Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 120
Like Tree18Одобрявам

Идея за трансформатора на 100V

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #1

    Идея за трансформатора на 100V

    Здравейте. Вече имам нов(стар) климатик, като се замисля е трети такъв. Та трафа, към който е закачен има доста висока консумация на празен ход - около 30W, лятото 36. Темата ми не е точно въпрос. Идеята е да добавя още навивки към намотката и така да падне консумацията. Метода работи, пробвах с около 36 навивки и тока спадна от 140мА до 90мА. Значи ще ми трябват около 100 навивки, разпределено адекватно от горната и долната страна на намотката. Напрежението преди да намотая навивките беше към 107V, след това - 99,5V. Проблема е, че нямах подходяща тел и намотах кабел, но го направих само за пробата, като си намеря подходяща тел (1,8мм) ще навия както трябва.

    Та идеята според мен е, че да спестяват производителите материали навиват по-малко, отколкото е необходимо и така се бърка в джоба на клиента в по-дългосрочен план.

    Та сега (може би) въпроса - ще се променят ли параметрите на трафа, (като си спазя вторичното напрежение, разбира се) като например максималния ток, който може да отдаде. Навивал съм и други трафове и знам, че тока на празен ход трябва да клони към нула (не може да е точно 0, понеже материалите не са съвършени). Като чета из форума хората дават консумация от порядъка на 10-15W и знам, че ще стане.
    30W x 24h = 0,72kW/h ~ 13ст за денонощие ~ 4лв за месец само за тока, който държи трафа топъл (не ме устройва!!!)

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Ако беше и казал колко ватов ти е трафа..... И какъв тип е - Ш-образен или П-образен или тороидален е...... И колко вата ти е максималната консумация на климатика....

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    174
    #3

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    От моите познания загубите трябва да са от вида на използваната сърцевина или изобщо типа траф и увеличаването на намотките ще е до момент до който климатика ще работи в нормалните си параметри а консумацията пада до опрделен момент и от там нищо повече. Виждал съм че се използват трафове със среден извод, може би трябва някой специалист да каже за по ефективен вариант за захранване и дали с две галванично разделени намотки няма да е по ефективно.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от liubo_ Виж публикацията
    .... Виждал съм че се използват трафове със среден извод, може би трябва някой специалист да каже за по ефективен вариант за захранване и дали с две галванично разделени намотки няма да е по ефективно.
    Интересно ми е как ще захраниш един товар едновременно с две галванично разделени намотки???
    Този пост е редактиран от Lupus; 19-11-12 в 15:57.

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    174
    #5

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Не ти разбрах точно питането, явно и ти не си ме разбрал а и може да съм го написал некомпетентно но. Първичната на 220 V към мрежата, вторичната 100V захранва климатика, казано образно.

    Баща ми ме допълва че траф изпълнен с две галванично разделни намотки има малко загуби на празен ход но ограничение в мощността. А за големи мощности имат големи размери. Но като цяло е по за предпочитане понеже попаднала постоянна съставка в мрежата не може да повреди машината, затваря се през първичната. Примерно мълния някъде по трасето. По е защитена системата.

    А дали има и решение с електроника? Без траф.


    Измерих моя - 13W а като закача климатика става 16W. Климата само 3W ?! Ами то е много добре. Ето слабо място при 100V-волтовите климатици. Трафа май изяжда добрия им КОП.
    Този пост е редактиран от liubo_; 19-11-12 в 15:07.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #6

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Ако можеш да измериш консумацията на трафа ама с истински електромер, а не с амперметър ще е чудно.
    Амперметъра отчита общият ток (активен + реактивен), но не се знае колко е само активния - той се плаща.
    Иначе има логика в разсъжденията, но променяш параметрите. Предполагам говориш за автотрансформатор.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff Виж публикацията
    Здравейте. Вече имам нов(стар) климатик, като се замисля е трети такъв. Та трафа, към който е закачен има доста висока консумация на празен ход - около 30W, лятото 36. Темата ми не е точно въпрос. Идеята е да добавя още навивки към намотката и така да падне консумацията. Метода работи, пробвах с около 36 навивки и тока спадна от 140мА до 90мА. Значи ще ми трябват около 100 навивки, разпределено адекватно от горната и долната страна на намотката. Напрежението преди да намотая навивките беше към 107V, след това - 99,5V. Проблема е, че нямах подходяща тел и намотах кабел, но го направих само за пробата, като си намеря подходяща тел (1,8мм) ще навия както трябва.

    Та идеята според мен е, че да спестяват производителите материали навиват по-малко, отколкото е необходимо и така се бърка в джоба на клиента в по-дългосрочен план.

    Та сега (може би) въпроса - ще се променят ли параметрите на трафа, (като си спазя вторичното напрежение, разбира се) като например максималния ток, който може да отдаде. Навивал съм и други трафове и знам, че тока на празен ход трябва да клони към нула (не може да е точно 0, понеже материалите не са съвършени). Като чета из форума хората дават консумация от порядъка на 10-15W и знам, че ще стане.
    30W x 24h = 0,72kW/h ~ 13ст за денонощие ~ 4лв за месец само за тока, който държи трафа топъл (не ме устройва!!!)
    Нека да изясним две неща:
    1. Тази консумация на празен ход само от трафа ли е или от свързаните траф и климатик след него?
    2. Навивал си предполагам навивки към първичната страна и променяйки коефициента на трансформация си понижил вторичното напрежение. Как си представяш обаче "около 100 навивки, разпределено адекватно от горната и долната страна на намотката"?

    Цитат Първоначално публикувано от liubo_ Виж публикацията
    Не ти разбрах точно питането, явно и ти не си ме разбрал а и може да съм го написал некомпетентно но. Първичната на 220 V към мрежата, вторичната 100V захранва климатика, казано образно.

    Баща ми ме допълва че траф изпълнен с две галванично разделни намотки има малко загуби на празен ход но ограничение в мощността. А за големи мощности имат големи размери. Но като цяло е по за предпочитане понеже попаднала постоянна съставка в мрежата не може да повреди машината, затваря се през първичната. Примерно мълния някъде по трасето. По е защитена системата.
    ....
    Да, благодаря! Стана ми ясно.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #8

    Re: Идея за трансформатора на 100V

    Сори за закъснението, но бях на работа, а там няма нет, през телефона ми е гадно да пиша...
    На въпросите - трафа е тороид, меря консумацията без физически да има климатик на изхода. Тока го меря с онези електромерчета и едновременно с това амперметър. Показанията им са идентични. А относно адекватността на навиването, мисля че не се изразих правилно. Да речем, че намотката има горна (към 220V), долна (0V) и средна точка. Както вече писах трафа дава към 107 и нещо волта на изхода си. След навиването на 36 навивки към горната страна напрежението падна до 99.5 волта. Ако река да навия всичките 100 навивки отгоре изхода ще стане 107-22= 85 волта. 22, защото ако 36 навивки ми дават 8 волта, то 100 ще направят 22. Целта е да изкарам точно 100в. и това ще стане ако навия 65-70 навивки от горната страна и останалите до 100 от долната (към 0-та).
    Мога лесно да сметна колко точно навивки ми трябват, като за целта ми е нужен латер. Имам такъв, но не е у мен в момента. Става така - свързвам изхода на латера към входа на трафа през амперметър и постепенно намалявам напрежението, докато тока през трафа започне да ме устройва (30-40-50мА). Измервам напрежението, което се е получило, примерно 200 волта и добавям съответното количество навивки, като ако за един волт ми трябват 4,5 навивки, то за 230 волта ще ми трябват (230-200)х4,5= 135 навивки. Които като ги разделя 70/30% и ще получа правилно оразмерен траф с ниска консумация, като ще мога да си го наглася да ми вади точно 100 волта на изхода си.
    А относно токовите удари дали няма да е добре да сложа един по-як варистор за 120 волта на изхода? Така ще обира всички пикове и ще пази машината от пренапрежения. А колкото до постояннотоковата съставка, смятам че трафа е доста нискоомен товар и ще "поеме" всичко, което не е променлив ток.
    Цялата галимация е за да се повиши индуктивното съпротивление на трафа, което е ниско поради спестените материали (медна тел)

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Ами това трансформатор ли е или автотрансформатор?!? Има ли галванична връзка между първична и вторична намотка?
    Това ли му е схемата: http://www.google.com/imgres?imgurl=...QEwAw&dur=2865
    Или това:http://www.google.com/imgres?imgurl=...QEwAg&dur=3326
    Този пост е редактиран от Lupus; 19-11-12 в 19:46.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    174
    #10

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Ами това трансформатор ли е или автотрансформатор?!? Има ли галванична връзка между първична и вторична намотка?
    Той човека го е обяснил, трафа му е със среден извод, няма галванично разделяне.

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff Виж публикацията
    Ако река да навия всичките 100 навивки отгоре изхода ще стане 107-22= 85 волта. 22, защото ако 36 навивки ми дават 8 волта, то 100 ще направят 22. Целта е да изкарам точно 100в. и това ще стане ако навия 65-70 навивки от горната страна и останалите до 100 от долната (към 0-та).
    Като го описваш на практика трябва да се получи. И аз може да опитам подобно нещо тъй като при мен напрежението е 106V при входно 225. Промяната е малка и не вярвам да се променят основните зависимости при изчисляването на всеки един от параметрите. Но определено щом трансформатора е имал голям ток на покой нещо не е било изчислено правилно.
    Този пост е редактиран от liubo_; 19-11-12 в 20:13.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    @liubo,
    Правиш ли разлика между трансформатор и автотрансформатор???

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    174
    #12

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Да, правя колега Lupus. Но, не сметнах за необходимо да го обяснявам, понеже не мисля че беше толкова важно, просто термин. Но след като ме попита. Авто-трансформатора е такъв с множество изводи или врътка отгоре за извеждане или получаване на различни изходни напрежения, от там и му произлиза името АВТО..... В случая ние не коментираме такъв тип а вариант с постоянно изходно напрежение, просто трансформатор. Ако някой смята че не съм прав нека го оспори, защитавал съм курсова работа за това и въпреки че минаха над 25 години не мисля че нещо се е променило. Не взимам превес над никой който не знае това или онова или не се изказва правилно, не всеки е длъжен да е специалист в тези неща, дори аз самия смятам че съм позабравил нещата които съм учил и ми се струва че ги гледам като за пръв път.

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #13

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от liubo_ Виж публикацията
    не всеки е длъжен да е специалист в тези неща, дори аз самия смятам че съм позабравил нещата които съм учил и ми се струва че ги гледам като за пръв път.
    Ако ще чепкаш тоци е по-добре да си наясно какво правиш. Да не говорим, че цялата тема е безумна.

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    174
    #14

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    Ако ще чепкаш тоци . . .
    Това едва ли иска коментар.

    Що се отнася до темата, ами никой не е длъжен да влиза в дискусията ако не го намира за нужно или интересно. Мисля че темата е интересна защото поставя под въпрос много важен недостатък за икономичността на японските машини, или всъщност за елементарен недостатък при които се подкарват, а после говорим че имаме икономичен Японски климатик. Ами той човека го написа, само трафа му забива икономичноста.
    Този пост е редактиран от liubo_; 19-11-12 в 22:40.

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Отговор: Идея за трансформатора на 100V

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    Ако ще чепкаш тоци е по-добре да си наясно какво правиш. Да не говорим, че цялата тема е безумна.
    До толкова, че аз за 13 поста не успявам да си изясня за какво иде реч. Отдавам го единствено на повърхностните си познания по електротехника...

    Цитат Първоначално публикувано от liubo_ Виж публикацията
    Това едва ли иска коментар.

    Що се отнася до темата, ами никой не е длъжен да влиза в дискусията ако не го намира за нужно или интересно. Мисля че темата е интересна защото поставя под въпрос много важен недостатък за икономичността на японските машини, или всъщност за елементарен недостатък при които се подкарват, а после говорим че имаме икономичен Японски климатик. Ами той човека го написа, само трафа му забива икономичноста.
    Какво общо има калпавия (или неправилно подбран) траф с икономичността на самия климатик? Би ли го обяснил?
    Сам казваш че твоя траф има само 13W загуби на празен ход! Я изчисли с колко се намалява КОП на системата при 24ч работа, преди да философстваш по темата!
    Този пост е редактиран от Lupus; 19-11-12 в 22:55.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хитачи S28T 100V Спря
    От Madj0 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 28
    Последно: 07-02-15, 09:40
  2. Въпрос за климатици 100V
    От kaki във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 51
    Последно: 06-10-13, 10:10
  3. Собственици на климатици 100V
    От dean във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1726
    Последно: 23-10-12, 09:00
  4. Климатик 100V с 2 дистанциони
    От Madj0 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 0
    Последно: 09-10-12, 12:38
  5. Има ли значение къде се монтира трансформатора на климатика
    От Galinplamen във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2
    Последно: 26-01-11, 17:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе