Резултати от 1 до 13 от общо 13

Самоделна термопомпа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2019
    Мнения
    4
    #1

    Самоделна термопомпа

    Здравейте! Имам машини, които ще ги потопя в трансформаторно масло и ми се иска да го охлаждам с термопомпа, с която да подгрявам парното до колкото може. Температурата на маслото мога да я контролирам до 40°С (ще има допълнително охлаждане). За сега съм купил само съда в който ще са и маслото. Мисля да ползвам фреон R290. За сега съм се спрял на топлообменник Kaori K09518B, който го даваат 19,5kW като кондензатор. Машините предполагам, че ще отдават между 3 и 6 kW топлинна мощност.
    Молбата ми е да ми помогнете с избора на компресор. Искаше ми се да е трифазен, защото имам такъв инвертор, но не мога да намеря такъв с консумация около 1kW и да е високотемпературен. Предполагам трябва да е за фреон R22.
    Ще съм ви безкрайно блгодарен, ако помогнете със съвети, че цената на пелетите е безумна.

    - - - - - - - - - -

    Явно ще има проба грешка. Може ли някой поне да ме ориентира каква е конструктивната разлика между обикновен и инверторен компресор?

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Mar 2019
    Мнения
    4
    #2

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Ако питам какъв цвят да е климатика, ще има 1200 коментара. Моля модераторите да изтрият цялата тема!

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от Gyoshev Виж публикацията
    Ако питам какъв цвят да е климатика, ще има 1200 коментара. Моля модераторите да изтрият цялата тема!
    Какво те кара да мислиш, че тук има дежурен екип от висококвалифицирани специалисти, готови за един ден да решат всичките ти проблеми?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #4

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Искаш да охлаждаш масло и търсиш термопомпа, след това говориш за високотемпературни компресори и цената на пелетите.
    Първо изясни каква е целта на занятието.
    Иде зима и това масло можеш спокойно да го оглаждаш с по-голям топлообменник и два вентилатора от кола.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #5

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Иска да охлажда някакви машини в масло, а топлината от маслото да използва чрез самоделна ТП за битово отопление в помощ към котел на пелети. Тази ТП възнамерява да я конструира и изработи сам. Има нужда от някакво готово ноу-хау и специфични познания за отделните елементи.
    Това поне аз разбрах с моите скромни способности. Не съм оптимист, че има толкова специалисти, достатъчно знаещи и навити да ги напишат тези неща. И то сравнително бързо.
    Очевидно се е регистрирал тук, с твърде високи очаквания към този форум. И е обидчив в някаква степен.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-09-22 в 13:06.

  7. fbr
    fbr е на линия
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #6

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Бях срещал някъде, разработка за ЕСО, система за оползотворяване на отпадъчната енергия от силовите трансформатори (които са с трансформаторно масло за охлаждащ и изолиращ агент) за отопление с термопомпа на прилежащите сгради, ама дали се направи и как се представя в реални условия данни нямам.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Интересен е въпроса колко високотемпературен трябва да е компресора в неговия случай и кой е най-високотемпературния компресор на фреон?

  10. Novice
    Тук е от
    Mar 2019
    Мнения
    4
    #8

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Здравейте! Извинявам се, не съм писал отдавна във форуми и съм забравил, че на са като фейсбук групите.
    Започнах много интересна ТП и стигнах до компресора. Изпарителя ще е в масло с температура до 35-40°С и ме притеснява да не прегрея компресора. Може ли някой да ми обясни с 2-3 изречения какво значи нискотемпературен и високотемпературен компресор?

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от Gyoshev Виж публикацията
    Здравейте! Извинявам се, не съм писал отдавна във форуми и съм забравил, че на са като фейсбук групите.
    Започнах много интересна ТП и стигнах до компресора. Изпарителя ще е в масло с температура до 35-40°С и ме притеснява да не прегрея компресора. Може ли някой да ми обясни с 2-3 изречения какво значи нискотемпературен и високотемпературен компресор?
    Че това високи температури ли са за един компресор???
    Интересно колко градуса е работната температура на компресора на един климатик, монтиран на южна фасада в летен слънчев ден при температура на въздуха на сянка 38°С?
    Този пост е редактиран от Lupus; 20-09-22 в 10:52.

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #10

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Че това високи температури ли са за един компресор???
    Интересно колко градуса е работната температура на компресора на един климатик, монтиран на южна фасада в летен слънчев ден при температура на въздуха на сянка 38°С?
    Да.Високи са.Той не пита за работната температура, а за температурата на изпарение на хладилния агент.Още от пръв поглед си личи, че ще става дума за поне килограм хл.агент(ще има ресивер запълнен с агент) а като такъв е посочен взриво и огнеопасния R290 чието популярно име е пропан.
    Затова, поне аз лично, ще се въздържа от повече коментари.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    Да.Високи са.Той не пита за работната температура, а за температурата на изпарение на хладилния агент.Още от пръв поглед си личи, че ще става дума за поне килограм хл.агент(ще има ресивер запълнен с агент) а като такъв е посочен взриво и огнеопасния R290 чието популярно име е пропан.
    Затова, поне аз лично, ще се въздържа от повече коментари.
    Ами ако е така, тогава тук важи максимата: ":Ако искаш да получиш умен отговор, питай умно".

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Mar 2019
    Мнения
    4
    #12

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Преди да си събера мислите за да "питам умно" , да попитам каква е разликата между този килограм в мазето и двете бутилки с по 10кг в кухните, а също и 40-те литра в колата? Какво пропускам, защо се отдава такова значение на r290?

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Отговор: Самоделна термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от Gyoshev Виж публикацията
    Преди да си събера мислите за да "питам умно" , да попитам каква е разликата между този килограм в мазето и двете бутилки с по 10кг в кухните, а също и 40-те литра в колата? Какво пропускам, защо се отдава такова значение на r290?
    https://kaisai.bg/bg/guide/the-r290-refrigerant/
    Прочети това, но после думата имат специалистите по термопомпи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Самоделна Термопомпа Въздух-Вода,Питанка за Т на фреона!
    От seanjohn във форум Други начини за отопление
    Отговори: 6
    Последно: 12-12-19, 21:32
  2. Поддръжка/ремонт на самоделна термопомпа
    От martink във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 04-10-18, 23:51
  3. Термопомпа или ..?
    От andronoff във форум Отопление
    Отговори: 95
    Последно: 17-05-16, 12:25
  4. Термопомпа
    От pavcho във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 13-04-14, 19:39
  5. Термопомпа
    От Tony06 във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-12, 19:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе