Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 56
Like Tree1Одобрявам

въпрос :)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #31

    Re:въпрос :)

    Оптичния кабел си има и той недостатъци. Я го нагъни и навий здраво?

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #32

    Re:въпрос :)

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Оптичния кабел си има и той недостатъци. Я го нагъни и навий здраво?
    А ето това имах в предвид оптиката няма как да е опъната идеално права между двете устройства докато за коаксиала това въобще не е проблемт.е. можеш да го нагънеш както си искаш и звука пак ще е по добър.

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    223
    #33

    Re:въпрос :)

    Айде сега пък идеално права.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber
    И на български:
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%...BA%D0%BD%D0%B0

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #34

    Re:въпрос :)

    Оптичният кабел няма проблем да е навит ,може и да е и на малък диаметър, задължително е да бъде подрязан със специално ножче за целта, за да има идеално сечение там където завършва, в противен случай работи но дава грешки, опита го черпя от друг вид машини с които работя и те имат такав кабел, който няколко пъти съм подрязвал за отстраняване на грешката която дава машината.Ножчето представлява малка гилотина с отвор за кабела със същият диаметър.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #35

    Re:въпрос :)

    Цитат Първоначално публикувано от granity
    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Оптичния кабел си има и той недостатъци. Я го нагъни и навий здраво?
    А ето това имах в предвид оптиката няма как да е опъната идеално права между двете устройства докато за коаксиала това въобще не е проблемт.е. можеш да го нагънеш както си искаш и звука пак ще е по добър.
    Симпатяги, нямате си и идея какво коментитате, нали!
    Накратко: НЯМА и НЕ МОЖЕ да има кабел, чиито жила/влакна да не са усукани около надлъжната му ос. Иначе той няма да може да се сгъва.
    Ето оптичен кабел:

    Ето по-отблизо:
    [img width=800 height=164]http://www.filkab.com/images/category_pics/pic_237_bg.jpg[/img]
    Kкато допълнение - посоката на усукване се сменя през метър, за да може лесно, при зачистен 2м кабел, да се размотаят тубите му (на снимката - червената е началната, а синята - крайна, по посока от червената през белите към синята).
    На първата снимка в центъта стърчи жилтия (от фибростъкло) силов елемент на кабела. Служи за 2 неща - да се запазят линейните размети при полагане, както и пак при полагане да се спази минималния радиус на огъване на кабела, който може да се приеме 40пъти диаметъра му.
    И както стана явно, оптичните влакна винаги са огънати. Въпросът е колко е мин. радиус на това огъване? Говорим за пачкорди:
    [img width=800 height=600]http://www.nepopt.com/Portals/0/Graphics/Jumper.jpg[/img]
    Той може да се навие на "копче" с диаметър до 1-1.5см - под тази стройност затихването става прекалено голямо, за да не се брои за повреда. Това е така, защото оптичният кабел работи на принципа на пълното вътрешно отражение:

    При сгъване на кабела под определен радиус лъчите не се отразяват обратно към ядрото (4), а го напускат (1, 2 и 3). Но информация пак се получава на изходана пачкорда, само дето е с по-малка мощност....

    @ ivan1
    Резачката на оптични влакна преставлява следното нещо:
    [img width=626 height=600]http://www.freepatentsonline.com/7070078-0-large.jpg[/img]
    Разането става, като диамантеният диск 27 чрез натискане на палеца 7 надрасква перпендикулярно ( +0.5° -0.5°) влакното 1, затиснато с 11, а след това с 23, влакното разко се натиска върху 13 и 29 и то се троши почти идеално. Има и ултазвукови, които фокусират енергията на ултазвука в плоскостта на сряза, но отзивите за качеството му не са така еднозначни. Важното е, че пък е високопроизводителна.

  7. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,434
    #36

    Re:въпрос :)

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    А ето това имах в предвид оптиката няма как да е опъната идеално права между двете устройства докато за коаксиала това въобще не е проблемт.е. можеш да го нагънеш както си искаш и звука пак ще е по добър.
    Това е така, защото оптичният кабел работи на принципа на пълното вътрешно отражение:

    При сгъване на кабела под определен радиус лъчите не се отразяват обратно към ядрото (4), а го напускат (1, 2 и 3). Но информация пак се получава на изходана пачкорда, само дето е с по-малка мощност....
    Благодаря за разяснението emos
    -но лъчът при огъване на кабела под определен радиус ,както си дал пример не се отразява навътре а излиза навън това не е ли загуба на информация ?
    Заглъхването под определена граница /на чувствителност на оптичният сензор/ не е ли същото
    питам щото не съм наясно не се смей сега ми се е паднало да разпитвам....
    и ако не е тайна с какво се занимаваш ?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #37

    Re:въпрос :)

    Не е загуба, защото лъч 4 продължава. Затова и написах, е информацията пак се предава, но е с по-малка мощност - по-малко фотони достигат приемника. При достигане на определен минимален праг на ниво, ососнован главно от собствения му шум, приемникът просто спира да декодира постъпилата на входа му информация.
    Ето как се подвежда оптичната мощност в челото на влакното:

    При определена стойност на падащия ъгъл лъчите вече не напускат ядрото (core), а се разпространяват в кабела ето така:

    За далечни разстояния > 2km се използват едномодови (singlemode - SM) влакна . Разделението е спрямо съотношението на диаметрите на ярото и обвивката:

    Лъчението при многомодовите (или мултимодови - multimode - MM) влакна го напуска горе-долу така:


    Какво те устройва да работя?

  10. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #38

    Re:въпрос :)

    Теорията е хубаво нещо, но ти сигурен ли си, че всички кабели са направени /усукани/ както трябва за да работят както трябва? Аз на няколко пъти съм имал проблеми с нагъването на оптичен кабел и прекъсване на звука. Нали се сещаш какъв змиярник е зад техниката и кой знае какво се случва там. Вярно, че съм ползвал предимно евтини кабели. Вече давам на един приятел, който ми прави къси коаксиални кабели, слага им хубави чинчове и не ги мисля повече.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #39

    Re:въпрос :)

    За кабелите - да. Още повече за едномодовите - 10-на години се занимавам с тях...
    При пачкордите е малко по-различно - так ситуацията е както на картинката с ръкописния текст. В конструкцията му липсва централния силов елемент! Ако превишиш критичния радиус на огъване - нарушаваш условията за пълно вътрешно отражение и сигнала отива в обвивката, без да се върне в ядрото. М/у другото това се използва при някои сплайсери (заваръчни апарати за оптични влакна) - завареното влакно се огъва по определен начин преди и след заварката, така, че там да се наруши минималния ъгъл. От едната страна се подава оптично лъчение, което преминава през обвивката и се насочва през ядрото към другото огъване и там излиза през обвивката и се улавя от приемник. Така се оценява затихването, внесено от заварката.
    Липсата на силов елемент се заобикаля, като изолацията на пачкорда се прави от твърда пластмаса. Тя предотвратява донаякъде радиуса на огъването.

    Така, че ако искаш да нямаш загуби на оптична мощност - не огъвай пачкордите много-много.

    И да обобщя - качеството на предавания цифров сигнал в контекста на темата няма нищо общо с преносната му среда - била тя оптично влакно или коаксиален кабел.

    @ granity
    Да отговоря на въпроса, поставен ми по-горе: с въпрос, но той е риторичен - а ти правил ли си експеримент (с помощник, разбира се!), да отгатнеш кога сигнала е подаден с оптика и кога с мед?

  12. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #40

    Re:въпрос :)

    Да правили сме такъв експеримент с SACD и то на няколко различни марки ресийвъри, но аз ги свързвах а човека отсреща деиствително позна.Може да направим и една анкета тук във форума кои как е свързал своя ресийвър и съм убеден,че повечето ще са с коаксиал.Все пак благодаря ти за лекцията emos.

  13. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #41

    Re:въпрос :)

    Един и същ плеър /евтин/ с двата вида изходи го свързвах с оптичен и коаксиален кабели G&BL / за около 20 лв. всеки/ - звученето по коаксиал и за мен беше по-добро , по- аналогово /извинете/ . Реших че е от вида на преноса / но може и да е от качеството на техниката/...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,434
    #42

    Re:въпрос :)

    Emos надявам се да коментираш таблицата с подреждане на видовете връзки малко по-надолу на страницата
    http://support.sony-europe.com/tv/tu...site=odw_bg_BG
    защо ли са ги подредили така/оценка/

  16. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #43

    Re:въпрос :)

    Аз разлика не намирам, а не е като да не съм тествал.
    Плюса на оптиката е при дълги разстояния, но едва ли плеъра и ресийвъра са на 10 метра един от друг. Другото е, че при коаксиала може да има смущения. На мен ми се е случвало кабела на кабелната да вкарва брум във звука през коаксиал. Като махна кабела или сложа оптичен изчезва брума.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #44

    Re:въпрос :)

    Връзките би трябвало да са подредени така:
    Signal transmitted: picture + sound
    HDMI
    SCART
    Signal transmitted: picture
    DVI
    Component video
    S-Video
    Composite video
    Signal transmitted: sound
    Digital Coaxial
    Digital Optical

    В контекста на темата предполагам искаш да коментираш защо оптиката е сложена след коаксиала. Ами вече, след вашите разяснения, съм склонен да смятам, че оптиката е на второ място само заради кофтите пачкорди... Едно не мога да разбера - пачкорда, дето го посочих, струва 20-25лв. А носи 10Gbs, дори и нагънат като кабел на тел. слушалка...
    Та не виждам друга логика. Коаксиала е с големи загуби, но за 2 метра разстояние това няма как да се усети.

    Всъщност има и друго - оптичните влакна, за които аз говоря, са стъклени. При тях се пренася само инфрачервена светлина, генерирана от лазер. Затова и пряко попадеие в окото директно гори очното дъно и цветовите рецептори. Затова в домашни условия се използва видимата червена светлина, генерирана не от лазерен светодиод, а от червен светодиод. Т.е. малка стръмност, много хармоници, пачкорда е от полимери, .... абе друга ракия... За тях наистина знам по-малко.


  18. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #45

    Re:въпрос :)

    Връзките са подредени по качество на сигнала и в този случай SCART няма как да е преди DVI и Component video поради простата причина ,че те могат да пренасят и сигнали с висока резолюция.Макар ,че има и скартове подържащи 1080 доколкото си спомням.
    http://profigold.bandridge.nl/en/products/?page_id=179

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе