Страница 5 от 39 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 584
Like Tree168Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #61

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Това е все едно да ползваш Мерцедес за багер! Термопомпата е за 50-55 гр макс. Радиаторите вървят с котел на твърдо или синьо гориво.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    20
    #62

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Miro1972 Виж публикацията
    Това е все едно да ползваш Мерцедес за багер! Термопомпата е за 50-55 гр макс. Радиаторите вървят с котел на твърдо или синьо гориво.
    Написал съм ясно "високотемпературна", хайде не се изказвай неподготвен, ако обичаш. Такива помпи вече се предлагат от почти всички производители, попитах хората с опит за конкретен модел.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #63

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от milo65 Виж публикацията
    И все пак, ако човек се реши на високотемпературно отопление /с радиатори/, при необходимост от 65 гр. температура на водата в студено време за постигане оптимален климат в помещенията, при поддържаща мощност от 8-11 kw/h/на твърдо гориво/, каква конкретна термопомпа бихте препоръчали?
    Като чета въпроса и гледам отговора на колегата по горе - въобще не ми изглежда неподготвен - по скоро ти не си наясно какво представлява високотемпературна термопомпа въздух- вода.
    mirandi одобрява това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #64

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    milo65, и аз съм гледал много материали за термопомпи (с неугасваща надежда да топля еднофамилна къща хем комфортно, хем по-евтино) и е така. Т.н. "високотемпературни" термопомпи в момента не са избор. Наистина има единични предложения на пазара, които са кръстени така. Първо са на огромна цена. Дайкин Алтерма (двукаскадни, уж без допълнителен източник на енергия) за 11кв с бойлер излиза към 18-19 000лв. Второ, някои залагат на допълнителен източник - дали ток, дали друг котел и смисъла на цялото начинание изчезва. Разходите стават като с нормален котел и по-добре да се сложи само такъв. Класическото решение с термопомпа (вода-вода или въздух-вода), която топли наистина икономично, за съжаление е само нискотемпературно. Най-икономично и комфортно е с подово отопление с температура на водата до към 30-35гр. Ако не е подово тогава конвектори с макс 50гр. на водата, но икономията намалява в сравнение с подовото. Дълбоко се съмнявам тук да има потребител с "високотемпературна" термопомпа.
    Този пост е редактиран от VanDan; 30-01-15 в 10:31.
    mirandi и Miro1972 харесват това.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #65

    Термопомпа Въздух-Вода

    Mili65, ако бях неподготвен ,нямаше да правя "активиран бетон " на къщата си с температура на водата 30гр+ термопомпа ZUBADAN 8kw с хидробокс ! Хайде със здраве и да те топлят радиаторите.
    Този пост е редактиран от Miro1972; 30-01-15 в 23:05.
    dimkaraganchev и mirandi харесват това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #66

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Каскадна машина до 80 градуса

    HN1610H/HU161H - около 12000 лв

    Но имам и много клиенти които се топлят доста успешно със средно температурни ТП + радиатори ... просто радиаторите трябва да са по-големи, но от друга страна аз не познавам проектант който като смята глидерите да не сложи коефицент 1,5 или повече така че обикновено 40-50 градуса темп. на водата е ОК

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    20
    #67

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Топлят ме, да ти кажа, у вас колко беше, когато навън беше -17? В къщи беше +26. За удоволствието съм платил цена от 15.00 лв. на 24часа, за 210 кв. м. къща. Сподели и ти, ако решиш.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #68

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Miro1972 Виж публикацията
    Mili65, ако бях неподготвен ,нямаше да правя "активиран бетон " на къщата си с температура на водата 30гр+ термопомпа ZUBADAN 8kw с хидробокс ! Хайде със здраве и да те топлят радиаторите.
    Подготви се добре, не съм сигурен дали мицубиши решиха напълно проблемите с пробиването на топлообмениците на самоделките при дефрост.

    Няма никакъв проблем за нискотемпературно отопление с радиатори - просто трябват повече глидери - обратнопропорционално на температурата на водата.

    Високотемпературна (двукомпресорна) термопомпа си струва в определени случаи, но според мен не е добра идея за битова употреба, тъй като енергийната й ефективност при минусови температури не е добра. Става, ако се замества ел. котел.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    20
    #69

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Каскадна машина до 80 градуса

    HN1610H/HU161H - около 12000 лв

    Но имам и много клиенти които се топлят доста успешно със средно температурни ТП + радиатори ... просто радиаторите трябва да са по-големи, но от друга страна аз не познавам проектант който като смята глидерите да не сложи коефицент 1,5 или повече така че обикновено 40-50 градуса темп. на водата е ОК


    Много ти благодаря за отговора! Мисля, че и при мен 45-50 гр. температура на водата ще са достатъчни. Можеш ли да ми изпратиш някакви линкове, или просто да посочиш моделите на конкретните термопомпи, от които клиентите ти са останали доволни? Благодаря

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #70

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Щом 45-50 са ти достатъчни няма абсолютно никакъв смисъл да инвестираш пари в каскадна машина (двукомпресорна).

    Ако се притесняваш и наистина искаш да имаш възможност за над 55 просто вземи машина с възможност да прави до 65 градуса.

    Аз също имам доста клиенти, които се топлят с радиатори с термопомпи до 55 градуса и нямат оплаквания. В общи линии подходящ модел можеш да си избереш след като знаеш каква мощност ти трябва. Аз например за радиатори (най-вече при заместване на съществуващ топлоизточник) предлагам т-кап моделите на панасоник.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #71

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    50-55гр. мисля, че и при мен ще стигнат за къщата ако топлят активно по-продължително време радиаторите. Газовият котел при включена модулация на дистанционното управление държеше към 55гр. на водата за 22-22.5гр. с по-продължителна работа. Сега с изключена модулация на 65-70гр., като загряват по-бързо и повече помещенията и съответно работи много по-малко като време и се включва по-рядко.
    Иначе 55гр. не е ли малко на макс за повечето предлагани въздух-вода термопомпи, защото ще се налага да работи системата повече и по-често през зимата.
    Все си мисля, че най-голямата ефективност е при 30-35 и добра до 40-45гр. Поне показателите на повечето машини фабрично ги дават само при тези два диапазона, а не при 50-55гр. Някои искат и трифазен ток или отделна захранваща линия с отделен предпазител, защото тока (особено пусковия) стига до 16А.
    Не знам - с 10-12 000лв. минимум за термопомпа и останалото ще си плащам сметките за газ поне 5-6г. Дълъг период ще ми трябва да компенсирам от евентуалната икономия. Както и да се върти сметката е най-добра при ново строителство и нова нискотемпературна отоплителна система.
    milo65, 210м2 къща била досега на въглища и 25гр., нещо не ми се вижда да стане много лесно с предлаганите термопомпи. За 55гр. (на ръба на машината) ще изисква доста по-мощни от най-малките модели, които ще са и на съответната солидна цена. И икономия в сметките мисля, че няма да имаш спрямо въглищата. Аз съм на газ и икономия в сметките ще се забелязва значително, но при теб не особено. Само хамалогията ще спестиш, което не е малко де. Ако нямаш проблем с парите може и да пробваш, но само след консултации с няколко фирми, за да не си дадеш парите на вятъра. Сумата не вярвам да падне под 10 000лв., а си мисля, че дори ще е много повече ако си с маркова машина, а не самоделка.
    Този пост е редактиран от VanDan; 02-02-15 в 10:37.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #72

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Вярно е, при 55 градуса на водата нещата хич не са цветущи. Останал си с верни впечатления относно ефективностите на тези машини.

    Каква мощност искаш да заложиш за твоя случай?

    Според мен при теб конкретно може да се мисли в две насоки:

    1)
    Увеличаване на глидерите и работа с по-ниски температури на водата или подменяне на радиаторите с вентилаторни конвектори пак за работа с по-ниски температури на водата и възможност за охлаждане.

    2)
    Вземаш една евтина термопомпа, например моноблок Самсунг без хидравлика, защото вече я имаш и я ползваш до 0 или -5 да кажем в зависимост от мощността и желаната температура. При падане на външната температура под определени градуси, ТП автоматично спира и на нейно място се пали котела. Обратното при повишаване на външната температура. Също може да се мисли и за тандемна работа на ТП и котел при определени условия.

    За един обект във Варна направихме вариант 2, описан по-горе.

    Къща с наличен нафтов котел 35кВт. Сложихме една 16кВт моноблок Самсунг, която клиентът ползва до около -5. От -5 до -10 работят ТП и котел заедно, а от -10 надолу работи само котела.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #73

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от milo65 Виж публикацията
    Много ти благодаря за отговора! Мисля, че и при мен 45-50 гр. температура на водата ще са достатъчни. Можеш ли да ми изпратиш някакви линкове, или просто да посочиш моделите на конкретните термопомпи, от които клиентите ти са останали доволни? Благодаря
    Мога разбира се аз самия в моята къща съм с модел:
    HN1616/HU121 - 12kW хладилна мощност до 55 градуса и тази зима в 200кв.м. къща не съм падал под 24 градуса в общите помещения и 22 в спалните, послената сметка за януари беше 450 лева от които ~ 130 - 140лв са стандартните битови разходи и около 70 лв е добавката за промишлен ток ( още чакам акт 16 ).. при мен всичко е на подово, колегата ми който до преди 3 години беше на камина с водна риза и радиатори сега е с:
    HN1639/HU123 ( тррифазна) - 12kW хладилна мощност до 55 градуса с радиатори и къща 280кв.м сега си пуска камината само за романтика , ако ми зпратиш маил на лични ще ти изпратя и каталози

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #74

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Вариант 1 е по-добър, но иска повече пари, ремонт и внася шум. Вариант 2 отдавна го мисля. Газовият котел да се включва само при нужда, а термопомпата да работи само при условията, когато има повече ефективност. Предполагам, че ще трябва някакво управление ако искам да е автоматично. Само захранването малко ме притеснява как ще стане. Че с тези високи токове... Чувал съм, че на трифазен било за предпочитане.

  18. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #75

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Вариант 1 е по-добър, но иска повече пари, ремонт и внася шум. Вариант 2 отдавна го мисля. Газовият котел да се включва само при нужда, а термопомпата да работи само при условията, когато има повече ефективност. Предполагам, че ще трябва някакво управление ако искам да е автоматично. Само захранването малко ме притеснява как ще стане. Че с тези високи токове... Чувал съм, че на трифазен било за предпочитане.
    Автоматично управление може да се постигне и с контролера на повечето термопомпи в случай, че искаш в конкретен момент да спре едното и да тръгне другото. Допълнителен контролер ще трябва за тандемната работа, но изобщо не е толкова скъпо.

    При лошо захранване е много добра идея (направо задължителна) да се сложи защита в таблото, за да не пука платката (и компресора в по-лошия, но рядък случай). Трифазният е за предпочитане от гледна точка на това, че една мощна термопомпа е със сериозна консумация и така тя се разпределя. Когато е монофазна, ако ти е лошо захранването може да има падане на напрежението заради висок пусков ток и тн и тн все неприятни истории.

    Също готиното при трифазните термопомпи е, че може да се захранват от генератор. Те и монофазните могат, ама трудно като става дума за голяма мощност.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 39 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе