Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

FM антена за рисивър

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #1

    FM антена за рисивър

    Момчета, дайте идея за вътрешна антена, че вече се не трае. Живея в София, около мен високи сгради, реално ефирна ТВ никога не съм хващал, а радиото е трагедия. Има ли някой опит с ЧИТАВА вътрешна антена, която реално да върши работа в такава ситуация. Искам да слушам Хоризонт 103 Mhz, обаче шуми, та се не трае. С кабелчето на Ямаха, някои радиостанции просто изчезват. Външна антена не е решение, да се правя на майстор, май остарях за това. Търся нещо работещо.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2010
    Живее в
    Благоевград
    Мнения
    145
    #2

    Отговор: FM антена за рисивър

    Тв доставчикът ти не пуска ли радиа?

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #3

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от i77kolev Виж публикацията
    Тв доставчикът ти не пуска ли радиа?
    Нц... Трябва ми стайна антена. Явно ще трябва да се правя на майстор или да взема нещо от бай китаец.

  5. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #4

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от wrathchild Виж публикацията
    Нц... Трябва ми стайна антена. Явно ще трябва да се правя на майстор или да взема нещо от бай китаец.
    Пробвай с тази:
    Super simple FM band antenna
    Аз поне съм доволен.

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #5

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    Пробвай с тази:
    Super simple FM band antenna
    Аз поне съм доволен.
    Това го гледах във варианта с медна тръбичка, но тъй като нямам такава се отказах. Твоето предложение много ми допада и още днес ще го измайсторя. Ще пиша дали има файда. Благодаря ти!

    ПС. абе карък съм и това е! Всичките ми коаскиали са евтини боклуци! Сега трябва да намеря с медна оплетка... Във времената на CCA кабели, дали ще открия медна оплетка...

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    87
    #6

    Отговор: FM антена за рисивър

    колега, има много варианти за FM антена. Всичко зависи от това къде се намираш, имаш ли пряка видимост с предаватели на УКВ, на кой етаж си и още куп условности за добра чуваемост. Ако имаш стара двойно телескопична антена от телевизор става прекрасно. Ако пък ако може да я изкараш на терасата е най добре. Друг вариант е на парче коаксиален кабел да сложиш две жици, едната към жилото, другата към оплетката с дължина всяка от тях по 120см е също добър вариант, но няма как да я връткаш за да хванеш най доброто отражение. Друг вариант е да направиш един кръг от дебела жица и през променлив кондензатор около 100пф също към коаксиала. Настройваш кондензатора по максимум сигнал и си слушкаш..........

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #7

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от lz1yq Виж публикацията
    колега, има много варианти за FM антена. Всичко зависи от това къде се намираш, имаш ли пряка видимост с предаватели на УКВ, на кой етаж си и още куп условности за добра чуваемост. Ако имаш стара двойно телескопична антена от телевизор става прекрасно. Ако пък ако може да я изкараш на терасата е най добре. Друг вариант е на парче коаксиален кабел да сложиш две жици, едната към жилото, другата към оплетката с дължина всяка от тях по 120см е също добър вариант, но няма как да я връткаш за да хванеш най доброто отражение. Друг вариант е да направиш един кръг от дебела жица и през променлив кондензатор около 100пф също към коаксиала. Настройваш кондензатора по максимум сигнал и си слушкаш..........
    Видимост няма, сгради колко щеш, ЕПК е всичко, София е все пак. За антена навън, няма как. Не съм някакъв ортодоксален маниак, просто да не шуми толкова и да не губи станции. Намерих коаксиал с медна оплетка, в понеделник е при мен. Ще пробвам схемата на Kasap. Ще обеля 1,5 м кабел и да видим какво ще стане.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    308
    #8

    Отговор: FM антена за рисивър


  11. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #9

    Отговор: FM антена за рисивър

    Греда! Малко по-добре, но пак се губят станции... Медна жица, с медна оплетка, рязах, правих и аре в кофата.
    Аз ли живея в най-забутаната дупка на София или съм егати каръка, а защо не и най-тъпото парче на света.
    Явно няма да я бъде стайната антена.

  12. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #10

    Отговор: FM антена за рисивър

    Хвърли едно око и на това http://pencho.my.contact.bg/start/comp/anteni/ants.htm

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от vencifcl Виж публикацията
    Хвърли едно око и на това http://pencho.my.contact.bg/start/comp/anteni/ants.htm
    Хайде стига сте го пращали човека за лисици в Лясковец! Това са антени за трансивъри в любителския банд 144MHz, а той иска само да приема в обхвата 88-108MHz. Да не говорим, че входните вълнови съпротивления са различни и никакво съгласуване няма да има!
    @wrathchild,
    Дай малко повече информация за ресивъра - аналогова или цифрова му е настройката, с един или два входа за антени е, каква е сградата в която живееш, каква ти е целта - максимален брой станции или някоя определена? Имай в предвид, че добрия прием в София е наистина сложен проблем - много радия, слаб контрол от страна на КРС за страничните ленти на излъчване и дълбочината на модулацията, както и страхотното зашумяване на ефира от всякакви източници.
    Отговори ми на тези въпроси е ще се опитам да ти помогна.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #12

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    ...
    Пиша каквото знам, предварително ти благодаря за желанието да помогнеш!
    Рисивъра е Yamaha RX-V377, цифрова настройка, един вход за FM антена, сградата е 18 ет. ЕПК, около мен дузина такива. Целта е да намаля пращенето и да не губи сигнал. Като цяло слушам Хоризонт на 103 и малко Z-Rock, Jazz FM и подобни. Не очаквам качество в ала lossless, ще се радвам да не шуми до степен да не се чува нищо и да не губи сигнал. До преди няколко месеца се ядваше, но сега...
    Като цяло никога нещата не са били идеални, но чак толкова зле не е било.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от wrathchild Виж публикацията
    Пиша каквото знам, предварително ти благодаря за желанието да помогнеш!
    Рисивъра е Yamaha RX-V377, цифрова настройка, един вход за FM антена, сградата е 18 ет. ЕПК, около мен дузина такива. Целта е да намаля пращенето и да не губи сигнал. Като цяло слушам Хоризонт на 103 и малко Z-Rock, Jazz FM и подобни. Не очаквам качество в ала lossless, ще се радвам да не шуми до степен да не се чува нищо и да не губи сигнал. До преди няколко месеца се ядваше, но сега...
    Като цяло никога нещата не са били идеални, но чак толкова зле не е било.
    Ясно! Проблема е в сградата и вероятно в изложението на твоя апартамент. Дълги години живях в подобна сграда - 21 етажа ЕПК. В конструкцията на тези сгради има заложено страшно много желязо и дебел бетон. Те са почти идеалните екрани от гледна точка на разпространение на електромагнитните вълни. Важно е на кой етаж е апартамента и на къде гледат прозорците. Предавателите на софийските радиа са съсредоточени основно в двете телевизионни кули - тази на "Копитото" и старата в Борисовата градина. Ако нямаш пряка видимост към тях ти ловиш някакъв отразен сигнал и то не само едно отражение. Спасението е само едно - или антена извън стените на блока или ако е вътрешна да е максимално близо до прозореца. Най-подходяща антена в случая е стайна антена от стар телевизор - от тези с две телескопични пръчки, на които можеш да променяш както дължината, така и ъгъла между двете. Има една особеност при тях - изхода е за симетричен (лентов) кабел. За да се съгласува добре с входа на ресивъра, който е несиметричен кабела трябва да завършва с с букса с вграден балун трансформатор.
    Ако нищо от изброеното не помогне ще ти трябва антенен усилвател.

  17. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #14

    Отговор: FM антена за рисивър

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Ясно! ...
    БЕЗ КОМЕНТАР!!! Който си го може, си го може!!!

    Желязото е дебело и доста на гъсто, все пак е строено от някогашните норми, яко стомана и бетон. Както казваш, чудесен екран.
    "Вифито" (Wi-Fi) го има само в едната стая дето ми е рутера, в другите две едвам мърда, на балкона няма никой. Смених два рутера, пробвах два стандарта, съответно 2,4Ghz и 5Ghz, все тая. Вярно, че последното е с по-ниска "пробивна" способност, но си рекох поне ще съм сам на клона (канала), но уви.
    Апартамента е външен, стаята дето е рисивъра се пада с-и, видимост към кулите няма. Пред мен сграда ЕПК, около мен още два блока ЕПК по 17-18 ет.

    Ще слушам, когато може и колкото може, здраве да е!

    Още веднъж, благодаря за помощта!

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,226
    #15

    Отговор: FM антена за рисивър

    Има единични телескопични антени, които са 75Ohm. АНТЕНА TV YV1-023 (elimex.bg)
    Аз съм с такава у нас и приемам през една външна носеща стена . В тази посока имам достатъчно железобетонни "препятствия", но са на над 150-200м.
    С двойните антени няма смисъл да се пробва. При мен резултатът беше отчайващ в сравнение с единичната.
    Според мен трябва насочена антена и да се превключи receiver-а на narrow, ако има такъв режим.
    С оригиналната "Т" на Yamaha-та също ли има проблем? АНТЕНА FM ANT 105 ЗА РАДИО (elimex.bg)
    Аз моята даже не съм я пробвал, защото трябва да я закрепя на стената.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 08-10-21 в 21:30.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Съвет за покупка на АV рисивър от UK
    От daywalker12 във форум Аудиотехника
    Отговори: 27
    Последно: 12-10-18, 22:15
  2. Проблем със свързване на компютър към рисивър
    От wrathchild във форум Аудиотехника
    Отговори: 13
    Последно: 18-11-16, 00:19
  3. Свързване на телевизор към рисивър.
    От drecolli във форум Аудиотехника
    Отговори: 2
    Последно: 23-02-16, 07:52
  4. Как да свържем ТВ, компютър и рисивър?
    От wrathchild във форум Аудиотехника
    Отговори: 23
    Последно: 17-07-15, 23:00
  5. съвет за рисивър ?
    От kmonev във форум Аудиотехника
    Отговори: 1
    Последно: 10-07-10, 16:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе