Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18
Like Tree7Одобрявам

Преработка на климатик в термопомпа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    9
    #1

    Преработка на климатик в термопомпа

    Здравейте,
    Изчетох множество теми за преработка на климатици в термопомпи, лошото е, че не попаднах на човек в София, който се занимава с това.
    Регистрирам се и пиша.
    Преди повече от 10 години си купих един японски климатик Тошиба ras-2256D, който се оказа много кораво парче. Дори при -20 градуса външна температура - успява да поддържа 22-24 вътре. При температури над -10 си работи фантастично и харчи малко. Лошото е, че не знам колко BTU е. Та, идеята е, че искам този климатик да го преправя в термопомпа, с която да загрявам вода само за отопление. Става въпрос за къща, с изолация със стиропор, изолация на тавани и висок клас дограма. Обща отопляема площ е около 130-150м2.
    Тествах да поддържам температура на водата около 35-38 градуса и в къщата температурата е чудесна, не сме зиморничеви, та температурата става около 22-23 градуса в къщата. Единият ежат е с чугунени радиатори, другият с панелни. И на двете места е много приятно, за нас е чудесно. Тъй като ще поддържаме температура на водата около 35 градуса, очаквам и сметките за ток да не са гигантски за климатика.
    Та, търси се човек, който да ми го преработи. Гледах, видеа, струвах, мислих, не мисля, че имам уменията да го направя.

    За да не се счита като, че съм се регистрирал някой да си прави реклама, може да ми пишете ЛС или евентуално да си оставя телефона и да ми се обадите? Както е по-удобно за админите.

    Приемам оферти и идеи!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #2

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    С 35гр. на водата и "радиатори" трябва да са огромни тези радиатори или "къщата" да е мноооого изолирана, за да се достигне 23гр. температура в помещенията. И с 22-ка климатик (дават му 2.8КW отоплителна мощност при 2гр. външна температура) да топлиш 150м2 "къща" с всичките му външни стени, без никой отгоре, отдолу и отстрани да "помага".

  4. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    9
    #3

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    В интерес на истината, направих тест, 72+ часа седя на 35 градуса и в помещенията беше 22 градуса, беше приятно. Къщата е добре изолирана.
    С 22ката не топля цялата къща, пробвал съм да топля етажа и се справя (около 75м2 етаж), но самото духане ми е неприятно. А климатикът е много корав и бачка здраво, икономичен е за това, за което е и искам да му намеря по-добро приложение в живота, смятам че има потенциал. За това и търся човек да преправи нещата. Ако после не се случат нещата - поне ще имам готова инсталация за термопомпа

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #4

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Tоя климатик е толкова мощен, че може да го преработиш в термопомпа за загряване на водата в аквариум за рибки.
    mystikalrs одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #5

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Въобще не си прави илюзии да правиш нещо от това външно.
    Тая клима е 10 000btu, а за термопомпа и такава площ ти трябва поне 30 000Btu, тоест минимум 10киловата мощност.

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #6

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Щом стига климатика : действай

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    9
    #7

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Въобще не си прави илюзии да правиш нещо от това външно.
    Тая клима е 10 000btu, а за термопомпа и такава площ ти трябва поне 30 000Btu, тоест минимум 10киловата мощност.
    Може ли малко информация, откъде разбра, че е 10к BTU? В интернет намирам информация, че е между 18 и 22. Което ще е достатъчно за преработката му.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Tоя климатик е толкова мощен, че може да го преработиш в термопомпа за загряване на водата в аквариум за рибки.
    От информацията, която намерих в интернет - определено не е така. Може ли да посочиш откъде намери такава информация?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #8

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Нещо не си разбрал за 18-22. Тези цифри в японските модели не са свързани с единицата BTU. Примерно тук има данни. Модел: 2006~2007 година/100V/R410A
    Консумация / охлаждане / 0.460 kw.
    Консумация / отопление / 0.380 kw.
    Охладителна мощност 2.2 kw.
    Охлаждане номинал 2.2 (0.7-3.1) kw.
    Отоплителна мощност при 2 ℃ 2.8 kw.
    Отопление номинал при 7 ℃ 2.2 (0.7-3.9) kw.
    Енергиен клас A+++
    Екстри НЯМА
    Фреон R 410A
    Мощност в BTU/h 10 000 BTU | 2.9kw.

    Но тези 10K BTU според мен са много завишени. Стари номера по сайтовете на търговците на К2У. 7.5-8K BTU е. Грубо означенията са 20 - 7-ца в BTU, 25 - 9-ка, 35 - 12-ка.
    Вече има питане в тема на форума за него и подобен на него.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 12:46.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #9

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Между 2.2 и 2.8киловата номинал при отопление и максимална мощ от 3.9кв., колко да е, определено не е повече от 10 000 btu.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  12. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #10

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Никаква 10-ка не е това! 10-ка е за търговеца, който я продава. Гледа се номиналната мощност на охлаждане. Тук и на охлаждане и на отопление е 2,2 kW, което ще рече към 7500 Btu.
    Ако с това нещо успееш да стоплиш 150 кв.м., направо ще те номинират за Нобелова награда по физика. С точно такъв, но друга марка, отоплявам добре 13 кв.м. спалня в блок.
    VanDan одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #11

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Човекът изглежда има нещо объркано в замисъла си - с 35гр. на водата и радиатори прави 23гр. температура на въздуха в 150м2 къща. Нещо, което за хора с 45гр. температура на водата в радиаторите понякога е трудно. Радиаторите при него трябва да са много големи. И иска с 2.2KW отоплителна мощност да ги топли тези същите 150м2. Вече ако наистина го осъществи и проработи, ще е идеалния случай за него. Нямаме май за сега такъв пример за толкова близко до "пасивна" къща.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-22 в 12:57.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #12

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    аз съм задминавал 23 градуса с температура на водата 45. вярно пелетен котел, но няма как да намаля още температурата му. 110-120м2 има моменти когато са напълно достатъчни 3-5 киловата и това е с кофти дограма и изолация наполовина... 1 ет север в кофти северен български град пълен с кофти хора.
    Стига счупвахте мечтите на човека - нека да пробва да го направи. Ще стане работата. Дори и да не удържи големите зими : ще бачка.
    Не казвате че тия японски тошиби ги е мързяло да мислят и са направени от 22 до 45 с еднакви компресори...
    Нека пробва и да се учи народа. А ако има съседи отдолу може и цяла зима да успее да прехвърли. И аз имам един SDR 40-ka прибран за подобна игра.

  16. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #13

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    Не казвате че тия японски тошиби ги е мързяло да мислят и са направени от 22 до 45 с еднакви компресори...
    Би ли споделил как става номера от компресора на тази 22-ка да се изкара мощността като за 45-ца, при условие, че са с един и същ компресор. Това може помогне на много хора. А дали и топлообменниците са еднакви? Ония "мързеливите" японци са и големи пинтии и никога не презапасяват ненужно една машина или дори само част или елемент.
    estqwerty одобрява това.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #14

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    На мен не ми стигат 45гр. температура на водата в студено време. В такова време и 3-4кW мощност е абсурд да ми стигнат. Стара еднофамилна къща към 100-110м2. с 6см. стиропор външна изолация навсякъде и вътрешна 20см. вата на всички стени и тавана в хола. 4 панелни радиатора Корадо дълги 240мм тип 22, 1 малък панелен 120мм. в кухнята и 2 лири.
    Щом е решил не виждам как някой ще го откаже. В интерес на истината не съм виждал предложение за фабрична ТП с подобни ниски мощности. Да не говорим, че може и да не ги запазва при много ниски температури.
    estqwerty одобрява това.

  18. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #15

    Отговор: Преработка на климатик в термопомпа

    То целият му замисъл е "да изстиска от триците лимонов сок", ама няма да стане.

    Купил К2У - бил "много мощен", дайте сега да направим от него междуконтинентален авиолайнер.

    Такава "преработка" към днешна дата ще ви струва едно 3-4 до 7 хиляди лева. Та не виждам голям смисъл от нея.

    Отгоре на това няма да имате и никаква схема, нито гаранция, нито последващо обслужване и сервиз.

    Имаше преди години един такъв "преработващ корифей", който накрая завърши за присъда...


    Има произвеждани в България термопомпи с части на маркови утвърдени японски климатични производители и такова решение е по-добро.
    Но не виждам бюджет за такова решение.


    Като се има предвид, че този К2У живее втори живот ми се струва, че ще малко трудно да го преобразите за "трети живот" като термопомпа.
    Все пак има си някакво износване на компресор и други части ...и ще е безсмислено да се харчат пари за преправяне на нещо което вече е амортизирано...

    То да беше някакъв професионален климатик ползван досега като домашен климатик(с доста по-малко и предимно сезонно натоварване), ами то ниска серия домашен климатик...
    Поне да беше от мощните серии на фуджицу или тошиба...

    П.П.

    Радвайте му се докато работи добре като климатик.
    Този пост е редактиран от justify; 23-12-22 в 03:55.
    bobivg одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Конверсия на климатик в термопомпа
    От pippo във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 21
    Последно: 18-06-19, 11:43
  2. Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".
    От piron45 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 120
    Последно: 08-03-15, 19:29
  3. Отговори: 48
    Последно: 19-10-13, 16:54
  4. Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.
    От ivan_v във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 06-07-11, 16:42
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе