Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

За и против мултисплит системите

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    6
    #1

    За и против мултисплит системите

    Ще конкретизирам малко темата:
    Необходим ми е климатик за затопляне и охлаждане на две помещения от които едното е 20м.кв. а другото 16м.кв.
    Като имам следната идея:
    Да монтирам две вътрешни тела 9-ки и едно външно 14-ка.
    Искам да са маркови за да е оправдана инвестицията и да са с високо КПД за да има смисал от риска които се поема с тази прецизна техника.
    Спрял съм една следните машинки:
    Външно тяло Тошиба RAS M 14 GAV -E
    С потребление за охлаждане и отопление 1.08 к.в и отдавана мощност съответно 4.5 и 5.5 КW
    И две вътрешни тела RAS B 10 GKVP-E (Даи сеи каи)
    Цялата работа с монтажа ще излезе някъде около 3360лв ако успея да ги мина по кредита за енергийната ... по 16%
    стават 2800 срещу което получавам повече от 5 кпд тъй като те почти никога няма да работят едновременно камо ли на пълна мошност.
    Та това е идеята ми но искам да попитам някои които разбира или има подобна система как е дали си заслужава????????

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #2

    Re: ЗА И ПОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Парите са същите и дори повече като за два отделни 9-ки маркови инвертора.Още повече щом няма да ги използваш едновременно.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #3

    Re: ЗА И ПОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Човек който се занимава с продажба и монтаж на климатици ми е говорил против мулти сплит машините. Били по-капризни и по-често се повреждали, при това са по-скъпи от отделни машини за всяко помещение.
    Може би има някакъв смисъл от мулти сплит единствено ако мястото за външните тела е силно ограничено и няма място за монтаж на няколко, а само на едно по-голямо на мулти сплит машината.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re: ЗА И ПОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Нямаш нужда от мулти сплит. Мулти сплита се слага при повече вътрешни тела. В случая ще ти излезе по скъпо.

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #5

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Нямаш нужда от мулти сплит. Мулти сплита се слага при повече вътрешни тела. В случая ще ти излезе по скъпо.
    Отговора на @Julian е най-точен - в твоя случай е безсмислено!
    Виж, ако си вземеш (пожелавам ти го) жилище с нормален (не БГ) размер - ще установиш, че вече наистина има смисъл както от пестенето на място, така и от прехвърлянето на момента мощност към съответното обитавано помещение (да кажем 4 и повече)

  7. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    102
    #6

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Човек който се занимава с продажба и монтаж на климатици ми е говорил против мулти сплит машините. Били по-капризни и по-често се повреждали, при това са по-скъпи от отделни машини за всяко помещение.

    Наистина доста години мултисплитовете не се славеха като добро решение.Напоследък обаче както в цялата климатична техника и при тях има доста добри разработки.Съвременното решение НЕ Е както досега две самостоятелни машини в една външна коруба, а една по-мощна машина ( с два или три компресора),която разпределя мощността си между 2 и повече вътрешни тела. С това е възможно да се постигне ефекта прехвърляна на мощност от неработещо, към работещо вътрешно тяло. Зради което се е формирала и по-високата цена. Но ако си купиш две машини по 9 000 Btu, те ще работят като 9 000 Btu. При мултисплит системите когато някое от помещенията е достигнало зададената температура, се прехвърля мощност към останалите работещи тела. До 30%. Което означава че в голяма част от времето тези 9 000 Btu ще работят като 10 000- 12 000 Btu.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    149
    #7

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Чисто безумие е да се вземе мултисплит система с 2 вътрешни тела, освен ако не е поне с 30% по-евтина от два отделни климатика със същата мощност и параметри на същия производител.

    Тези сплит с-ми, които съм виждал са на апсолютно същата цена, като 2 отделни машини и единствения смислен довод да се монтира мулти сплит би бил пълна липса на място за 2 външни тела. Във всеки друг случай е лоша идея.

  10. off
    off е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    5
    #8

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Мултисплит системата представлява 2 машини във външния корпус и две вътрешни тела.Използват един изпарител на външното тяло и при проблем с едната машина е вероятно да останеш и без двете...Поне през периода на ремонт, който ще ти излезе по скъпо заради по малката им разпространеност и по голямата трудоемкост.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    76
    #9

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Такива системи май са само популярни по нови сгради с неизлязъл Акт 16, в който строителите не желаят да се нарушава фасадата с безразборно поставени външни тела.

    За 2 стайчета иначе е безсмислено.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    149
    #10

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    И за това мултисплита не е добър.
    За да не се нарушава фасадата на покрива са монтира централна климатизация от канален тип + въздуховоди и пр.
    Това в България много рядко се случва за жилищни сгради.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    102
    #11

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Цитат Първоначално публикувано от off
    Мултисплит системата представлява 2 машини във външния корпус и две вътрешни тела.Използват един изпарител на външното тяло и при проблем с едната машина е вероятно да останеш и без двете...Поне през периода на ремонт, който ще ти излезе по скъпо заради по малката им разпространеност и по голямата трудоемкост.
    Не знам кои марки визираш, но съвременния мултисплит НЕ представлява две машини в една коруба. Обслужва две и повече вътрешни тела, има два или три компресора, но е единна система.Колкото до ремонтната дейност ако се наложи такава вмъквам, че ако повредата е механична в един от компресорите, външното тяло може да работи с намалена мощност поне една седмица.При сама машина това е невъзможно.
    А е 30 % по скъпа, защото можеш да си позволиш 30% по - малка мощност за всяко помещение още при закупуването.Прехвърлянето на мощност го компенсира.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #12

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Цитат Първоначално публикувано от Sevo
    Не знам кои марки визираш, но съвременния мултисплит НЕ представлява две машини в една коруба. Обслужва две и повече вътрешни тела, има два или три компресора, но е единна система.Колкото до ремонтната дейност ако се наложи такава вмъквам, че ако повредата е механична в един от компресорите, външното тяло може да работи с намалена мощност поне една седмица.При сама машина това е невъзможно.
    А е 30 % по скъпа, защото можеш да си позволиш 30% по - малка мощност за всяко помещение още при закупуването.Прехвърлянето на мощност го компенсира.
    Така, така.
    Хайде само да си кажем, че ако мулти-сплита не е на Дайкин или Мицубиши, ще скъса нервите на клиента. Почти всички дилъри отказват да продават други мулти-сплитове.
    Вчера вечерта минах покрай Нептун (Варна) има клон на Американска-Кредитна Банка и над нея се чуваше шум като от бор-машина. Позачудих се толкова късно кой ще работи там , огледах се - няма никой. Приближих се и гледам един огромен Самсунг (приличаше на мултисплит) така трака, че не е за вярване. Това при поддържане на температура. През деня като увеличат температурата не знам какво става. Който е от Варна може да го види , да се повесели малко.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    102
    #13

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Цитат Първоначално публикувано от muchoto
    Така, така.
    Хайде само да си кажем, че ако мулти-сплита не е на Дайкин или Мицубиши, ще скъса нервите на клиента. Почти всички дилъри отказват да продават други мулти-сплитове.
    Обременен съм с друга марка, но няма да правя реклама.Всички сме на ясно че в тази техника ако някой направи нещо свястно, то следващата година всички са го копирали.Вече е въпрос на производство колко качествено ще им се получи. И кой, и как ще го монтира тук в България.Щото и Дайкин ако е претупан в монтажа ще трака. Според мен е по-важно да започне да се обръща внимание на мултисплитовете като решение за цял апартамент или фамилна къща , а не да бъдат оплювани на всяка цена, защото в миналото са имали лоша слава.Защото моделите с дистрибуторни кутии са един вид Мини VRF ситема, която както знаем е върха на сладоледа в тая техника.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #14

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    На Даикин мултисплитовете са много добри. Правилно си написал, че са мини VRV. Сметката излиза когато вътрешните тела са над 3. Проблема е, че много малко хора биха си купили наведнъж няколко скъпи инвертора. Иначе Мултисплитове на Даикин съм виждал по сградите. За цяла къщо има и други решение, като Алтерма на Даикин. Абе пари да имаш. Това е основния проблем.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    102
    #15

    Re: ЗА И ПРОТИВ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИТЕ

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    На Даикин мултисплитовете са много добри. Правилно си написал, че са мини VRV. Сметката излиза когато вътрешните тела са над 3. Проблема е, че много малко хора биха си купили наведнъж няколко скъпи инвертора. Иначе Мултисплитове на Даикин съм виждал по сградите. За цяла къщо има и други решение, като Алтерма на Даикин. Абе пари да имаш. Това е основния проблем.
    Абсолютно!
    Но все пак всеки сам си е господар.Ако си решил че това е важната ти инвестиция, дето има една дума, ще си купиш мощно външно тяло, и ще му закачаш всяка година по едно вътрешно после.Въпрос на математика.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Сравнение на defrost системите на различни модели
    От deian във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 93
    Последно: 05-03-14, 13:26
  2. Мултисплит или два сплита за спални?
    От ivodor69 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 12
    Последно: 12-05-10, 22:35
  3. Мултисплит система - въпрос
    От mxkolev във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 9
    Последно: 17-11-08, 21:39
  4. Мултисплит система за 120 m²
    От tegea във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 13-07-07, 21:54
  5. относно системите 5.1 и 7.1
    От shorty във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 31-08-06, 19:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе