Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 96
Like Tree15Одобрявам

Термопомпа или ..?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #1

    Термопомпа или ..?

    Здравейте,

    Сдобихме се с ново жилище и започнахме с ремонтите. Неминуемо стигнахме до въпроса за отоплението, на който аз първосигнално отговорих "термопомпа с подово". Винаги съм бил фен на лъчистото отопление, понеже мразя духащи и шумни климатици, неефективни конвектори и твърдо гориво, било то пелети или дърва. Дотук добре, но цената ме спира - 22000 лева за 90кв жилище. Включва всичко, без циментовата замазка за да е завършен подът. Машината е Мицубиши, с нейния си хидробокс, ще има още и 200-литров бойлер с 2 серпентини, около 600м тръба в пода, изолация, помпи, кранчета и т.н.
    Не знам за колко време ще се избие тази инвестиция и това е, което все още ме спира, а и алтернативите не са ми много по вкуса. Както и да е, не съм предубеден, затова и пиша тука, искам мнения различни от моето, за да мога да взема най-доброто решение. Ето моите "за" и "против" за вариантите, които имам:

    Термопомпа
    +висока ефективност
    +БГВ
    +подово отопление/охлаждане
    +без въздушни течения, прахови частици и подобни
    -голяма първоначална инвестиция

    Хиперинверторни климатици (3 броя)
    +висока ефективност
    -висока цена - около 7-8000 лева
    -мразя климатик в спалня - шуми и духа
    -3 или поне 2 външни тела на фасадата на сградата
    -няма БГВ
    -подът е студен
    -не работят при минусови температури

    Конвекторни радиатори:
    +ниска цена
    -ниско ефективни

    За пелети не си и помислям, понеже ще струва колкото термопомпата с подовото, ама ще иска гориво.

    Проблемът ми най-вече е, че не мога да преценя колко ще ми струва експлоатацията на термопомпата, сравнено с друг вид отопление, за година, та ако някой се е сблъсквал с подобен казус, нека сподели.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    193
    #2

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Термопомпата осигурява доста удобства и икономичност, но с тази цена не си заслужава. Не знам колко ще работи преди да се повреди сериозно, но 10 години ако изкара при 22000лв инвестиция са си по 2200лв на година. Ако се купят друг тип отоплителни уреди, със сигурност с тези пари ще се плаща и тока за това време. Да не говорим, че за това време термопомпата ще натрупа още пари над тези 22000лв за ток.
    kalcheff1 одобрява това.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Цитат Първоначално публикувано от andronoff Виж публикацията
    Здравейте,

    Сдобихме се с ново жилище и започнахме с ремонтите. Неминуемо стигнахме до въпроса за отоплението, на който аз първосигнално отговорих "термопомпа с подово". Винаги съм бил фен на лъчистото отопление, понеже мразя духащи и шумни климатици, неефективни конвектори и твърдо гориво, било то пелети или дърва. Дотук добре, но цената ме спира - 22000 лева за 90кв жилище. Включва всичко, без циментовата замазка за да е завършен подът. Машината е Мицубиши, с нейния си хидробокс, ще има още и 200-литров бойлер с 2 серпентини, около 600м тръба в пода, изолация, помпи, кранчета и т.н.
    Не знам за колко време ще се избие тази инвестиция и това е, което все още ме спира, а и алтернативите не са ми много по вкуса. Както и да е, не съм предубеден, затова и пиша тука, искам мнения различни от моето, за да мога да взема най-доброто решение. Ето моите "за" и "против" за вариантите, които имам:

    Термопомпа - каква? модел? мощности?
    +висока ефективност
    +БГВ ​- ще трябва и допълнителен източник на енергия, само ТП едва ли ще ти осигури топлата вода през зимата
    +подово отопление/охлажданe - kak се решава ох;аждането? конвектори?
    +без въздушни течения, прахови частици и подобни - не е точно така, има
    -голяма първоначална инвестиция

    Хиперинверторни климатици (3 броя)
    +висока ефективност
    -висока цена - около 7-8000 лева - ако са наистина висок клас, осигуряващи необходимия конфорт - около 9500лв с монтаж
    -мразя климатик в спалня - шуми и духа - при горните не е точно така
    -3 или поне 2 външни тела на фасадата на сградата
    -няма БГВ
    -подът е студеn - това зависи повече от начина на изграждане на пода
    -не работят при минусови температури - това не е вчрно, категорично

    Конвекторни радиатори:
    +ниска цена - не е вярно - хубавите и качествени конвектори са скъпи
    -ниско ефективни - това също не е вярно

    За пелети не си и помислям, понеже ще струва колкото термопомпата с подовото, ама ще иска гориво. - това също не е вярно, да не гоеорим, че пелетите са високотемпературно отопление и подовото не е най подходящо за този вид отопление.

    Проблемът ми най-вече е, че не мога да преценя колко ще ми струва експлоатацията на термопомпата, сравнено с друг вид отопление, за година, та ако някой се е сблъсквал с подобен казус, нека сподели.

    Прочети червеното и помисли. Експлоатацията на ТП не е по скъпа от експлоатацията на климатиците висок клас, например. Виж разходите са енергия ще са малко по малки, макар и не кой знае колко, макар че три климатика те правят по мобилен - т.е при нужда може да работи и само една машина.
    Всъщност, не си дал много от важните данни за жилището, за да може да се прецени въобще за какво става дума. Разсъжденията до тук са много общи и по принцип. Параметрите на различните видове отопления могат да се сравняват само при конкретни данни за жилището, местонахождението му, както и конкретни видове отопления.
    Този пост е редактиран от tony34al; 28-10-15 в 08:56.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #4

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Моя съвет е да си вземеш 3 подови климатици. Има около 10-15 модела.Всеки си има различни свойства и характеристики. Toshiba UFV например има възможност да духа само по пода. Daikin Nexura например при определени ситуации въобще може да не духа , а да излъчва топлина като радиатор. С конвектори сметките за ток ще бъдат огромни.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #5

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Термопомпата е супер и в комбинация с подово е почти панацея (личен опит), 22000 е безумно надута цена!
    90 кв. апартамент би трябвало да може да се стопли с 7-9 кВт машина която по цени на дребно е около 5-7000 лева подовото с подложката да е още 2-3000 лв ... бойлер 200 литра 2000 лв макс. остатъка до 22000 ми е мираж

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #6

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Съгласен с кулер.

    Нещо те мотаят. Другият вариант е да са се объркали и да са ти предложили истинска термопомпа Мицубиши, а не самоделка и затова така да е пораснала цената.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #7

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Е той поне да каже каква е термопомпата /въздух-вода; вода-вода и т.н./, поне принципно, че тогава да вървят някакви разсъждения. Така си е бой на негри в тъмна нощ.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #8

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Въздух-вода е 100%.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Най вероятно е така, но, предполагам, и ти си виждал доста невероятни изпълнения... А и , ако се притеснява за външните тела на климатиците, защо не се притеснява за външното тяло на помпата. Аз бих бил притеснен.

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #10

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Е то ще е само 1, а не 3. Той от това видимо се притеснява. Иначе, може и мултисплит за този апартамент пак ще е с едно тяло.

    На изпълнения съм се нагледал колкото искаш. Включително последният герой на един обект беше вързал термопомпа вода-вода към ВиК "погрешка".

  13. VPM
    VPM е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Живее в
    София
    Мнения
    159
    #11

    Отговор: Термопомпа или ..?

    + 1 глас за ТП
    На мен ми сложиха въздух-вода в нова къща и засега съм доста доволен. Системата включва подово на първи етаж, конвектори в спалните на втория етаж и 200 л бойлер с две серпентини (+ ток). Температурите в Софийското поле още не са падали под 0 градуса, така че затова казвам само засега.
    Преди това доста се чудих за хиперинверторни климатици и като че ли не съжалявам.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #12

    Отговор: Термопомпа или ..?

    За 22 бона ще изкараме две зими на остров Бали с жената(или без нея) и чак после ще му мисля.

    Не се ли изучават паричните знаци в училище вече, та толкова хора не знаят нищо за тях баси?

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #13

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Съгласен с кулер.

    Нещо те мотаят. Другият вариант е да са се объркали и да са ти предложили истинска термопомпа Мицубиши, а не самоделка и затова така да е пораснала цената.
    Колега, би ли споделил и аргументирал с факти , какво значи самоделка Митсубиши термопомпа и кой ги продава. В няколко твои постове срещам това мнение. Питах Климаком кои са самоделните Зубадани ? Няма такива. Така ,че моля да ме осветлиш ,защото предстои да купувам Зубадан

  17. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #14

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Вземат външни тела от серията за професионална климатизация и ги компановат с платки от канални климатици или такива за климатични камери (поне преди беше така, сега може да са променили концепцията).

    Прикачена, актуалната ценова листа за въпросните самоделки от Климаком,които те наричат с удобното наименование "independent solutions". Това е извадка само за самоделната част, към цените се добавя и външното тяло.

    Едно време имах една друга, която не беше така украсена за потребителя и можеше лесно да се познае, че са самоделки дори от "енд юзера", сега са се ошколували. Ако я изровя ще я публикувам.

    Под "самоделки" имам в предвид самоделка термопомпа, а не самоделка външно тяло.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 28-10-15 в 17:55.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #15

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Отговарям наред:
    Цитат Първоначално публикувано от boje Виж публикацията
    Термопомпата осигурява доста удобства и икономичност, но с тази цена не си заслужава. Не знам колко ще работи преди да се повреди сериозно, но 10 години ако изкара при 22000лв инвестиция са си по 2200лв на година. Ако се купят друг тип отоплителни уреди, със сигурност с тези пари ще се плаща и тока за това време. Да не говорим, че за това време термопомпата ще натрупа още пари над тези 22000лв за ток.
    Точно заради удобството, икономичността и комфорта от подовото се спрях на този вариант. Колкото до възвръщането на инвестицията, всички дилъри се бият в гърдите и казват, че това е най-евтиното отопление, но никой не казва нищо за високата цена на завършена инсталация. Пуснах темата точно защото ми се иска да чуя други мнения, както и сравнения.


    Tepмoпoмпa - ĸaĸвa? мoдeл? мoщнocти? +виcoĸa eфeĸтивнocт +БГB ​- щe тpябвa и дoпълнитeлeн изтoчниĸ нa eнepгия, caмo TΠ eдвa ли щe ти ocигypи тoплaтa вoдa пpeз зимaтa +пoдoвo oтoплeниe/oxлaждaне - kаk ce peшaвa ox;aждaнeтo? ĸoнвeĸтopи? +бeз въздyшни тeчeния, пpaxoви чacтици и пoдoбни - нe e тoчнo тaĸa, имa -гoлямa пъpвoнaчaлнa инвecтиция Xипepинвepтopни ĸлимaтици (3 бpoя) +виcoĸa eфeĸтивнocт -виcoĸa цeнa - oĸoлo 7-8000 лeвa - aĸo ca нaиcтинa виcoĸ ĸлac, ocигypявaщи нeoбxoдимия ĸoнфopт - oĸoлo 9500лв c мoнтaж -мpaзя ĸлимaтиĸ в cпaлня - шyми и дyxa - пpи гopнитe нe e тoчнo тaĸa -3 или пoнe 2 външни тeлa нa фacaдaтa нa cгpaдaтa -нямa БГB -пoдът e cтyдen - тoвa зaвиcи пoвeчe oт нaчинa нa изгpaждaнe нa пoдa -нe paбoтят пpи минycoви тeмпepaтypи - тoвa нe e вчpнo, ĸaтeгopичнo Koнвeĸтopни paдиaтopи: +ниcĸa цeнa - нe e вяpнo - xyбaвитe и ĸaчecтвeни ĸoнвeĸтopи ca cĸъпи -ниcĸo eфeĸтивни - тoвa cъщo нe e вяpнo Зa пeлeти нe cи и пoмиcлям, пoнeжe щe cтpyвa ĸoлĸoтo тepмoпoмпaтa c пoдoвoтo, aмa щe иcĸa гopивo. - тoвa cъщo нe e вяpнo, дa нe гoeopим, чe пeлeтитe ca виcoĸoтeмпepaтypнo oтoплeниe и пoдoвoтo нe e нaй пoдxoдящo зa тoзи вид oтoплeниe.
    Помпата е Мицубиши, въздух-вода, модел PUHZ-SW75 VHA
    Допълнителен нагревател за БГВ ще си има в 200-литровия бойлер, но ми казват, че помпата се справя и без него.
    Охлаждането се решава с пускане на студена вода през подовата инсталация, като естествено няма да работи като климатик, но ще сменя въздуха в помещението, а и съм направил добра изолация на цялото жилище. Недостатък е постоянното ходене с чехли през лятото, ама идеално щастие няма.
    Климатиците са скъпо удоволствие също, но все пак са си едни духалки, колкото и интелигентни да са. Някак си не ми се иска да сложа климатик в спалнята ни, още повече пък в спалнята на детето. Не съм имал вземане-даване с хиперинвертори, не знам що за животно е, но гледайки спецификациите съм с добри впечатления. Супер ефективни са.
    Проблемът с външните тела си остава, трябва да са най-малко 2.
    Какво значение има как ще се изгради подът? Няма ли подово е студен. Изолацията не топли.
    За ефективността при отрицателни температури не знам с хиперинверторите как е, но обикновен климатик си съдира задника от работа, духа силно, но хладно и по някое време замръзва. Всички сме чували неприятния звук на перка, удряща буца лед.
    За конвекторите - с каквото и управление да са, те са просто едни реотани, нищо повече. Това няма как да е ефективно, пък било то и скъпо.

    Moя cъвeт e дa cи взeмeш 3 пoдoви ĸлимaтици. Имa oĸoлo 10-15 мoдeлa.Bceĸи cи имa paзлични cвoйcтвa и xapaĸтepиcтиĸи. Тоѕhіbа UFV нaпpимep имa възмoжнocт дa дyxa caмo пo пoдa. Dаіkіn Nехurа нaпpимep пpи oпpeдeлeни cитyaции въoбщe мoжe дa нe дyxa , a дa излъчвa тoплинa ĸaтo paдиaтop. C ĸoнвeĸтopи cмeтĸитe зa тoĸ щe бъдaт oгpoмни.
    Подовите климатици заемат много място и то на пода. Приятел си купи подов Дайкин, излезе му над 4 бона. За жалост още не се е нанесъл, та няма впечатления от него.

    Tepмoпoмпaтa e cyпep и в ĸoмбинaция c пoдoвo e пoчти пaнaцeя (личeн oпит), 22000 e бeзyмнo нaдyтa цeнa! 90 ĸв. aпapтaмeнт би тpябвaлo дa мoжe дa ce cтoпли c 7-9 ĸBт мaшинa ĸoятo пo цeни нa дpeбнo e oĸoлo 5-7000 лeвa пoдoвoтo c пoдлoжĸaтa дa e oщe 2-3000 лв ... бoйлep 200 литpa 2000 лв мaĸc. ocтaтъĸa дo 22000 ми e миpaж
    Цените по-долу са с доставка и монтаж, без ДДС:
    Термопомпа Мицубиши PUHZ-SW75 VHA 3990лв
    Хидробокс Мицубиши PUHZ-SW75-120 4740лв
    Неръждаем, 200-литров бойлер с 2 серпентини и 3 кВ нагревател 1430лв
    Електронна циркулационна помпа Мицубиши PUHZ-SHW230YKA 500лв
    Емайлиран буферен съд 120л 400лв
    Шкаф Multidis SF9 770лв
    Топлоизолационна плоча за тръби 16-18мм 1160лв
    Тръба Copert 16х2 700м 1750лв
    Електрически вентили 400лв
    Това са големите суми, всичко останало е дреболии под 200лв. Пак казвам, че цените са без ДДС. Трудът е включен в цената, но офертата ми е подробна и излиза, че само за труд са около 1000лв, моето според мен не е много, при положение, че има поне 3 дни работа.

    Haй вepoятнo e тaĸa, нo, пpeдпoлaгaм, и ти cи виждaл дocтa нeвepoятни изпълнeния... A и , aĸo ce пpитecнявa зa външнитe тeлa нa ĸлимaтицитe, зaщo нe ce пpитecнявa зa външнoтo тялo нa пoмпaтa. Aз биx бил пpитecнeн.
    Значи притесняват ме външните тела на климатиците, понеже трябва да ги нацвъкам по фасадата на и без това грозния блок. Само едното от тях може да бъде лесно достигано, ако се монтира от външната страна на терасата, а другите ще са под прозорците на спалните, което е немислимо. Ако вътрешното тяло не бучи и е тихо, то външното няма да е, а когато ти е под прозореца нощем... Външните тела на климатиците, доколкото знам, не могат да бъдат много далеч от вътрешните, заради дължината на тръбния път, докато при термопомпата не е така. Машината може да е отдалечена на до 30м, което ми позволява да я сложа на терасата между етажите, комшиите дори се съгласиха.

    + 1 глac зa TΠ Ha мeн ми cлoжиxa въздyx-вoдa в нoвa ĸъщa и зaceгa cъм дocтa дoвoлeн. Cиcтeмaтa вĸлючвa пoдoвo нa пъpви eтaж, ĸoнвeĸтopи в cпaлнитe нa втopия eтaж и 200 л бoйлep c двe cepпeнтини (+ тoĸ). Teмпepaтypитe в Coфийcĸoтo пoлe oщe нe ca пaдaли пoд 0 гpaдyca, тaĸa чe зaтoвa ĸaзвaм caмo зaceгa. Πpeди тoвa дocтa ce чyдиx зa xипepинвepтopни ĸлимaтици и ĸaтo чe ли нe cъжaлявaм.
    Дай повече инфо, разходи, БГВ, настройки, инертност на подовото и като цяло ефективност и задоволство, сравни с друг вид отопление ако можеш.

    Смятам, че машината не е менте или правеняк, а истинска, фирмата, от която ще пазаря е сериозна, правили са мезонета на приятел със същата марка, подово и вътрешни климатични тела, цената е била доста по-висока обаче. За жалост у тях все още не е добре настроена, най-вече защото жена му е зиморничава, а той не е и всеки бъзика настройките, а подовото има нужда от време за да реагира.
    Друг вариант, който мога да изпълня е по 1 конвектор навсякъде, плюс 1 по-голям климатик в кухня-трапезария-хол (едно помещение) за охлаждане. В спалните ще духаме супата.
    Да кажа и за апартамента - 90кв, изложение 7м/11м/7м съответно изток-юг-запад, на 4-ти етаж под тавански помещения. Външни стени 5см каменна вата, въздушна възглавница, двойна обшивка, преградни стени 100мм профил, двойна обшивка от двете страни, минерална вата с въздушна възглавница вътре. Дограмата е от четворно слепен дървен профил, 92мм, с 3-ен стъклопакет Ка-бяло-нискоемисионно. Хидробокс, разширителен съд, бойлер ще бъдат на таванското помещение, което е над апартамента, а външното тяло ще е на терасата между етажите, което е на 10-12 метра от таванското помещение.

    Ето и какви сметки си правя, най-вероятно грешни..:

    Приемаме, че са ми нужни 5kW отоплителна мощност, което е горе долу 35kWh, със средна цена 0,15ст/kW, равно на 5 лева на ден или 162 лева на месец.
    Приемаме, че един отоплителен сезон е 5 месеца (ноември-март), откъдето идва цената от 800лв на сезон.
    Тук деля 800 на COP-a на термопомпата, да приемем, че е 4 и се получава 200лв или по 40лв на месец.
    Приемаме, че термопомпената инсталация, включително подовото, струва 20000лв, а 4 конвектора струват 2000лв, така разликата в цените е 18000лв, а разликата в разходите е 600лв. Деля 18000 на 600 и се получава, че термопомпата ще си избие инвестицията след 30 години, което е смешно, щото дотогава я камилата, я камиларя.
    Да приемем, че бойлерът така или иначе ще го има, махам 1500лв.
    Да приемем, че изолация на пода така или иначе ще има, махам 1200 лева, общо с бойлера 2700, стават 25 години.
    Да приемем, че токът ще поскъпва, намалям до 23 години.
    Да приемем, че и общата цена може да слезе малко надолу, намалям до 20 години.

    Ако избера хиперинвертори, на цена 10000лв, с COP 5, сметката ще се измени до 12 години.
    Тук също приемаме, че токът ще поскъпва, намалям до 10 години, което пак е много време...
    Така излиза, че е най-евтино с конвектори, what the fuck?!

    Сигурно бъркам някъде в тия сметки...
    Този пост е редактиран от andronoff; 29-10-15 в 03:10.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа за подово
    От zaharyev във форум Други начини за отопление
    Отговори: 335
    Последно: 08-10-18, 20:02
  2. Термопомпа от Китай ...
    От Mega във форум Други марки климатици
    Отговори: 11
    Последно: 06-10-14, 23:56
  3. Термопомпа
    От pavcho във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 13-04-14, 18:39
  4. Термопомпа ALTHERMA въпроси...
    От pironkov1 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 2
    Последно: 10-05-13, 21:24
  5. Термопомпа
    От Tony06 във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-12, 18:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе