Резултати от 1 до 11 от общо 11
Like Tree2Одобрявам
  • 1 Post By Gena_bs
  • 1 Post By Todor

Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #1

    Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    Здравейте, имам правени от мен преди 15 години ОТ (обема се изчисли със софтуер който не помня) с говорители Vifa m22wo-01 4 oms и Vifa tc20td05-06 6 oms които искам да сменя (повече за естетически цели ) и искам да питам има ли как да се провери ( пак със софтуер евентуално) дали обема е правилния и може ли да се подобри нещо по тях като размер, вид материал ( в момента са от бял бор ) и т.н. Също така искам да сменя и усилвателя ( и той е ръчна изработка ) с друг който да има няколко различно входа и единия задължително да е оптичен че искам да включа телевизора към него ( за филми и т.н. ), хубаво ще е да има дистанционно, че да се глезя . Тъй като не ми се дават много пари за това може и да е втора употреба . Моля за Вашия съвет по моя казус... Надявам се, че не искам прекалено много

    Благодаря Ви!

    PS: Не знам защо не откривам никаква информация за горепосочените говорители.... От време оно само си спомням че бяха с чувствителност 93 DB но друго не
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #2

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    http://www.hifitalo.com/pdf/tc20td05-06e.pdf
    Woofer е не повече от 88-90db чувствителност. За съжаление не намирам нищо конкретно за него като параметри. Иначе е бил супер за цената си на времето.
    Този филтър е втори ред с Fc=3600Hz (това виждам на снимката) и не е подходящ за тази комбинация говорители. Според мен. Още повече, че е за два 4ohm такива, а Vifa е 6! 8" Bass по принцип се ползва до 800 - 1000Hz. С някои конкретни модели и филтър от трети ред до 2500. Vifa пък препоръчват филтър от втори ред поне на 4kHz.

    Моят съвет е да не се занимаваш с "доработка" сам, освен ако нямаш излишно време и пари!
    Ако все пак искаш да направиш нещо по-добро, обърни се към опитен специалист. За да ти проектира кутиите, bass reflex (ако се ползва такъв тип кутия) и филтъра. Имай предвид, че времето не прощава на говорителите и те вече може да не са в кондиция. Оттам следва смяна на звукови бобини, "гофъра" (еластичната връзка м/у конуса и шасито) и т.н.

    Лично аз бих продал всичко и бих си купил нещо втора ръка.
    Успех!
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 10-05-15 в 15:23.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #3

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    Хм доста разочароващо... Навремето човека с който ги правихме разбираше от тия неща уж. За басовия няма инфо и освен са ги измеря та да видим какво ще излезне. Може да се доработят с някой мидбас... не искам да ги махам че си ми харесват и са ми малко сантиментални

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #4

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    Практически ти трябва да си проектираш и изработиш всичко наново. Освен това трябва или колоните да ги направиш 3-лентови, като добавиш средночестотен говорител, или да смениш високочестотния с подходящ. А кабелите са задължително за смяна.
    Обемът за НЧ говорителя приблизително трябва да е между 40 и 50 литра, на базата на характеристиките на 6ohm-я вариант. Обаче без реалните параметри на говорителя, точното изчисляване няма как да стане. Както и на бас-рефлекса. Ако се намери оригиналният лист с данните, там са посочени препоръчителен обем и настройки на бас-рефлекса. Както и графика на АЧХ при съответните размери.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #5
    В момента размерите са 71/27/27.5 а бас рефлекса е с размер 27/3/11,5 в сантиметри. Освен да се поровя къде мерят и да го мисля след това. не знам от къде да намеря инфо за басовия говорител освен някой стар каталог да изскочи от някъде ама минаха 15 години
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #6

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    От това, което виждам на снимката още веднъж горещо ти препоръчвам да не си пилееш времето и парите!
    Дори да намериш някой да се заеме със задачата, резултатът няма да оправдае вложените ресурси.
    Още повече, че още нямаш съответния усилвател, с който ще ги ползваш.
    1.Чамът не е най-добрият материал за кутии. С времето се свива и цепи. Вероятно страниците са сглобени със самонарезни винтове, а не са лепени и със сглобка. Надявам се, че поне е лакирана кутията.
    В по-евтините колони се ползва ПДЧ 19мм, но се препоръчва MDF 1" (2,54см)
    2.Тази конструкция на бас-рефлекс изисква колоните да са повдигнати от пода поне на 5см.
    3.Мозайката и мрамора са много добро подово покритие. За съжаление са с висок коефициант на отразяване на звуковите вълни. Почти като стъклото, с тази разлика, че поне не вибрират. Получават се отразени вълни и никой не може да каже каква ще е цялостната звукова картина в помещението.
    4.Стените са ОК с тази ламперия. Обаче също от голямо значение е и самото разположение на тонколоните в помещението.
    svetlio1 одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #7

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    какъв ще да е тоя усилвател с оптичен вход ,вероятно имаш предвид ресивър - за тях трябва да знаеш ,че докъм високия клас не свирят ( то и те не свирят но това е отделна тема ) и ако държиш на качествено стерео си вземи стерео усилвател ,има прекрасни машинки втора ръка

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #8

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    Снимката е правена в стълбището, стаята в която седят е мазикла стените а пода паркет, размерите са 5х7 метра. Усилвател имам ( крайно стъпало също ръчна изработка ) свири добре само потенциометъра малко пращи но това не е проблем. Кутии на тия ще им направя задължително, може и да са същите като старите но пак ще имат ( ако не са хола то за механата ) Материала явно ще е МДФ ( до сега се чудих но явно няма вече имам и дървообработващи машини). Просто исках да видя ако може да се подобрят малко ( така и така ще правя кутии) да се види нещо но уви...
    Нов усилвател или ресивър искам защото не мо се занимава постоянно да местя кабели за входове и т.н. Към сегашния е включен компютъра а искам понякога като си пусна филм да минава през усилвателя. Нямам намерение да правя дискотеки вече ( поне не постоянно де ) Ако няма пък как може да се замисля за нови ОТ с нови говорители но това по-нататък като имам повече време.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #9

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    Подозирам, че колоните са правени по някакъв кит - проектирани от някоя фирма тонколони, които се продават окомплектовани по желание на клиента. Един вид Направи си сам (DIY).

    Има много тънкости още при проектирането на кутията и нейната изработка. Не е само до дърводелските умения и машини.
    Иска се и укрепване м/у стените вътре в обема, понеже са високи колоните. Да няма квадратни сечения, както е сега при теб равни ширина и дълбочина. Подбор на дампинг материала (вата, специален дунапрен и т.н.).
    Като правиш наново кутиите, според мен е добре бас-рефлекса да стане цилиндричен. Продават се и съответните специални тръби с различен диаметър за тази цел. Има даже и телескопични за финна донастройка. Но пак са нужни параметрите на басовия говорител. И все пак е добре колоните да са на крачета, а не директно на пода. При мен преди да им сложа "шпайковете" имах чувството, че постоянно се мърда паркета при по-високо ниво...

    Колкото до PC колоните, за 139лв. до 149лв. има сравнително добри на Edifier stereo в Зора и Технополис. Активни са и не ти трябва усилвател за тях.
    Имат и по-добри трилентови с оптичен и коаксиален вход, че и bluetooth и дистанционно с обявена цена от300лв. По неизвестни причини обаче ги няма налични в БГ.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #10

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    Не бяха кит ... Магазина от който взех говорителите беше близо до пл. Македония, имаше и училище наблизо... абе много наврян беше. Вата си имат ( не знам каква е точно, бяла на цвят малко твърда) а кутиите със софтуер ги сметнахме. Не казвам че сме се справили блестящо, тогава като студенти ( 1999 - 2000 трябва да е било като ги правих) нито пари имаше нито възможности много. За тия говорители 5 дни стени къртих

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    39
    #11

    Отговор: Съвет за направа на нови кутии на ОТ с говорители Vifa и друг усилвател (ресивър)

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    какъв ще да е тоя усилвател с оптичен вход ,вероятно имаш предвид ресивър - за тях трябва да знаеш ,че докъм високия клас не свирят ( то и те не свирят но това е отделна тема ) и ако държиш на качествено стерео си вземи стерео усилвател ,има прекрасни машинки втора ръка
    Като почнете с тези предубеждения че "ресивърите не свирят" ...
    Аз не мисля , че точно с тези колони ресивъра ще го спъне.Всеки нов ресивър е с класи над тези колони, а и не всеки стерео усилвател е задължително по добър от ресивъра.
    digital11 одобрява това.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 07-07-12, 12:58
  2. музика за кола,усилвател,говорители,пулт
    От ioro във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 31-01-12, 22:23
  3. HDI Dune HD MAX + усилвател или ресивър
    От Defender във форум Аудиотехника
    Отговори: 12
    Последно: 15-12-10, 08:07
  4. Help, усилвател/ресивър за около/до 500лв
    От NightWalkeR във форум Аудиотехника
    Отговори: 3
    Последно: 11-08-08, 12:43
  5. Отговори: 0
    Последно: 26-07-08, 13:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе