Резултати от 1 до 10 от общо 10

Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    16
    #1

    Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Търсят се мнения, съвети и дори конкретни оферти за отопление на
    еднофамилна къща, която в момента е в процес на строеж.
    Къщата е на два етажа, като предимно ще се обитава първият, вторият е подпокривен и ще е спорадично обитаем.
    На първия етаж има спалня с дрешник, килер, димакинско помощение, тоалетна с баня и едно голямо помощение обединяващо хол, трапезария и кухня, както и коридор.
    Квадратурата къщата е 208кв.м. (РЗП), а на първия етаж е 130кв.м.(застроена площ).
    Помещението хол, трапезария и кухня е с изложения изток/юг/запад, като на изток и юг са предвидени повече прозорци, а на запад само един.
    Спалнята е север/изток.

    Търси се добър комфорт на приемлива цена. Нека поясня, защото и двете неща са субективни без детайли
    Комфорт - да е топло в помещенията, които се обитават ( спалня, хол, кухня, трапезария, толаетна, баня, коридор ) с минимални усилия от собствениците.
    Приемлива цена - първоначалната инвестиция да не е толкова висока, че за "избиването" и да са нужни десетилетия,
    дори при последващи ниски разходи, които така или иначе са търсени

    Проекта в част ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ показва следното
    - Годишен разход на потребна енергия по типове енергийни източници:
    Отопление: Електроенергия: 12 170,83 kWh
    Охлаждане: Електроенергия: 4 593,53 kWh
    Гореща вода: Електроенергия: 214,09 kWh

    На база детайлите, които съм споделил, дали бихте могли да препоръчате конкретни варианти за отопление и охлаждане. Охлаждането е под въпрос дали ще е необходимо, като се има предвид
    че горният етаж би трявало да действа като топлинен буфер, ако мога така да се изразя, а той няма да е обитаем обикновено.
    От прочетеното из форума съм се ориентирал основно към няколко варианта:
    - термомпома въздух вода с подово отопление и/или радиатори
    - пелетен котел с подово или/и радиатори
    - климатици в различни конфигурации

    Моля споделете на база на опита ви какво мислите конкретно за всеки от тях.
    Доколото съм чел има хора, които се занимават професионално с това и ще се радвам да ми дадат кокретни параметри дори с цени при съветите си, може и на лични, но вярвам че в темата ще са
    полезени за повече хора.
    Ако съм пропуснал нещо, което е важно - питайте и ще отговарям.


    Накратко за моите размисли по горните варианти:
    - термомпома въздух вода с подово отопление и/или радиатори - струва ми се най-удачния вариант, като комфорт. Това което тук ме притеснява е цената за първоначална инвестиция, ппредложения?
    - пелетен котел с подово или/и радиатори - тук се надявам, че цената би била по добра отколкото на горния вариант, но пък има хамалогията от зареждане и почистване на инсталацията, отново ще се радвам на цени.
    - климатици в различни конфигурации - дали ефективността би била добра и комфорта на топлене


    Всяко обосновано мнение е добре дошло,
    Благодаря ви!

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #2

    Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Добре ще е да кажете за кой град става въпрос както и да постнете някаква скица на етажите от строителната документация.
    Конкретно на въпроса относно оферти в този форум едва ли има хора които ще ви оферират.
    Съвета ми е да постнете и в други форуми по специализирани в отоплението.
    Конкретно за избора между тези три вида.
    Аз съм твърдо за термопомпа с подово отопление но като цена е най високата. Колкото повече средства се дадат първоначално толкова е по икономична системата но пък и по трудно се изплаща.
    За Варна мога да препоръчам малка фирма за изграждане на подово с термопомпа или пелети.

    Охлаждане винаги е необходимо за хола поради готвене и топлене от това лятото.

    Щом няма да се живее и топли горе съвета ми е максимум изолация между първи и втори етаж.

  4. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #3

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Започвам направо с отговори на въпросите.

    Комфорт - топлина с минимални усилия от собствениците.

    Топлина, която се получава с минимални усилия идва от термопомпа в комбинация с подово отопление, защото:

    1) Тези машини имат и/или са съвместими с всякакви системи за автоматизация. На практика пускаш системата в експлоатация и по някое време дали от смартфона или от някой бутон превключваш от режим отопление в режим охлаждане.

    2) Тези машини, освен подлежащи на 100% автоматизация, в комбинация с подово отопление са и най-икономичният начин за отопление по нашите географски ширини. От тази гледна точка на работа ще полагаш минимални усилия, за да си плащаш отоплението.

    Приемлива цена - тук вече е прекалено субективно. За човек А приемлива цена може да бъде 10000 лева, за човек Б 20000 лева. Разбира се приемливата цена трябва да се съпостави както с избиването (икономическа обосновка), така и с комфортът, който предлага системата.

    Относно охлаждането, смея да твърдя, че дори и с много хубави стъклопакети на южните прозорци няма как да избягаш от машина, която да охлажда.

    На база горното и твоите мисли термопомпа въздух-вода в комбинация с подово отопление и вентилаторни конвектори за охлаждане биха изпълнили задачата при теб.

    Предлагам следната система:

    Термопомпа въздух-вода с мощност, достатъчна за обезпечаване на отоплителния и охладителния товар на цялата къща.
    Отоплението на обитаемият етаж да се реши с подово
    Охлаждането на обитаемият етаж да се реши с вентилаторни конвектори
    Охлаждането и отоплението на необитаемият етаж да се реши с вентилаторни конвектори
    Производство на БГВ чрез термопомпата

    Така изградена системата ще предлага максимален комфорт и ефективност и ще бъде с най-ниска цена за задачата, която е поставена.

    В момента на пазара има немалко модели термопомпи, които са на достатъчно ниски цени, при които инвестицията не само ще се избие много бързо, а и цялостната сметка при еднакви останали параметри при директно сравнение на оферта с пелетен котел няма да е фрапантно по-висока.

    Излизайки извън темата за термопомпи, котли и тн и навлизайки в темата за климатици най-комфортната и икономична система за отопление и охлаждане би била мултисплит системата. Къщата може да бъде разделена на 2 части по вертикала или на 2 части по хоризонтала.

    Вариант 1: 2 мултисплит системи, които да отговарят за всяка вертикална половина на къщата.
    Вариант 2: 2 мултисплит системи, които да отговарят за всеки етаж от къщата.

    Лично аз предпочитам вариант 2, но без да съм виждал каквато и да е подложка не бих могъл да дам точна оценка за нещата.

    Иначе в този форум има достатъчно хора, които изграждат системи за отопление, климатизация и вентилация, били те базирани на термопомпи, климатици, котли или други топлоизточници.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    16
    #4

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Благодаря за отоворите до този момент.

    И аз да добавя нещата, за които сте питали.

    @росен
    Къщата се намира в района на Пловдив, но извън самия град.
    Ето и схеми на етажите:

    етаж 1


    етаж 2:

    @AC_From_HELL
    Благодаря за синтезираната информация.
    И аз си представям така нещата в общи линии.
    Но за да мога да направя добър избор трябва да ги сравня.
    В тази връзка можете ли да споделите поне примерни модели или параметри за термопомпа, за да мога да потърся за цени.
    Също така в района на Пловдив, фирма или представителство към което да се обърна за конкретни цялостни решения.



    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    В момента на пазара има немалко модели термопомпи, които са на достатъчно ниски цени, при които инвестицията не само ще се избие много бързо, а и цялостната сметка при еднакви останали параметри при директно сравнение на оферта с пелетен котел няма да е фрапантно по-висока.
    Би ли споделил конкретни машини?
    Малко размишления.
    Можем ли да подходим логически по следния начин:
    - отоплението на обитаемия етаж ще евентуално ще бъде както ти казваш с подово.
    При термопома и пелетен котел инсталацията еднаква ли би била, можем ли да считаме, че финансово няма да има разлика,
    ако да, остава да сравним цената на пелетен котел, който би ни свършил работа и термопомпа, която би се справила. Това е груба сметка за първоначалната инвестиция,
    но би дала относително точна представа.

    За последващата експлоатация, е вече по различно, там дали можем да направим някакви сметки?
    На база на ефективността, предполагам и пелетните котли имат такъв коефицент?


    Относно мултисплит системата, подобен въпрос, някой в района на Пловдив, който може да даде конкретни оферти.
    Съпоставена с горните два варианта предполагам, че мултисплит е по добра като цена за първоначална инвестиция, но това което ме тревожи е
    комфорта на обитаване после и дали топлината ще се усеща както при едно подово отопление. Поправете ме ако греша.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #5

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Виж, за да се опитваш да разделиш отоплението на двата етажа, първо е много важно да помислиш да отделиш стълбата като отделен самостоятелен обем. Така както е в момента, ще компрометира начинанието.

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #6

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    В този форум определено има хора които могат да помогнат - коригирам си първото мнение - извинението ми е че пиша през тапатолка и не съм обърнал внимание в кой форум пиша
    Относно проекта имам въпрос:
    Плочата на кота 0 излиза ли от къщата към верандата?
    Ако да това ще е голям термо мост който трудно и скъпо се изолира.
    При мен плочата е на отделни ивичести основи и е отделна конструкция от къщата с изолация помежду.
    Хол един обем с кухня е удобно но ако можете да изведете някъде лятна кухня навън е най добре- тогава ще се консумира по малко енергия за охлаждане на хола лятото.
    И при мен е така но сега предвиждам и лятна кухня, иначе зимата дори и без отопление като пусна фурната в хола се затопля с 2-3 градуса.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    16
    #7

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Цитат Първоначално публикувано от rosen_setcom Виж публикацията
    Плочата на кота 0 излиза ли от къщата към верандата?
    Хол един обем с кухня е удобно но ако можете да изведете някъде лятна кухня навън е най добре- тогава ще се консумира по малко енергия за охлаждане на хола лятото.
    Плочата на кота 0 е отделена от верандата.
    Има предвидена и лятна кухня на верандата.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Виж, за да се опитваш да разделиш отоплението на двата етажа, първо е много важно да помислиш да отделиш стълбата като отделен самостоятелен обем. Така както е в момента, ще компрометира начинанието.
    Предполагам си прав, ще се говори с архитекта и вярвам този въпрос ще се реши.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    16
    #8

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    @AC_From_Hell

    Някакви конкретни предложения за термопопа, която ще свърщи работа.
    Някой друг?

    Или пък да ме насочите към читави фирми , които работят и се занимават по тази част в Пловдив?

  11. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #9

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Аз щях да пиша по темата, ама все не ми остава време.

    Разгледай машини на Панасоник (Т-Кап) и Самсунг (моделите до края на 2015) например. И двете марки имат апетитни предложения. При теб, за да стане истинско трябва като начало да се сметнат топлозагубите и на тяхна база да се реши каква термопомпа би паснала добре.

    Фирма в Пловдив, която може да направи всичко от А до Я и е читава е Аргеида. Ако искаш мога да ти пусна данни за контакт на ЛС.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    16
    #10

    Отговор: Съвети,мнения и конкретни оферти за отопление на ефнофамилна къща

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Разгледай машини на Панасоник (Т-Кап) и Самсунг (моделите до края на 2015) например. И двете марки имат апетитни предложения. При теб, за да стане истинско трябва като начало да се сметнат топлозагубите и на тяхна база да се реши каква термопомпа би паснала добре.

    Фирма в Пловдив, която може да направи всичко от А до Я и е читава е Аргеида. Ако искаш мога да ти пусна данни за контакт на ЛС.
    Благодаря, AC,
    това което имам от проекта е следното


    А за Аргеида, ще бъда благодарен за контакти!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 48
    Последно: 21-12-15, 10:25
  2. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 11:46
  3. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  4. Газово отопление за малка къща ...
    От ocean133 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 31-01-11, 10:30
  5. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе