Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 28 от общо 28

Запис на какви дискове?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #16

    Re: Запис на какви дискове?

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    От дискусията дотук съм съгласен с това, че на домашно кино (DVD player) звука е поорязан откъм качество и не е най-доброто средство за сравняване на аудио. При CD и DVD плеъри от една марка, от горният среден клас, свързани с оптични кабели към един и същ усилвател - се чувства осезаема разлика в звученето в полза на CD плеъра.

    Не съм сравнявал аудио CD със CD-R дискове, но съм напълно съгласен че там където има единици и нули - няма какво да се променя и не би трябвяло да има разлика в звученето. Ако и на двата диска се запише един и същи материал.
    А щом няма разлика, би ли обяснил как след като прекараш "един и същи материал" (нули и единици) от CD и DVD, от първото се чува по-добре?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #17

    Re: Запис на какви дискове?

    Цитат Първоначално публикувано от CrossBlade
    А щом няма разлика, би ли обяснил как след като прекараш "един и същи материал" (нули и единици) от CD и DVD, от първото се чува по-добре?
    Това, CrossBlade е вече въпрос на изпълнение на схемата на даденият плеър. Въпрос на какви компоненти, с какво качество са използвани, какъв е DAC (цифрово/аналоговият конвертор) при двата плеъра. Тук имаме преобразуване на нули и единици в аналогов сигнал, който е много капризен и се влияе и от малки разлики. В CD плеърите наблягат на качеството на звука, докато в DVD плеърите това отстъпва на заден план, с предимство е видеото. От тук идва и разликата. Говорим за DVD плеъри средна хубост. Не се съмнявам, че някой върхов модел ще изкара и чудесен звук, почти неразличаващ се от класен CD плеър.

  4. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #18

    Re: Запис на какви дискове?

    Докато писах поста си, varieca и CrossBlade са писали, но все пак ще си пусна и моето мнение.

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    От дискусията дотук съм съгласен с това, че на домашно кино (DVD player) звука е поорязан откъм качество и не е най-доброто средство за сравняване на аудио. При CD и DVD плеъри от една марка, от горният среден клас, свързани с оптични кабели към един и същ усилвател - се чувства осезаема разлика в звученето в полза на CD плеъра.
    При свързването с оптичен кабел се използва DAC-а на усилвателя (ако има такъв) / рисивъра, а не този на CD / DVD плеърите, които в този случай се използват само като транспорт. И в този случай, разбира се, има разлика, но е по-малка, отколкото ако се използват аналоговите кабели. Качествените CD плеъри би следвало да се свързват по аналогов път, а не по цифров.

    Не съм сравнявал аудио CD със CD-R дискове, но съм напълно съгласен че там където има единици и нули - няма какво да се променя и не би трябвяло да има разлика в звученето. Ако и на двата диска се запише един и същи материал.
    Разлика в нулите и единиците при едно музикално ЦД и при едно копие има. Това е защото няма вграден механизъм за корекция на грешките в CD аудио формата - поради механични причини (позахабен диск, замърсен лазер и т.н.т.), винаги се губи по някой и друг бит.
    Много просто се проверява - свалете една и съща песен два пъти от един диск в WAV формат, после отворете с някой HEX редактор двата wav файла, които са с еднакъв размер, и ще видите че поредността от нулите и единиците в двата файла е различна.
    Друг е въпросът кой какво чува (винаги съм се чудил как хора, дето твърдят из форумите че имат такъв слух и чуват разликите в захранващите кабели на плеърите или посоката на интерконектите, не са станали световно известни музиканти с този им слух, или поне много добри аудиоинженери, но това си е лично неангажиращо мнение, нецелящо конфронтация с когото и да било), на каква аудиосистема го прослушва, до колко му влияе плацебо-ефекта и т.н.т. Лично аз не познавам човек, който да може в 18 от 20 опита при сляп тест да познае кое ЦД е матричното и кое е записаното, но пък само по себе си не означава непременно че такива хора не съществуват.

    И да не е съвсем офтопик, бих дал следният съвет на yoyo1 - използвай само качествени дискове като Verbatim или Ricoh например. Избягвай разните недоразумения като Sky, Metro, Princo, eProformance и т.н.т. Освен ако не държиш много-много на това, което записваш...

    P.S.
    CrossBlade, Румен точно това казва - че ЦД плеъра му звучи по-добре от ДВД плеъра, а за липсата на разлика поради нулите и единиците, мисля че има предвид разликата в записаните ЦД-та.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    223
    #19

    Re: Запис на какви дискове?

    Цитат Първоначално публикувано от Eddie

    Друг е въпросът кой какво чува (винаги съм се чудил как хора, дето твърдят из форумите че имат такъв слух и чуват разликите в захранващите кабели на плеърите или посоката на интерконектите, не са станали световно известни музиканти с този им слух, или поне много добри аудиоинженери, ...
    Eddie, не бъркай музикантската дарба с тази. Работил съм с музиканти и знам какво могат и не могат. Просто това е по-скоро някакво аналитично техническо възприемане на звуците, което и при аудиоинженерите не е задължително или поне не върши работа.
    Отделно не е постоянно състояние, но когато влезеш в него се задържа примерно за половин, един час, а при сериозни тестове и за 10-15 минути отлита или по-скоро се уморяваш.
    Колкото за корекцията на грешката при свалянето на аудио диск, си прав, но ще добавя, че и при абсолютно нови дискове пак има разлика между secure и burst метода на рипване и въпреки това пак нещо му убягва на EAC-a.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #20

    Re: Запис на какви дискове?

    Цитат Първоначално публикувано от Eddie
    При свързването с оптичен кабел се използва DAC-а на усилвателя (ако има такъв) / рисивъра, а не този на CD / DVD плеърите, които в този случай се използват само като транспорт.
    Това е нещо, което не го знаех. Макар че е съвсем логично и направо очевидно - по оптичният кабел се предава цифров сигнал, няма как да е аналогов, минал през DAC-a на плеъра. Тогава DAC-a на усилвателя е този, който преобразува в аналогов сигнал.
    Интересно тогава защо все пак при един и същи аудио диск, при една и съща песен, пускана многократно на DVD и на CD плеъра - се чуваше различно, щом и в двата случая се предават теоретично едни и същи единици и нули към DAC-а на един и същ усилвател?

    Цитат Първоначално публикувано от Eddie
    Качествените CD плеъри би следвало да се свързват по аналогов път, а не по цифров.
    Не твърдя че CD плеърът ми е върхът, но разликата при свързване с аналогов кабел (дебел и с позлатени накрайници) и с нищо и никакъв тъничък оптичен кабел е доста голяма. С аналоговият кабел се чува по-тихо, по-глухо, с по-малка динамика на звука. С оптичният музиката просто става жива. Е, може и да е въпрос на вкус, не знам...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #21

    Re: Запис на какви дискове?

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    Това е нещо, което не го знаех. Макар че е съвсем логично и направо очевидно - по оптичният кабел се предава цифров сигнал, няма как да е аналогов, минал през DAC-a на плеъра. Тогава DAC-a на усилвателя е този, който преобразува в аналогов сигнал.
    Интересно тогава защо все пак при един и същи аудио диск, при една и съща песен, пускана многократно на DVD и на CD плеъра - се чуваше различно, щом и в двата случая се предават теоретично едни и същи единици и нули към DAC-а на един и същ усилвател?...
    Добре дошъл от моята страна Не всичко е нули и единици, а?

    Различните устройства (транспорт) четат различно - от там, разлика в звука.
    Същото е и с различните подложки и с различните писачки.

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    ...
    Не твърдя че CD плеърът ми е върхът, но разликата при свързване с аналогов кабел (дебел и с позлатени накрайници) и с нищо и никакъв тъничък оптичен кабел е доста голяма. С аналоговият кабел се чува по-тихо, по-глухо, с по-малка динамика на звука. С оптичният музиката просто става жива. Е, може и да е въпрос на вкус, не знам...
    Сравняваш два различни ЦАП-а, логично е да е различен звука.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    105
    #22

    Re: Запис на какви дискове?

    Цитат Първоначално публикувано от Eddie
    ... Разлика в нулите и единиците при едно музикално ЦД и при едно копие има. Това е защото няма вграден механизъм за корекция на грешките в CD аудио формата - поради механични причини (позахабен диск, замърсен лазер и т.н.т.), винаги се губи по някой и друг бит.
    Много просто се проверява - свалете една и съща песен два пъти от един диск в WAV формат, после отворете с някой HEX редактор двата wav файла, които са с еднакъв размер, и ще видите че поредността от нулите и единиците в двата файла е различна.
    Може да направиш лично точно същата проверка - свали колкото пъти искаш една песен от диск, използвайки EAC (http://www.exactaudiocopy.de/en/inde...rces/download/ ), secure mode. Резултатър ще е еднакъв до последния бит. А ако са направени и настройките за offset correction за четящото устройство, резултатът ще е еднакъв на който и да е компютър. Така че на компютъра винаги може да се направи 100% точно копие. Това че аудио диска няма корекция на грешки, не означава че софтуера не може да провери дали е прочетена вярно информацията чрез многократни повторения. Има дотатъчно прости и надеждни алгоритми за точно копиране на диска. Ако диска е повреден, софтуера засича и точно къде са непоправимите грешки и докладва че копието не е 100% вярно.

    CD-плейърите четат по друг начин, в реално време, и там вече възникналите грешки се интерполират. При тях може и да има разлика в звученето, но тук споровете са неразрешими и граничат с религиозни убеждения.

  10. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #23

    Re: Запис на какви дискове?

    Опааа, пак се е заформила интересна "култова" темичка...

    @Roumen68 - Добре дошъл в страната на Алиса :-) Преди да преметнеш расото на окултистите, ще ти кажа, че не иноземни сили правят различното звучене от CD и DVD плейър, а факта, че изходите на който и да е DVD плейър ( Toslink или S/PDIF RCA ) са ограничени динамично поради предполагаемото естество на сигнала до около 25% от стандартните за CD плейърите 2V@50 ома при 1кХц или 0.5V@75 ома при 1кХц за S/PDIF RCA. Естеството на сигнала тук е динамиката на филма ( от пълна тишина до гръм от небето ) и подобно ограничение е наложително за избягване на поява на изкривявание при достигане на пикови нива. Ето защо няма начин да не усещаш разлика, но това не е защото някой ти е изял нулите и единиците :-)

    Иначе по темата - и най-смотаните носители ще изкарат при правилно съхранение 10-15 години поне, а след това? Ами вероятно след 15 години ще се чудя къде да си ги пъхна, щото вероятно няма да има дивайс на компютъра който да ги поеме.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    162
    #24

    Re: Запис на какви дискове?

    И да не е съвсем офтопик, бих дал следният съвет на yoyo1 - използвай само качествени дискове като Verbatim или Ricoh например. Избягвай разните недоразумения като Sky, Metro, Princo, eProformance и т.н.т. Освен ако не държиш много-много на това, което записваш...


    А сега ако може да ми кажете коя марка да си купя :
    TDK - CD-R 80 Min/700 Mo TDK 52x
    Philips - CD-R 80 Min/700 Mo Philips 52x
    Sony - CD-R 80 Min/700 Mo Sony 1-48x
    или някаква други ----http://www.nierle.com/

    П.С. По принцип знам, че TDK от край време са номер 1.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #25

    Re: Запис на какви дискове?

    О, @Tommorow, добре заварил
    След като говорим за цифров сигнал по оптичен кабел - откъде се взима това "ограничени динамично поради предполагаемото естество на сигнала до около 25% от стандартните за CD плейърите 2V@50 ома при 1кХц или 0.5V@75 ома при 1кХц за S/PDIF RCA" Тоест искаш да кажеш, че има обработка на цифровият сигнал преди да се пусне по Sony/Philips Digital Interface, или с други думи - по оптичният кабел? За RCA e ясно - това е аналоговият изход и за там не говорим - обработки всякакви си има, там им е мястото и на килохерци и на омове.

    P.S. А сега малко и по темата: все пак не е ли мит това за качествата на различните марки дискове? За магнитните ленти в аудио и видео касетите - разбира се имаше даже огромно значение марката. И наистина, както спомена и @yoyo1 - TDK бяха едни от най-добрите. Но самата технология на производство на дискове е сравнително елементарна спрямо сложната и капризна технология на изпаряване и трайно залепване на метали върху тънка найлонова лента. Оттук ми се струва, че марката няма вече такова голямо значение при дисковете, а е просто по инерция от "касетните" времена. И честно - някой пазил ли е повече от 4-5 години нещо си на диск, проверил е тогава че записа е ОК, добре го е съхранил и запазил без драскотини, а сега нещо му се губят единиците и нулите?
    Говорим и за трайности от порядъка на 15 години. А дали някой не след 15, а след 5 години ще се сети да ползва записаните и съхранени архаизми, както ще изглеждат вече тогава?

  13. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #26

    Re: Запис на какви дискове?

    По повод марките... миналото лято бях записвал на един приятел 10-ина ДВД-та, той беше купил Sky от Метро. Врътнах ги, не си спомням в момента дали съм им правил verify, но със сигурност ги пуснах да ги прегледам набързо - една част на РС-то, останалите на ДВД плеъра, събрах ги на куп и след около две седмици му ги дадох.
    Каква беше изненадата, когато се оказа че върху повечето от тях информацията (т.е. няколко хард-рок концерта) се беше "изпарила" Дисковете не вървяха никъде вече, не говоря за някой грешен сектор тук-таме при рипване, ами писачката въобще не ги разпознаваше.
    Има достатъчно теми из нета за различните медии, дори във форума на хардуербг има тема с тестване на различните медии и C1 и C2 грешките, но аз съм си патил от Sky и eProformance (често ми се е случвало при вторите след няколко месеца да започнат да дават грешки в секторите при презапис) и за това предпочитам по-скъпите, но и качествени медии.

    P.S. А относно времето - първите ми музикални CD-R-ове са записвани преди около 14-15 години на standalone Tascam рекордер (тогава нямаше още компютърни CD-RW устройства), като този Danger Danger например. Онзи ден го прослушвах пак и се оказа че на едно-две места започва да запецва леко (по-точно вкара лек шум като при грешки от дискретизацията), възможно е да е било и от плеъра, но си направих ново копие, добре че оригиналът е наблизо. Все пак CD-R-ът беше един от първите на "народната" цена от 5$ тогава, предполагам че днешните дискове ще издаянат малко повече време. Като гледам как вървят нещата, май доброто старо AudioCD като формат ще поостане още доста на сцената...

    D.H.V. , знам за EAC-а още откакто се появи, но като цяло повечето хора копират 1:1 със Неро, а там освен джитер корекцията няма друг механизъм и винаги има разлика в копието и оригиналът (поне в нулите и единиците).

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    8
    #27

    Re: Запис на какви дискове?

    За аудио дискове ползвам в 99% от случаите VERBATIM PASTEL. Подложката им е зеленикава на цвят и е трудно да се сбъркат. Инфо туула на Неро ги разпознава като подложки TAYO YUDEN , които са най-добри за момента. Общо взето са най-качествените CD-R за масова употреба. Специално за аудио приложения има разработени VERBATIM VINYL. Те са определено по-добри , но и доста по-скъпи. Оптимизирани са за максимално качество при запис на аудио /съответно минимално количество грешки при четене от оптиката на аудио CD-плеъри/ . VERBATIM PASTEL има на шпиндели по 50 диска в Метро. Определено има разлика в звученето на различните видове CD-R дискове. Най-малкото качеството им е различно и от там се записват/четат с различно количество на грешките. Оригиналните матрични дискове си звучат най-добре , но технологията им на изработка , както и качеството на машините , с които се правят е на съвсем различно ниво от home-made презаписите. Дори и да се ползва аудиофилския лидер при записвачките YAMAHA F-1 , то оригиналния матричен диск пак си звучи по-добре. Аз лично ползвам CD-записвачка PLEXTOR /new old stock-старо производство , но стояла неизползвана/ само за запис на аудио CD. Разликата с щатната ми DVD-писачка е ясно чуваема , ако се сравняват за запис на еднакви тракове и на едни и същи носители , при еднакви скорости...

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    223
    #28

    Re: Запис на какви дискове?

    Цитат Първоначално публикувано от D.H.V.
    Може да направиш лично точно същата проверка - свали колкото пъти искаш една песен от диск, използвайки EAC (http://www.exactaudiocopy.de/en/inde...rces/download/ ), secure mode. Резултатър ще е еднакъв до последния бит.

    Така че на компютъра винаги може да се направи 100% точно копие.
    Това само за себе си е вярно - колкото и пъти да пуснеш EAC, той ще дава еднакви резултати по простата причина, че използва един и същ алгоритъм - този на програмиста.
    Въпросът е дали той е правилен и дали това е достатъчно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Програма за запис на дискове под Windows 7
    От Caesar във форум Общ - софтуер
    Отговори: 14
    Последно: 12-01-14, 23:41
  2. Запис на дискове-проблем при възпроизвеждането
    От zdraveniak във форум Общ - софтуер
    Отговори: 11
    Последно: 25-11-10, 20:38
  3. Отговори: 8
    Последно: 30-11-09, 17:45
  4. Отговори: 4
    Последно: 01-04-08, 13:21
  5. Отговори: 7
    Последно: 08-02-07, 10:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе