Резултати от 1 до 10 от общо 10

Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    5
    #1

    Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    Здравейте,

    Първо питане:
    в момента си правя къща двуетажна (РЗП 150 кв.м.) с по три стай на етаж и съм на етап предвиждане на климатизация. За съжаление три от фасадите на къщата не мога да ги използвам, тей като ще се застроява след година-две (гаражи, навеси, лятна кухня). Поради този проблем съм се спрял на мулти сплит климатици, тей като няма да е красиво, а пък и мястото няма да ми стигне да сложа шест външни тела. Остава ми единствено една южна фасада на имота на която мисля да сложа два мулти сплит климатика като всеки един ще захранва по три вътрешни тела. Може би всяко външно тяло ще захранва по две стаи от етаж едно тяло от другия етаж, с цел ако има проблем то да знам че имам една или две стаи с работещи климатици (кажете как мислите за тази идея). Спрял съм се на два модела:

    1. Daikin 3MXM40M/N
    Размисли:
    Определено Дайкина ми допада повече заради по красивите вътрешни (BlackWood Stylelish ) тела пък и се води по качествен, но цената на етаж ми идва близо 6000лв. Не съм сигурен дали ми трябват много от екстрите, които предлагат и до колко ще се ползват реално също е под въпрос. Най-важната екстра която ще ползвам е управлението през интернет.

    2. Midea M30-27FN8-Q
    Размисли:
    Определено ми допада като цена Мидеата. Цената на етаж с три броя вътрешни тела е към 2800лв. Отново предлагат управление през интернет и екстри които не знам дали ще ползвам изобщо. Тук във форума намерих мнения за мидеа от сорта на "мулти сплит на мидеа не издържала на големи разтояния на тръбопроводите...", ''за мулти сплит системите е важно да е марков производител (Японски)" и т.н.

    В краина сметка съм склонен да дам и по 6000лв. на етаж, но да е в името на добра кауза. Само заради по красив дизай .... не мисля да дам такава сума.

    Второ питане:
    Разполагам с техника за монтаж на климатици, монтирал съм три до сега, но само сплит климатик. До момента работят вече две години и нямат никакви проблеми. Не съм професионалист не се занимавам с климатична техника. Доста търсих тук във форума и не намерих подобна тема в която да описва монтажа на мултисплит система (извинявам се ако има такава тема, моля покажете ми я). Навярно имат доста прилики в монтажа си, но ми се иска да чуя от хора които наистина са монтирали такива и знаят някоя тънкост може би. Но ето някой от въпросите които изникват при мен:

    - Фреона във външното тяло регулира ли се като количество по някакъв начин ако например е вързано само едно вътрешно тяло?
    - При добавянето на второ тяло или трето, трябва ли фреона отново да се събере във външното и да се вакумира отново и двете тела ?
    - Знаете ли примерна схема на външното тяло на един такъв мулти сплит климатик (може и да не е от конкретните модели на които съм се спрял, интересно ми е да разгледам просто)?

    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #2

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    Спестил си доста информация. Добре е да отговориш на въпросника от тук. В зависимост какви по мощност и с каква цел ще се използват вътрешните тела да не би да дойде малко това външно (за Дайкина говоря, на другото не бих се доверил)?

    Защо не извикаш фирма да направи оглед, за да предложат 2 варианта например? После може да го покажеш тук и да се умува коя машина е най добра от оферираните. Предполагам ще направят и добра отстъпка, което може да обезсмисли ти да се занимаваш с монтажа (неопитен си явно). И ще си имаш и гаранция ...

    На дали някой от опитните ще обясни стъпка по стъпка как се монтира качествено климатичната система при условие, че ги караш да си подарят знанията ...

  4. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    5
    #3

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    1. За ĸaĸъв вид помещение ще се ползва ĸлимaтизaтopa:
    · жилищно;
    2. За охлаждане, за отопление или и за двете (цяло сезонно ползване - oxлaждaнe и отопление) ще се пoлзвa ĸлимaтизaтopa?
    - предимно охлаждане. Изградено е подово отопление и ако трябва да се топля на климатик, то ще е само докъто тръгне подовото ако е било изключено.
    3. Kaĸвa e:
    · ĸвaдpaтypaтa и ĸyбaтypaтa нa пoмeщeниeтo;
    стая 1:
    -18 кв.м. х 2,5 м = 45 куб.м.
    стая 2:
    -17 кв.м. х 2,5 м = 42,5 куб.м.
    стая 3:
    -14 кв.м. х 2,5 м = 35 куб.м.


    · вид нa дoгpaмaтa и cтъĸлoпaĸeтa (дъpвeн/ΠBЦ/aлyминиeв, двoeн/тpoeн cтъĸлoпaĸeт, KA или дpyг вид);
    - ПВЦ Трокал (76мм или 80мм не помня точно) с двоен стъклопакет (четири сезона + обикновенно бяло)
    · ĸвaдpaтypa нa пpoзopцитe;
    - 9 кв.м.
    · изложение нa пoмeщeниeтo;
    стая 1 - север
    стая 2 - изток
    стая 3 - юг
    · етаж нa пoмeщeниeтo в cгpaдaтa, ocoбeнocти (мaнcapднo, мeзoнeт, имa пopтaл и в ĸoя чacт e или дpyги ocoбeнocти)?
    двуетажна къща с абсулютно еднакви стаи отгоре и отдолу.
    · ĸaĸвo e пpeднaзнaчeниeтo нa пoмeщeниeтo- xoл, cпaлня, дeтcĸa, вceĸиднeвнa и т.н;
    етаж 1:
    стая 1 - хол
    стая 2 - кухня
    стая 3 - спалня
    етаж 2:
    стая 1 - спалня
    стая 2 - спалня
    стая 3 - спалня
    · в ĸъщa или aпapтaмeнт e плaнyвaнoтo зa ĸлимaтизиpaнe пoмeщeниe?
    къща
    4. B ĸoя част на България (населено място) е помещението (сградата)?
    област Пловдив
    5. Кaĸвa e жeлaнaтa тeмпepaтypa зa пoддъpжaнe лятo/зимa?
    лято - 22 - 24 градуса
    зима - 23 - 26 градуса
    6. Имa ли изoлaция нa cтeни/тaвaн, нa ĸoи oт тяx имa и ĸaĸъв e видa и дeбeлинaтa нa изoлaциятa?
    под - фибран 5см
    таван - вата 2 см.
    стени - външна изолация 10 см.
    7. Имa ли eлeĸтpичecĸи ypeди в пoмeщeниeтo в ĸoeтo щe ce мoнтиpa ĸлимaтизaтopa и ĸaĸви?
    хол :
    - телевизор 60инча
    - аудио система
    кухня:
    -хладилник 180х70см.
    -миална
    -готварска печка
    -аспиратор
    -котлони
    -телевизор 40инча
    -аудио система
    -кафе масшина
    -фритюрник
    спални:
    -телевизор 55инча
    -аудио система
    8. Kaĸъв е бюджета за покупка на ĸлимaтизaтopа (включва ли монтаж)?
    Максимум 6000лв. на етаж
    9. Дo ĸaĸвa външнa тeмпepaтypa зимaтa/лятoтo щe paзчитaтe нa ĸлимaтизaтopa зa oтoплeниe/oxлaждaнe?
    Зимата -15 градуса.
    Лятото +44 градуса.
    10. Aĸo имaтe възмoжнocт ĸaчeтe cxeмa нa пoмeщeниeтo пoĸaзвaщa тoчнo гeoмeтpиятa мy, paзпoлoжeниeтo (или пpeдвидeнoтo paзпoлoжeниe нa мeбeли), пpoзopци и вpaти и дpyгo, ĸoeтo cчeтeтe зa вaжeн фaĸтop cвъpзaн c гeoмeтpия и paзпoлoжeниe нa мeбeли.
    https://photos.app.goo.gl/jBVPxMXBxyCMPJ5R6


  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #4

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    По първото питане,да фреона се регулира, но при тройно мулти трябва поне две вътрешни да са свързани комуникационно и фреоново защото дават грешки .По второто питане,ако машината е с общ разпределител(като на снимката) трябва да се събере фреона да се свърже следващото тяло и да се вакуумира на ново,но има машини и със самостоятелни портове ,тогава не се събира фреона.По третото ,ето снимка.
    Този пост е редактиран от necata2; 07-06-18 в 20:38.

  6. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #5

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    С това външно тяло (3mxm40), вътрешните се ограничават до мощност 1,5 кв номинал на охлаждане, или така наречените 15-ки. За да е пълен комфорта, по добре външното тяло да е 3mxm52m.

  7. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    5
    #6

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    Благодаря за отговорите!
    А какво ви е мнението за Midea - m30-27fn8-q?
    Сравнена с Daikin 3mxm52m предлага същите мощности на отопление и охллаждане.

    Поздрави!

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #7

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от ivan74 Виж публикацията
    С това външно тяло (3mxm40), вътрешните се ограничават до мощност 1,5 кв номинал на охлаждане, или така наречените 15-ки. За да е пълен комфорта, по добре външното тяло да е 3mxm52m.
    Точно за това му подсказах да отговори на въпросника. 3mxm40 ми се струваше, че е прекалено малко тяло.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    416
    #8

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    georgibln89 Понеже си написал, че имаш подово отопление, замисли се дали да не си направиш термопомпена инсталация за отопление (разбира се ако вече не е късно).

  11. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    5
    #9

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    Да, разполагам и със сондаж и към есента ще се прави термо помпа вода-вода, която ще подгрява 800литров соларен бойлер. От него вече друга серпентита ще подгрява подовото.

    Поздрави!

  12. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    5
    #10

    Отговор: Съвет за избор и каква е разликата при монтаж на мулти сплит и сплит климатик?

    А някой има ли наблюдения върху Мидея M30-27FN8-Q ?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на мулти-сплит система Daikin
    От Scoty във форум Климатици Daikin
    Отговори: 5
    Последно: 05-01-17, 21:06
  2. Дилема за мулти-сплит системи RAS-5M34UAV-E1/RAS-4M27UAV-E1
    От serpentiny във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 1
    Последно: 15-09-15, 18:22
  3. климатик даикин мулти сплит 2 мхs50
    От Bratset във форум Климатици Daikin
    Отговори: 5
    Последно: 05-11-13, 14:41
  4. Мулти сплит с Тошиба
    От didosl във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 0
    Последно: 07-08-12, 17:52
  5. Мнение за Мулти-сплит система инверторна : Mitsubishi Heavi SCM 60ZG-S
    От mvarbanov във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 8
    Последно: 13-02-11, 18:42

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе