Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27

Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #1

    Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Оранжерията е 500м2 -> 1500м3. Вътре трябва да е 15 до 18гр. В момента има парно с 2 цола тръби и два котела - единия на природен газ другия на въглища. Газовия е с мощност 150кВ и гори по 15м3/час газ. Другия не го знам с каква мощност е, но му трябва един вагон от БДЖ въглища на сезон. Дали има начин за по ефикасно отопление? С конвектори, захранвани от газовия котел, може би?! Климатици? Или нещо друго...ако някой има идея да я сподели.
    Региона е Пазарджик.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #2

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от tokata
    Оранжерията е 500м2 -> 1500м3. Вътре трябва да е 15 до 18гр. В момента има парно с 2 цола тръби и два котела - единия на природен газ другия на въглища. Газовия е с мощност 150кВ и гори по 15м3/час газ. Другия не го знам с каква мощност е, но му трябва един вагон от БДЖ въглища на сезон. Дали има начин за по ефикасно отопление? С конвектори, захранвани от газовия котел, може би?! Климатици? Или нещо друго...ако някой има идея да я сподели.
    Региона е Пазарджик.
    То е добре да кажеш колко струва за един сезон отоплението на оранжерията, за се прецени дали за част от цента на отоплението може да се закупи някаква система, евентуално дали и каква ще е икономията и има ли смисъл да се закупува изобщо нещо.

    Иначе ако имаш € - да ти предложа генератор на Браун газ
    1. история

    2. немски

    3. китайски

    през следващите 15 години, това ще измести и изхвърли от пазара газови котлета, пелетни и всякакви други котлета, а за зимата ще конкурира климатици и термопомпи за отопление.

    Излизам.Чао.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #3

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Бюджета е таван 10к. Иначе, ако има начин да се използва един от двата котела по-рационално ще е най-добре. Не очаквам някакво драстично намаляне на разхода, а реално, до колкото е възможно.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Наскоро ми искаха оферта за монтаж на котел 6МВт (мегавата) за отопление на оранжерия. Отоплителната система представлявала нещо като подово отопление - тръби, които са заровени в почвата. Стана ми интересно, но се отказах - може би заради многото неизвестности. Но може би това е разковничето срещу големите топлозагуби - подово отопление. Но - да кажат агрономите това как се отразява на рзстенията.

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #5

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Наскоро ми искаха оферта за монтаж на котел 6МВт (мегавата) за отопление на оранжерия. Отоплителната система представлявала нещо като подово отопление - тръби, които са заровени в почвата. Стана ми интересно, но се отказах - може би заради многото неизвестности. Но може би това е разковничето срещу големите топлозагуби - подово отопление. Но - да кажат агрономите това как се отразява на рзстенията.
    Не съм агроном, но мисля, че това със заряването на тръбите е пълна глупост, защото:

    1.Зимата почвата винагие по-топла от околния въздух.
    2.Растенията-зеленчуци или други се нуждаят от отопление на частта им над земята.То затова има растения които са си корени и растат през зимата без проблем под земята, но другите растения на които основната им част е над почвата не могат да виреят зимата.
    3.У нас на стария апартамент имах цветя, включително палми-драцена, нолина, имах храсти и дръвччета-бенджамини(три вида) и бях с подово,Всичките ми растения които бяха поставени над отопляем под боледуваха, защото като сипеш вода отгоре, а птдолу ги грее се поучава едн запарена влажна почва от която започват да гният и изгниват корените на растенията.Това отопление на растенията отдолу го давам за максимум 45 дни, след това корените започват да гният и растението ако не се премести на място с неотопляем под и при нормална темпертура 16-23 градуса умира.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #6

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    То е добре да кажеш колко струва за един сезон отоплението на оранжерията, за се прецени дали за част от цента на отоплението може да се закупи някаква система, евентуално дали и каква ще е икономията и има ли смисъл да се закупува изобщо нещо.

    Иначе ако имаш € - да ти предложа генератор на Браун газ
    1. история

    2. немски

    3. китайски

    през следващите 15 години, това ще измести и изхвърли от пазара газови котлета, пелетни и всякакви други котлета, а за зимата ще конкурира климатици и термопомпи за отопление.

    Излизам.Чао.
    За какви пари ще произведеш брауновия газ, че да изкараш ефективност след като го изгориш?
    Аман от енергийни шарлатани. Продавачи на дискове с клипчета за 20 лева.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #7

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от zz_stefanov
    За какви пари ще произведеш брауновия газ, че да изкараш ефективност след като го изгориш?
    Аман от енергийни шарлатани. Продавачи на дискове с клипчета за 20 лева.
    Аз с такъв бизнес не се занимавам, не ми пука кой печели, колко печели и т.н. .Линковете са за да прочете и се осведоми.
    Не съм употребявал лични нападки към никого!

    И не съм му предлагал системата, а идеята.Това е написало момчето-
    "...ако някой има идея да я сподели."
    Така или иначе не си струваш усилията дори да получиш отговор.

    Ако си сигурен, че съм "енергиен шарлатанин.Продавач с клипче за по 20 лева" напиши си имената и адреса, ще "ти дам възможност" да защитиш твоята оценка за мен в съда. Пък нека съда каже дали "шарлатанин" е обида...

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #8

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Като не си продавач на клипчета, защо заблуждаваш човека:
    през следващите 15 години, това ще измести и изхвърли от пазара газови котлета, пелетни и всякакви други котлета, а за зимата ще конкурира климатици и термопомпи за отопление.
    .
    Как ли ще повлияе на имиджа пък на твоя бизнес, ако ти си напишеш имената и са обвързани с горните твърдение и с цялата шарлатанщина около свободната енергия?

  11. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #9

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от zz_stefanov
    Като не си продавач на клипчета, защо заблуждаваш човека:.
    Как ли ще повлияе на имиджа пък на твоя бизнес, ако ти си напишеш имената и са обвързани с горните твърдение и с цялата шарлатанщина около свободната енергия?
    Аз нямам бизнес.Никакъв.Пиши имената и адреса, ако не ти, то модераторите, администратор или който и да е друг ще ги дадат.Съдът ще ги изиска-разходите ще са за теб.Без значением дали по IP адрес или ако си се регистрирал с истинските имена във форума.Все ще се намерят.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #10

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Ми да видим твоите

  13. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #11

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    почвата ще го играе акумулатор а и ще загрява слоя въздух нагоре а и го продават защо да не работи?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #12

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Ами то сигурно работи - всичко е внесено отвън - явно някъде го има работещо, но не знам никакви параметри

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #13

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    tokata, ти в момента твоята оранжерия я отопляваш с възможно най евтините горива и приемаме, че твоите котли са максимално ефективни. Изключвам климатиците, защото не вярвам, че инвестицията в такива размери ще е финансово оправдана. Предполагам ползвате оранжерията за да предлагате изпреварващо вашата продукция на пазара, а не да се произвежда в най студеното през февруари. За по добра ефективност ще може да се търси май само чрез намаляваме на загубите на топлина. Това обаче при тая конструкция също ще е скъпо. Нали трябва все пак да излезе сметката на плюс
    При всички случаи през следващите, ако ще и 30 години, няма да стане ефективно да го отопляваш с водород.

    justify, провери си внимателно какво съм написал и към кого, както и кой как съм нарекъл. После размисли ти към кои се причисляваш. Щото аз пак ще го повторя - аман от енергийни шарлатани

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #14

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Аз също мисля, че това с водорода е малко крива работа, защото ти трябва електролиза, която не е 100% ефективна за получаване на водорот, а след това горенето също не е 100% ефективно. Има други техники за получаване на евтин водорот, но за съжаление те изискват широкомащабни инвестиции.

    Иначе според мен най-евтиното отопление в случая е ако се намери наблизо геотермален извор. В южна България има много места с такива дадености. Иначе с добавянето на климатик ще се постигне някакво спестяване, защото дори на три да разделиш дневната тарифа би трябвало да имаш по 6-7 стотинки на киловат, докато на природен газ би трябвало да е повече от 10, но климатик със мощност 150 киловата изобщо не струва 10 бона. Нощната тарифа е още по евтина.

    Една друга идея е ако може да намериш на близо отпадъчна топлинна енергия, например от някой близък завод или предприятие. За съжаление отпадъчна топлинна енергия в България също има много, но тя е далеч от местата от които има нужда.


  18. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #15

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    дори и извор не ти трябва - самата земя държи доста константна температура.
    не е кладенец и не се занимаваш с разни пречещи бг институции.
    копаш дупка пускат ти тръбите и се бетонира после, дупки се правят колкото ти трябват и после термопомпичката и гас.
    ако решиш имам телефон за бг.

    ето видео как се прави посред град - в заден двор на блок :
    и пак румънците са по-напред от нас - видеото е от румънския клон на рехауците. до колкото знам има и в бг направена система и може да се отиде да се види.
    ето и бг къщата но няма техническо инфо : http://www.bignatov.com/html_pages/Large_Home_Tree.htm
    за 260м2 са сложили 6 сонди по 100 метра.

    https://www.youtube.com/watch?v=ShIz7WNLiiQ#

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 03-04-14, 16:35
  2. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  3. Чилър за отопление на оранжерия
    От DJmorpheus във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 14-02-11, 22:17
  4. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 28-10-10, 23:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе