Къде мога да намеря таблица със сравнение между индукционни, халогенни и HiLight котлони
Къде мога да намеря таблица със сравнение между индукционни, халогенни и HiLight котлони
икономия, бързина на загряване
какви са тия " халогенни и HiLight" ?
иначе аз съм за пропан евтино и си независим, а и се плаща предварително.
Разликата е огромна и от към начин на работа и от към харчене на ток. Мисля че бяха 4 вида но не съм на 100% сигурен. В къщи мисля че бяха "светкавични" или нещо подобно се казваха, значи работят няколко секунди и изключват и по някое време пак включат за няколко секунди и така....В началото когато мерака и любопитството беше голямо засякох едно готвене на ядене и се оказа че за 1,30ч. котлона работи общо по-малко от 10мин.
Най-лошото е че никъде не е упоменато печката с какъв вид плот е, поне аз никъде не съм видял такава информация а в магазините на въпроса какъв е този плот ти отговарят - керамичен . Лично когато купувах нашета дори не знаех че са различни видове и просто изкарах късмет, ама после когато сме търсили на приятели - просто нямам думи.
п.п. Така че ако някой има някаква информация дали се познават по нещо нека сподели, аз лично обстойно съм разглеждал два вида и визуално не открих по какво да ги различавам.
м само това намирам , но поне е някакво начало : Стъклокерамични (халогенни, Hi Light, индукционни) котлони
дори и не бях чувал че има толкова видове колкото до КПД-то им, щеше да се чуе ако е имало пробив
Аз от скоро чета доста за индукционните понеже ще купуваме плот за кухнята. Насочили сме се към тях. Четох на доста места, че от всички видове те са с най-високо КПД(до 90%) като зависи и от тенджерите. Induction Hobs & Stoves - Induction Hob v Gas Hob v Halogen Hob Ето тук има малко сравнение в цифри. Потърси има клипчета със сравнение колко бързо завира вода. Вече има двойни плотове за вграждане под 500лв, като най-евтиният, който съм виждал е 435лв. Четворните и те падат. Предимствата са бързината и лесното почистване. Въпросната икономия според мен идва точно от липсата на топлинни загуби. Да кажат ползващите дали са видяли нещо икономично. Проблем са съдовете, но вече се намират, комплетки тенджери за индукционни котлони на нормални цени. Това се отнася и за различните тигани с незалепващи покрития. Въпреки всичко се чудя дали няма да е по-добре комбиниран плот гас+индукция. Вкъщи повече от две зони едновременно едва ли ще работят, а цената му е прилична.
Газ+индукция! Такава комбинация си заслужава и поради друга причина - като спре тока имаш резервен източник на енергия. А това никак не е за подценяване! Разбрах го при първия жесток режим на тока 85г когато си варяхме кафе в службата на импровизирана спиртна лампа от консервна кутия и две машинки от папки върху нея.
horus92, не се тревожи за съдовете - ние ползваме тенджери от преди 30 години и сме повече от доволни. 100% има разлика с тези, които са специално пригодени за индукционни котлони, но ако имаш стари хубави тенджери и това е вариант. Специалните мисля, че са с доста дебело дъно, но да си призная никога не съм търсил по магазините и не съм сравнявал. Нямам представа и обикновените, които се предлагат към момента дали стават - силно подозирам, че са еднодневки.
Веднъж щом се докоснеш до индукционните няма и да си помислиш за газ. Правил съм сравнение с един и същи съд, с едно и също количество вода... Накратко ситуацията е такава: съдът е канче (познай, пак от преди 30 години, специално НЕпригодено за индукционен плот ) + ~300 ml вода. Дъното е с доста по-малък диаметър от на индукционния котлон (това също е важно). Газовият е 5-литров, туристически. С индукционния водата завира за около ~2-3 минути на 9-та от 10 степени, след това си го намалявам и съм сигурен, че поддържаната температура е константна. С газовия котлон, при същите условия, водата завира за ~8-9 минути и при намаляване изобщо не успявам да докарам нивото, което искам и мога при индукционния. В случая желая водата да ври 5 минути при слаб огън и това се явява невъзможно с газовия котлон (моя).
Това с комбинирания плот, сам си прецени дали имаш нужда от бомба вкъщи. При нас токът спира много рядко, а както виждаш в бързодействието газта губи сериозно.
Плотът ни е с 2 стандартни и 2 индукционни... Ползваме само индукционните.
@Shmi,
С това за рядкото спиране на тока се заблуждаваш. Няма гаранция при сегашното състояние на енергетиката, че това няма да започне да се случва много скоро. В една къща ВИНАГИ трябва да има резервен източник на енергия. Никой разумен човек не си държи всичките пари само в една банка и не си носи всичките яйца в една кошница. Запомни го това от стария вълк, патил съм!
Прав си, но не виждам какъв е проблемът ако ми спре тока някоя сутрин да си взема кафе от автомат, ако не мога да си приготвя вечерята да си взема готова и т.н. Аз самия се презастраховам за много неща. Например, ползваме Топлофикация, но си имаме и бойлер, имаме си и климатик. Прав си принципно, но честно казано смятам, че има голяма доза спекула за състоянието на енергетиката ни. Това обаче е друга тема, а и не съм най-големия капацитет за да споря.
Финната регулация на мощността на индукционните наистина е предимство. При мен са на половинки или общо към 18 степени. Така, хакам капака плътно затворен на тенджерата и варя боба с половин разход на енергия, ако не и по-малко, в сравнение с останалите котлони, където отхлупваш капака, парата бяга, доливаш вода или вземе че изкипи манджата...
От др. страна, като сложиш цената на уреда, ако не е единично котлонче за 60 лв, не знам колко манджи трябва да се сготвят за да бъде покупката икономически обоснована. Така че, остава само кефа от удобството и добрата визия.