Резултати от 1 до 13 от общо 13

Климатик ETA 12-ka - когато стане много студено започва да щрака някакво реле

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #1

    Климатик ETA 12-ka - когато стане много студено започва да щрака някакво реле

    Здравейте, имам климатик ЕТА-12ка и забелязах че при изключен климатик от дистанционното когато стане много студено започва да щрака някакво реле във вътрешното тяло/щрака много бързо и за доста време/- нормално ли е това и на какво се дължи?.ЕТА-та има подгряване на картера на компресора и миналата година при най-студеното време си бачкаше ОК и топлеше супер без да се обледенява .

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #2

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Цитат Първоначално публикувано от DEF
    Здравейте, имам климатик ЕТА-12ка и забелязах че при изключен климатик от дистанционното когато стане много студено започва да щрака някакво реле във вътрешното тяло/щрака много бързо и за доста време/- нормално ли е това и на какво се дължи?.ЕТА-та има подгряване на картера на компресора и миналата година при най-студеното време си бачкаше ОК и топлеше супер без да се обледенява .
    Това май бяха чешки машини? Не знам сервиз който ги потдържа- може би въпросът ти трябва да е "Кой сервиз потдържа ЕТА, защото ....." .

  4. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #3

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Като зададох така въпроса не исках да звучи като оплакване от климатика или от това че не топли.....Машината си работи перфектно и е в гаранция.....просто исках да разбера на какво се дължи това щракане и мислех че някой може да има отговор на въпроса ми.
    А , че ЕТА е чешка марка така е но къде са правени климатиците им един господ знае

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #4

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    @DEF

    Не го намирам за съвсем нормално!
    Предполагам, че е възможно е да е температурно реле тип биметална пластина или подобно, което при достигане на определен температура на включване/изключване започва да прещраква докато я подмине и постигне стабилно състояние...
    Не го смятам за нормално, понеже досега не съм виждал такова държане, а и не влиза в представата ми за комфорт.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #5

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    @echo е прав- явно нещо му има. Щом е в гаранция- викай сервиз! Няма нужда да вадиме кристалното кълбо и да гадаем...*
    DEF, а ти пробва ли да спреш климатика (не от дистанционното, а да му дръпнеш щепсела от контакта и след ~1 min да го включиш пак)? Ако се е шашнало нещо управлението- би трябвало така да се оправи, ако не- викай сервиз...

  7. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #6

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    От сервиза ми казаха ,че това се дължало на някакво биметално реле което при минусови температури включвало подгряването на картера/независимо от това че климатика е спрян от ДУ /....просто е било на прага на вкл/изкл ,а и като се замисля миналата година само 1 път съм го чул да щрака продължително.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #7

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Не схванах нищо от написаното дотук.Излиза че реле намиращо се във вътрешното тяло реагира на минусови температури.
    Та у вас нима стават отрицателни температурите в стаята

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #8

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Не схванах нищо от написаното дотук.Излиза че реле намиращо се във вътрешното тяло реагира на минусови температури.
    Та у вас нима стават отрицателни температурите в стаята
    И какъв ще да е този термодатчик, дето няма никакъв хистерезис? Този термодатчик (ако наистина трака термодатчик) май е сдал багажа....Ама вече опираме до коректност на фирмата дето поддържа...

  11. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #9

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Незнам какъв е този термодатчик но се оказа че на познат които също има ЕТА се е чувало това прещракване ...значи е или нещо нормално за този модел или пък е технологично неизпипано.А що се отнася до това че щракането се чува от вътрешното тяло...ми там са релетата...незнам защо не ги поставят на външното тяло...на осака също щракат релетата вътре като тръгва и спира.И я да помислим малко ...на външното тяло има датчик които да следи когато темп.спадне под някаква стойност да задейства релето което включва нагреватела за подгряване на картера,а релето е във вътрешното тяло...тогава къде да щрака и нужно ли е в стаята да ми е минусова температурата?????

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #10

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Цитат Първоначално публикувано от DEF
    .И я да помислим малко ...на външното тяло има датчик които да следи когато темп.спадне под някаква стойност да задейства релето което включва нагреватела за подгряване на картера,а релето е във вътрешното тяло...тогава къде да щрака и нужно ли е в стаята да ми е минусова температурата?????
    Да помислим наистина.Ако на външното тяло има датчик какъв е смисъла сигнала от него да се предава във вътрешното тяло и от там пък да се захранва нагревателя отново във външното тяло.Къде къде по естествено е релето да е във външното тяло.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #11

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Да помислим наистина.Ако на външното тяло има датчик какъв е смисъла сигнала от него да се предава във вътрешното тяло и от там пък да се захранва нагревателя отново във външното тяло.Къде къде по естествено е релето да е във външното тяло.
    Това отопление трябва да помага на компресора при пускането му при ниски температури. Следователно най-добре би било да се включи при минусови температури, няколко минути преди компресора и да работи до развъртането му. Когато компресора работи- сам се грее, а когато няма да се включва скоро- няма защо да се подгрява...Тогава има логика управлението (във вътрешното тяло) да получава сигнал за външната температура и при нужда, първо да включи отоплението, а после компресора...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #12

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Малко по-различно(не принципно) е реализирано отплението на компресора при климите.След празниците ще го опиша по-подробно.

  16. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #13

    Re: Климатик ETA-12ka проблем ли е това....?

    Здравейте на всички.
    Радвам се че по темата има дискусия от която всеки може да понаучи нещо интересно .
    За мен въпроса е решен и няма място за безпокойство но ще се радвам @BARD да разкаже как точно става отоплението при климатиците.
    На всички желая весели празници и успехи в начинанията!!!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 30
    Последно: 14-01-14, 20:53
  2. Отговори: 20
    Последно: 21-10-11, 09:54
  3. TCL TAC-12CHS/G - на студено си работи много добре, а на топло не ще
    От knave във форум Други марки климатици
    Отговори: 3
    Последно: 09-01-11, 15:32
  4. Отговори: 16
    Последно: 26-12-10, 02:33
  5. Отговори: 10
    Последно: 27-12-06, 23:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе