Страница 1 от 9 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 121
Like Tree3Одобрявам

Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    Самоков
    Мнения
    91
    #1

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Момчета, из темите има много изписано за загряване на водата в бойлера с климатик. Варианти колкото щеш и решенията са индивидуални. Ако сте следили постовете на низвергнатия Ванко68 той е написал доста по въпроса. Та така, аз също се запалих преди две години още когато Ванко68 беше любимеца на форума. Дори бях говорил с него да ми монтира климатиците /Дайкин естествено/ и ако не бях се забавил с ремонта на къщата можеше да бъда един от потърпевшите / знае ли човек/. Както и да е , случайно прочетох темите от оплакващите се съфорумци и се отказах от него, но не и от идеята му. Заимствах я от него макар че изработката беше по мой си начин. Реших да сменя не само майстора, но и климатиците и затова си купих три Mitsubishi MSZ-GE25VA. Монтажника каза че никога не е правил такова нещо, но се съгласи да го направи на моя отговорност и при положение че гаранцията на климатика отпада. Предварително си бях преработил бойлера като му вкарах медна серпентина ф10 с дължина 5м. Оставих два извода навън за които да се закачи климатика. Цялата работа се състои в това че външното тяло трябва да се разглоби изцяло, срязва се тръбата преди четирипътния вентил / при това действие фреона се губи/ и се изваждат два извода извън тялото. След обратно сглобяване тези две тръби се връзват за серпентината на бойлера. Тук идеята е горещия фреон от компресора да минава през серпентината на бойлера и тогава да отива на четрипътния вентил. Така независимо от режима на който работи климатика горещия фреон минава през бойлера и го загрява. Вътрешното тяло си се връзва там където си му е мястото. Няма проблем с управлението защото по електрониката не се пипа. От тук натам може да се развият нещата в различни посоки. Слагате климатика на по висока температура и водата в бойлера се загрява повече, неудобството при инвертор е че като се загрее помещението климатика не спира и започва да дърпа от температурата на бойлера за да топли стаята. Това при много ниски температури да речем в един момент може и да е полезен ефект. Да речем че през деня времето е по меко и бойлера е загрят, през ноща пада температурата и бойлера помага на климатика да смогва с отоплението. При обикновен климатик е по лесно - загрява, спира. Друг вариант е да се сложи един резистор като допълнение на датчика за температурата на стаята. Имаше тема в която друг колега обясняваше подробно какво е нужно да се направи.
    Тази система си има и неудобството, че бойлера е вързан твърдо за външното тяло и при проблем в него и наложителен ремонт със сваляне или разглобяване, това ще означава рязане на тръбите и естествено загуба на фреон и ново зареждане.
    По добрият вариант, но и по скъп е ако се монтира топлообменник и климатика е вързан за него, а бойлера се загрява чрез топлообменника.
    От краткия ми опит със системата /един месец/ мога да кажа че се държи добре, загрява на 55гр. водата в бойлера и заедно с това хола и кухнята. До тук ми стана ясно че е по добре ако климатика е по мощен и серпентината в бойлера по дълга или с по голям диаметър тръба. Аз ползвах готова серпентина, защото нямама възможност да си я навия сам, пък и отвора на бойлера ми е твърде малък. Наложи ми се да сменя фланеца, нагревателя и терморегулатора. Сега ако го правя ще сложа поне 18-ка, за да се съкрати времето за загряване. А по голямата серпентина ще отдава повече топлина в бойлера, вместо да ми се загряват много стаите.Сега нарочно грея и кухнята за да не става много топло в хола. Моя бойлер е 80л. Още чакам сметката за тока да видя колко ще ми струва удоволствието да нямам комин на къщата

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    35
    #2

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    още за топлата вода http://www.heatme.info/novini-3.html

  4. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #3

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    piron45, Това количество вода в бойлера достатъчно ли ви е и за какво, за колко време се стопля водата само с климатик, допълнително водата подгрява ли се от 55° нагоре, колко време минава докато вътрешното тяло духне топло. Как се държи компресора, предполагам, че повечето време, ако не и постоянно работи само на максимум.

    В случая при висока външна температура фреона топли водата, а при спадане на външната температура водата топли фреона с акумулираната топлина или с нагревателя на бойлера.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    Самоков
    Мнения
    91
    #4

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Вече писах горе че има нужда от някои подобрения, които ще направя след като се скапе климатика. Имам датчик на 15см от дъното на бойлера, който ми показва по всяко време каква е температурата на водата. За съжаление бойлера беше купен когато реших да правя системата, иначе трябваше да е по голям за удобство. В момента топлата вода се ползва целодневно за домакински нужди и къпане, като преди къпане е необходимо водата да е поне 45гр. за да се изкъпе един човек нормално. Иначе от 30гр. до 55гр. водата се загрява за около 1.5ч . Затова писах горе че ако климатика е по мощен ще става по бързо. Аз още си играя с различни варианти на управление като задавам различна температура за да видя кой ще ми е най икономичен. С нагревателя /1kW/ мога ако искам да си дозагрея бойлера на 70гр.

  6. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #5

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Друг вариант за изпълнение може да е там където си се включил в момента към външното тяло на климатика фреона да минава например през пластинчат топлообменник който топли входящата вода на бойлера, а бойлера отделно да се дозатопля със собственият си нагревател.

    Не е малка икономия това на входящата в бойлера вода да и вдигнеш температурата от 10° на 55°.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #6

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Цитат Първоначално публикувано от piron45
    ... Mitsubishi MSZ-GE25VA... медна серпентина ф10 с дължина 5м... срязва се тръбата преди четирипътния вентил...тези две тръби се връзват за серпентината на бойлера. Тук идеята е горещия фреон от компресора да минава през серпентината на бойлера и тогава да отива на четрипътния вентил. Така независимо от режима на който работи климатика горещия фреон минава през бойлера и го загрява. Вътрешното тяло си се връзва там където си му е мястото. Няма проблем с управлението защото по електрониката не се пипа...
    Разгледал ли си какви "чупки" прави тръбата около четирипътния вентил? Защо ли са си играли да ги правят? Минавайки през тази серпентина, как се осигурява връщането на маслото? Може ли да работи компресора дълго време без достатъчно количество масло? Колко е дълъг, общо тръбния път, от външното, през бойлера, до вътрешното и обратно до външното тяло? Колко най много, може да е според сервизното? А какво е еквивалентен метър? Като затопляш водата, ако е много студена входящата вода, налягането на фреона, дали ще е достатъчно да рабори нормално четирипътния вентил? А ако почне да "байпасира" какво ще стане?...и т.н.
    Цитат Първоначално публикувано от piron45
    От краткия ми опит със системата /един месец/ мога да кажа че се държи добре, загрява на 55гр. водата в бойлера и заедно с това хола и кухнята. До тук ми стана ясно че е по добре ако климатика е по мощен и серпентината в бойлера по дълга или с по голям диаметър тръба... Сега ако го правя ще сложа поне 18-ка, за да се съкрати времето за загряване. А по голямата серпентина ще отдава повече топлина в бойлера, вместо да ми се загряват много стаите...Сега нарочно грея и кухнята за да не става много топло в хола... Още чакам сметката за тока да видя колко ще ми струва удоволствието да нямам комин на къщата
    Май опита ти с тази система ще бъде кратък... Че климатика е добър, добър е, ама бойлер, хол и кухня ще му дойдат множко... Дано да ти е станало нещо ясно, дано... По добре, в бъдеще не прави такива работи / И НЕ САМО ТИ, А И ДРУГИ /, не е това начина...

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #7

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Разглеждал съм такива преправени системи и като цяло в режим охлаждане си бонификация от всякаде стига да не загрееш бойлера с ел нагреватела на 60-70 градуса и тогава да пуснеш климатика да охлажда в режим отопление ако бойлера е студен и серпентината е достатъчно мощна може да минат 3-4 дефрост цикъла докато вътрешното тяло започне да духа топло... иначе от гледна точка на маслото не виждам проблем стига тръбата на серпентината да не е много по дебела от тръбата на изхода на компресора което ще доведе до намаляване скороста на фреона в серпентината и съответно маслото по трудно ще се увлича ...

  10. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    Самоков
    Мнения
    91
    #8

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Разгледал ли си какви "чупки" прави тръбата около четирипътния вентил? Защо ли са си играли да ги правят? Минавайки през тази серпентина, как се осигурява връщането на маслото? Може ли да работи компресора дълго време без достатъчно количество масло? Колко е дълъг, общо тръбния път, от външното, през бойлера, до вътрешното и обратно до външното тяло? Колко най много, може да е според сервизното? А какво е еквивалентен метър? Като затопляш водата, ако е много студена входящата вода, налягането на фреона, дали ще е достатъчно да рабори нормално четирипътния вентил? А ако почне да "байпасира" какво ще стане?...и т.н. Май опита ти с тази система ще бъде кратък... Че климатика е добър, добър е, ама бойлер, хол и кухня ще му дойдат множко... Дано да ти е станало нещо ясно, дано... По добре, в бъдеще не прави такива работи / И НЕ САМО ТИ, А И ДРУГИ /, не е това начина...
    Не съм специалист по климатици / за сега/, но това не ми пречи да експериментирам. Мога да прежаля 1000лв, ако се случи да умре климатика поради реконструкцията. Както писах по горе експеримента си е на моя отговорност пък ще видим. Обичам сам да си правя всичко и ако имах съответните инструменти и малко опит в заваряването на медни тръби, което между другото не е никаква философия, щях и системата да си я монтирам сам. Прецених на този етап, че ще загубя повече време и пари да си купя инструменти, затова си платих на монтажника.
    Тръбния път от външното тяло до бойлера е по малко от 2м + 5м серпентина. От външното тяло до вътрешното пътя е пак по малко от 2м. Проблем с маслото не знам дали има, ще се разбере по късно. През този месец външната температура спада до -8гр. Не е показал никакви признаци че ги усеща, продължаваше да си топли добре и водата и стаите. Нарочно съм му оставил двете стаи, защото съм променил съпротивлението във веригата на датчика за въдуха в стаята и изкуствено му задавам ниска температура в стаите за да работи на по висока температура на фреона. Не ми се наложи да барникам по останалата част на електрониката на климатика, всички функции си му работят нормално.

  11. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #9

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    не знам защо просто не си си купил един термопомпен бойлер ,цените са около 1500 лв .. така изработена системата ти просто хола зимата ще е студен докато не се постопли водата в бойлера .. и тая серпентина която си сложил - тя е за локално парно нали .. дали ще държи на 30 бара достатъчно дълго .. според мен е за много по ниско налягане ..

  12. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #10

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Този начин на свързване има доста неизвестни:

    1. Както каза колегата по-горе ако серпентината е по-дълга, докато бойлера загрее, климатика ще духа студено. Ако машината е по-умна и работи известно време а няма данни за загрято вътрешно тяло, може да избие грешка. Външното тяло ще работи в режим близък или на максималния. Компресора ще е доста натоварен. Ако серпентината е по-малка, тогава ще достига топлина и до вътрешното тяло, но пък бойлера ще загрява доста по-бавно.

    2. Приемаме, че бойлера е загрял до 55-60 градуса. Когато вътрешното тяло се усети, че е стоплило в стаята, тогава ще свали мощността, от този момент натам бойлера започва да (дотира) загрява фреона. При което в зависимост от това как е програмирана машината, може да се обърка, защото при намалена мощност получава данни за доста по-топло вътрешно тяло. Реално бойлера ще започне да изстива ако външното не работи на висока мощност, за да се поддържа баланс е нужно външното да работи постоянно натоварено.

    3. Като цяло такива системи, изпълнени с инвертор е добре да се мислят с клапани за байпасиране на бойлера, когато е загрял. Задаване на хистерезис, кога да пуска и кога да спира притока на фреона през бойлера. Ако ще се прави такава система за БГВ е пожелателно това да е с конвенционална машина. Където комресора или работи, или не. Управлението е доста по-лесно.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #11

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Съгласен съм с разбора на Мега, като в общи линии това което правиш е интересно като краен ефект и изпълнение и като всичко във хладилната техника постигането на желания ефект е като блансиране върху върха на игла при повече от 3 почти случайно променящи се величини от една страна и от друга страна компромисите които си склонен да понесеш. Иначе ако налееш време и още малко пари можеш да се замислиш по въпроса доста по фундаментално. ... Между другото ако се позва машина на R407C теоритично водата в бойлера може да достигне и 65 градуса поради малко по повисоката температура на кондензация...

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    Самоков
    Мнения
    91
    #12

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    1. Явно машината е тъпа и не ми дава грешки , а си работи. Не ми духа студено защото водата в бойлера рядко пада под 30гр. Серпентината според мен трябваше да е още по дълга за по добра ефективност. Сега мисля че загрява малко бавно, но пък и климатика не е достатъчно мощен.

    2. Направил съм го като качи 55гр. в бойлера,климатика спира понеже съм му задал температура на стаята 18гр. Не се наложи да му правя програма за управление. Един термоконтролер върши чудесна работа. Реално климатика работи като конвеционален при такъв режим / мога и да го променям/ , но пък използвам по големия КОП.

    3. И аз мислех за байпас с допълнителен вентил, но се отказах. Не си струва допълнителното усложняване на системата и влагането на още средства. Реших да направя най простото.

  16. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #13

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Cooler, аз имам термопомепен бойлер на R410 и лятото качва водата до 66 градуса. 150 литра ги топли за под 45 минути. Зимата не може, разбира се, но пък машината е китайче 12-ка.


    Piron45, нямам против това, което правиш. Дори с интерес следя темата. Но понеже съм го минал този път. Без custom електроника няма да минеш, да не говорим, че ще ти се наложи да правиш собствено процесорно управление на инвертора. Разбира се за да заработи както искаш. С компромиси и така ще работи.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #14

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Похвално явно работи на малко по високи налягания...

  18. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #15

    Преработка на Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA в термопомпа- Тема "Направи си сам".

    Цитат Първоначално публикувано от cooler
    Похвално явно работи на малко по високи налягания...
    Междудругото Daiseikai на Тошиба в режим HiPower качва на 38 бара. На синия манометър скалата не го лови. Само на червения. Просто е огън.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 9 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA или Mitsubishi Electric MSZ-SF25VE
    От Yavor_Panteleev във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 10
    Последно: 07-02-15, 21:59
  2. Отговори: 8
    Последно: 24-05-13, 17:01
  3. Fujitsu ASYG 09LE или Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA/MUZ-GE25VA
    От kurdamon във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 6
    Последно: 18-12-12, 21:22
  4. MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC 20 ZJ-S PREMIUM SERIES ИЛИ MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-FD25VA/MUZ-GE25VA
    От kalliman във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 13
    Последно: 20-09-12, 16:48
  5. Mitsubishi Electric - някой ползва ли "нискотемпературен кит" ?
    От imegogo във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 4
    Последно: 05-09-10, 00:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе