Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 41

Транзисторни или лампови усилватели

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #1

    Транзисторни или лампови усилватели

    Чудих се дали тук или в раздел"хардуер" да я пускам тази тема, но хайде за начало да е тук.
    Става въпрос за "възраждането" на старите лампови усилватели. И то в нови, доста изродени варианти.
    Много хора твърдят, че "ламповият" звук е по-добър от "транзисторния". Ако пренебрегнем комерсиализацията на проблема, наистина много музиканти предпочитат ламповия звук. Воден от разбирането си, че в техниката трябва да търсим обяснение на всяко явление, пускам тази тема, за да си изясняваме взаимно нещата.
    Ето два материала, които си струва да се видят като начало:www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=59&mode=&order=0&thold=0


    http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=43

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #2

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Тия работи съм ги учил и си мислих че съм запомнил нещо, обаче като видях схемите и диаграмите в едната статия разбрах, че не е така но както и да е. От малкото останали познания които имам в тази област знам че ламповите усилватели "вадят" по-добър звук (ако става въпрос за нискочестотни усилватели)и да имаш място къде да ги слагаш . въобще ламповите уреди са по устойчиви на външни влияния. В ТУ- София имаше една доцентка(после стана проф.) на която и викаха "Баба Лампа" и тя беше твърдо за лампите. но зависи пак за какво ти трябва усилвателя

  4. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #3

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Принципно нещата стоят така:
    Ламповите усилватели почти нямат шум, за разлика от транзисторните. Разбира се, има и специални транзистори мосфет и др. подобни, които имат много нисък шумов коефециент. При лампите електроните се двжат във вакуумна среда и няма какво да причини шум респективно в ИС, които са съставени от определен брой транзистори се внася шум породен от попупроводника от който са изградени. Това е всичко. Лампите са си лампи и понеже се произвеждат трудно са и по-скъпи устройствата изградени с тях.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Първия си лампов усилвател за китара пуснах в далечната 1965г - крайно стъпало с EL34 и огромен траф...
    А после през годините и доста транзисторни - първо на германиеви, после на силициеви ( ако на някого му говори нещо великия 2N3055). :coolsmiley:
    Разликата не е само в шума, звученето е друго, но това е дълга история - трудно се обяснява, трябва си УХО!

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    143
    #5

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Не е проблем шума. Лампата има много по-линейна АЧХ в много по-широк честотен диапазон.Добавяйки и някои други характеристики (нива на насищане) водят до много ниски интермодулационни изкривявания (които се оказват по-важни от нелинейните изкривявания за "звука" на усилвателя) и от там за този "мек" звук на ламповите УНЧ.

  7. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #6

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    angel4o повярвай ми, основния проблем е шума, след него идва по-нереалистичното "метално" звучене на транзисторните усилватели. Тези неща ги няма при лампите, но те имат други недостатъци.

    Lupus с 2N3055 си правихме слънчеви натерии, само има се изпилва на шмиргел капака и са готови, голяма разсипия.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    771
    #7

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Страхотна тема, ето какво бих вметнал аз: Това за ролята на лампите или транзисторите и кое е о-добро е толкова разтегливо, че може да се пише с месеци. Постигането на качествен звук е комплексен проблем и се решава доста успешно с правилен подбор на всеки компонент на аудио системата. Абсолютно без значение е колко е безшумен усилвателя ти ако допуснеш на входа му некачествен звукоизточник ( щото и най-прекрасния усилвател усилва и сигнала и шума ) или пък изведеш добър сигнал към некачествени тонколони с много изкривявания...или недобре разположени в помещението.

    @ru-boy - то ако имам достатъчно пари, ще ми свирят и пеят на живо -

  10. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #8

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Въпроса не е за комплекстна Hi-Fi система, за лампи срещу полупроводници.
    Отговора е Лампи, който може да си го позволи, доста скъпо удоволствие, но мерак с пари се гаси.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Тази статия по горе е писана в далечната 73-та година. Сега нещата с транзисторите са се променили.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #10

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    По реда на мненията:
    obshtinska_mishka - Едва ли лампите са по-устойчиви на каквото и да било. Може би на нагряване само.
    ru-boy - Става въпрос за крайни блокове, работещи с голям входен сигнал. Така че да не говорим за шум.
    Lupus - Мой човек си ти. И ти помниш от отдавна * Е, сигурно съм ти батко с десетина години. Какви времена бяха. Лампите бяха по 2-3лв, а първите 2N3055 - по 15лв. А сега чувам: лампите били модерни * Помниш ли окталните цокли, иглените цокли /21серия/, 11-та серия, 80 - серия, U и Р сериите ...
    angel4o - и интермодулационните изкр. са много по-ниски при добрите транзисторни у-ли.
    И дори някои апологети на ламповия звук казват, че лампите обогатявали звука благодарение на специфични интерм. изкрив.
    skynet - Точно така! Ние говорим само за един блок от десетките "посредници" между оркестъра и ухото. Но какво да се прави, само някои неща зависят от нас и по-точно от кесията ни * Прав е ru-boy в това отношение: мерак с пари се гаси.
    Julian - разбира се! А лампите не са мръднали /освен по цена/

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    143
    #11

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    dedis :
    angel4o - и интермодулационните изкр. са много по-ниски при добрите транзисторни у-ли.
    И дори някои апологети на ламповия звук казват, че лампите обогатявали звука благодарение на специфични интерм. изкрив.
    Инермодулационните изкр. не трябва само да са ниски,те трябва да са ниски в целия честотен диапазон на УНЧ, което е проблем (или трудно се постига) при транзисторните УНЧ.
    Сами знаете, че с биполярните транзистори се стигна предел и той беше много отдавна с легендарния усилвател QUAD.Сега на дневен ред са MOSFET транзистори с които казват , че се постига звучене близко до "ламповото".

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #12

    Re: Транзисторни или лампови усилватели


    @dedis,
    Lupus - Мой човек си ти. И ти помниш от отдавна* *Е, сигурно съм ти батко с десетина години. Какви времена бяха.
    Стига бе, разсмиваш ме! Аз се мислех за най-стария тук, а ти 10 отгоре???

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #13

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Аз има още от едно време(бай тошово) останали два транзистора 2N3055. И дифицитни бяха. Нямаше ги по магазините.

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #14

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    Виждам, че няма мераклии да се пробват на ламповото поприще.
    Ето едно скромно усилвателче:
    http://www.tmhaudio.com/R-SH-833%20Stereophile.htm
    Струва някакви си 350 000 долара.
    Ако има по-богати тук, да ви дам линк към система за 2млн ?

  18. Novice
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1
    #15

    Re: Транзисторни или лампови усилватели

    ДА ИМА ТАКИВА УСИЛВАТЕЛИ И В БЪЛГАРИЯ !!!

    http://www.tmhaudio.com/R-SH-833%20Stereophile.htm
    Струва някакви си 350 000 долара.
    Ако има по-богати тук, да ви дам линк към система за 2млн ?*

    Познавам хора които се занимават сериозно със тези неща , аз също правя лампови усилватели.
    А ЖЕЛАЕЩИТЕ ДА ПОПРОЧЕТАТ МАЛКО* в* форумите на* BGAUDIO.ORG* и после да разтягат локуми .
    Ако желаете можете и да го чуете на звук въпросния усилвател . Бих добавил следноо , нека тези които
    са слушали повече от 1 лампв усилвател са дават мнения , за останалите нямам какжо повече да кажа освен да си представите спор между хора които не знаят за какво става дума , това е за сега и приятно четене в bgaudio.org Kiril

    П.С. До сега няма човек който когато е чул ламповите ми усилватели да е останал равнодушен и да не си е признал че е потресен от разликата в звука .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Лампови усилватели
    От gogoaudio във форум Приключили продажби
    Отговори: 6
    Последно: 08-09-14, 13:31
  2. Продавам hi-fi усилватели и ресивъри
    От shanko във форум Приключили продажби
    Отговори: 1
    Последно: 15-02-13, 20:55
  3. съвет за оправяне на усилватели
    От jojobix във форум Аудиотехника
    Отговори: 9
    Последно: 14-12-12, 10:58
  4. Продавам hi-fi усилватели и тонколони
    От shanko във форум Приключили продажби
    Отговори: 30
    Последно: 30-08-12, 23:36
  5. Въпрос за усилватели!!
    От stankovcs във форум Тонколони
    Отговори: 5
    Последно: 01-08-11, 15:42

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе