Резултати от 1 до 8 от общо 8
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By Lazar

Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #1

    Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    Здравейте Колеги,

    Не съм сигурен дали темата е за тук, но да минем по същество!

    Искам да си монтирам радиаторни конвектори, които да свържа с кладенеца и по този начин да си охлаждам къщата.


    Имам кладенец на който не съм му мерил температурата, но мисля, че е около 10 гр.(+-) В момента тече ремонт в двуетажна къща с РЗП за отопление и охлаждане, около 150 кв.м. Смятам да сложа във всички стаи радиаторни конвектори. Отоплението ще е на ток, твърдо гориво и слънчеви колектори.


    За охлаждането въпросите са:


    1. Не знам за охлаждане как да свържа системата с кладенеца, дали директно да изпомпва от кладенеца и да минава през конвекторите, после в канала или за поливане (в кладенеца не мисля да я връщам, понеже ще се използва и за битова), или пък да пусна една серпентина в кладенеца и да си затворя системата(този вариянт по ми харесва) ако е затворена системата колко навивки тръба да пусна, с какъв диаметър да са навивките и какъв размер тръба?
    Кладенеца е с подземна река.


    2. Ще има ли някакъв конденз, за да изведа тръби за отвеждането му???


    3. Дали конвекторите да са автоматизирани, т.е. да включват и изключват по зададени параметри?


    4. Дали ще затопля кладенеца, ако е със серпентина?


    5. Не съм ходил още да гледам модели конвектори, но как се изчисляват за охлаждане, а и за отопление?

    6. Има ли някои други тънкости, които изпускам във въпросите по горе?

    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #2

    Отговор: Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    май съм сгрешил раздела

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #3

    Отговор: Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    Сгрешен е действително.Мислех още като отворихте темата да я преместя, но реших за начало да я оставя да видим дали ще има интерес и отговори.Сега ще я преместя в "Отопление" където се разискват системи като вашата, най-вече за отопление, но и от време на време за охлаждане.Там има специалисти които знаят какви да са тръбите и така нататък.
    Ще оставя време за пренасочване на темата.
    Този пост е редактиран от justify; 02-08-13 в 16:27.

  5. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #4

    Отговор: Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    т.2 - да, ако топлоносителя е с темп под 18 градуса ще имаш конденз. изтегли си едно ръководство как се инсталира конвектор и виж какви жици и тръби да си пуснеш.

    т.5 - знаеш колко топло и студено ти трябва за стаите по това ги избираш.

    само с това мога да помогна

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Отговор: Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    Не подценявайте познанията по топлотехника на колегата Божидар (apeiron) - той е печен по тези науки и знае отговорите на всички въпроси, които е задал. Може ли човек, който 10 години се занимава с изграждане на отоплителни инсталации да задава такива елементарни въпроси? Вместо евтина реклама май стана обратното, а? .
    Вижте ТУК и ТУК
    estqwerty одобрява това.

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #6

    Отговор: Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    Хе-хе.Няма-няма и "изникне" някоя "Гъба" ...

    "Давам" ти го.Изцяло в "твоята власт" е ...


    Пък може да се е преориентирал от ел. котли на термопомпи :rolleyes:

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #7

    Отговор: Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    Мерси за мнението на колегата estqwerty.

    Що се отнася до последните две мнения, ще кажа, че нямам никакъв опит с кладенците, както и с охлаждането. Може да имам стаж в отоплението, но конвектори никога не съм монтирал, за това не съм и изчислявал(монтирал съм само газови)..... Въпросите от първия ми пост са свързани с охлаждането на къща и очаквах подобни отговори. Цитираните линкове от форума на колегата Lazar нямат общо с темата. Мненията които съм давал в темите свързани с отопление са на базата на практиката и реалните резултати. Като заставам твърдо зад всяко от тях. А темата, която бях пуснал че искам да се занимавам с климатици, не означава че съм разбирал от такива... Не се занимавам все още с климатици.

    Просто искам да си охладя евтино къщата и ще опитам. Смятам да е със серпентина в кладенеца, не знам дали ще го затопли, но ще опитам. Ако го затопли ще дърпам директно вода от него, а изходящата ще пусна в ливадата

  10. Novice
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    8
    #8

    Отговор: Охлаждане чрез конвектори ползващи вода от кладенец - как е най-добре?

    Става!Аз охлаждам така цялата къща ,но водата е от сонда. Минава през конвекторите и се оттича в канализацията......помпата е 1.75кв.....конвекторите и те харчат ток.Смятал съм обаче ,че с качествени климатици може би е по евтино!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отопление с вода от кладенец
    От babati във форум Други начини за отопление
    Отговори: 14
    Последно: 10-03-14, 13:11
  2. Отговори: 1
    Последно: 21-10-10, 18:19
  3. Отговори: 11
    Последно: 22-08-08, 11:20
  4. Охлаждане на вода с елемент на Пелтие (Peltier)
    От Ivantt във форум Хладилна техника
    Отговори: 4
    Последно: 03-02-08, 21:42
  5. кое охлаждане от бг пазара ще е най-добре
    От the_tree във форум Овърклок
    Отговори: 7
    Последно: 13-07-03, 17:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе