Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Оптичен кабел или Коаксиал ?!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    66
    #1

    Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Здравейте !
    Искам съвет от вас кой от входовете ( изходите ) да ползвам - оптичен или коаксиален ? Изчетох много по въпроса и срещам доста противоречиви мнения ?! Ще помоля за логично обяснение защо да е единия вид, а не другия, защото трудно мога да си обясня, че между тях може да има съществена разлика. Успях дори да чуя, че коаксиалния кабел за цифровия изход особено когато ще се слуша аудио, трябвало да е изключително качествен за да няма промяна в музиката* .
    Моля ако някой е наясно , моля да ме осветли , а предполагам и много други като мен.
    Мерси предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Ами обясни по-подробно какво с какво искаш да свържеш, марката и модела на техниката, разстоянията и всички други детайли. Защото щата на врачката във форума го съкратихме още миналата година.

  4. Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    379
    #3

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    "разбирачите" казват, че оптичният осигурявал по-добро качество...

    дрън-дрън...

    и двата кабела предават информацията в цифров вид - значение за качеството има само DAC на устройството(в случая звуковата карта).

    DAC = ЦАП

    като казах ЦАП и се сетих за култовия "кин-дза-дза"*


    ...все едно някой да ти каже, че по лан-а слушаш мр3-ките с по-добро качество от по ADSL-а или кабелния модем....


  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #4

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    еее има някви неща наречени смущения, интерференций т.н.

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    66
    #5

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Съжалявам, за неточността, но мислех че когато става дума за цифрова информация няма значение какво точно искам да свържа. Въпроса ми се струваше принципен
    Това, което ще се свързва е система за домашно кино и по-точно ресивър Pioneer и ДВД плеър Philips.

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    66
    #6

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Пропуснах да внеса яснота за разстоянията. Дължината на използвания кабел ще бъде не повече от 1 м.

  8.  
     
  9. Member Аватара на MoPcKu
    Тук е от
    May 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    521
    #7

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Цитат Първоначално публикувано от Velocyraptor
    Пропуснах да внеса яснота за разстоянията. Дължината на използвания кабел ще бъде не повече от 1 м.
    Тогава какво му мислиш, слагай оптиката и без туй метъра струва към 10-12 лв!

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    66
    #8

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Наистина може да не му мисля толкова, но исках да знам ще се получи ли разлика, особено за аудиото.
    И ако се получава някаква разлика защо? Логично е да няма разлика.
    Познат ме убеждава, че има разлика в звука даже при използването на коаксиал от 1 лв. и коаксиал за 50 лв.
    Както и това, че фибро влакно (оптичен кабел) за 10-15 лв е по зле от посредствен коаксиал ?!

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    213
    #9

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Лично мен силно ме съмнява да има сериозна и най-вече чуваема разлика в звученето при свързване с коаксиален и оптичен кабел ... дори и да има такава то вероятно би се появила при сравнение между коаксиален кабел за 2 лева и хай-енд оптика ...

    Все пак за каквито и смущения да говорим при коаксиалния кабел не вярвам да са толкова големи, че да причинят чак толкова съществена промяна в цифровата информация която се пренася ... но пък знае ли човек ...

    Според мен - вземи си нещо не особено скъпо но все пак "фирмено" и си свиркай, освен ако не се самоопределяш като аудиофил, но съдейки по техниката която споменаваш не си такъв.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    421
    #10

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Цитат Първоначално публикувано от painmaster
    Лично мен силно ме съмнява да има сериозна и най-вече чуваема разлика в звученето при свързване с коаксиален и оптичен кабел ... дори и да има такава то вероятно би се появила при сравнение между коаксиален кабел за 2 лева и хай-енд оптика ...

    Все пак за каквито и смущения да говорим при коаксиалния кабел не вярвам да са толкова големи, че да причинят чак толкова съществена промяна в цифровата информация която се пренася ... но пък знае ли човек ...

    Според мен - вземи си нещо не особено скъпо но все пак "фирмено" и си свиркай, освен ако не се самоопределяш като аудиофил, но съдейки по техниката която споменаваш не си такъв.
    Нека да внеса малко яснота по въпроса, защото чета смущаващи неща.
    1. Преносната среда (кабела) по никакъв начин не влияе на КАЧЕСТВОТО на цифровия сигнал. Тоест може да има загуби на данни (което се предотвратява по съответен начин), но влошено качество НЕ МОЖЕ да има. Разликата в техологиите на пренос при меден проводник и оптика е друг въпрос. Следователно при наличие на качествено изработени кабели няма значение с какъв кабел ще са свързани устройствата.
    2. Качеството на "цифровия" звук се определя от системата АЦП-ЦАП, съответно технологията на дискретизация (оцифровяване, май измислих нова дума на сигнала (звука) и последваща компресия (преобразуване на цифровите данни с цел намаляване на обема им) и обратното преобразуване от цифров код в звук, но по никакъв начин не зависи от пренасянето на цифровия код от едно място на друго. Най често, колкото и странно да ви се струва, лошия звук се дължи на евтините крайни устройства за възпроизвеждане, просто казано усилвателите и колоните.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #11

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    И още нещо: свързваш две утройства с отделни захранвания. При коаксиалния имаш връзка с мед (те са електрически свирзани). При оптиката- нямаш ел. връзка....

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    213
    #12

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Цитат Първоначално публикувано от Lazy Dog
    Нека да внеса малко яснота по въпроса, защото чета смущаващи неща.
    1. Преносната среда (кабела) по никакъв начин не влияе на КАЧЕСТВОТО на цифровия сигнал. Тоест може да има загуби на данни (което се предотвратява по съответен начин), но влошено качество НЕ МОЖЕ да има. Разликата в техологиите* на пренос при меден проводник и оптика е друг въпрос. Следователно при наличие на качествено изработени кабели няма значение с какъв кабел ще са свързани устройствата.
    2. Качеството на "цифровия" звук се определя от системата АЦП-ЦАП, съответно технологията на дискретизация (оцифровяване, май измислих нова дума* на сигнала (звука) и последваща компресия (преобразуване на цифровите данни с цел намаляване на обема им) и обратното преобразуване от цифров код в звук, но по никакъв начин не зависи от пренасянето на цифровия код от едно място на друго. Най често, колкото и странно да ви се струва, лошия звук се дължи на евтините крайни устройства за възпроизвеждане, просто казано усилвателите и колоните.
    LazyDog и аз се смущавам да пиша подобни неща , но очевидно има хора дето я "чуват" разликата и то не само между медна жица и оптика, ами и между евтина и скъпа оптика ... за проба иди и питай в БГАудио

    Иначе това което си писал, си е логично, въпреки че все някаква разлика би трябвало да има при силни смущения в коаксиалния проводник ...

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #13

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    1. По принцип коаксиалната връзка се води по-качествена (има 2 преобраувания на сигнала по-малко - ел.->опт. (предавателя) и опт.->ел.(приемника).
    2. Кой какво чува при различните начини и средства на свързване е съвсем друга тема
    3. Когато става дума за вързване на копютър към Hi-Fi система, при избора на начин на свързване, се набляга не толкова на качеството колкото на: дължина на трасето и галванично развързване (дали е необходимо). Разликата в качеството може да се получи ако се използва много дълъг коаксиален кабел (особено ако е от евтините). Иначе едва ли някой би усетил разлика в звученето.
    Аз лично бих предпочел оптична - с цел галванично разделяне (мисля повече за ресийвъра си отколкото за компа, че като ги знам повечето захранвания......)
    Но ако трябва да свързвам устройства от Hi-Fi система, които са едно до друго - винаги бих предпочел коаксиалния кабел (качествен разбира се ).

  17. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #14

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Искам само да вметна защо е възможна разлика в звученето при различни видове кабели и връзки дори при цифровото аудио. Вярно е, че информацията която се пренася е цифрова, но това не значи, че специално за аудио данни е наложително гарантирането на еднаквостта на изпратената и получената информация. Т.е. ако по трасето се пообърка някой и друг бит, звук все пак ще се възпроизведе, макар и не съвсем същия като изпратения. Все пак по-добре да се чуе нещо макар и мъничко сгрешено (един-два сгрешени бита няма да направят звука неразбираем), отколкото нищо да не се чуе. Така че освен останалите проблеми (смущения, интерференции, галванични връзки и предизвиканите от тях изкривявания във възпроизвеждащата система, т.н.), съществува наистина и проблем от грешки по трасето (макар и цифрово).

  18. Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    379
    #15

    Re: Оптичен кабел или Коаксиал ?!

    Цитат Първоначално публикувано от kamenf
    Искам само да вметна защо е възможна разлика в звученето при различни видове кабели и връзки дори при цифровото аудио. Вярно е, че информацията която се пренася е цифрова, но това не значи, че специално за аудио данни е наложително гарантирането на еднаквостта на изпратената и получената информация. Т.е. ако по трасето се пообърка някой и друг бит, звук все пак ще се възпроизведе, макар и не съвсем същия като изпратения. Все пак по-добре да се чуе нещо макар и мъничко сгрешено (един-два сгрешени бита няма да направят звука неразбираем), отколкото нищо да не се чуе. Така че освен останалите проблеми (смущения, интерференции, галванични връзки и предизвиканите от тях изкривявания във възпроизвеждащата система, т.н.), съществува наистина и проблем от грешки по трасето (макар и цифрово).
    kamenf - прав си разбира се, но задълбаваш в посока теория...

    на практика няма разлика(не знам кой какво чува при разлики няколко стотици бита в парче от 50-60МВ), освен това един качествен "ЦАП" трябва да има(и има) механизми за корекции на грешките.

    освен това, ако ще говорим за грешки при пренос на цифрова информация - нека да говорим за грешки при четене от ХДД или направо за конкретният случай :

    и при най-качественият CD Player(струващ от порядъка на хиляди евро) грешките започват още при четенето от носителя(винаги има разлика от по няколко бита в сравнение с "оригинала").


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. КУПУВАМ ОПТИЧЕН КАБЕЛ
    От salico във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 10-03-12, 00:28
  2. Препоръчайте ми оптичен кабел
    От Frost във форум Аудиотехника
    Отговори: 2
    Последно: 24-09-07, 17:33
  3. оптичен кабел 10м.
    От millepetrozza във форум Аудиотехника
    Отговори: 0
    Последно: 25-08-07, 00:37
  4. Какъв оптичен кабел е по добре?
    От DoRa във форум Мрежи
    Отговори: 15
    Последно: 12-08-05, 16:34
  5. Проблем с оптичен кабел!!!
    От Nsitnov във форум Мрежи
    Отговори: 3
    Последно: 25-05-04, 14:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе