Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree2Одобрявам
  • 1 Post By ccankov73
  • 1 Post By ccankov73

Охлаждащ вентилатор. Печка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Aug 2021
    Мнения
    3
    #1

    Охлаждащ вентилатор. Печка

    Понеже ми предстои закупуване на нова готварска печка и почнах да ровя. Оказва се, че новите печки има едни охлаждащи вентилатори на фурните, които работят абсолютно винаги.
    Не могат да се изключат и регулират. Прочетох няколко мнения, че такива вентилатори всъщност намаляват температурата, като целта е да се охлади вратата и стените. Обаче това не охлажда ли и самата печка, това не намалява ли КПД на печката и не ограничава ли ползвателя ѝ? Гледам, че всички печки - Бош, Горение, АЕГ имат такива вентилатори. Аз съм свикнал да работя с класическа тип печка. Имах едно Горение, прети това един Артур Мартин и такива неща ми се струват излишни. Даже и от гледна точна на това, че има още един компонент, който може да се развали. Също така тея охлаждащи вентилатори - щом не могат да се изключат - предполагам са заложени конструктивно, без тях печката ще изгори/стопи за 5 минути.
    И другото е каква роля в това играят повишаващите се регулации и изисквания към електроуредите в ЕС? Реално технологиите имат някакъв лимит, законовите изисквания - нямат, съответно в един момент производителите започват да "режат" от полезните функционалности, само и само да спазят тея регулации.

    Това го има в ръководство на потребителя: https://media3.bosch-home.com/Documents/9001353150_C.pdf
    откъде мога да знам в конкретната печка, която купувам тоя вентилатор има или го няма?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #2

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    Влагата от фурната я изкарват от пред, и за да не е гореща ако е с конвекция я раздухват принудително с вентилатор.
    На старите печки има един отвор( коминче) в задния край или отсрани

  4. Novice
    Тук е от
    Aug 2021
    Мнения
    3
    #3

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    Благодаря. А този охлаждащ вентилатор през цялото време ли работи или само като приключи работа фурната?
    И всъщност защо се налага да се сменя технологията - при старите печки с коминчето май нямаше проблеми - парата си излиза от там?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #4

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    Май е тръгнало от фурните за вграждане, от горе е плот и за парата остава отпред. И така са ги подкарали и печките с котлони.
    Мисля че вентилатора почва да работи като се завърти копче на фурната на някакъв режим. Поне на тези дето съм срещал е така.

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #5

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    Абе де ги измислихте тея пари….
    Охлаждащия вентилатор се нарича “охлаждащ” защото целта му е да охлади външните повърхности на фурната/печката с които можеш да влезеш в контакт(да ги пипнеш) и да се изгориш.Измислили най-вече за децата - да не “залепнат” за печката.А при вградените е и за да не се нагрява прекомерно електрониката и шкафа/кутията в която е сложена.
    Някъде около първи клас “залепнах” за стклото на една печка щот ми казаха - виж дали баницата е готова.
    Още го помня и доста време имах белег на брадичката.Сегашната на 220С си я пипам спокойно.
    Естествено и двойните/тройни стъкла помагат, но без вент. няма да стане.
    Този пост е редактиран от ccankov73; 30-08-21 в 11:42.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #6

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    Да де, то за това има няколко теми фурната ми прави гьол....

    П.П.
    Преди време изхвърлих една печка кюртинг или нещо подобно, просто си беше навъртяла годинките и нямаше как да излезе от балкона та се наложи да я разпарчетосам - имаше си един комин, лят чугунен детайл, от фурната до един процеп в задният край след котлоните. При котвене от този процеп си излизаше пара, е не като локомотив, но ако си сложиш ръката може да се изгориш.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #7

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    Старата немска с вентилатор правеше гьол и изгни.Новата немска с вентилатор прави гьол…
    Гьола се получава когато я изключиш и оставиш готвеното вътре да се охлажда заедно с фурната.След време вента спира защото фурната се е охладила, но маджата не, и познай…- конденз по охладените стени и стъкло, а долу локва.
    Товя говори за добра изолация на фурната/уплътнението - готви с по-малко ток и миризми в стаята.
    Сега след готвене фурната се отваря на “ножица” или храната се вади и всичко е 6 .
    По време на готвене и старата и новата нямат “локви”.
    Gena_bs одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #8

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    Както кажеш.

  11. Novice
    Тук е от
    Aug 2021
    Мнения
    3
    #9

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    И все пак. Има на ли на пазара самостоятелна печка без охлаждащ вентилатор? Проверих Горение, Бош и АЕГ - всичките имат.

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #10

    Отговор: Охлаждащ вентилатор. Печка

    gosho78 одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Печка AEG - да я връщам ли ?!
    От Венци Някъф във форум Бяла техника
    Отговори: 13
    Последно: 07-09-15, 14:01
  2. Вентилатор на печка
    От Dishkata във форум Домашен майстор
    Отговори: 7
    Последно: 06-01-12, 22:32
  3. Питане за свързване на печка за баня на мястото на вентилатор
    От LexHammer във форум Електрическо отопление
    Отговори: 9
    Последно: 09-11-11, 21:53
  4. Микровълнова печка
    От mooncow във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 3
    Последно: 03-09-10, 09:02
  5. Печка за готвене - газ или ток?
    От etg във форум Бяла техника
    Отговори: 8
    Последно: 03-12-08, 20:18

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе