Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

За цената на труда в областта на ОВКИ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    6
    #1

    За цената на труда в областта на ОВКИ

    бих искал да отворя тема за цените в овк професията да направим сравнение на цената за труд в София Пловдив Варна и др.градове преди кризата и сега след кризатав кои град колко варви монтажа на климатик на радиатор на вентилатор въздуховоди и всичко останало в тази професия
    Един колега от Варна ми каза че вече монтират климатици за 100лв въздуховоди за 26лв на кв.м решетки по 2 лв ваз моженлие такав спад на цените в такав голям град

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #2

    Re:цени за труд овк

    Цитат Първоначално публикувано от robinzon
    Един колега от Варна ми каза че вече монтират климатици за 100лв въздуховоди за 26лв на кв.м решетки по 2 лв ваз моженлие такав спад на цените в такав голям град
    Щом фирмата си преценя, че дори и при тези цени има смисъл да изпълнява заявки и са на печалба значи всичко си е наред. Те естествено нямаше да работят на вятъра ако сметката им излизаше на минус.

    Този спад в доходите на фирмите и служителите работещи в тях за съжаление е възможен, нормален, реален, очакван и прочие в условията на продължаващо задълбочаваща се световна икономическа криза.

  4. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    6
    #3

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    нормален но за сметка на какво качеството на монтажа заплатите на персонала материали с ниско качество ниско квалифицирани служители(които не е доволен да напусне има много които чакат за неговото място)

  5. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #4

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Прав си за нещата, които казваш, но моментната ситуация на пазара изисква от участниците вземането на решения позволяващи и осигуряващи продължаването на извършваната от тях дейност.

    За да си в играта и да печелиш дори и малко е по-добре да предлагаш услуги на ниска цена с ниско качество на материалите и с работници хванати от улицата пред алтернативата фирмата да спре извършваната от нея дейност поради това, че не може да намери както е намирала до момента достатъчен брой по-високо платежоспособни клиенти.

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #5

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    При нас намалянето не идва откъм заплатите, а при работата. Понеже е криза и хората се въздържат от такива вложение в сферата на климатичната техника. Иначе за това колко се препоръчва да се взима от фирмите на час мога да дам този линк.
    http://www.cetaf.qc.ca/documents%5CT...Frigoriste.pdf
    Не го намерих на английско, само на френски е. Реално има 36,77 брутна заплата, после има всякакви удръжки за работника (всичко това е при един работник), после има всякакви дребни такси и глупости, по точка 17, има 10 кинта амортизация на камион и 2 кинта за инструменти. После ощя няколко неща, и идваме на точка 22 - препоръчителна почасова тарифа 85,62$/ч. Това е когато се плаща заплата на един работник. Дясната колонка е за 2-ма работника.
    В българия понеже има много фирми и фирмички и всеки е майстор и слага климатици, и държавата и други институции не могат да наложат контрол. Така всеки си прави каквото иска, предлагат се ниски заплати на нискоквалифициран персонал, и фирмата смъква цените. Според мен е редно да има контрол на това кой работи занаята, и с колко стаж е (както бяха преди категориите), и по това да има определена минимална заплата която фирмата трябва да плаща на работниците. Всички тия неща не може държавата да ги направи, за това е нужно сдружение, организация или нещо подобно на хладилните техници, където да се вземат тия решенияТам ще се водят хората с правоспособност на отчет. Всичко да е регламентирано. И така когато има нова фирма на пазара, тя да не се чуди от кой сокак да си намери хора, ами да се обърне към синдиката да го наречем и там да намери подходящи работници.
    Не разбрах само, какво означава да се монтират въздуховоди според квадратен метър. На кое мерят квадратурата. То това е мнооого относително. Според мен най-точно е когато имаш толкова за материали и толкова часа труд. Щото нали знаете за лафа, чувал съм го от корабни механици "Лашкане на гайка на терсене място - 8ч. "

  7. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    6
    #6

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    фирма Русегаз -Жега ЕООД Варна при обещана стартова заплата от 500 лв.с 2съботи дават 400лв.с 4съботи работени ето така се печелят пари по време на криза какво да очакваме от работниците

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #7

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Преди две седмици питах бившите си колеги от монтажната фирма, в която работех как са им доходите, че нали има криза да разбера как е сега при тях през лятото.

    Чистата им твърда заплата е 320 лв. само за да ходят на работа. От там нататък им се плаща на монтаж по 10 лв. на човек. Отделно тъй като са предприемчиви момчета те продават на клиентите тампони по 15-20 лв. за комплект на климатик. Самият комплект тампони те го купуват за 1 лв. Средно от 4-ма клиенти един иска да му се сложат тампони и си плаща.

    Ако клиента иска нещо допълнително също си плаща на по-ниски цени на тях, например удължаване на кабел, слагане на дълго отводняващото гофре или нещо по-специално. Отделно при монтаж и тръбен път над 3 метра се разбират с клиентите да им вземат наполовин цена за удължаването от официалната фирмена тарифа. Естествено всичките материали са за сметка на фирмата и се изписват на следващи монтажи с по-малък тръбен път. Не са отказали да направят часмак естествено отново с материали на фирмата които редовно и регулярно се прибират.

    Та питам ги аз как са им доходите, защото са научени всичко да си записват, за да знаят за какви пари работят. За месец Май ми казаха, че са изкарали чисто по 1 500 лв. на човек, но работят събота а често и в неделя когато има нещо странично.

    Начини за разширяване на доходите за монтажниците има, стига да знаят как да го правят.

  10. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,749
    #8

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Цитат Първоначално публикувано от robinzon
    фирма Русегаз -Жега ЕООД Варна при обещана стартова заплата от 500 лв.с 2съботи дават 400лв.с 4съботи работени ето така се печелят пари по време на криза какво да очакваме от работниците
    Бягай от тези пе.....си, цялата фирма е бъгава....

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #9

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Тия заплати на фирмата Русегаз от 400-500лв да не са за 1 или 2 седмици? Ако е за месец, че аз няма да си мръдна пръста Или такива монтажи ще им спрятам, че няма да можеш да го познаеш климатик ли е какво е. За тия пари толкова дет се казва.

  12. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    6
    #10

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Заплатата е за 1 месец доколкото разбрах не може да се крадат материали и всичко се плаща с фактури.Дават се големи обещания и никакви пари.Мой приятел от Варна работеше там, но напусна, сега обикаля другите фирми за работа,но навсякъде или не търсели хора или не плащали редовно.

  13. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,749
    #11

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Цитат Първоначално публикувано от robinzon
    заплата та е за 1 месец до колкото разбрах не може дасе крадът материали и всичко се плашта с фактури даватсе големи обещания и никакви пари мои приятел от Варна работеше там но напусна сега обикаля другите фирми за работа но навсякаде или не търсели хора или не плащали редовно
    Браво бе....Той да не си търси работа където могат да се крадат материали?

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    662
    #12

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Цитат Първоначално публикувано от robinzon
    Един колега от Варна ми каза че вече монтират климатици за 100лв въздуховоди
    Едва ли!

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    515
    #13

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Вярно е, има и монтажи на 100 лв, но те са такива, че не заслужават и сто лева. Виждал съм и монтаж за 30 лв на климатик купен от техно магазин с кит, и двама водопроводчика го монтират за 30 лв/ценат включва и крепежи и конзола/.Много скъпо му излезе на клиента този монтаж, защото беше един от първите климатици на 410. След това нов монтаж със смяна на тръбния път и на фреона/бутилката беше 350лв/, старите тръби бяха счупени и фреона беше изтекъл.Имаше и транспортни- монтажа беше във Каварна

  17. Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    229
    #14

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Цитат Първоначално публикувано от provigo
    Или такива монтажи ще им спрятам, че няма да можеш да го познаеш климатик ли е какво е. За тия пари толкова дет се казва.
    А после пребит и ...@н монтажник.

  18. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #15

    Re:За цената на труда в областта на ОВКИ

    Е добре де, айде няма да е супер грозно, ама нали знаеш за башмайстора и шапката където им зазида в комина. Идеята ми беше че ще останат много скрити лимонтки. Най-малкото ще си върша работата през пръсти и с неудоволствие. Затова когато пише някой из форума - не ми вакуумираха с помпа, тръбите са ми къси, дренажа ми не е добре и вътрешното тяло протече, захранващия ми кабел е къс и се налага 2 разклонителя да слагам до контакта, че не му били стегнати добре гайките и т.н., нека да не оплюваме монтажниците. Момчетата за толкова им се плаща да работят. Ето както в гореспоменатата фирма. Макар че от другата страна е клиента и какво е виновен той за некоректността на фирмата съм служителите си. В БГ винаги потърпевш при каквато и да е ситуация е крайния обикновен платец, потребителя, клиента както щем да го наречем.
    А това с монтажа от водопроводчиците ми стана много смешно. "Хладилната (климатичната) техника е проста наука, но не е за прости кратуни" - казваше един добър майстор навремето. А и за 30лв монтаж са си свършили работата според мен. После на клиента му излиза солено, но пък преди това е дал само 30 кинта. Така че е минал тънко Да му е честито!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Цената на отоплението - 2013г
    От Lupus във форум Отопление
    Отговори: 8
    Последно: 24-09-13, 01:36
  2. Цената на тока...
    От babati във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 30
    Последно: 08-07-12, 16:40
  3. Добра ли е цената?
    От izwerga във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 7
    Последно: 21-03-08, 11:38
  4. Отговори: 4
    Последно: 30-09-06, 04:19
  5. AKASA - световен лидер в областта охлаждане....
    От DeathKnight във форум Коментирай новина
    Отговори: 13
    Последно: 23-05-02, 00:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе