Колеги, скоро се загледах в най-новите модели на Панасони в Япония /100 и 200 v./ и с учудване забелязах, че КОП много е паднал при повечето машини. Безспорно останалите характеристики си остават на висота, като и АПФ е висок, но все пак.. Както вече много хора са забелязали АПФ не е свързан само с класичиските фактори за пестене на енергия /КОП, ЕЕР/, а и с много други трикове на производителите. Като например разни датчици за присъствие/отсъствие, режич сън, рекупераци и пр. Т.е висок АПФ не винаги означава и висок КОП.
От друга страна върховите модели от последните години на Панасоник имат много тежки тела, което значи, че се влагат материали. Но КОП пада в сравнение с модели от високия клас от минали години.
Ето за какво говоря: CS-363CX 2012г. インバーター冷暖房除湿タイプ ルームエアコン CS-363CX 詳細(スペック) | 住宅設備用エアコン | Panasonic
КОП на тази иначе чудесна машина е 4.21 !!!, а на охлаждане 3.75 !!!!. За онагледяване може да се посочат някои модели за Европа, като Тошиба 13 Дайсейкай 6, който има същия номинал и КОП 4,44, а ЕЕР 4,19.
Очеведно е, че аргументът повече килограми - повече КОП не е съвсем изчерпателен. Защото в изминали години можеха да се видят машини на 100 V, които при такива номинали имаха КОП по 5,4 при 30 килограмови тела. Ето: インバーター冷暖房除湿タイプ ルームエアコン CS-360CX 詳細(スペック) | 住宅設備用エアコン | Panasonic. Има още много примери освен този.
Допълнително учудване внасят върховите модели на Панасоник с 2-ка в номенклатурата, които са на 200 V. Тези климатици бяхме свинали да възприемаме като най-най. Космически КОП-ове и т.н. Но ето характеристики на новите:インバーター冷暖房除湿タイプ ルームエアコン CS-363CX2 詳細(スペック) | 住宅設備用エアコン | Panasonic. Като се вижда КОП му не впечатлява и е напълно сравним този на върховите модели на 220 V. Подобна е и картинката и при по-ниските мощности:http://ctlg.panasonic.jp/product/spec.dopg=06&hb=CS-283CXS и Тошиба 10 Дайсейай 6, 5, 3, Мицубиши FD и др.
Какво всъщност става? Много от общоприетите схващания май трябва да се променят?!