Резултати от 1 до 10 от общо 10

Кое е по-добре: оразмерен или преоразмерен?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    105
    #1

    Кое е по-добре: оразмерен или преоразмерен?

    Здравейте форумци!

    Откакто паднаха температурите, и четейки постовете тук, у мен се оформи впечатление, че инверторните климатици са с по-добра енергийна ефективност (т. е с по-висок СОР), когато компресорът не работи с обороти близки до максималните .... Ако е така, то тогава за инверторните машини не е ли по-добре да са леко пре-оразмерени, отколкото правилно оразмерени???

    Ще съм благодарен на хората, който професионално са в бранша на кл. Техника да дадат компетентен и аргументира отговор. Мисля, че всички четящи форума ще е интересно и полезно.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    152
    #2

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    Да бе,Койчо,нали имаше писано,че е добре да се има запас от капацитет около 10-15%,няма лошо! Но по-добре специалистите да кажат.

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    157
    #3

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    Докато не са дошли професионалистите, аз ще си кажа аматьорското мнение. Най-важното е да имаме максимално топлоизолирано помещение, с добра дограма и стъклопакет.Така при многоминусови температури топлинните загуби ще са по-малки.От там минаваме на оразмеряването,като имаме в пред вид,че при минус 10 градуса добрите климатици имат КОП 2.5-3,но и мощностa пада.Преценяваме ,дали ще разчитаме на климатика при топла зима или студена такава.Ако приемем ,че в студените нощи, средно температурите ще са около 5 под нулата,тогава нямаме ядове с точно оразмерен климатик.Ако градусите навън падат до минус 15-20,помагаме на климатика да се не мъчи с 1000-2000 вата от духалката.Надяваме се и се молим,таква дни и нощи да са по-малко или ,въобще да ги няма. ...Ако господ,чуе молитвите ни и ни прати топла зима, сме на далавера.Ако не...,тогава значи малко сме се молили...

  5. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #4

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    220voltov
    Бе, те тези дето имат коп 3 при минус 10 струват .....ти добре знаеш
    А люта зима си е хубаво да има.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #5

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    Ами при мен се оказа, че за да не спира климатика (поради надвишени градуси) трябва да го наглася на 23*, а отвън да падне под 0*.... И то при условие че отдолу никой не ме топли! Трябва да се има в предвид че по-големите климатици имат по-нисък СОР и при еднакво консумирана енергия отдават по-малко топлина!

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    54
    #6

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    Цитат Първоначално публикувано от ba4_dido
    Ами при мен се оказа, че за да не спира климатика (поради надвишени градуси) трябва да го наглася на 23*, а отвън да падне под 0*.... И то при условие че отдолу никой не ме топли! Трябва да се има в предвид че по-големите климатици имат по-нисък СОР и при еднакво консумирана енергия отдават по-малко топлина!
    ....АБСОЛЮТНО. В началото като се чудех как да регулирам климатика да работи повече или само като инвертор ,го правех с отваряне на било прозорец,било врата към коридора.След това се светнах ,че става и чрез регулиране на зададените градуси. При по-висока външна темпиратура,задавам по-високи градуси вътре.....и се меткам по къси гащи и потник.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    84
    #7

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    Цитат Първоначално публикувано от ba4_dido
    Трябва да се има в предвид че по-големите климатици имат по-нисък СОР и при еднакво консумирана енергия отдават по-малко топлина!
    Това мисля, че не е 100% така, т.к. COP е изчислен при номиналните мощности, а при тези под номинала СОР се увеличава. Според мен еднакви модели с различна номинална мощност имат приблизително еднакъв СОР при еднаква мощност.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    637
    #8

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    Темата трябваше да бъде, какво е мнението на форумците...."колко изходящи вата на кубик са достатъчни при нормално изолирано помещение/горе-долу/. При мене, в едната стая има 93 вата /максимално/ на кубик и това вече не е инвертор, само си обдухва по цял ден и се чуствам прецакан. Големо важно че, през 10 дена в годината ще стане -15 , та да заработи нормално, друго си е в хола, там леко не достига мощност и при -15 работеше няколко дена на максимум , та се зарадвах малко....

  11. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    32
    #9

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    rsvr при мене максималната 111 w а номинал 80 w и при температури от -13 и надолу в КЪЩАТА става страшно некомфортно температурата опитвах да подържам 25 но не става - резултата е вентилатора духа постоянно на макс ветър насекъде по стаята струята е топла но какво от това като имам 3 външни стени въпреки изолацията и вътрешна и външна) от стените "тече" един студен въздух и е ужасно. Виж като запаля парното (климатика си работи в това време) подържам радиаторите на 40 градуса само (без климатика ги държех на 80градуса) тогава е рай вече. Но при температури до -10 всичко си е ок и без парно.
    Искам да уточня, че климатика се справя, но с повече усилия върти въздуха много силно за да подържа температурата, като този му режим аз и жена ми не одобряваме затова стане ли -10 паля парното за да не се ядосвам и да си лепя вестника на масата с тиксо за да мога да го чета
    сетих се да добавя и за разхода на фуджото (12ка инвертор )може да се ориентира некой и по него как се е справил в студа със собствен електромер без да го спирам изобщо за 31 дни "измина" 467 квата, като му помагах 4 дни с парното. През по топлите дни разхода се въртрше около 11 кв като през най- студените стигна над 17 кв на 24 часа.

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #10

    Re: Пак за инверторите - кое е по-добре: оразмерен или пре-оразмерен?

    А колко вата на кубик се препоръчват (номинал и максимал) за следните 3 случай:

    1. Не добре топло изолирано помещение (много лоша изолация - стара дървена дограма) с голям прозорец.
    2. Средно добра топлозицолация
    3. Много добра топлоизолация

    Просто ми е интересно дали някъде по литературата има дадени ориентировъчни цифри...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Покупка на бял ТВ 42'' или по-добре 46''
    От OvivO във форум Телевизори
    Отговори: 28
    Последно: 16-03-12, 12:22
  2. как е по-добре за HDD ?
    От Vogon200 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 29-12-09, 12:55
  3. Кое е по-добре - CRT или LCD...
    От gggggg във форум Общ - хардуер
    Отговори: 15
    Последно: 11-06-08, 23:17
  4. Кое е по-добре(за RAM)?!?!
    От batfilcho във форум Общ - хардуер
    Отговори: 18
    Последно: 09-01-06, 10:49
  5. Работи ли добре при вас?
    От LordOfEvil във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 15
    Последно: 21-10-05, 19:19

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе