Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1

    Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Интересувам се от първа ръка специалисти ако има да дадат актуална информация и цени относно термопомпа въздух-вода. Идеята ми е да се върже към наличната ми инсталация на локалното парно, както са вързани двата ми котела в паралел - на газ и на твърдо гориво. С два крана спирам единия и с други два крана пускам другия при нужда. Идеята ми е да използвам термпопомпата само за отопление и когато външните условия се влошат над пределите на термопомпата, само тогава да се пуска газовия котел - иначе той да си работи само за БГВ. Има ли въобще такова животно, дори и самоделно, което да е на "разумна" цена, защото намерих само такива, които тръгват от 8000лв. нагоре Става на въпрос за еднофамилна, стара къща. Системата е с радиатори, които с изключение на по-големите студове се справят и с температура на водата до 60гр., дори 55гр. Вече ако запука студ ще се включва газовия котел. В останалото време той ще работи само на БГВ режим. Вариант с подово и конвектори не подлежи на обсъждане.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Ето ти го животното още веднъж и в тази тема:
    http://www.erato.bg/files/file_650_330.pdf
    - с вграден топлообменник
    - само за отопление
    - няколко размера - до 11.5кВт, цената за който е 2350лв към момента
    Това, че е с вграден топлообменник си има и плюсове и минуси, но мисля че плюсовете са повече. Така че дерзай

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #3

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Лазар давай подробности - кои са плюсовете. За Плевен има ли кой да го достави и монтира това. И съответно да отговаря за гаранционната поддръжка след това. Отделно как ще стане връзката с наличната система. Как ще комуникират с газовия котел и стайния му програматор. Отделно тази регулация по температура на изходящата вода, не я ли заклеймихме при управлението на газовия котел. Може ли да се върже със стаен терморегулатор. За замръзването ако трябва да е системата с антифриз, моята е с доста голямо количество вода и бая антифриз ще трябва. Отделно как ще я пълня, а и доливам и то под налягане.
    Стелаартоа и Лазар във вас ми е надеждата. Espace може да помага, макар че е газовик.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Като минус отчитам само това, че трябва да ходи вода до външното тяло и има опасност от замръзване, но плючовете са:
    - ниска цена
    - топлообменника е изчислен и подбран правилно от производителя и влиза в цената
    - компактна конструкция
    - не си зависим от никой майстор как ще си остави ръцете при преработката
    - проста конструкция - липсват четирипътни вентили и др.
    - 2 години реална гаранция от вносителя
    Свързването със съществуващата система може да стане по различни начини, всеки инсталатор може да си има различно виждане и предпочитания. Аз бих го направил с още една помпа и още един топлообменник вътре в къщи, като новата помпа върти между двата топлообменника (фреон/антифриз и антифриз/вода). Така няма нужда от никакви кранове за превключване при всяко ползване на термопомпата или газовия котел. Дори лесно може да се направи да включва автоматично газовия котел, ако термопомпата не се справя

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #5

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Имам малко притеснения относно връзването към ел.инсталацията. Тя е правена отдавна. Правени са някои промени и подобрения през годините. Но като цяло главното табло е само с два предпазителя по 25А и един главен мисля, че 40А. Отделно има по-съвременно табло след него за пристройката и мазите, на което не знам точно показателите. Гледам, че бая максимален ток черпи и се притеснявам да не падат предпазителите. Иначе имам следните консуматори - 2 хладилника, 3 ТВ, пералня, готварска печка, 2 микровълнови, 3 РС-та, бащата рядко пуска неговия ел.бойлер.
    Доста е важно кой ще го монтира това. Нямам такива познати в Плевен. От климаджиите Велев познавам, но той се занимава само с климатици, доколкото знам. Според мен е много важен монтажа и от него зависи много.
    Аз имам една помпа Грундфос, която не се използва. Тя е монтирана между два крана на края на връщащата се вода към котела Дакон на твърдо гориво. В момента той е байпасиран от тези кранове и водата не минава през него. Изходящата и входящата тръба (бели с ал.вложка ф20) от газовия котел влизат в металните изходяща и входящата тръба 2 цола на котела на твърдо гориво (преди горните кранове).
    Добре втория топлообменник е добро решение. Но в сегашната система водата минава през котела на газ и използвам неговата помпа. През него ли ще минава водата или и той ще се байпасира. Работата не ми изглежда много проста и се иска разбиращ и знаещ монтажник. Нещо в Плевен няма много такива. Или поне аз не познавам.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Е, няма как да се ползва помпата на газовия котел, ще трябва още една помпа специално за отоплителната система, а газовият котел може да се отдели или с магнетвентил или просто с хидравличен съединител.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #7

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Като минус отчитам само това, че трябва да ходи вода до външното тяло и има опасност от замръзване, но плючовете са:
    - ниска цена
    - топлообменника е изчислен и подбран правилно от производителя и влиза в цената
    - компактна конструкция
    - не си зависим от никой майстор как ще си остави ръцете при преработката
    - проста конструкция - липсват четирипътни вентили и др.
    - 2 години реална гаранция от вносителя
    Свързването със съществуващата система може да стане по различни начини, всеки инсталатор може да си има различно виждане и предпочитания. Аз бих го направил с още една помпа и още един топлообменник вътре в къщи, като новата помпа върти между двата топлообменника (фреон/антифриз и антифриз/вода). Така няма нужда от никакви кранове за превключване при всяко ползване на термопомпата или газовия котел. Дори лесно може да се направи да включва автоматично газовия котел, ако термопомпата не се справя
    Лазар,няколко мнения от моя страна :
    - не би трябвало да се нахвърляме на първата евтиния,която ни попадне в очите. Тая ТП е живо китайче - евтинджос и е суперсъмнително ( мога да заложа всякаква сума за това ) ,че технически е изпълнено грамотно. В момента се "боря " с помощта на Denuchi да оправя бакиите на подобна,и то може да се каже - маркова китайска ТП Брайт.
    - 4-пътник винаги си има,иначе как мислиш ще се дефростне ?
    - въпроса с "реалната " гаранция от вносителя ??? Давам отново пример с тая ТП Брайт - за този зимен сезон са идвали 14 ( ЧЕТИРИНАДЕСЕТ !!! ) пъти след подаване на сигнал за някаква авария или повреда или просто нетоплене на ТП. Идвали са с по 5-10 дни закъснение след сигнала,верно,в законовия срок от месец е,но за 5 месеца се събират едва 2 месеца реална работа. Купиха си елкотел 30 Квт,за да се топлят,докато ТП я "ремонтират " или просто докато се учат на нея...Накрая изгониха вносителите ,повече не са търпели това.Ако това би те удовлетворило като гаранционно обслужване - здраве му кажи
    - вариантите с по два или повече ТО не ги долюбвам по простата причина,че всеки ТО намалява температурата на изходната вода поне с 5-6 гр спрямо входната...То иначе няма да има топлообмен. А при ниските температури на ТП да намалиш изкуствено температурата на водата с още няколко гр не е много разумно. На Ван Дан вътрешната инсталация просто няма да сработи така.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Е, че никой не твърди да е японче за тези пари . Кой е вносите л на тази Брайт? Тук говорим за Ерато. Съжалявам, че изоставам с моя обект и не мога да дам информация от първа ръка и се доверявам само на такава от колеги, които са много доволни как се държи термопомпата. VanDan наистина трябва да добави някой конвектор към системата, но пък и аз май ще трябва да се въздържа от повече дискусии по темата докато нямам лични впечатления

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #9

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    stelaartoa, какво е твоето решение при случая с къщата, където каза, че си вързал някаква закупена вече ТП Мидея към съществуващата система с газов котел. От къде е закупена тази ТП Мидея. Въобще освен марковите и скъпи ТП, само Лазар даде някаква друга конкретна алтернатива за ТП. Това ми е целта - да видя има ли въобще друго възможно освен марковите ТП. Ако тръгна по пътя с добавяне на конвектори, работата става сложна, шумна и допълнително оскъпяваща се. Тук излиза въпросът - е ли въобще възможно да стане това, което искам без да отиваме на високотемпературна, маркова, скъпа ТП. Ако да - конкретно каква ТП, цена и т.н. Ако не - само конвектори ли е решението. Също цена и т.н. Знам, че не ви се иска да се занимавате ако няма да изкарате пари от това. Разбирам го. Но и никой не ми дава конкретна информация, за да видя дали може да го направи при мен. От различни градове сме и това също е проблем.
    Единствено колегата Espace от форума, който ми прави газовата инсталация и върза газовия котел у нас през 2008г. изказа мнение по телефона, че може да направи връзката към сегашната система и да съчетае и управлението на газовия котел в синхрон. При него въпросът е откъде и каква ТП да взема и кой ще поеме гаранционното и следгаранционно обслужване като отделен климатичен уред.
    Ето аматьорска ръчна схема (на комп не мога) на системата ми
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #10

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    VanDan я поразгледай тук може нещо да си харесаш.Не ми е ясно само как стои въпроса със възможноста да замръзне хидроблока зимата и дали има режим против замръзване ако се наложи-например отидеш 2 седмици на почивка в планината или другаде и не ти трябва да се отоплява къщата и изключваш термопомпата.
    за 80 квадрата това което е 6060 лева може и да ти свърши работа.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #11

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Проблемът е, че тези са т.н. нискотемпературни - дават вода с температура уж до 50-55гр., но реално са сметнати за 30-40гр. За това се препоръчват при системи с подово отопление или в краен случай с конвектори. Подово няма абсолютно никакъв начин да направя вече, а за конвектори технологично може и да мога, но цената става още по-голяма, шумът също не е за пренебрегване.
    Нещо май няма да се получи с ТП ми изглежда. Марковите скъпи, пък и те май не са железни машини. Евтините били ненадеждни и некачествени. Самоделките са пък хептен неизвестна територия. Говори се за тях, но малко са тези, които са ги виждали и чували. За капак съм от Плевен и тук не бъка от майстори и фирми. Пък ако незнайно от къде намеря 15-16000лв. за маркова високотемпературна ТП, като се замисля с тези пари ще мога да изолирам къщата още един път отвън, ще сменя и не сменените дограми и ще направя ремонт и изолация и отвътре на стаите без такава. Може и да останат дори пари да си плащам сметката за газ за известен период. Очевидно "да го ду**т бедните" си важи с пълна сила. Че и по-лошо ще става.
    За сега не съм се отказал от евтино решение, ако то съществува и си заслужава.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #12

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    stelaartoa, какво е твоето решение при случая с къщата, където каза, че си вързал някаква закупена вече ТП Мидея към съществуващата система с газов котел. От къде е закупена тази ТП Мидея.
    Не ти разбрах въпроса " какво е твоето решение " ...
    Описах доста ясно какво заварих и какво съм направил. Сега ще се повторя отново - към СЪЩЕСТВУВАЩА НИСКОТЕПЕРАРУРНА отоплителна инсталация с газов котел съм подвързал ТП с агрегат от канален инвертор Мидея,който е закупен от клиента ми без вътрешното тяло. Вместо него съм монтирал пластинчат ТО . Така ценово стои много добре - за 18 Квт инвертор,и то доста читав,отидоха 3 000 лв заедно с ТО.Мидея продават вносителите "Магнум Д " и всички техни дистрибутори. Тук конкретно агрегата е купен директно от магнумците.
    При теб изобщо не е ясно как ще се получи поради многото неизвестни за теб - колко пари да хвърлиш,дали да има конвектори или не,изолация ли да е или ТП,маркова ли,китайска ли или "самоделка и т.н.
    П.П - т.нар.самоделки са си съвсем оригинални климатични агрегати от доказани производители като Дайкин,Дженерал,Мидея и т.н. Само че се свързват не към вътрешните си тела,а към ТО.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #13

    Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Ето точния вид на радиаторите и лирите ми. Може да се види мощността им от тук Корадо
    Къща:
    Спалня - Радик класик тип 22 L-1600 H-500 и самоделна лира L-1250 8 тръби с приблизително 5см диаметър (не знам какъв цол се води).
    Кухня - Радик класик тип 20 L-600 H-600
    Баня - самоделна лира L-1800 3 тръби с приблизително 6см диаметър (не знам какъв цол се води).
    Хол - Радик класик тип 22 L-1800 H-500
    Детска - Радик класик тип 22 L-2000 H-500
    Пристройка:
    стая - Радик класик тип 22 L-2000 H-600
    баня - фабрична лира Корадо H-1215 L-600
    От таблиците там вземам мощността на радиаторите и фабричната лира при 55/45 и 70/55гр. на водата. На самоделните лири нямам представа. Ще ги приравнявам към радиатор тип 20.
    Къща:
    Спалня - 1444/2170 и 632/941
    Кухня - 369/549
    Баня - 628/933
    Хол - 1624/2441
    Детска - 1805/2712
    Пристройка
    стая - 2086/3136
    баня - 372/596
    Макар и приблизителни (заради лирите) сметките показват:
    - при 55/45гр. - 8960W
    - при 70/55гр. - 13478W
    С изключение на големите студове, а дори и при тях в повечето време, стайния програматор съм видял, че държи водата към 55гр. Само при догонване на по-висока температура съм виждал да вдига 60-65-68гр. и после пак пада на 55-57гр. Мисля, че известно време бях ограничил и максималната температура на 55гр. После, я вдигнах на 62гр., а сега в студа на 70гр. за проба. Ако парното работи по-дълго време ще затопли и на по-ниска температура.
    Питате какво искам? Много просто - искам да отоплявам къщата сравнително комфортно и на поносима цена. Искам добро съотношение цена-качество-месечни сметки. В момента имам комфорт, но месечните сметки нарастват. За това искам съвет дали може нещо да направя. Аз ако знаех какво, на каква цена и откъде да взема каквото трябва нямаше да питам. Дотук ми бе казано, че единия вариант е високо температурна маркова ТП. Беше показана и някаква по-евтина, но "китайска" ТП, която обаче май искала и конвектори. Какви, колко, на каква цена? Никой не ми даде конкретно някакъв друг вариант. За варианта със "самоделна" ТП само се намеква, но никой не казва нищо конкретно. Ако познавате, дайте координати на човек, който се занимава с това. И приблизително цената на това решение.
    В момента излиза, поне така разбрах, че мога да избирам само от марковите решения ако искам с най-малки промени по системата да мина. Цената на това решение, поне според мен не отговаря на ползата, която ще постигна от него.
    Освен с трансфузионна хематология, се занимавам от 25г. и с хардуер и софтуер. Когато предлагам на близък човек да му направя машина винаги съм предлагал 3 варианта:
    1. Най-евтин с най-много компромиси. Колкото да вземе нещо, но никога ако е пълен боклук и не си заслужава. Тогава съветвам да изчака.
    2. Машина с добро съотношение цена-качество-производителност. Нито най-скъпо, нито най-евтино. Най-доброто за парите си.
    3. Скъпа и много производителна машина до границата на ненужната мощност.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #14

    Отговор: Re:Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Здравейте след дълго отсъствие.
    След като вече 6 г. се отоплявам с газ и бих казал, че съм доволен, сега искам да питам за комбинаця на газ с термопомпа въздух-вода. Иска ми се да мога да комбинирам двата уреда да работят оптимално, но не мога да намеря еднозначно решение. Газовият котел е кондензен, така че и двата уреда са нискотемпературни. Мога ли да автоматизирам работата на ГК и ТП? До каква степен?
    Към момента отоплението с ГК става чрез стаен терморегулатор. Как хидравлично да свържа ГК и ТП (последователно или паралелно), дали да използвам буферен съд (сега системата няма буфер и не работи "цък-цък"), т.е. работи си нормално, модулира от минимум до максимум на ГК. Мога ли да използвам стаен терморегулатор и за ТП или някакво управление, което да комуникира и с ГК и с ТП? Все общи въпроси, но в детайли ще ми е трудно да дам информация, защото незнам каква точно да предоставя.
    Идеята обаче е ясна - оптимизирано използване на ГК и ТП доколкото е възможна някаква автоматизация.
    Ако някой във форума има знания и опит в изграждане на такава система ще бъда изключително благодарен за споделянето на полезна информация. В крайна сметка, ако се иска повече детайли, не е невъзможно да се даде, стига да знам какво ще бъде от полза.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #15

    Отговор: Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле

    Няма приемливо такова решение с ТП. Болшинството ТП работят най-добре при 30-35гр. макс на водата. И за това за тях единственото решение е система с подово отопление. Някакъв компромис е с шумни и големи конвектори. Газовият ти котел е кондензен, но предполагам системата ти работи с температура на водата не по-малка от 50-55гр. Цената на газа падна в последно време и сметките също паднаха. Почти няма смисъл да даваш хиляди левове за ТП, а с тях ще си плащаш поне няколко години сметките за газ.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 24
    Последно: 24-11-14, 11:21
  2. Отговори: 8
    Последно: 10-06-13, 21:40
  3. Продавам ново стенно газово котле RIELLO
    От bstar във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 13-01-11, 18:48
  4. проблем с газово котле
    От valdess във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 30-09-10, 22:23
  5. Климатик вместо газово котле
    От too_stupid_one във форум Отопление
    Отговори: 22
    Последно: 05-01-07, 14:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе