Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 120
Like Tree18Одобрявам

Идея за трансформатора на 100V

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #16

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Въпроса не е в това с колко намалява КОП-а, така или иначе моята машина е с КОП 5,75 при номинал 4кВ и не ми дреме особено. Въпроса е там, че трафа е поредния консуматор, който кротичко си дърпа точец, наред със всички останали уреди в стендбай. И така се получават едни 100-тина вата мощност, която я плащаме, без да имаме полза от това. 100W x 24 = 2400W/24h = 72kWh за месец ~ 12-13лв. Защо да не свалим малко тази сума?

    Идеята на темата не е за ефективността на климката при този или онзи траф, а обобщение на загубите, които така или иначе ги плащаме. Със загубите, които сметнах по-горе климатика ми ще може да работи още 2-3 дена free

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #17

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff Виж публикацията
    Въпроса не е в това с колко намалява КОП-а, така или иначе моята машина е с КОП 5,75 при номинал 4кВ и не ми дреме особено. Въпроса е там, че трафа е поредния консуматор, който кротичко си дърпа точец, наред със всички останали уреди в стендбай. И така се получават едни 100-тина вата мощност, която я плащаме, без да имаме полза от това. 100W x 24 = 2400W/24h = 72kWh за месец ~ 12-13лв. Защо да не свалим малко тази сума?

    Идеята на темата не е за ефективността на климката при този или онзи траф, а обобщение на загубите, които така или иначе ги плащаме. Със загубите, които сметнах по-горе климатика ми ще може да работи още 2-3 дена free
    Напълно съм съгласен с това! Определено нещо с тоя траф не е наред! Загубите на празен ход се определят от загубите в желязото, а не от загуби в медта. Този траф или не е сметнат както трябва или е изработен от калпава силициева ламарина. Нямам идея къде е "дялан", но е очевидно, че се ползва автотрансформатор за да се постигне минимална цена на трафа.
    Съвета ми е: Намери си добър майстор бобиньор, който да ти сметне и направи истински трансформатор, от качествена ламарина, оптимизиран за минимални загуби на празен ход.
    И още нещо, което трябва да знаят всички притежатели на климатици на 100V с трансформатори:
    Когато климатика не се ползва, да се изключва от контакта, за да не работи трафа и да трупа загуби!

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #18

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Ще се самоцитирам:
    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията
    Ако можеш да измериш консумацията на трафа ама с ИСТИНСКИ електромер, а не с амперметър ще е чудно.
    Амперметъра отчита общият ток (активен + реактивен), но не се знае колко е само активния - той се плаща.
    Щом измерения ток и показанието на "онези електромерчета" са идентични, това не говори добре за тях. Точно при такива товари (реактивни) се дънят като "патрешки каскет". Съветвам те първо да измериш колко отчита електромера по който плащаш, трябва да изключиш всичко останало. Измерването ще стане за не повече от 4-6 минути според константата на ел.мера и няма да се вкарваш във филми.

    Съгласен съм - на празен ход да го докараш, както си искаш (изчисление-проба-грешка) ще стане 100V, минимална консумация на ПХ.
    ОБАЧЕ: Добавяш намотки, а те увеличават индуктивното и активното съпротивление във веригата.

    Въпроси:
    1. Какво ще стане с максималния ток, който може да протече при увеличеното индуктивно съпротивление - (по-голям, по-малък)?
    2. Какви ще са загубите под товар, при увеличеното активно съпротивление - (по-големи, по-малки)?
    3. Какво ще стане с нагласените 100V на ПХ, като се натовари трафа (няма да мръдне, ще падне, ще се качи)?
    4. При ПХ ще спечелиш по-ниска консумация, ама дали няма да загубиш когато трафа е натоварен?

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    174
    #19

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията
    ОБАЧЕ: Добавяш намотки, а те увеличават индуктивното и активното съпротивление във веригата.

    Въпроси:
    1. Какво ще стане с максималния ток, който може да протече при увеличеното индуктивно съпротивление - (по-голям, по-малък)?
    2. Какви ще са загубите под товар, при увеличеното активно съпротивление - (по-големи, по-малки)?
    3. Какво ще стане с нагласените 100V на ПХ, като се натовари трафа (няма да мръдне, ще падне, ще се качи)?
    4. При ПХ ще спечелиш по-ниска консумация, ама дали няма да загубиш когато трафа е натоварен?
    Абсолютно подкрепям. Зависимостите спазвани при изчислението ще се нарушат, такива каквито са сега, НО, при този по голям ток на покой дали изобщо те са отговаряли на някакви норми и дали не е бил конструиран погрешно. За база е добре да се ползва сравнение с друг такъв и от там да се изхожда.

    Колко Ампера е трафа мисля че колегата не е споменавал, и нека сравним с друг такъв как е положението, но определено при така представените обстоятелства съм убеден че този траф има повече от стандартните загуби. Затоплянето или голямата консумация не са нормални и според мен са в следствие или на неправилен брой намотки, или лош магнитопровод.

    По отношение на цитирания КОП, пак съм разбран погрешно, наблегнах на основния момент че с този траф пада ефективността на цялата система.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #20

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    @zcx0,
    Въпроса, който поставяш е доста интересен. Без статистически данни обаче колко време работи климатика в активен режим и колко в неактивен (стендбай или защото е достигнал зададената температура) от една страна и прецизни изчисления с колко биха се повишили загубите под товар, ако се направи оптимизация на загубите при празен ход, на него отговор няма. Задачата се усложнява и от факта, че при работа в активен режим товара през трафа не е стационарен и съответно от там и активните загуби.
    Този пост е редактиран от Lupus; 20-11-12 в 15:54.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #21

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Здравейте. Трафа ми казаха, че е 18А, като никъде нищо не пише по него. Дебелината на намотката е 1,8мм (2,5мм2). Преди малко си играх да направя малко замервания. Взех си латера и го вързах към трафа. Нормален ток - 60мА получих, когато свалих напрежението до към 150в. Повечето трафове, за които чета тук са между 10 и 20 вата. За да ги докарам ще са ми необходими 60-70 навивки. При тестовото навиване с кабел (36 навивки) падна до 20 вата.
    Трафа в момента без товар изкарва на изхода си 107,6 волта. При натоварване с климатик, усилен на макс - 1500W, напрежението падна до 103 волта.
    По въпросите, зададени по-горе ще мога да отговоря, когато навия намотката. За мен резултатите, поплучени чрез опит са най-добри. Хубавото е, че ако не съм доволен винаги мога да махна моята тел и трафа си остава като нов, понеже няма да разбутавам оригиналната намотка.
    Относно разубеждаването - ами оставете човека (мен) да си се трепе, обичам да си правя разни експерименти, такава ми е натурата и от това не мога да избягам
    Плюс това ще ви дам наготово полезна информация, както и аз съм вземал наготово от тук.
    И пак казвам - нещата опират до 20-30 метра тел, час-два работа за моя сметка и всичко е за спорта.
    Точността на уредчето няма да я коментирам, да показва с колкото си иска грешка, важното е, че ме дразни като изписва ненужни работи. И при положение, че това може да се оправи - защо да не опитам? Държах го включен в компютъра и в изкл. положение мо показваше 4W, на десктопа 130W, при пълно натоварване с бенчове (видео и процесор) скачаше до 290-300W. Вие кажете колко е точно.

    п.п. климатика ще го изключа, когато дойдат щъркелите , че и след това, както и за тестове.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    174
    #22

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff Виж публикацията
    Трафа ми казаха, че е 18А, като никъде нищо не пише по него. Дебелината на намотката е 1,8мм (2,5мм2).
    На единия ми климатик трафа е 18А, като се прибера на село ще го измеря по задълбочено но от сега ти казвам че с ватметър от ония дето не може да им се вярва показва при спрян климатик 10W. Не съм се задълбавал понеже ми се е струвало нормално, но както сам казваш цифрата да ти хареса Аз бих направил така, навивам колкото намотки си преценя да си докарам "цифрите", надувам климатика и ако задържи до 96-97 волта ще съм рахат

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #23

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    За съжаление експеримента се провали с гръм и трясък. Не се притеснявайте, всичко е наред, просто от фирмата ми смениха трафа. Новия е с найлон върху намотките и вече е с двойна намотка (2 жици паралелно навити). консумацията му при изключена клима е 6-8W.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #24

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff Виж публикацията
    За съжаление експеримента се провали с гръм и трясък. Не се притеснявайте, всичко е наред, просто от фирмата ми смениха трафа. Новия е с найлон върху намотките и вече е с двойна намотка (2 жици паралелно навити). консумацията му при изключена клима е 6-8W.
    С две думи казано - вече си имаш истински траф! Честито!

  12. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #25

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Здравейте колеги! Не съм сигурен дали въпросът ми е за тави тема, но не намерих по -подходяща. Та на въпроса: Вчера ми монтираха климатик "Дайкин" втора употреба с траф 220/100V. Днес сина случайно пипна леко ожулена повърхност от външното тяло и каза, че го "удря ток". При замерване на корпуса спрямо "нула" показа 123V. Първо ми се струва, че за климатик с Un=100V, 123V /при 232V на високата страна/ е малко множко. Второ този потенциал въобще няма място на корпуса. При завъртане на щепсела в 220V контакт потенциала корпус/нула стана 30V. Понеже не съм запознат с този вид трансформатори, въпросите ми са:
    1.Вторичната намотка /100V/, трябва ли да е "занулена"?
    2. 123V високо напрежение ли е за тези климатици и има ли опасност да му стане нещо?
    3. Корпусът на външното тяло "занулява" ли се и ако да къде/как?
    4. Да се обаждам ли на фирмата да си праща специалист или всичко е в реда на нещата?
    Благодаря предварително на отзовалите се!

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #26

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Явно и на теб са ти сложили автотрансформатор и резултата е на лице! Трябва задължително да си заземиш външното тяло за да не стане сакатлък. И доста ти е високо напрежението на мрежата!

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #27

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Явно и на теб са ти сложили автотрансформатор и резултата е на лице! Трябва задължително да си заземиш външното тяло за да не стане сакатлък.
    Винаги се ползва автотрансформатор. И винаги на вторичната намотка има само фаза.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #28

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    Винаги се ползва автотрансформатор. И винаги на вторичната намотка има само фаза.
    А защо като това противоречи на всякакви мерки за безопасност? За едната икономия ли?

  17. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #29

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Явно и на теб са ти сложили автотрансформатор и резултата е на лице! Трябва задължително да си заземиш външното тяло за да не стане сакатлък. И доста ти е високо напрежението на мрежата!
    Напрежението в случая не е много високо-стандартът е:+5/-10%. Високо ми се струва на ниската страна-123V. И по-лошо е, че е и на корпуса при едното положение на щепсела в контакта. Не съм сигурен как да "зануля" корпуса на външното тяло. Дали няма да направя "беля", ако свържа корпуса с "нулата" на мрежата?

  18. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #30

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    А защо като това противоречи на всякакви мерки за безопасност? За едната икономия ли?
    Не бе - някакъв тъп принцип в електротехниката. Винаги е така на вторичните намотки на траф.
    Няма как да има фаза и нула.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хитачи S28T 100V Спря
    От Madj0 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 28
    Последно: 07-02-15, 09:40
  2. Въпрос за климатици 100V
    От kaki във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 51
    Последно: 06-10-13, 10:10
  3. Собственици на климатици 100V
    От dean във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1726
    Последно: 23-10-12, 09:00
  4. Климатик 100V с 2 дистанциони
    От Madj0 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 0
    Последно: 09-10-12, 12:38
  5. Има ли значение къде се монтира трансформатора на климатика
    От Galinplamen във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2
    Последно: 26-01-11, 17:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе