Затова за по сигурно обикновен траф, не автотраф. С него можеш да зануляваш, заземяваш колкото искаш.
Затова за по сигурно обикновен траф, не автотраф. С него можеш да зануляваш, заземяваш колкото искаш.
Няма такива принципи в електротехниката! При автотрансформаторите няма отделяне от мрежата и на общия за първичната и "вторичната" страна край има или фаза или нула в зависимост към какво е свързан той. Фаза и нула не могат да се дефинират за вторичната намотка на нормален траф. Тя е галванично разделена от мрежата.
Защо???
Тоя проблем се оправя по следния начин.
Вземи фазомер и провери на клемите на трафа дали фазата е на входа тоест да не е на общия изход! Ако е на общия трябва да размениш местата на кабела идващ от мрежата към трафа - 220 волтовия. /като да завъртиш щепсела/
Ако нулата си е на мястото тоест е на общия изход а фазата на входа тогава размени местата на кабелите от трансформатора до климатика - 100 волтовия. Но както са писали колегите желателно е и външното тяло да е занулено.
Що се отнася до напрежението мисля че е високо.
Мислех, че има вариант да се заземи (занули) корпуса и едновременно да може да се обръща щепсела, ама май няма такъв. Трябва да се защити щепсела (твърда връзка) против завъртане и тогава да се заземи (занули). Отделно е възможно при монтажа на стойките на външното то да се "самозаземи", ако анкерите опрат в арматура примерно.
Благодаря на всички взели отношение по моя проблем. Сега ми остана малко време и реших да го поразчопля и ето какво открих: 1.Трансформатора е тороидален,с клеморед от 4 клеми-обща нула, 220V,100V, зануляване. На клемата за зануляване е свързан мост от сърцевината на трафа, зануляването от 220V и ж/з жило от кабел ШВПС 3*2,5 кв.мм., който се връща във вътрешното тяло. Там обаче този проводник не е свързан и виси. Отворих клемната кутия на външното тяло и видях, че там влиза 3-жилен мостовак, който идва от вътрешното тяло, но по него не е пуснато зануляване. Клемата на вътрешното тяло обозначена със знака за земя е празна-няма свързано зануляване. За мен това е проблемът, но искам да питам някой по-запознат дали може да стане проблем ако свържа тази клема със зануляването на мрежата 220V, респективно сърцевината на трафа? Дали монтажниците нарочно не са го свързали или са решили да икономисат 50см. проводник? Надявам се на компетентен отговор и благодаря предварително!
Ами щом има фаза по корпуса значи зануляване няма.
И, ако ще зануляваш корпуса щепсел не трябва да има, само твърда връзка, аз моите така съм ги свързал. Може да има щепсел ако кабела с който захранваш климатика е трижилен за да пуснеш зануляването по третия. После свържи жълтозеления кабел към нулата но преди това провери нещата както ти описах и в предния пост защото иначе ако занулиш фазата наистина ще стане проблем. Обикновено монтажниците не зануляват машините именно за да не завърти някой щепсела тъй като ползват двужилни кабели за захранването. Зануляването или заземяването върви по отделен кабел след контакта, а до него по нулевия,тоест за инсталацията не е нужно трети кабел тъй като в "стената" няма как по погрешка да обърнеш кабелите.
Е, те точно това не ми е много ясно и това ме възпира да зануля корпуса към зануляването на мрежата и корпуса на трафа. До колкото разбирам щом нулата е обща това е средна точка и означава, че е автотрансформатор. Какво ще стане ако се занули корпуса? Не трябва ли той да няма връзка към нулевия и фазовия проводник/100 V/?
Навремето когато монтирах 2ра употреба извеждах от трижилния кабел с 220v към трафа извода зелено жълт с парче кабел и го занулявах към корпуса на външното. При този случай както и да обръщаш щепсела няма да има проблем и няма да бие ток.
Мери с Фазомер, ето ти скица как трябва да е изпълнено.
Захранване 100 V климатик.JPG
Ако от трафа до климатика отива двойка кабел тоест няма трети за зануляване двата можеш да ги разменяш за да докараш нула на корпуса!
Този пост е редактиран от liubo_; 01-12-12 в 16:09.
Много ми е интересно, когато има фаза по корпуса и се занули/заземи тази фаза не върти ли на електромера? То хубаво отвеждате потенциала ама това се заплаща.
liubo_ ако обърнеш щепсела ще стане весело, синята нула става червена фаза и отива право в сивата нула ?!?!
Това е за да се ориентира кое какво е. Както писах преди не трябва да има щепсел или ако има задължително трети проводник поне до трафа.
Зелените връзки не се правят ако има щепсел с два проводника, така няма да стане весело Но ако обръща щепсела ще качва фазата на корпуса.
@liubo,
Стига си ръсил мозък, неграмотно интерпретирайки постовете преди твоите!
Обясни ми за какъв чеп са ти зелените връзки на дадената схема и как ще се държи ДТЗ при наличието му и трипроводна инсталация??? Ти правиш ли разлика между защитно заземяване и зануляване???
Абе правя разлика, както и между автотраф, и обикновен без и със галванично разделяне, но айде да не опорочаваме темата. Дори не четеш нещата преди да пишеш. Човека иска да смъкне фазата от корпуса, не да забива кол за заземяване Ако искаш обясни му и как да си заземи, ама така че да те разбере