Резултати от 1 до 15 от общо 15

Отопление с вода от кладенец

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #1

    Отопление с вода от кладенец

    Здравейте.

    Имам една идея, но не знам дали е приложима и най-важното - дали има смисъл и дали ще се върнат парите от инвестицията.
    Имам изграден кладенец в двора, който не ползвам. Водата е на дълбочина около 17 метра. Разстоянието до къщата по въздух е към е около 7-8 метра. Идеята ми е да си направя термопомпа, ама без термопомпа В смисъл само да изпомпвам вода от кладенеца, която да циркулира из къщата и да имам радиатори във всички стаи, след което водата да се връща обратно в кладенеца. Лятото мога така да смъквам някой друг градус, а зимата ще топля къщата колкото може. Ако докарам до +10 градуса без никакво друго отопление, пак е нещо. Та става въпрос за подпомагащо отопление в общи линии, а не за основно.
    Нищо не разбирам от такива неща и просто ми беше интересно дали може да се направи такава система. Ето примерна помпа (не знам дали с такава може...):
    http://el-instrumenti.bg/%D0%BF%D0%B...BD%D1%82%D0%B8

    Ако приемем че консумира 1kW/h, а топли цялата къща от 200 кв.м. до +10 градуса, според мен би било доста ефективно и парите ще се избият. Убягва ли ми нещо? Възможна ли е тази инсталация и има ли смисъл според вас?

    Не съм тръгнал сега да правя каквото и да било. Просто съм в много ранен стадии на довършителни работи и ремонти и е добре от сега да се помисли за такива мащабни и грубиянски изпълнения. Засега имам изградена камина с въздуховоди, която работи добре и съм доволен, но искам да има и нещо автоматизирано, че да имам и алтернатива.

    Благодаря!

    p.s.
    Лошото е, че тази система май ще може да се използва само като режим против замръзване А не за постоянно. Защото в един даден момент ще почне да отнема топлина от помещенията, вместо да отдава...


  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    24
    #2

    Re:Отопление с вода от кладенец

    Лятото,добре,но зимата без да топлиш водата как ще вдигнеш температурата незнам.
    Виж ако прекараш водата през слънчеви панели можеш да постигнеш известно покачване
    на температурата в помещенията.А,и лятото без да обдухваш радиаторите с някакъв вентилатор
    също ми се струва че няма да успееш да смъкваш температура.
    Но пък точно такъв тип експерименти движат прогреса и много ми допадат.
    Пожелавам ти успех.

  4. Novice
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    4
    #3

    Re:Отопление с вода от кладенец

    За да отопляваш къщата на 10 градуса, ще ти е необходимо температурата на водата, която вкарваш от кладенеца в къщата да е 20 градуса и нагоре. Имаш топлообмен между отоплителния уред и въздуха в помещенията. При 10 гр. вкарани, температурата в помещенията ще е около нулата.
    Ако още си в строеж, изясни си с какво ще се отопляваш!? Варианти има-ниско температурен източник до около 50 гр. и високо температурен до
    90 гр. От там и варианти за водно-подово, водни комвектори, панелни радиатори и др. В "отопление" мисля, че беше, има една много полезна тема на Лазар за видовете системи за отопление! Успех.

  5. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #4

    Re:Отопление с вода от кладенец

    Ясно... Значи си оставам с каминката, а за алтернативно отопление ще ползвам климатици.

    Варианти много, но са скъпи Търсех си нещо по-тънко.

    Благодаря ви за бързите отговори.

  6. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #5

    Re:Отопление с вода от кладенец

    за да термопомпиш от кладенеца е необходимо да бъдат изпълнени няколко условия:
    -да знаеш къде да връщаш отработената вода, защото това е важно;
    -да уведомиш басейнова дирекция за твоето намерение и да минеш по законовата процедура, която е предвидена в такива случаи;
    -да имаш зимно време минимум 13 градуса температура на водата, както и подходящ дебит за удовлетворяване на нуждите;
    -да не забравяш, че макар и собственик с нотариален акт си ограничен в твоято собственост буквално до 10 см повърхностен слой за отглеждане на домати и че всичко по-надолу принадлежи на държавата и се управлява от нейните местни структури като басейнова дирекция по повод на водата и т.н., РДНСК по повод на евентуално строителство и т.н.

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    257
    #6

    Re:Отопление с вода от кладенец

    Цитат Първоначално публикувано от babati
    Ясно... Значи си оставам с каминката, а за алтернативно отопление ще ползвам климатици.

    Варианти много, но са скъпи Търсех си нещо по-тънко.

    Благодаря ви за бързите отговори.
    До колкото помня си с камина и две клими/може да бъркам/ една преработена 18-ка он/оф може да ти върши работа за термопомпа с програматор по време и температура или дърта японка на 22 като за без пари.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #7

    Re:Отопление с вода от кладенец

    Цитат Първоначално публикувано от climamarket
    -да знаеш къде да връщаш отработената вода, защото това е важно;
    Не знаех. Мислех си, че може пак в кладенеца може да се връща водата. Ама не, явно
    А водата в кладенеца дори не знам каква. Никога не съм го ползвал. Нито знам t, нито качества на водата.

    Vanko, мислех си го и това за преработка на климатик, ама нещо взех да се отказвам вече. Ето има и някакви готови китайки доста тънки:

    http://www.sofclima.com/page.php?n=61617&SiteID=687

    Ама много дълга и широка ще стане тая - копане в двора (към 15 метра както го бях замислил), къртене вътре, помпи, климатик и още куп други неща... И за кво, за едната икономия. Все едно ще живеем вечно... Слагам още 1-2 клими на ключови места и това е. По-лесно и по-малко грижи. Сега имам само 1 конвенционален, дърт Панасоник там на вилата.

    Благодаря ви за мненията.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #8

    Re:Отопление с вода от кладенец

    "си ограничен в твоято собственост буквално до 10 см повърхностен слой за..."
    Трябва да си внимателен,ако смяташ да риголваш с права лопата...И ако пресичаш улицата във вилната зона-само по зебра...

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #9

    Re:Отопление с вода от кладенец

    Баба ти - преди години живеех по д наем в една вила в Симеоново ,имаше кладенец около 8-9 м,с диам 1 м. Взех направо външната пита на една 18ка,удължих тръбите и я пуснах долу на дъното на кладенеца. То не бяха "компетентни" коментари тогава по форумите,че щял съм да замразя кладенеца,че лятото пък ще завряла водата едва ли не,хихихихи...И така си изкарах 3 зими и лета,докато не продадоха вилата.

  12. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #10

    Re:Отопление с вода от кладенец

    температурата на 8-9 метра под повърхността е достатъчно висока зимно време и става като експеримент
    съвсем друг е въпроса дали си струва, защото напоследък гледам доста интересни идеи за оползотворяване на топлината на отпадната вода в домакинствата зимно време...(все пак всеки изхвърля вода, но не всеки има дълбок кладенец)

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #11

    Re:Отопление с вода от кладенец

    То добре...Ама веднага идват няколко въпроса за отпадната вода - цикличността на изхвърлянето и количеството на топлината във отпадната вода?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #12

    Re:Отопление с вода от кладенец

    Цитат Първоначално публикувано от climamarket
    -да не забравяш, че макар и собственик с нотариален акт си ограничен в твоято собственост буквално до 10 см повърхностен слой за отглеждане на домати и че всичко по-надолу принадлежи на държавата и се управлява от нейните местни структури като басейнова дирекция по повод на водата и т.н.,.
    Toва са глупости . Имаше срок до който трябваше да се уведоми басейнова дирекция , че имаш кладенец. Никой не те ограничава в изпомването на водата за земеделски цели / напояване/. Освен това като си садиш нови овошки примерно да не ходиш да я уведомяваш тази дирекция, че ще копаеш на дълбочина 60-80 см ???

  16. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #13

    Re:Отопление с вода от кладенец

    babati, подобна технология има и не е екзотична рядкост, но от питането ти не разбирам дали просто не си чувал/гледал или търсиш по-евтин вариант съответно и по-малък резултат!

    Не съм специалист и не знам терминологии, но в общи линии се основава на принципа на работа на климатика, но с тази разлика, че външния "радиатор" е във водна риза и зимата климатика не се налага да разходва ток за размразяване, а и температурата на водата е доста по-висока от тази на вън и с много по-нисък разход на ел енергия се постига много по-голям резултат, но е рентабилно за по-големи отопляеми площи(300+квадрата). Това което съм чувал, е че разходите за отопление падат под половината на отопление с климатик, което и без туй си е конкурентно на камини и тем подобни с твърдо горене.

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #14

    Re:Отопление с вода от кладенец

    Бек : не си разбрал явно въпроса на баба ми - той не пита за термопомпа ,а за нещо друго ,само да изпомпва студена вода от кладенеца и да я върти из къщата за охлаждане.Или зимата да поддържа някаква плюсова темп ,ако водата е 10-12 гр от кладенеца...Никакви термопомпи и климатици няма в идеята,само една циркулационна помпа,вода и тръби...

  18. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    21
    #15

    Отговор: Отопление с вода от кладенец

    Това с черпенето на вода от кладенеца може да стане само да поддържа Т на къщата да не пада под 0 градуса. Но такава вода е наситена с кислород и има шанс радиаторите бързо да корозират от вътре.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 7
    Последно: 01-10-13, 13:42
  3. Помпа за кладенец
    От Ralitsa във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 26
    Последно: 16-08-12, 11:10
  4. Помпа за изсмукване на наноси в кладенец
    От ravema във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 08-05-11, 16:27
  5. Отопление и топла вода с газов котел
    От tedybb във форум Отопление
    Отговори: 24
    Последно: 27-12-10, 22:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе