждат такива култури. Още преди да е приет закона. Но по-лошото е, че замърсяването на културите с ГМО е необратимо. Тоест след известно време няма да има немодифицирани. Всички в различна степен ще бъдат модифицирани по простата причина, че не можеш да кажеш на пчелите къде да хвърчат или на къде да духа вятъра. И така и да искаш няма да можеш да си купиш "чиста" храна. Управляващите естествено се оправдават с ЕС и че трябвало да хармонизираме законодателството си с тяхното и под предлог, че трявабвало по-либерален режим. Само да отбележа, че предишния закон си беше много стриктен и естествено не беше удобен на някои хора. Под същия предлог за либерален режим в щатите преди време се прокарва подобен закон по времето на Дж.Буш

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re:За или против генно модифицираните организми

    първото нещо, върху което трябва да помислим (напълно безполезно, между другото , е дали има опасност или не от генномодифицираните храни. никой не може да каже, така че диспут по темата не може да има, освен изразяване на недоказани страхове от едната, и недоказано доверие в безопасността от другата страна

    другото нещо, което обаче е 100% заплаха, засяга земеделието. съгласно патентното право, Монсанто притежава патента върху генномодифицираната соя (която всъщност формира по-голямата част от т.нар. ГМО продукти) и съгласно този патент, никой няма право да съхранява и развъжда въпросния патентен продукт. последствието е задължителното ежегодно закупуване на материал за посяване, а не както е от началото на земеделието, чрез запазване на част от годишната продукция. не знам колко лесно ще бъде прокарването на подобно задължение в ЕУ, където държавите са още далеч от американския полицейски режим, но икономическият натиск решава всичко...

    какви ще са последствията върху България и българите е трудно да се спекулира, защото от една страна нашите етикети са с едни от най-подробните описания на съдържанието, но от друга страна наличието на производни продукти от ГМО няма да бъде указвано...

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #3

    Re:За или против генно модифицираните организми

    До скоро и аз си мислех, че няма опасност от ГМО. Но гледах няколко научнопопулярни филма, които обърнаха мнението ми на 180 градуса. Даже единия го даваха наскоро по Re:tv. Оказва се че е доказана вредата, но документите са били потулени а хората правили проучванията уволнени. След което управниците по високите етажи в Монсанто отиват да работят в FDA

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #4

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Има и нещо друго. Някъде четох, че генномодифицираните продукти стават причина за появяване на мутирали бактерии и вируси, срещу които нашият организъм не може да се бори. И за това напоследък сме станали толкова кекави.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #5

    Re:За или против генно модифицираните организми

    В Америка, където отглеждането е най-силно застъпено се наблюдава намаляване популацията на пчелите, което не вещае нищо добро.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Тц-тц, брей-брей, с каква лека ръка свърза проблема с пчелите с ГМО ... а една жена на пазара каза, че пчелите измирали щото в Китай почнали много да пушат цигари

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #7

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Ами това не е моя измислица а проучване на хора, занимаващи се с въпроса, които между другото твърдят, че проблема не е в модифицирането а начина по който се извършва

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Въпроса "ДА" или "НЕ" за генно модифицираните организми ми прилича на въпроса за използването на стволовите клетки. На пръв поглед се виждат ползите, но никой още не знае какви могат да бъдат последствията.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Цитат Първоначално публикувано от MAKAPOB
    Ами това не е моя измислица а проучване на хора, занимаващи се с въпроса, които между другото твърдят, че проблема не е в модифицирането а начина по който се извършва
    MAKAPOB,
    Не искам да те засягам.
    Но и аз понаглеждам световните клюки по въпроса за пчелите и засега единственото доказано нещо е, че по пчелите е плъзнал коктейл от вируси (открит е след изследване на умрели пчели). И тоя коктейл е смъртоносното нещо за тях (пчелите). А откъде се е взел - не е известно.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #10

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Ако не се лъжа едно от опасенията (което между другото е споменато по-горе) при използване на ГМО беше точно появата на нови мутирали вируси, за които нито животните, нито хората имат изграден имнунитет. Да кажем, че това не е доказано, да го оставим на страна. А аз лично като се замисля в България не е нужно чак толкова генното модифициране. Виж за някоя държава без условия с голямо население, за отглеждане на растителни култури по бих го приел. Но Лошото е, че ти се отнема възможността на избор дали да си избереш храна без или храна с ГМО. А също и за земеделците какво да засеят и евентуално като го засеят то почти сигурно в някаква степен ще бъде "замърсено" с ГМО. Fear Me също е споменал за патентното право, оказва се че ако все пак решиш да садиш ГМО отиваш при Монсанто. Пак липса на избор и чист монопол

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    421
    #11

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Въпросът "За или против ГМО" е леко деликатен и то не защото отговора е труден. Отговорът е ясен - Против, защото крачката коята дели генно модифицираните храни от генно модифицираните животни, а след това и от генно модифицираните хора е толкова малка, че дори не е крачка, а едно леко мигване с клепачи. А който се прави на "дедо боже" не го чака добро. Не от религиозни съображения, а от факта че Франкенщайн-овците и разни други зомбита и вампири са най-малкото зло, което може да ни се случи.
    Деликатността се крие другаде, а именно в това че технологията е напреднала достатъчно и това вече е технически възможно. Следователно с разрешение или без разрешение това ВЕЧЕ се прави. При това навсякъде по света, където е достъпна технологията. При първите "положителни" резултати (нарочно слагам положителни в кавички, защото такива не може да има по презумпция), ще се появят и законите които ги оправдават/подкрепят. А моралните норми, които определят кое е добро и кое лошо са твърде тънки в нашето време (за съжаление) и появата на "изроди" съвсем не е далечна.
    Ако не съм се изразил много ясно, генната модификация е процес, който го е имало винаги. Това го знам. Това го знае всеки. Това е част от Природата, НО в този случай всяка една генетична промяна се "налага" чрез борба за оцеляване със околната среда, в дълъг период от време и "доказва" правото си за съществуване в комбинация с всички заобикалящи я фактори, а не е наложена изкуствено.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Lazy Dog,
    Абсолютно същите доводи (относно "ПРОТИВ") навремето са били казвани за пластичната хирургия (при хората).
    Първоначално е била забранявана и силно отхвърляна, после докторите са почнали по малко да прилагат на хора пострадали от пожари , и т.н ... в днешно време даже има и ТВ-сериали за преуспяващи пластични хирурзи ("Клъцни срежи").

    Аз лично, ако имаше как да премахна няколко гена от мен преди раждането на децата ми, щях да го направя. Става въпрос за една две склонности към хронични заболявания. Разбира се, говорим за наличие на изчистена и безрискова технология, като например каквато е пластичната хирургия в днешно време.

    ПП.
    ...генната модификация е процес, който го е имало винаги. Това го знам. Това го знае всеки. Това е част от Природата, НО в този случай всяка една генетична промяна се "налага" чрез борба за оцеляване със околната среда, в дълъг период от време и "доказва" правото си за съществуване в комбинация с всички заобикалящи я фактори, а не е наложена изкуствено.

    Като се замисля над последния ти довод, ми дай да забраним медицината въобще.

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #13

    Re:За или против генно модифицираните организми

    И пак стигаме до основната разлика според мен. Пластичната хирургия се прилага по желание на пациента или когато е животоспасяващо. Е да ама аз в случая с ГМО не виждам нито едното от дввете. Нито има крещяша нужда (поне за България), нито ми се дава право на избор било за производители и потребители. Тук е тънката разлика

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    421
    #14

    Re:За или против генно модифицираните организми

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Lazy Dog,
    Абсолютно същите доводи (относно "ПРОТИВ") навремето са били казвани за пластичната хирургия (при хората).
    Първоначално е била забранявана и силно отхвърляна, после докторите са почнали по малко да прилагат на хора пострадали от пожари , и т.н ... в днешно време даже има и ТВ-сериали за преуспяващи пластични хирурзи ("Клъцни срежи").
    ....
    Като се замисля над последния ти довод, ми дай да забраним медицината въобще.
    Не-е-е-е, бъркаш нещо.
    Ако мога да ти го обясня с терминологията на физиката се получава нещо такова: Имаме система в равновесие, в случая човешкия организъм. Когато се разболеем системата излиза от равновесие, реакциите на организма (чувството за болка, повишена температура ...) са симптоми и средство на природата да задийстват механизъм, който ще върне системата в равновесие. Медицината е също средство, само че на човека което помага на природата за възстановяване на равновесието.
    И ето ти разликата в приложението и на пластичната хирургия. Когато е животоспасяваща, тогава възстановява равновесието, а когато е за "разкрасяване", тогава е "чук с който удряш по везната, крепяща равновесието". В този смисъл цитирания сериал е форма на възхвала на глупостта (не съм го гледал, впечатленията ми от него са косвени, от преразказ, така че ако бъркам посоката простете). И ако мога да перефразирам един популярен израз, също от медицински сериал от преди 25-26 год., ако глупостта имаше крила, фолкпевиците ни щяха да кръжат около прожекторите в кръчмите, а не да мятат силиконови цици по дансинга.
    Колкото до механизма на еволюцията, явяващ се де факто генна модификация, то тя (еволюцията) е толкова постепена и бавна във времето, че не разклаща системата, а я поддържа в динамично равновесие.
    За съжаление ние винаги бързаме, искаме всичко сега, веднага, на момента. С това си обяснявам и желанието ти да се "модифицираш" па макар и лечебно. Може би някога ще знаем достатъчно и за гените, че да можем да ги променяме/махаме/добавяме по желание, но съм 100% сигурен, че до този момент има твърде много време.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #15

    Re:За или против генно модифицираните организми


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 68
    Последно: 16-05-15, 09:15
  2. 2ра употреба ... За или против?
    От test123 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 11
    Последно: 09-06-12, 22:21
  3. gzip - за и против
    От Bibi във форум Програмиране
    Отговори: 8
    Последно: 13-04-07, 10:27
  4. За и против втори HDD
    От kesten във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 26-01-05, 01:06
  5. Задача 104 (ЗА или ПРОТИВ)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 11
    Последно: 06-12-04, 15:19

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе