Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 32
Like Tree2Одобрявам

Много евтин vs. много скъп - моля за мнение

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    198
    #1

    Много евтин vs. много скъп - моля за мнение

    Здравейте,

    Първо искам да се извиня, че пускам нова тема, но се надявам да ми помогнете да реша конкретната дилема която имам. Прочетох доста от темата "Помогнете ми в избор на климатик", но така и не можах да се ориентирам.

    Предстои ми покупка на климатик за отопления на стая в много студена кооперация. Стаята е нормален хол 5.5м х 3.5м х 2.6м (ако не се лъжа, но е някъде там). Проблемът е, че кооперацията ни е адски студена през зимата. Намира се в Пазарджик - там по принцип не падат много температурите, но у нас няма сгряване. Кооперацията няма изолация, стаята е със стара дървена дограма, но няма как в момента да я сменим.
    В съседната стая имаме Osaka 9-ка обикновен конвенционален климатик от преди 2-3 години. Стаята е по-малка (детска стая) мисля, че е някъде 3.5м х 3.5м х 2.6м. Та тази 9-ка като я пусна декември месец на 25 градуса я спирам чак март месец, но хич неможе да ме сгрее. За пример - одеалата винаги са ми студени като си лягам.

    Холът за който ми трябва климатик в момента се грее с печка на дърва (води се камина, но реално е печка с прозорци и няколко тухли), на която май и даваат, че топли с 8kw. С тази печка хола се сгрява идеално, даже става много топло понякога.

    И сега въпросът ми - баща ми се е задрънкал за една евтина осака, която се води 12-ка. Цената с монтаж е около 680лв + подарък - някаква прохусмокачка. Също така той вади една теория, че когато температурата падне под 0 градуса климатика почва да работи като печка с реотани т.е. харчи толкова ток колкото и топлина отдава. От горе на всичкото не иска и скъп климатик, защото за него тази техника няма поправяне и било по-добре като се скапе след 2-3 години да се купи нов и за това да не се влагат много пари в климатик. Иска климатик който да пускаме от време на време когато не е много стедено, вместо да палим печката, а когато дойдат големите студове да си палим печката.

    Аз от друга страна искам нещо колкото се може по-мощтно и по-икономично, за да може да изхвърлим веднъж за винаги тази печка и дървата, които ми пълнят гаража.

    Харесах си от един сайт един климатик и моля ако някой знае да ми разясни някои неща. Това е линк към сайта:
    http://www.termo-klima.com/bul/full_info.php?recid=169
    Климатикът е Toshiba-Japan RAS-221SDR DAISEIKAI.
    За отопление пише: 0.7-2.5-6.1kw и тук вече моето объркване. Този климатик ако трябва да го сравнявам с киловатите на печката да го броя за 2.5kw или за 6.1kw? А и мислите ли, че за хола който описах този климатик ще е достатъчен дори и в най-големите студове да може да прави много топло?
    Ако някой може да ми посочи по-добър модел като за моят случай ще се радвам много да сподели. Към тази Toshiba, ме привлече единствено COP-а който пише, че е 6.7.

    И по темата да попитам - заслужава ли си да се дадат парите за тази Toshiba, като за тези пари мога теоретично през 2 години да си слагам нова Osaka в бзлиските 6 години.

    Също така искам да попитам този COP праволинейна величина ли е? Т.е. ако Toshiba-та e 6.7, а Osaka-та е примерно 3.3 значи ли, че Toshiba-та ще харчи на половина, а ще грее като Osaka-та?

    И последен въпрос - мислите ли, че с хипер-инвертор (какъвто е Toshiba-та) сметката за ток ще се доближи до тази на дървата или ще е много по-гомята? (по принцип зимата харчим около 2 кубика дърва на месец, за цената не съм сигурен, но май са по 60-80лв кубика, та около 120-160лв ни излиза на месец на дърва)

    Благодаря ви предварително!

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #2

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Трябва ти климатик с поне 3,6 kW. Най-добре и повече, както описваш студеното помещение. Проблемът с такива помещения се решава не с включване от време на време, а с постоянна работа - като се загреят стени и т.н. в стаята, поддържането вече е много по-лесно. Затова и инверторите не се спират зимата.
    Аз мисля, че по-скоро трябва вие да си разрешите спора. И ако решиш да решиш въпроса с отоплението си със климатик, тогава ще ти препоръчаме. А тази Тошиба просто е много под необходимото. Не гледай какво пишат Термо-клима за квадратурата, просто е абсурдно, а и от стая до стая има разлика.
    А да, питаш за сметката - ами дори и толкова студена, пак ще ти е под 50 лв/месец сметката през зимата!

  4. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    198
    #3

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    deian - благодаря за бързия отговор!
    За отоплението - ако намеря добър вариант в който да има климатик който да може да сгрява стаята добре и да не направи луди сметки за ток го взимам. Баща ми ако много подскача за парите, ще им го купя аз климатика

    Иначе може ли да ми препоръчате нящо?
    И ако може да ми кажете какво да гледам в цифрите, че са ми пълна мъгла. Това 0.7-2.5-6.1kw като 2.5kw ли се брои? Т.е. като за 9-ка?

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #4

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Абсолютно. Гледаш номиналната мощност при отопление. Има и 9-ки с 3600 W на отопление, така че цифрата 9/10/12 да не ти е ориентир - гледаш конкретното топлоотдаване.
    Мога да ти препоръчам добро, но по-скъпо решение.
    Fujitsu ASYB09LD - 3,6 kW
    Fujitsu ASYA12LGC - 4,0 kW
    До колко градуса падат температурите в стаята без отопление? Какви градуси ще се гонят, защото камината постига по-висока температура и ако човек е свикнал на такава, после на нормалните за мен 22*-23* с климатик ще му е хладно.

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    198
    #5

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Този Fujitsu ASYA12LGC го гледам тук на едно място 1440лв. Не изглежда скъп на фона на Toshiba-та от първото ми мнение.
    А за температурата не знам какво да кажа. Наистина с печката става адски топло. Но си мисля, че една температура от 25 градуса би била добре, ако може да се поддържа. А и да са наистина 25 градуса, че на мен Osaka-та в по-малката стая ми показва 25 градуса, а ми е студено.
    Просто този апартамент е много студен. Все си мисля, че ако повечето продавачи на климатици казват, че за такава стая трябва 12-ка, аз трябва да сложа 16-ка или 18-ка, за да може да сгрява.

    Май не споменах, но другото ми изискване е да може да сгрява бързо. На пример ако ни няма 2-3 дни и като се върнем да може за 1-2 часа да отвърне въздуха, не да работи 2 дена докато пак направи стаята уютна.

  7. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #6

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Тогава 12LDC

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    198
    #7

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    За това ли става въпрос?
    http://www.termo-klima.com/bul/full_info.php?recid=211

    12LDC - неможах да намеря

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #8

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение


  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #9

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    12 LD = 12 LDC.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #10

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Огледай се за модела LCC (LC), GENERAL, FUJITSU, FUJI! И трите са едно и също, мощността е както при модела LD, но е по-евтин (за сметка на плазмения филтър). Дванайска ще ти свърши перфектна работа. Новия модел LGC е със занижена мощност! Определено избягваи марките Осака и Самсунг!!! Ако искаш евтин климатик вземи Мидеа

  13. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    198
    #11

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Благодаря на всички за мненията!

    Имам само още два въпроса, които не са ми ясни:

    1) Какво става с инверторен климатик, когато температурата на вън е примерно -10 градуса? И какво става ако се случи така, че цяла седмица примерно температурата не превиши -5 -10 градуса? Има ли опастност да остана на студено?

    2) Като за този ASYB 12LD пише за отопление - 0,9-4,8-6,7kW, това значи ли, че като го пусна докато не сгрее стаята ще духа като за 6,7kW?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,766
    #12

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    1) Какво става с инверторен климатик, когато температурата на вън е примерно -10 градуса? И какво става ако се случи така, че цяла седмица примерно температурата не превиши -5 -10 градуса? Има ли опастност да остана на студено?

    Климатика си работи без проблеми, просто това което е отдавал при 7 градуса външна температура няма да е същото. Ще си отоплява, ще си размразява и така...Затова е по добре, при температури под нулата да не изключваш машината, за да може да се поддържа една постоянна и оптимална температура - при навлизане в оптимален режим, инвертора контролира оборотите на компресора и оттам идва икономията на електроенергия.


    2) Като за този ASYB 12LD пише за отопление - 0,9-4,8-6,7kW, това значи ли, че като го пусна докато не сгрее стаята ще духа като за 6,7kW?

    Номиналната температура на този модел е 4,8 kW, а максималната до която се развърта е 6,7. При първоначален пуск, машината ще се изпъне, но за толкова колкото е необходимо и този период зависи от това колко си му задал да достигне и колко е температурата в помещението и отвън.

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    144
    #13

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    totopz както казваш прочел си доста из форума, на мен ми се струва че само си разглеждал а не си чел. Ако за всеки въпрос се отваря нова тема, тука ще стане чат а не форум.

  17. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    198
    #14

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Aleksandars - Благодаря за разясненията!

    ipnaid - Извинявам се, че пуснах нова тема. Но колкото и да се рових из форума никъде не намерих отговори на въпросите ми. В 90% от темите някой пита "този климатик хубав ли е" и другите му казват "да хубав е", "по-добре си вземи ето този..." и т.н.

    Просто съм решил този път да чета повече и да питам повече. Последно си взех една Mideа 12-ка да ме охлажда, но стана така, че климатика върти цяла вечер (като се прибера от работа) и неможе да се пребори с топлината. А уж 12-ка беше добре за помощението което се мъчих да охладя и уж не били лоши тези Midea-и.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #15

    Re: Климатик: Много евтин vs Много скъп - моля за мнение

    Ами по принцип климатикът е добре да работи постоянно. Особено при отопление - това добре го разбери, да няма зимата "не може да стопли". Включваш като застуди и изключваш напролет. И ще ти гори по-малко, отколкото ако го включваш и изключваш всеки ден.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Много проста и много гадна редичка (междинка)
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 19-05-07, 12:15
  2. Много много странен проблем с USB флаш памет
    От Julian във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 28-09-05, 18:15
  3. Много моля, помощ за записвачка! Session fixation.
    От Thorin във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 08-05-04, 11:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе