Ако чрез смачкване намалим обема на лист каменна вата, то това ще доведе ли до увеличаване на топлопроводимостта ?
Например ако листа фабрично е с дебелина 5 см, но ние с притискане сме го докарали до 3,5 см.
Ако чрез смачкване намалим обема на лист каменна вата, то това ще доведе ли до увеличаване на топлопроводимостта ?
Например ако листа фабрично е с дебелина 5 см, но ние с притискане сме го докарали до 3,5 см.
Да, това означава. Увеличаваш контакта м/у влакната - респективно топлопроводимостта.
Първо - не е очевидно дали увеличаваш контакта. Ако разгледаме една цилиндрична пружина, колкото и да я мачкаме, ако не я смачкаме докрай, то контакта не се увеличава
Второ - дори да приемем, че увеличаваме контакта, това означава, че намаляваме въздуха. А знае ли се предварително кое от двете е с по-голяма топловодимост - въздуха или влакната на ватата. Ако е въздуха, то мачкайки ватата ние премахваме/намаляваме по-топроводимата съставка.
Не се заяждам, само отбелязвам, че не е съвсем очевидно какво се случва с топлопроводимостта, при намяляване на заетия обем от един лист вата
С каменна вата от 4см не се ли опростява задачата?
П.С. Не се заяждам, само питам...
Груб пример-ако смачкаш 50 мм вата 150 кг, получаваш 35 мм 200 кг вата.
Колкото повече уплътнявате каменната вата, толкова повече се намалява топлопроводимостта. Влакната и са с по-малка топлопроводимост от въздуха и не си променят обема. Погледнете спецификациите и плътността на фалшивата турска Rio и тази на хубавите (Isofer, Ursa, Knauf и др.).
Всяко едно влакно от материала "каменна вата" има добра термопроводимост само по себе си. Термоизолиращият ефект на "каменната вата" като цяло, се постига чрез структурата на влакната - тук въздухът помежду им е термоизолатора. Влакната пък са термоустойчиви поради природата на материала си (но от там и термопроводими).
Структурата на влакната в "каменната вата" не е като пружинен матрак. Но ефекта от притискане на "каменната вата" е - намаляване на термоизолационните показатели.
В документадията на различните видове минерална вата пише точно обратното. Въздухът между влакната, заедно с влагата, която съдържа, влошава термоизолационните и свойства.
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
Влакната имат свойствата на изходния си материал. Ако се разчиташе на това - листите от "каменна вата" щяха да са пресовани плътни "каменни" плочки.
Понякога влакната се обработват с минерални масла против влага и тя се отвежда навън от структурата чрез въздуха.
Този пост е редактиран от Kaar; 11-04-21 в 13:01.
Е що тогава по-плътната (повече килограми) е по-скъпа? Или да не си даваме парите за глупости?
Ами не! Идеята на този вид изолационен материал (минерална вата) е да пропуска пáрите. Фибранът, например, е дуг вид. Колкото той е по-плътен и с по-малък въздушен обем, толкова по-добре топлоизолира. Не подлъгвай читателите, четете спецификациите на производителите.
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
"Ами не!" -то към коя част се отнася от написаното от мен?! Конкретно!!!
Въпрос: Кое е термоизолиращото в случая с минералната (каменна) вата? Самите нишки ли като материал, или отворената им специфична структура с въздуха в нея?!
За да няма заблудени - ето малко по същество и на достъпно ниво - що е минерална вата! (На английски е, но може да се преведе при нужда)
И да се наблегне в него на: "Though the individual fibers conduct heat very well, when pressed into rolls and sheets, their ability to partition air makes them excellent insulators and sound absorbers."
Отнася се за всичко, което си написал. Няма нищо за дискутиране. Колкото по-плътно полагаш минералната вата, толкова по-добре изолира от топлина и шум. Произвеждат се рола с различна плътност, в зависимост от това, какво точно ще се изолира. Паропропускливостта е обратно пропорционална на плътността на ватата. Не виждам смисъл да потретвам какво да четете.
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
Видя се, че наистина няма нищо за дискутиране.
Дано не подлъжеш и други, които ще прочетат писаното от теб.
Каар, аз лъжа точно толкова, колкото и производителите и. А ти се не спря да пишеш глупости цял ден.
Хайде със здраве, не ми пречиш!