Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 42
Like Tree43Одобрявам

Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #16

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Термопомпа изключително с подово, може и с конвектори. Не е подходящо въобще за радиатори. Не е невъзможно, но със специални доста скъпи високо температурни помпи или огромни радиатори. Като гледам какви проекти си правите самоделки или пък търгове от Китай, по-добре котел. Силата на класическата термопомпа въздух-вода е при температура на водата 30-35гр.
    Този пост е редактиран от VanDan; 12-02-17 в 20:05.
    Mega, XOPMOH и dddilian харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #17

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    т.9)Daiseikai 8,...DDM87, май не беше очарован от сегашния ти дайсейкай-8, а искаш още 7бр. да купиш. Или нещо се е променило.

  4. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #18

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    1) Koмпpecopитe cтaвaт ли пo-шyмни c тeчeниe нa вpeмeтo? Baжнo ми e дa имaм тиxи външни тeлa.
    Самият компресор като агрегат става по-тих, обаче се износват тампони, разтропват се ламарини, разбалансира се витлото и т.н.
    Като цяло машината става по-шумна.


    2) Koлĸo e cpeдният живoт нa eдин xyбaв ĸoмпpecop? Πaдa ли ĸoмпpecиятa, peциĸлиpaт ли ce и т..н?
    Инверторните компресори издържат повече от не-инверторните такива, а такива има на по 20г работещи.
    Проблемът е в надеждността на други възли.
    Например може да изгори краен транзистор, оттам и една от намотките на компресора.


    3) Moжe ли дa ce нaмepи ĸoмпpecop зa ĸлимaтиĸ oтпpeди 15 гoдини?
    Няма конкретен отговор на този въпрос, зависи от марката, модела, но дори и да не може има заместители.


    4) Macлoтo cмeня ли ce няĸoгa? Koлĸo cтpyвa пpoцeдypaтa и нa ĸoлĸo вpeмe aĸo дa?
    Маслото се сменя, но не знам колко е рентабилно и дали се прави в БГ, поне за климатизатор.
    За някаква промишлена/индустриална камера, да.


    5) Фpeoня изxaбявa ли ce?
    Не мога да отговоря на този въпрос.


    6) Лaгepитe нa тypбинaтa нa външнoтo/вътpeшнoтo тялo cмeнят ли ce или дa cи взeмa пo eднo peзepвнo мoтopчe oтceгa дoĸaтo ca aĸтyaлни ĸoнĸpeтнитe мoдeли?
    Моторите на външните тела са що-годе универсални и винаги може да се смени целия мотор (70-100лв).
    За втулките на вътрешното тяло мисля, че винаги може да се измисли нещо когато се наложи.
    Има добри фирми в БГ, които произвеждат всякакви детайли от полиамид ако се наложи.


    7) Bтyлĸa нa вътpeшнoтo тялo? Дa ce зaпacявaм ли?
    Виж отговора по т.6


    8) Πpeцaĸвa ли ce пoĸpитиeтo нa изпapитeля нa външнoтo тялo и гниe ли във вpeмeтo?
    Ламелите на външното тяло се прецакват с времето. От враждебната външна среда, в комбинация с вода, влага, прах и т.н. се получават
    съединения, които с времето изтъняват алуминиевото фолио. При един киселинен дъжд от сахара примерно може да има поражения.
    Да не забравяме и градушките. Например тази от 2014-та в София "уби" доста климатици, включително и този на покрива на фирмата,
    в която работя. Машината (термопомпа 24KW) беше тотална щета.


    9) DаіЅеіКаі 8 или 20ZМХ-Ѕ или 20ZЅХ-Ѕ миcлитe чe бe бил пo-нaдeждeн в дългocpoчeн плaн. Koй e c пo-бeзшyмнo външнo тялo нa пpaĸтиĸa? Koй e пo-лeceн зa пpoфилaĸтиĸa cъc cвaлянe нa тypбинaтa?
    Не мога да отговоря на този въпрос.


    10) Ѕсrоll или Тwіn Rоtаrу ĸoмпpecopитe ca пo бeзшyмни пpи oтpицaтeлни тeмпepaтypи? Koи ca пo-нaдeждни в дългocpoчeн плaн?
    Не мога да отговоря на този въпрос.

    - - - - - - - - - -

    Аз бих взел под внимание и следните факти:
    1)да се сравняват качествата на сегашните предложения с тези от преди 20г е некоректно и невъзможно, т.е. факта, че старите да речем Fuji-та изкарват 20г, не значи, че едно ново LTC ще изкара 20г
    2)поради т.1) не бива изобщо да се вслушваш в съветите на хора с опит от типа "моята тошиба изкара 20г", дори в съветите на хора, които 20г монтират климатици
    3)термопомпата е по-универсално решение и хубаво се препоръчва, проблема е ако се повреди - оставаш на студено в целия имот, с деца е абсурдно.
    4)подовото е прекрасно, но ужасно много вдига прах
    5)ако се прави цяла система с воден кръг, термопомпа/панели, БГВ и т.н. ТРЯБВА МНОГО ДА ВНИМАВАТЕ с типа на антифриза, който се ползва.
    Това в случай, че подгрявате бойлер. Обикновения антифриз е токсичен (етиленгликол) и при пропуск в серпентината на БГВ може да попадне в питейна вода.
    За целта се ползва специален безвреден антифриз, но е скъп. Живота обаче е безценен.
    Аз точно поради 4, 5 и т.6 не съм голям фен на този тип системи. В блока, в който живея има магазин за котли, термопомни, отопление, ВиК.
    Магазина е специализиран точно за такива системи, собственика ми е приятел.
    Самият магазин е с термопомпа Olympia Splendid. Ами винаги има някакви драми със системата - винаги някакви клапани сработва/не сработват,
    винаги нещо тече, изпуска, надува, пренадува, недонадува, помпи, дебити, все нещо не е наред, все някакви защити сработват и т.н.
    А човека е специалист. Просто наистина си има проблеми и трябва всичко да се съобрази и си трябва поддръжка.
    ponyasd и DDM87 харесват това.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2015
    Мнения
    140
    #19

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    При тая квадратура най- добре ще е пелетен котел с високо качество и екстри. Седем топ климатика са около 15 хил. лв. Доколкото разбрах при вас системата вече е изградена и ще спестите половината от тая сума, с остатъка ще се топлите поне 3-4 год. Някой бе споменал, че съвременните климатици едва ли ще издържат колкото старите от същия клас.Прав е.Ползвам 3 климатика от 11 години /втора употреба/ произведени са съответно през 1992, 1998 и 2001 год., като първите два са базови модели. Преди две години, през лятото, се повреди най- старият, но го оправиха на приемлива цена. Никога не съм имал други проблеми. Работят нон- стоп от октомври до края на март. Въпреки това смятам че при теб изборът трябва да бъде друг.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    831
    #20

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Цитат Първоначално публикувано от Ventsislav Negentsov Виж публикацията
    1)

    Ами винаги има някакви драми със системата - винаги някакви клапани сработва/не сработват,
    винаги нещо тече, изпуска, надува, пренадува, недонадува, помпи, дебити, все нещо не е наред, все някакви защити сработват и т.н.
    те на това му викам полезен пост.И да съм мислел някога да си монтирам помпа,след като го прочетох се отказвам.Дано само твоя приятел от магазина не го прочете,щото вече няма да ти е приятел
    kalcheff1 одобрява това.

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #21

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?


    Здравейте! Пак съм тук! Просто нямах време за последващия изчерпателен пост.

    Не знам защо обърнахте темата на термопомпи, като съм задал темата по съвсем различен начин. Този вариант не е на дневен ред при мен. Не ми е възможно да събера толкова пари накуп. Климатиците ще се слагат поетапно. Само подово няма как да стопля на 24 без изолация; прекалено ми е инертно; прахови вихри и т.н. Тази година един на на стълбите и още един за спалня. Няма изградена инсталация за подово, ни има някъв готов под в две от помещенията. Фибран, замазка, теракот. Явно обаче не са сложили арматура помаците, защото си има пукнатини и отлепена плочка. Та дилемата ми беше дали да не се направи наново и така и така едни тръби по евтината система с фибран, арматурна решетка и свински опашки.



    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Като гледам въпросите, които се задал май излиза, че някой, който от началото на продажбите на климатици в БГ се занимава с това трябва да ти сподели безплатно цялата си статистика...
    Е може ли да се изтролиш така на първия пост. Надявам се си се почувствал по-добре.



    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Моят съвет е вместо 7 климатика да си закупите термопомпа въздух -вода и да си направите подово отопление.

    Ето тази ваша дискусия май ме отказа от подовото:

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Аз съм бил 4 години с подово на електричество 1996-2000год.
    Според мен има еднакво прах лято и зима.лятото така или иначе оставям прозорците отворени за проветрение и макар да бях на 6 етаж прах си влизаше...
    Зимата поради подовото отопление се усеща един тежък и задушен въздуха, но пък е несравнимо когато си бил навън при -5 -9 и се върнеш-събличах се гол, лягах си на пода и се завивах с един китеник.за 6 минути кокалите ми се сгорещяваха, на 10 минута бях потен...

    Подовото е идеално, нищо не пречи да има леко проветрение при непълно затваряне докрай на ПВЦ дограмата остава около 1-2 милиметра през които влиза свеж въздух отвън.Минусите според мен на подовото са 2:
    -въздуха през ноща став амного сух и обикновенно сутрин устата и гърлото ми бяха изсъхнали и искае едно 15 минути жабурене и гаргари за овлажняването.
    -пода нагрява леглото и матрака/дюшека който е топъл и се потиш докато спиш или от горещината спиш неспокойно със събуждания или въобще не спиш, а вместо тов аправиш проветрения на стаята и спареният въздух и се опитваш да охладиш пода, за да не нагрява леглото на което спиш..

    всичко останало е прекрасно, но то идеален начин на отопление не знам да е изобретен...
    Цитат Първоначално публикувано от AntonBM Виж публикацията
    justify, подовото не изсушава въздуха повече от останалите видове отопление. Изсушаването се дължи на леко открехнатият ти прозорец – вентилацията ти. Студеният (външен) въздух поема в себе си по-малко влага – примерно при външна температура 0°С и относителна влажност 50% той съдържа малко над 1,5 gr/kg (gr-водни пари на kg-въздух). Когато този въздух проникне в стаята и се загрее до 20°С относителната му влажност става 10%. За да е 50% относителната влажност във въздуха трябва да има при 20°С – 6,5 gr/kg. водни пари. Понеже въздуха е дошъл вътре само с 1,5 gr/kg., няма как да не е сух.
    С това проветряване ти си разваляш съня! Изсушаваш си въздуха и караш подовото да се мъчи на по-високи температури, за да покрива топлината необходима за загряването му и така ти загрява излишно леглото... Знам, че е приятно да спиш в топло легло и дишаш студен въздух, но ти си го докарал до крайна фаза...
    Аз не препоръчвам подово за спални помещения. Не толкова заради изброените по-горе ефекти (те с радиатори пак са си такива), а заради праха. По-горе Лазар и Боби поспориха по тази тема. Това, което мога да кажа аз по въпроса е, че подовото наистина вдига прах. То има много по-слаби течения от тези, които се получават с радиатори, но те са на най-лошото място - пода. Създават се малки вихри над пода, които са с височина 30-50 см. Праха се върти в тези вихри и не пада на пода. В спално помещение височината на главата (възглавницата) е горе долу на това ниво. Цяла вечер, докато се спи се диша този прах...
    Аз лично нямам у дома подово, но съм проектирал много такива инсталации. Най-точното описание, което са ми давали клиенти, които са си сложили такива инсталации е: „Много е хубаво, но жена ми не оставя парцала – непрекъснато бърши секциите и телевизора.”. Но забележете - на пода прах няма! Там някой си опъват прането и то за 20 минути е сухо и почти изгладено...


    Цитат Първоначално публикувано от Aleksandars Виж публикацията
    Към Jack Krauser. Трудно ли е да уважите желанието на автора?!
    Фактически съм объркал неволно една буква. Не бива да го виним, аз съм виновен.



    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    т.9)Daiseikai 8,...DDM87, май не беше очарован от сегашния ти дайсейкай-8, а искаш още 7бр. да купиш. Или нещо се е променило.

    След изключване на Cold Draft Prevention вече се нормализираха нещата. Н
    яма да има забиване, Няма движение на клапите! - няма пращене, няма да пука, да скърца. Само едно леко пускане на водата като се изключва. На Auto FAN е добре, върти на най ниската възможна скорост. Ако не ти духа на главата директно, не се усеща. Веднъж пробвах на FAN на 4 и си духа доста по-силно. Само се чудя при дефрост спира ли турбината и после как тръгва - форсира ли със студен въздух преди да загрее? Ако е така, мисля ако имам време, слагане на ключета прекъсвачи на моторчетата на клапите и сетване Cold Draft Prevention на -4. Общо взето като хардуер си е най-доброто машинката, няма какво да се лъжем. И най-нисък минимум. Външното тяло е доволно тихо до -7 /нямам база за сравнение обаче/. Ако проектирах климатици, щях да сложа бутон 'Застопоряване на клапите'.



    Цитат Първоначално публикувано от kantonaa1 Виж публикацията
    При тая квадратура най- добре ще е пелетен котел с високо качество и екстри. Седем топ климатика са около 15 хил. лв. Доколкото разбрах при вас системата вече е изградена и ще спестите половината от тая сума, с остатъка ще се топлите поне 3-4 год. ....
    Квадратурата е 110 квадрата. Както казах не е изградена инсталацията. С пелети - няма нужда - цената по 2,3-2,5 за последните 5 години. Освен това няма място за котел и за достатъчно големи радиатори. Помещенията са малки, прозорците ниски.



    п.с.1: Моля, помогнете ми в питането за индунционните котлони в темата за котлони в малки електроуреди.
    п.с.2: Изключително благодаря на AntonBM и Ventsislav Negentsov за споделените експертни мнения.
    п.с.2: Изключителни благодарности и на Тихомир за безценната информация.
    Този пост е редактиран от DDM87; 09-03-17 в 08:40.
    milanov одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #22

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    [QUOTE=DDM87;814124]
    Ако проектирах климатици, щях да сложа бутон 'Застопоряване на клапите'.
    /QUOTE]
    Чувал ли си, че има климатици, които без да имат такъв бутон, не си мърдат клапите по никакъв повод? Така че, си закъснял-проектирали са го доста отдавна и то без отделен бутон. Има си бутон за реене на клапите.
    emil vasilev одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #23

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Кои са тези климатици дето не си мърдат клапите? И турбината да спира, да не обдухва. И да може да се слага жично дистанционно та да държи точно зададените градуси. Мене лично при тавана 26..28 не ме греят.

  11. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #24

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Един конвенционален и два японски инвертора-никой сам не си мърда клапите. Другите неща дето си ги наредил са лично твои мераци и то не съвсем логични.
    Aleksandars одобрява това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #25

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Ако не вдигне клапите и върти турбината в малки стаи (12...18кв.м) се усеща течение. А на 1,20 от пода да е винаги 23градуса без да шавори от 21 до 25 независимо колко е горе на черешата (тавана). Кое е нелогичното? За да ги правят големите системи така значи така трябва да бъде. Или не ги правят така?

  13. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #26

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Дайкинът работи в 14 m2.Нито вдига клапата при офф, нито спира турбината, нито прави течение. За движение на температурата и дума не може да става.
    Не си мислете, че всички климатици са като вашите-марки и модели бол и повечето работят по различен начин.
    Този пост е редактиран от SPSt; 09-03-17 в 07:34.
    Aleksandars, ivan74 и tony34al харесват това.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #27

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Не знаем, за това питаме.
    По темата. Може да се направи справка за цена на основните компоненти като резервна част - компресор, външна, вътрешна платка, моторче на турбина. Направих такава за дайсейкай 6 и ако трябва някой ден нещо да се сменява се обезсмисля ремонта. Сега ако е само моторчето става, но покрай него ако е заминала и платката....
    Та в този контекст DDM87 не го мисли още от сега какво се случва с климите след 5..10г. Слагай каквото ти е на сърце и това е. Може пък джакпота от тотото да хванеш и тогава хептен няма да те притеснява какво се случва.
    SPSt одобрява това.

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #28

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    А какво се Случва с Автомобилите след 5/10/15/20 години? Какъв изобщо е смисъла на темата?
    Aleksandars и tony34al харесват това.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #29

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Смисъла е като купиш 7 климатика да не почнеш да търчиш по сервизи 7пъти повече. Проучва се въпроса.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #30

    Отговор: Какво се Случва с Климатиците след 5/10/15/20 години?

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Смисъла е като купиш 7 климатика да не почнеш да търчиш по сервизи 7пъти повече. Проучва се въпроса.
    Може и да не се търчи. Кой е гарантирал, че ще се живее още толкова...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 07-09-14, 18:23
  2. Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?
    От nako-bako във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 54
    Последно: 03-02-14, 16:50
  3. Проверка на климатик след 8 години работа?
    От Yas във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 12
    Последно: 22-11-13, 21:18
  4. Какво мислите за климатиците Mitsubishi Heavy?
    От bigstoyan във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 11
    Последно: 19-06-07, 09:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе