Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #1

    Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Привет колеги,
    Моля за компетентно мнение за един хладилник с долен фризер Snaige, нямам представа какъв модел е, нито на колко години е. Изглежда на над 8-10 или повече, аз го ползвам от 3 години.
    Проблема (ако въобще е проблем) е, че след последното размразяване (размразявал съм го поне 5 пъти преди) започна да студи много повече от преди това. В хладилната част, с някакъв измислен термометър мерих и показва 6-7 градуса след цяла нощ затворено, а във фризерната при отваряне излиза доста повече пара от преди. Регулатора е на 1, както винаги си стои. Тези 6-7 градуса ме съмняват, защото когато спре да върти компресора, започва да се стичат капки от саморазмразяването, и в момента като включи пак компресора, тези капки веднага замръзват, явно става доста студено. Нищо необичайно не съм му правил, просто след последното размразяване, започна да студи осезаемо повече. Незнам какво му стана?!? И друго, което забелязах външно е, че започна да натрупва 2-3 мм лед отвън отзад по протежение на тръбите от хладилната част до фризера. Това нормално ли е? В стаята не е прекомерно влажно, нормална кухня.
    Проблема/притеснението ми е, че компресора работи много повече време, и ме е страх да не изгори и да не ми натрупа големи сметки. В момента, компресора работи 35-40 мин, почива 15-20, и пак така. Преди съотношението беше горе/долу обратно 40 почивка, 20 работа. Кое е нормално? Да търся ли майстор?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #2

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Хладилника денонощно и целогодишно да върви без да изключи - не може да на ти натрупа голяма сметка.Харчи по-малко от две крушки по 100вт.
    Хубаво би било да знаем - каква все пак е реалната температура в хл.част,а и в фризерната?
    Все пак тук не сме с екстраординарни възможности.
    Аз предполагам, че нагревателя на хладилника е останал постоянно включен.
    Затова се е променил и режима на работа.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #3

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Каква му е функцията на този нагревател, изпарява конденза ли? И кое влияе на неговото включване и изключване, някакво времезадаващо устройство или някой термо датчик? Ако го размразя още веднъж, ще се оправи ли?
    Сега като пиша се сещам, че когато размразявам хладилника, никога не отварям фризера, за да не заминат нещата вътре. Ще пробвам отново да го размразя и да извадя всичко и от фризера, да не се е запушило нещо вътре, знам ли ... Никога не съм оглеждал фризера отвътре какво има...

  5. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #4

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Цитат Първоначално публикувано от barezz
    Каква му е функцията на този нагревател, изпарява конденза ли? И кое влияе на неговото включване и изключване, някакво времезадаващо устройство или някой термо датчик? Ако го размразя още веднъж, ще се оправи ли?
    Сега като пиша се сещам, че когато размразявам хладилника, никога не отварям фризера, за да не заминат нещата вътре. Ще пробвам отново да го размразя и да извадя всичко и от фризера, да не се е запушило нещо вътре, знам ли ... Никога не съм оглеждал фризера отвътре какво има...
    Ми тогава какво размразяваш?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #5

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Само хладилника, където от много отваряне и влага прави буца лед....

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #6

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Цитат Първоначално публикувано от barezz
    Каква му е функцията на този нагревател, изпарява конденза ли? И кое влияе на неговото включване и изключване, някакво времезадаващо устройство или някой термо датчик? Ако го размразя още веднъж, ще се оправи ли?
    Сега като пиша се сещам, че когато размразявам хладилника, никога не отварям фризера, за да не заминат нещата вътре. Ще пробвам отново да го размразя и да извадя всичко и от фризера, да не се е запушило нещо вътре, знам ли ... Никога не съм оглеждал фризера отвътре какво има...
    Нагревателя на Снайге, мисля че е 20вт.По памет го казвам.Функциите на този нагревател са да обескрежава изпарителя на хладилната част,а и повишавайки температурата му - увеличава и времето за работа.Така има достатъчно време температурата във фризера да бъде свалена до необходимото.Управлява се от термостата.
    Не вярвам да се оправи с размразяване.
    Фризера не го размразявай.Няма смисъл.
    И хубаво задаваш въпроси, но хубаво е да дадеш и някои отговори особено за температурите.
    Също е добре да уточниш тази буца лед в единия ъгъл долу ли се получава.Така ще ни помогнеш да изясним проблема.Тази буца може да се дължи и на пропуск в с-мата.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #7

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Благодаря за отговорите, badr. Извинявам се ако задавам тъпи въпроси, но от хладилници нищо не разбирам.
    За температурата ще отговоря веднага щом намеря с какво да я замеря, че у нас имам само един термометър, някакъв сувенирен, и нямам идея колко е верен. Ще купя някакъв истински и ще замеря.
    Буцата лед се образува само горе вляво на хладилната част, по дължината на дебелата тръба на охлаждащото тяло (една плоскост с размери около 30 на 50см, и някакви канали се виждат по него, може и правилното му име да е изпарител така като разгледах някакви сники по нета, май е изпарителя). Около тази дебела тръба има увит някакъв външен кабел, може би е за някой датчик или за нагревателя, но се пада малко на гърба на това тяло/изпарител и не мога да видя за какво е. Може да е имало някакви интервенции по този хладилник, да са сменяни части, знам ли.
    Този нагревател щом се управлява от термостата, ако завъртя и пусна хладилника да поработи на 2 или 3, и после го върна на 1, дали ще изключи нагревателя?

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #8

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Точно тази плоскост 30/50см е изпарителя.Отзад, на гърба му се намира нагревателя, там отива и капилярната тръба(осезател) на термостата, която изглежда като кабел.
    Пак като кабел изглежда и самият нагревател.
    Опита с въртенето на термостата го забрави, няма как да се оправи оттам, макар че термостата упрвлява нагревателя и компресора.
    Дори и да е дефектирал термостата или нагревателя, то с въртене няма как да се възстанови.
    За нагревателя предположих, че може да е останал включен.Това съвсем не е сигурно.
    Особено щом буцата скреж се образува горе.
    Повикай хл.техник да го погледне в къщи.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #9

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Отново благодаря за отговора. На към техник отиват нещата.
    Ако не се смята за реклама, може ли да препоръчате сервиз или майстор за района на София, Младост.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #10

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Малко развитие. Размразих наново целия хладилник и фризера (във фризера имаше доста лед между 1 и 2 чекмедже от долу нагоре). Огледах хубаво всички части. И ми се породиха други въпроси.
    Колко осезатели има термостата - само един, или по един за хладилната част и един за фризера? Питането ми е, защото във фризерната част видях един бял дебел кабел, който завършва с метален край, положен по тавана на фризерната част, между спиралите на изстудяващата тръба.
    Иначе, горе в хладилната част, по горния ръб на изпарителя има прикрепена една медна жица, прилича и тя на осезатор, или може би тя е нагревателя? Отделно има друг тънък кабел с обвивка, който е увит около изходната тръба на изпарителя. Вече незнам кое какво е...
    Направих и тест, врътнах термостата на 3, и веднага заскрежи изпарителя по цялата му повърхност, после го върнах на 1 и се върна към последния си цикъл на работа (почива 20 мин, работи към 40-45).
    Пак казвам, незнам дали това е нормално или не, храната си е студена, само ме притеснява, че работи повече време от преди. Кажете моля, колко е нормално време на работа/почивка при затворен хладилник и термостат на 1 (да речем от 5, незнам колко е макс). В стаята е 18-19 градуса в момента.

  13. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #11

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Цитат Първоначално публикувано от barezz
    Колко осезатели има термостата - само един, или по един за хладилната част и един за фризера?
    Един.
    Цитат Първоначално публикувано от barezz
    Горе в хладилната част, по горния ръб на изпарителя има прикрепена една медна жица, прилича и тя на осезатор, или може би тя е нагревателя? Отделно има друг тънък кабел с обвивка, който е увит около изходната тръба на изпарителя. Вече незнам кое какво е...
    Тази "жица" е капилярната тръба на термостата.Не помня къде е разположена на снайге.Отдавна не ми е минавал такъв през ръцете.
    Такава тръба си видял и във фризера, само че по нея върви втечнения фреон.С фреон е запълнена и тръбата на термостата.
    Нагревателя изглежда точно като многожичен кабел и е гъвкав като него, а капилярните тръби изглеждат като едножилен кабел 4кв.
    Цитат Първоначално публикувано от barezz
    Направих и тест, врътнах термостата на 3, и веднага заскрежи изпарителя по цялата му повърхност, после го върнах на 1 и се върна към последния си цикъл на работа (почива 20 мин, работи към 40-45).
    Пак казвам, незнам дали това е нормално или не, храната си е студена, само ме притеснява, че работи повече време от преди. Кажете моля, колко е нормално време на работа/почивка при затворен хладилник и термостат на 1 (да речем от 5, незнам колко е макс). В стаята е 18-19 градуса в момента.
    Няма такива определени нормални времена.Контрола е по температура, но 45 мин са много при 18-19*.
    Трябва да се измерят температурите, предполагам в хладилника, стават минусови за толкова време.
    След като е заскрежил целият изпарител, пропуск в с-мата е малко вероятен.
    Предполагам термостата не работи добре.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #12

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    На въпросното снайге, мисля че модела е RF310, къде му се намира термостата? Най-отгоре, под горния капак ли, където е и самото копче за регулиране на температурата? Решил съм да го сменя, но първо да го отворя да видя какъв модел е.
    Има ли някакви фрапиращи неща който трябва да внимавам? Сменял съм регулатор с термостат на готварска печка, мисля че трябва да е подобно, но ...

    Благодаря предварително за отговорите, отново.

  16. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #13

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Цитат Първоначално публикувано от barezz
    На въпросното снайге, мисля че модела е RF310, къде му се намира термостата? Най-отгоре, под горния капак ли, където е и самото копче за регулиране на температурата? Решил съм да го сменя, но първо да го отворя да видя какъв модел е.
    Там горе е.
    Цитат Първоначално публикувано от barezz
    Има ли някакви фрапиращи неща който трябва да внимавам? Сменял съм регулатор с термостат на готварска печка, мисля че трябва да е подобно, но ...

    Благодаря предварително за отговорите, отново.
    Нищо особено, но малко акуратност не е излишна.Изпарителя да не се подлага на огъвания, усуквания и т.н.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #14

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Термостата се оказа А13-0182.




    А това са всичките чаркове на тавана, освен термостата има още 2 джаджи, нямам идея какви са... На снимката обаче се вижда само едната, от която излиза още една сонда, с дебел бял кабел, които ако не се лъжа отива във фризерната част. Какво ли е това, да не е втори термостат?


    С какъв ще ми препоръчате да го сменя и евентуално от къде да го взема (за София питам)?

    P.S. Вчера потърсих в един магазин, и се оказа че на АТЕА термостат с 4 извода+маса не са виждали, особено монтирано на снайге!!! Изглежда ми, че 2 от червените жици са за нагревателя, другите 2 за компресора, и отделно жълта маса.
    Моля, ако някой е виждал термостат с 4 извода+маса да каже къде може да се намери или въобще има ли такова животно.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    55
    #15

    Re:Хладилник Snaige, след размразяване, държи много по-студено

    Въпроси пак към разбирачите ...
    Капилярната тръбичка на термостата А13-0182 е закрепена на ръба на изпарителя с една скоба.
    1. Възможно ли е, да не контактува добре и затова да не мери правилно температурата в хладилната част?
    2. В едно указание на АТЕА прочетох, че върха на капилярната тръбичка трябва да е леко наведен надолу (да е по ниско), вярно ли е това?
    3. Ако фреона от тръбичката е изтекъл, термостата въобще ли няма да изключва?

    Мерси предварително, търсенето на термостат продължава.... никой не е виждал термостат А13 с 4+маса извода ....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хладилник Snaige RF 310 - не се саморазмразява
    От ivo_9 във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 8
    Последно: 14-05-14, 13:12
  2. хладилник Gorenje RK6336E - държи по висока температура от зададената
    От minkof във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 1
    Последно: 27-06-13, 17:32
  3. Отговори: 9
    Последно: 05-09-11, 22:24
  4. TCL TAC-12CHS/G - на студено си работи много добре, а на топло не ще
    От knave във форум Други марки климатици
    Отговори: 3
    Последно: 09-01-11, 15:32
  5. Хладилник Snaige - не саморазмразява
    От dimtar във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 2
    Последно: 05-10-08, 20:02

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе