Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29
Like Tree5Одобрявам

Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    983
    #16

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Не бих казал, че ще се развали предната сцена с Oberon център + Z7.
    Все пак са от един производител. И разлика във звученето, ако има ще е минимална. Освен това, че ще се свири по силно (но се компенсира/настройва dB от ресийвъра)
    woox, не беше ли с различни съраунди. И беше казал, че не виждаш разлика в многоканален режим...

    Zensor 1 са до изчерпване на количествата, побързай да се сдобиеш с тях, докато са налични. Още повече и ако търсиш и цвят.
    Докато Oberon-a е нов и няма подобна вероятност.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #17

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Да. Съраундите ми са различни, но преходните елементи/звуци в предната сцена са много повече от тези в съраундите. А и в предната сцена седят за по-дълго, докато в съраундите звучат за секунда.
    Ако идва един хеликоптер например, ще се чува едновременно в предните 3 колони. Същото и с говор на герой, около който се движи камерата. И ако има разлика в звученето ще се чуе без проблем.
    Не казвам, че при тези модели ще има. Казвам АКО има.

    В съраундите има само преходни и фонови звуци, които траят не повече от няколко секунди. Напълно недостатъчно, за да се чуе разликата в тоналността. Звуковите инженери не слагат продължителни звуци единствено в съраунд по редица причини. Една от тях е, че разваля изживяването, тъй като малко или много, звукът идва от място, където няма картина и ако се обърнеш към тонколоната ще видиш едно нищо. Ако сложиш VR каска с 3D Audio - тогава вече имаш продължителни съраунд и фонови звуци, защото можеш буквално да се обърнеш физически и да видиш източника. А и там няма подобен тип степенуване, тъй като във всеки един момент можеш да гледаш на различно място и така да промениш "главния" звук, който при филмите идва от предните 3 говорителя.

    Ако има звуци в съраундите, те са подвикване, фонови гласове или звук, който е във всичките говорители и е толкова силен, че просто не може да се направи разликата. Кацане на самолет/космически коръб ВЪРХУ камерата, например. Или експлозия, която се случва около (а не само пред) зрителя.

    Zensor и Oberon не са ли различни класове? Ако няма разлика в звученето, защо изобщо има 2 класа говорители на един и същи производител? Просто е логично 2 различни модела на един и същи производител да звучат различно. Според мен би било по-вероятно да се намери по-голяма съвместимост между 2 модела в един клас на различни производители, отколкото в 2 модела от различни класове на един и същи производител.
    На мен лично би ми било неприятно реч да премине от ляв в централен говорител и осезаемо да си промени звученето.
    Този пост е редактиран от w00x; 01-05-20 в 13:53.

  4. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    983
    #18

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Това за звучене, че ако е различно е неприятно. Напълно си прав. Но в случая едва ли ще има разлика. Да Oberon е стъпка на горе от Zensor.
    Едно интересно видео относно централната тонколона:
    To Center.. or not to Center? _(Z Reviews)_ Home Theater 103

    И също това за "третиране на стаята" за по-добър саунд:
    Watch THIS *before* you buy new loudspeakers!

  5. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,413
    #19

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Звука в съраунда е като лети самолета пред Брус Уилис и премине зад него , да ти мине и на теб зад гърба. Приз взрив , ако има осколки падащи зад зрителя - в съраунда е звука, рикошети на куршуми и т.н. В "Мики синьото око " за целия филм има един съраунд ефект - като му прасна с юмрук окото. В Гладиатор - като излиза на арената и публиката реве в съраунда. Но това са по-стари филми, сега вече има какво да се чуе и отзад. Скоро гледах някакъв филм , имаше сцена , героя излезе на верандата и навън валеше дъжд. Беше направено красиво - дъжда отпред , той излиза - дъжда преминава във всички канали и т.н. Много ефектна сцена / звуково/, имах чувството , че заваля в хола ми!
    tek одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,564
    #20

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Серията Oberon заменя старата Zensor, така че е в същият клас и не мисля, че би имало някаква сериозна (чуваема) разлика/несъвместимост ако ползваш предни и център комбинация от двете серии.
    Разликата в цента е просто защото по някаква причина Сензор-ите се продаваха на по-ниска цена в България.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,413
    #21

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    нов модел - нова цена , естествено нагоре. разлика едва ли / по-скъп фурнир /

  8.  
     
  9. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    983
    #22

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Цитат Първоначално публикувано от Slusatel Виж публикацията
    нов модел - нова цена , естествено нагоре. разлика едва ли / по-скъп фурнир /
    Основните неща: Драйверите са различни. Новият високочестотен е съответно по-голям от Zensor серията. т.е. звукът, трябва да е с една идея по air-и.
    Подобрени са характеристиките (чувствителността, звуковата характеристика) сравнени с предходния модел.
    Казват, че Oberon серията не звучала толкова "ярко", като Zensor.
    С една дума Oberon серията е ъпгрейт на Zensor.

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #23

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Цитат Първоначално публикувано от tek Виж публикацията
    Основните неща: Драйверите са различни. Новият високочестотен е съответно по-голям от Zensor серията. т.е. звукът, трябва да е с една идея по air-и.
    Подобрени са характеристиките (чувствителността, звуковата характеристика) сравнени с предходния модел.
    Казват, че Oberon серията не звучала толкова "ярко", като Zensor.
    С една дума Oberon серията е ъпгрейт на Zensor.
    И как може след тези подобрения (почти на всичко) да звучат сходно?

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    914
    #24

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Така долюбваният *фирмен* звук.Просто колегата ще трябва да направи компромис.Който се получава вследствие на непрестанните съвети за постепенно изграждане на системата.Вземи си сега две стерео колонки,после като има кинти ще надграждащ --И така цял живот .

    Изпратено от моят Mi A2 Lite с помощта на Tapatalk
    Slusatel одобрява това.

  12. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #25

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Постепенното изграждане на системата трябва да се прави с идеята за добавяне на централен говорител в най-скоро време. Аз също съм изграждал постепенно, но при първа възможност добавих централна тонколона.

    Ако въпросният Зенсор е слушан вече 2-3 години, аз направо бих направил ъпгрейд към изцяло Оберон/Рубикон предна линия. Така ще се начеше и крастата за ъпгрейд, и ще се спази еднаквото звучене на предните 3 колони.

    Другият вариант е втора употреба. Виждам, че има един център (Dali Zensor Vokal) за 280лв втора ръка.

  13. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    983
    #26

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    nassko1, всеки има различна предпочитания.При хобитата е така. Дали да надгражда системата, дали ще събира за многоканална или стерео система.
    Има и някой изключения. Като направят дадена аудио система спират. Но са малко.
    Един пример: е все едно да кажеш купих си две пръчки (въдици) с хубави макари. Ще си ги използвам цял живот. И няма да ги сменявам че са излезнали по-нови или да вземам още.

    Dali Oberon има по-добри ниски честоти от старият модел на Zensor Vocal. Но все пак Z7 "слизат" по-ниско от центъра. Едва ли, ще е проблем.
    Плюс е да имаш добър център, който да се сработва добре със предните тонкоолони.

    Тук има едно интересно видео за разликите между Oberon 7 и Zensor 7:
    Dali Oberon 7 vs Zensor 7. Прослушивание и рассуждения

    В нея се вижда, че разлика, не е толкова фрапантна

    Dali Oberon Vokal. Конструкция и особенности



    Както каза woox,има вариант втора ръка. Или, ако не ти се дават толкова средства, по-ниският клас Dali Spektor Vocal
    Но комбинацията със Oberon според мен е по-добра. В предвид, че автора използва Z7 за предни.
    Този пост е редактиран от tek; 02-05-20 в 19:48.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,413
    #27

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    От 1979 г досега съм сменил над 10 чифта тонколони. Единия чифт изкара 26 години при мен ! Другите за кратко - докато усетя , че не са моя звук. Един чифт Ямаха примерно го продадох в същия ден в който пристигна. Сегашните ги купих през 2017 и има шанс да изкарат още поне 10 години. Прослушани ОТ от приятели изобщо не ги броя - имам приятел търговец на аудио крап от Русе и всяка седмица прослушваме новите придобивки, почти винаги на един и същ усилвател. Досега нищо не ме е впечатлило.Колоните са може би най-важната част, защото все пак от тях идва звука. И топ усилвател да закачиш , ако са калпави ОТ полза няма. Друг е въпроса от гледна точка на анатомията, всеки чува в различен спектър и за един слушател ОТ може да са прекрасни , за друг да звучат мътно и т.н. Всичко е въпрос на личен вкус на финала. Секънд хенд е добър вариант да се сдобиете с нещо много хубаво на прилична цена , но ако се купят от собственик. Повечето колони "нов внос" са като колите ... сменяни филтри , избушвани, неоригинални говорители и т.н. Но може пък и се извади късмет ....

  16. Novice
    Тук е от
    Apr 2020
    Мнения
    6
    #28

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Върнаха ми отговор за съпротивлението:
    "Здравейте.Можете да пробвате. Ако рисивъра загрява много или изключва , значи , че товарът е голям.
    Поздрави
    САЦ"
    Малко несериозен ми е този отговор.
    Центърът за 280 лв и аз го гледах - но сякаш не ми се рискува.
    Малко ще ми е трудно да го тествам в някоя куриерска фирма.
    Иначе алтернативен вариант на Оберон-а е Спектор център-а.
    Но първия ми се струва по подходящ.
    Мисля че с калибрация и после малко ръчни настройки ще потръгнат добре заедно.
    Единственото ми опасение остава съпротивлението.
    И не разбрах - ресийвъра на Auto ли да го оставя или да му задавам ръчно съпротивлението-
    и съответно на колко Ома да е - 4 или 6.

  17. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #29

    Отговор: Подходяща ли е конбинация между DALI Zensor front и Oberon vokal

    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Тодоров Тодоров Виж публикацията
    Върнаха ми отговор за съпротивлението:
    "Здравейте.Можете да пробвате. Ако рисивъра загрява много или изключва , значи , че товарът е голям.
    Поздрави
    САЦ"
    Малко несериозен ми е този отговор.
    Центърът за 280 лв и аз го гледах - но сякаш не ми се рискува.
    Малко ще ми е трудно да го тествам в някоя куриерска фирма.
    Иначе алтернативен вариант на Оберон-а е Спектор център-а.
    Но първия ми се струва по подходящ.
    Мисля че с калибрация и после малко ръчни настройки ще потръгнат добре заедно.
    Единственото ми опасение остава съпротивлението.
    И не разбрах - ресийвъра на Auto ли да го оставя или да му задавам ръчно съпротивлението-
    и съответно на колко Ома да е - 4 или 6.
    Според статията, която съм пуснал по-горе - оставяш го на максималното възможно, освен ако не искаш да е по-хладен и да ти реже ефективно от мощността на ресивера, за да се вмести в някакви изисквания за излъчвана температура. Затова и старите усилватели (преди въвеждане на изискванията за безопастност) показват работни граници, а не конкретна настройка за съпротивление.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Мнение за DALI ZENSOR 5
    От IFF във форум Тонколони
    Отговори: 4
    Последно: 27-12-16, 18:19
  2. DALI Zensor Family 7 White 5.1 Set
    От djzmei във форум Тонколони
    Отговори: 10
    Последно: 24-08-16, 13:08
  3. Front High
    От Warlock във форум Тонколони
    Отговори: 12
    Последно: 28-12-15, 17:29
  4. Dali Zensor
    От boby_ във форум Тонколони
    Отговори: 17
    Последно: 03-04-15, 08:46
  5. Front Page?
    От GATER във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 18
    Последно: 22-07-03, 14:33

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе