Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By Lazar

Проект на соларна система.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Apr 2011
    Живее в
    GB
    Мнения
    66
    #1

    Проект на соларна система.

    Здравейте,Решил съм да си правя нова баня и кухня.Мисля да сложа една соларна система за БГВ.Ще се опитам да си я монтирам сам,защото системата ще се монтира на етапи.Банята ще се завърши преди да се направи покрива и ще трябва по етапно да се монтират компонентите.Първо това,което ще е в банята за да може да се вгради в стените и след завършването на покрива да се до завърши и включи инсталацията.

    Компонентите,които съм подбрал за системата са следните:


    Слънчев панел-колектор Bosch 5000 TF, 2.4кв.м.
    Хидравлични връзки за Bosch SOLAR 5000TF върху плосък покрив
    Обезвъздушител за Bosch Solar 5000TF
    Помпена група еднощрангова SG1 Grundfos SOLAR 25-45 2-12 l/min 3/4
    Теси разширителен съд за соларна система 12л.
    Теси Диференциално управление за Соларни системи BRAHMA RS 02
    Теси Бойлер с индиректно загряване с една серпентина EV 9S 160 60 F40 PP 160л.


    Така идеята ми е следната.В началото да взема и монтирам нещата,които ще са в банята за да мога да вградя тръбите в стената.Ще монтирам бойлера,който в началото ще използвам на ток с ел.нагревател.Ще се монтира управлението,като се прекарат кабелите за датчиците,ще се постави помпената група и разшерителния съд също да могат да се вградят в стената.Ще изкарам изводите на тръбите през бетонната плоча за да може да се оправи тавана в банята ,а тръбите отвън мисля да затапя докато се направи новия покрив и се постави панела.

    Та въпросът ми е има ли проблем в това,което съм замислил?Пречи ли на тръбите,че ще стоят известно време така без да работи системата?

    При предното обсъждане на системата във форума ми препоръчаха да използвам два вида тръби.Неръждаема гофра ф16 или медни тръби ф15.Сега е момента вече да реша какви да използвам.Какво ще ме посъветвате?С кои тръби топло загубите са по-малки.С кои се работи по-лесно?Доколкото разбрах за тръбите от неръждаема гофра ще ми трябва инструмент за монтажа на холендрови гайки,а ако работя с медни ще ми трябва ли този инструмент,защото нямам такъв и евентуално ще си потърся от някой или ще си купя.Така,че ако неръждаемата гофра е по-евтина,но трябва да си купя инструмент май ще се обезмисли разликата в цената с медните тръби,ако за тях не трябва такъв инструмент.

    Също така ще ви помоля,ако може да ми дадете някаква примерна схема за монтаж.И последно там където се налага тръбата да завива,как се реализира с коляно или как?

    Благодаря ви предварително!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Проект на соларна система.

    Не ти трябва този обезвъздушител за 130лв, по-добре вземи едно агне за празниците. Не ти трябва инструмент за гофрата (още едно агне), измери си точно дължините на тръбите и като купуваш гофра, поискай да ти сложат и накрайници. Сложи изолация на тръбите поне 13мм. Схемата е проста - от готния край на панела тръбата отива в горния край на серпентината, но там сложи тройник за обезвъздушител през кран, на панела също. От долния диагонален извод на на панела тръбата я подвързваш към горния край на помпената група, а долния извод на помпената група подвързваш с долния на серпентината. За разширителя си има извод на помпената група, това е. Първо пълниш с вода, да поработи лятоска, само не забравяй наесен да сложиш пропиленгликол

  4. Banned
    Тук е от
    Apr 2011
    Живее в
    GB
    Мнения
    66
    #3

    Отговор: Проект на соларна система.

    А управлението къде избяга .Датчиците май си имат определени места само ги бучвам там и това ли е?Панела има май потопяема гилза за датчика,гледам и бойлера има термопокет за датчика.После управлението се свързва за помпената група нали така?Още един въпрос.Въпросните датчици отделно ли си ги купувам,както и дължината на кабела при покупката ли трябва да съм го определил за да ми го направят?И няма да има проблем,ако сега тръбите излязат само на плочата и после да пусна други от панела и да се направи снадка там?

  5. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #4

    Отговор: Проект на соларна система.

    Аз бих направил и гравитачна спирачка, за да не бяга топлото от водосъдържателя към панела.

  6. Banned
    Тук е от
    Apr 2011
    Живее в
    GB
    Мнения
    66
    #5

    Отговор: Проект на соларна система.

    А това как се прави?

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #6

    Отговор: Проект на соларна система.

    Аз я правя от тръби. Някои помпени групи имат вградена, но не знам дали тази има, някой по-запознат с нея може да каже.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Проект на соларна система.

    Има си вградена гравитачна спирачка, която има опция да се елиминира. Датчиците идват с управлението и си ги удължаваш колкото трябва
    AC_From_Hell одобрява това.

  10. Banned
    Тук е от
    Apr 2011
    Живее в
    GB
    Мнения
    66
    #8

    Отговор: Проект на соларна система.

    А какво ще ми е нужно да напълня системата?Може би помпа?И как да разбера,че системата е с достатъчно количество течност?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Проект на соларна система.

    За начало ще я напълниш от водопровода, не ти трябва помпа. После ще му мислиш, като я пълниш с гликол

  12. Novice
    Тук е от
    Feb 2015
    Мнения
    2
    #10

    Отговор: Проект на соларна система.

    Братле, схемата е по-проста отколкото можеш да си представиш, ако поне малко отбираш! Най-важните неща са няколко, от личен опит ти го казвам: 1. Подаването на студената вода трябва да бъде по-възможност с най-малко разклонения, за да имаш достатъчно налягане. Ако не ти е известно, на входа на бойлера има клапан с определени стойности. Ако нямаш достатъчно налягане, водата горе ще ври, а ти няма да можеш да я ползваш. 2. По-нагоре прочетох и потвърждавам, че трябва да направиш най-добрата изолация на топла и студена вода над плочата на етажа. Рискуваш замръзване при -20°С, и оставаш без топла вода докато не омекне времето, или си купиш втори ел.бойлер в етажа. 3. Сложи си кабела на бойлера на отделен бушон, защото ако не се лъжа е над 3kw, и но възможност термометър на топлата, за да знаеш във всеки един шошент колко градуса ти е водата. Тръбите може да са полиуретанови! Дано съм ти полезен!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. От каква соларна система имам нужда?
    От orlincho във форум Други начини за отопление
    Отговори: 10
    Последно: 20-05-13, 18:18
  2. Отговори: 0
    Последно: 24-08-11, 09:18
  3. Фирма за соларна водонагревателна система
    От crazyfrog във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 18-05-11, 14:08
  4. Отговори: 16
    Последно: 07-04-11, 19:47
  5. Отговори: 0
    Последно: 27-03-11, 08:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе