Разскрежаване при някои инверторни модели на Sanyo
Интересен начин за разкрежаване при инверторните си модели ползва производителят на климатици Sanyo. Моделите се предлагат за Европа и са включени в Европейския им каталог за 2008 година. Точните модели на външните тела, където се ползва разглежданият метод са посочени в средата на приложената снимка.
Главната причина за ползването на този начин на разкрежаване е цялостният комфорт при ползването на климатик.
На режим отопление преценката за преминаване в цикъл разкрежаване се прави в зависимост от: Външната температура, температурата на външния топлообменник и сумарното време, през което е работил компресора. Конкретните цифри или обяснения за този метод на разкрежаване в сервизната документация са малко.
Предположение за конкретния начин на работа при този метод:
След като условията за преминаване в цикъл разкрежаване бъдат изпълнени, компресорът намаля честотата си на въртене с цел да бъде намалено високото налягане. След спадането му, отчетено от тръбния датчик на вътрешния топлообменник, ЕТРВ /Електро-термо-регулиращ вентил/ постепенно и напълно отваря дюзата си, за да може налягането в системата да се изравни до колкото може, след като това стане се подава команда за отварянето на 2-пътния магнит-вентил и започва цикъл разкрежаване.
Преди отварянето на 2-пътния магнит-вентил високото налягане трябва да се намали, защото няма да бъде изпълнена главната причина за ползването на този метод, а именно тишината и комфорта при ползването на климатик.
В режим разкрежаване двата вентилатора не работят. След като 2-пътният магнит-вентил отвори, налягането в цялата система напълно се изравнява. Въпреки че 4-пътния магнит-вентил е в положение Отопление, а ЕТРВ е отворил през вътрешното тяло не преминава фреон, защото няма разлика в наляганията на вход и на изход към вътрешния топлообменник.
Разкрежаването се прекратява при отчетена температура от датчика на външния топлообменник над +14 oC или при продължителност на цикъла максимум 12 минути.
Плюсове:
1. Температурата на вътрешния топлообменник не се променя по време на цикъл разкрежаване, за разлика при масово ползвания начин за разкрежаване при другите марки климатици, който представлява обръщане на режима от отопление на охлаждане.
2. Тъй като няма обръщане на режимите няма и „стрес” под формата на разтрисане в системата при рязко освобождаване на високото налягане. Този стрес при по-скъпите климатици го няма, защото програмата им изчаква поне 1 минута, след като компресора спре, за да може налягането да се изравни. При евтините климатици това изчакване като време е по-малко, а при някой модели напълно липсва. Стресът се получава, ако при промяна състоянието, в което се намира 4-пътния магнит-вентил, налягането все още не е изравнено, наблюдава се във външното тяло. Колкото налягането е по-високо толкова и това разтрисане е по-голямо.
3. Тъй като режима не се обръща няма и шум предизвикан от движението на фреона. Шумът, който се чува в началния момент при тръгването на компресора в цикъл разкрежаване е предизвикан от бурното кипене на фреона. В началото този шум е по-силен поради голямата температурна разлика в самия вътрешен топлообменник. Тъй като климатика до момента е работил на режим отопление и топлообменникът е бил загрят до около +55 градуса Целзий и в следващия момент в него постъпва фреон, който при изпарението си го охлажда до -10 градуса. В последствие този шум намалява и става по тих.
4. Няма шум предизвикан от топлинни разширения и свивания в самия топлообменник на вътрешното тяло.
5. Няма шум предизвикан от топлинни разширения и свивания между топлообменника и пластмасовата кутия на вътрешното тяло, към която е хванат.
6. При прекратяване на цикъл разкрежаване и връщане в режим отопление отдаването на топлина от вътрешното тяло става много по-бързо.
7. Има известна енергийна ефективност. Не се налага да се охлажда и после наново да се затопля вътрешния топлообменник.
Минуси:
За минуси може да се говори само ако ползвания метод не е ефективен при отстраняването на натрупана скреж или натоварва определени части от системата. За момента не могат да се посочат минуси.
Този текст разглежда само и единствено ползваният начин за разкрежаване от производителя на климатици Sanyo. Тук не се разглеждат характеристики на конкретни модели.