Резултати от 1 до 13 от общо 13

Много чупки на медните тръби - проблем ли е?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2010
    Мнения
    66
    #1

    Много чупки на медните тръби - проблем ли е?

    Здравейте,днес започнахме да монтираме климатика ми,но има две неща които ме притесняват.Едното е ,че тръбите трябва да направят 4-5 чупки докато излязат през стената навън.А другото е ,че трябва да вървят с около 10см по нависоко от нивото на което излизат от вътрешното тяло.Основателни ли са ми притесненията или не са проблем? Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. zzz
    zzz е офлайн
    Member Аватара на zzz
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    БУРГАС
    Мнения
    405
    #2

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    не съм разбирател но конденза нагоре не може да върви

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    По принцип няма проблем с чупките. Проблема е за дренажа на вътрешното тяло. АКо върви нагоре няма да може да се отича конденза при работа на охлаждане.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2010
    Мнения
    66
    #4

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    Дренажа е върви отделно.Той няма да прави чупки.А ако пусна тръбите да минават вътре през помещението и да излязат зад външното тяло по-добре ли е за работата на климатика или няма да има голямо значение тръбите дали са от вън или вътре в "на топло" ?

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #5

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    Слагай по-дебела изолация на фреоновите тръби, и минавай откъдето искаш. Не се притеснявай от чупките, сигурен съм че ще огъваш тръбите на ръка или с тръбогиб, в тоя случай съпротивлението в огъвките се пренебрегва, понеже радиуса е доста голям. Не е като при колената които се заваряват.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #6

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    Нищо не се пренебрегва. Една чупка / 90 градуса / ти се равнява на 25 - 30 см еквивалентна дължина на тръбен път. Ако трбния път е много дълъг ще окаже влияние, ако е под 6 - 7 м си в рамките на нормалното.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #7

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    Geo....Знаеш ли колко "чупки" на 180 гр има в едно вътрешно и едно външно тяло ? Поне стотина са....Няколко в повече,и то с гаранция с по-голям радиус и по-малък ъгъл,изобщо няма да се усетят при работата на климатика.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #8

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    Как мислиш, тия дето са ги проектирали, дали са смятали хидравлични загуби и загуби от месни съпротивления, пад на налягането в тези 100-на "чупки" или работят на око... Ако един кантар мери до 100кг, а му сложиш още 10 кг, и то лек памук, върху тези 100 кг - дали ще го претегли?

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #9

    Re:Много чупки на медните тръби-промлем ми е?

    гео, това чупка, ми звучи като "дупка" когато имаме отвор, или "зъбчатка" когато имаме някакво зъбно колело. В хладилната техника използваме колена, като има 2 модела които аз съм срещал с голям и с малък радиус. С малък радиус въобще не ползваме, а тия с големия наистина се изчисляват както си писал - 30см (1 фут). И пак зависи от диаметъра, и от други неща, за жалост нямам пред мен табличката в момента. Но това е за колената, фабричните. Когато правиш огъвка на ръка, или с тръбогиб радиуса на кривината е по-голям. Затова съм писал че се пренебрегва в сметките. Реално не ъгъла на огъване е важен, било 90 или 180, важен е радиуса на закръглението.

  12. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #10

    Re:Много чупки на медните тръби - проблем ли е?

    Момчета,задълбахте в материята...всеки е прав за себе си, но предценката се прави на място...според машината..."чупките"...огъвки, завои..или както ви е кеф си ги наричайте...дължината на трасето ...
    Всичко това се предценява на място ,така поставен въпрос е трудно да отговориш...аз бих отговорил - няма проблем...да де ама като не съм го видял...?нали...но при един нормален монтаж 4-5 сгъвки са съвсем в реда на нещата.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #11

    Re:Много чупки на медните тръби - проблем ли е?

    Цитат Първоначално публикувано от provigo
    Слагай по-дебела изолация на фреоновите тръби, и минавай откъдето искаш. Не се притеснявай от чупките, сигурен съм че ще огъваш тръбите на ръка или с тръбогиб, в тоя случай съпротивлението в огъвките се пренебрегва, понеже радиуса е доста голям. Не е като при колената които се заваряват.
    Нямам претенции за термина "чупки" да е мой. Ти също си го ползвал и аз цитирах.
    Колкото до другото, имах следния случай, при който сметнах на "око" толкова "чупки" по толкова загуби, дава еди какво си, ставаше дума за серпентина 16 навивки от медна тръба ф 10 х 1 мм. "Изчисленията" ги направих по време на разговор и на ум. Човека с когото говорехме извади от джоба си една кутийка със стъклени топчета и ми подаде едно / ф 7.9 мм /, като ми каза, че сметките са верни ако - пусна топчето в серпентината и то премине през нея ...коментара оставам на вас.
    Това не е приказка, а реален случай, още си пазя топчето. Човека произвежда точно такива серпентини и топчето преминава през тях.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #12

    Re:Много чупки на медните тръби - проблем ли е?

    Верно е и аз го ползвах тоя лаф. А що се отнася до топчето, много малък толеранс ти оставил чичото при 8мм диаметър на светлото сечение, той ти дал 7.9мм топче. Аз мисля, че ако има огъване на тая тръба , топчето няма да мине.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    219
    #13

    Re:Много чупки на медните тръби - проблем ли е?

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Това не е приказка, а реален случай, още си пазя топчето. Човека произвежда точно такива серпентини и топчето преминава през тях.
    http://vbox7.com/play:c10229f6

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с пластмасови тръби на бойлер
    От oska във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 0
    Последно: 01-11-11, 21:41
  2. Много евтин vs. много скъп - моля за мнение
    От totopz във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 31
    Последно: 08-11-08, 19:42
  3. Много проста и много гадна редичка (междинка)
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 19-05-07, 12:15
  4. много странен проблем
    От zoro във форум Общ - софтуер
    Отговори: 8
    Последно: 03-04-06, 20:06
  5. Много много странен проблем с USB флаш памет
    От Julian във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 28-09-05, 18:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе