Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 104
Like Tree15Одобрявам

Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    38
    #1

    Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Здравейте група ,пред дилема съм относно преправяне на отоплението.Става въпрос за 3 етажа по 50 кв.м. на 2.55 височина(груба сметка).Ще измеря точние квадратури.
    Етаж 1- 2 стаи с 2 панелни радиатора и лира в банята.
    Етаж 2 - 2 стаи с 2 алуминиеви радиатора ( 30 глидера общо двата) на 60 см , + лира в банята.
    Етаж 3 -2 стаи с 2 алуминиеви радиатора (42 глидера,от който 6 в коридора) , + лира в банята.
    Бгв един бойлер 120 литра със серпентина(намиращ се на етаж 3,захранва и 2-ри етаж и втори бойлер на етаж 1- 80 литра със серпентина.
    Къщата е изолирана със стириопор на фирма Ликата 10см с по-висока плътност,под първи етаж има мазета ,а над 3-ти етаж има тавански етаж.
    Дограмата е пвц рехау.

    Нямам трифазна партида ,но смятам,че и мощността на монофазната ми няма да е достатъчна,от там идва и избора дали да не си прекарам и трифазна партида само за термопомпата.

    Насочил съм се към термопомпа и всякаш повече към трифазна 16 кв, и по-конкретно марка atlantic alfea excellia a.i.,поради причината,че мога да я взема на добра цена.Всякакви съвети и мнения ще са ми от полза,че темата с термопомпите ми е чужда.Разглеждам и различни варианти на свързване за БГВ,буфер съд каква големина и всякакви съвети ще са ми от полза.В района в който се намирам няма фирми занимаващи се с това и събиране на всякакъв вид информация е доста трудно.
    Благодаря на всички отзовали се .
    Поздрави!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #2

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    С радиатори не си заслужава, особено ако и къщата се намира в по-студените части на България.
    На жена ми колежка направи това упражнение в Смолян. На мястото на котела сложиха термопомпа. Сметките им са много далеч от очакванията. За да покрие загубите е необходимо да работи с 50 градуса на водата, което директно убива всякаква ефективност.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    38
    #3
    И мен това ме притеснява ,гледам,че под 0-та коп-а рязко пада,особенно при висока температура на вода.Намирам се в кърджалийска област ,и зимно време доста често е под 0-та ,до към -10.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #4

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Там е сравнително топло, но не очаквай чудеса.
    Сега с какво се топлиш и колко плащаш? Най-важното е и какви очакваня имаш с подобна инвестиция.

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #5

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Мой колега изкара вече една зима в Кърджали - нова къща, около 200кв, добра изолация точно с Атлантик и е
    много доволен от сметките.Каза 100-200лв. Но (!) с подово и конвектори, а и зима нямаше.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    38
    #6
    Сега се топля с дърва ,20 кубика на сезон или 1400-1500 лв в пари.С термопомпата се надявам на сметки до 300 лв в по-студените месеци ,как мислите вие ?Или да взема да сложа един пелетен котел ,но хамалогията си остава,зареждане,чистене,пелети за сезона и т.н.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #7

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Накарах жена ми да поразпита малко повече.
    Миналата година са похарчили 15м3 дърва при цена 77лв/м3. =1155лв.
    Тази година за 5 месеца термопомпата е изхарчила 1250лв.
    По мои груби сметки, ако системата им беше с подово и около 35градуса подаваща вода разхода им щеше да е с 30-40% по-нисък от сегашния.
    Това е положението при тях. Ако и ти си направиш система ще чакаме да споделиш какво се е получило при теб.
    Този пост е редактиран от bobivg; 11-05-20 в 13:44.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    38
    #8

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Благодаря за инфото колега ,много полезно.Мен този вариант ме устройва ,дори и да е малко по-скъпо от дървата пак е добре.Няма да я има хамалогията,както и подготовката за сезона.
    ivan9494 одобрява това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #9

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Принципна схема за връзване . Термопомпени системи въздух-вода - Zubadan

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Цитат Първоначално публикувано от valioboy Виж публикацията
    Здравейте група ,пред дилема съм относно преправяне на отоплението.Става въпрос за 3 етажа по 50 кв.м. на 2.55 височина(груба сметка).Ще измеря точние квадратури.
    Етаж 1- 2 стаи с 2 панелни радиатора и лира в банята.
    Етаж 2 - 2 стаи с 2 алуминиеви радиатора ( 30 глидера общо двата) на 60 см , + лира в банята.
    Етаж 3 -2 стаи с 2 алуминиеви радиатора (42 глидера,от който 6 в коридора) , + лира в банята.
    Бгв един бойлер 120 литра със серпентина(намиращ се на етаж 3,захранва и 2-ри етаж и втори бойлер на етаж 1- 80 литра със серпентина.
    Къщата е изолирана със стириопор на фирма Ликата 10см с по-висока плътност,под първи етаж има мазета ,а над 3-ти етаж има тавански етаж.
    Дограмата е пвц рехау.

    Нямам трифазна партида ,но смятам,че и мощността на монофазната ми няма да е достатъчна,от там идва и избора дали да не си прекарам и трифазна партида само за термопомпата.

    Насочил съм се към термопомпа и всякаш повече към трифазна 16 кв, и по-конкретно марка atlantic alfea excellia a.i.,поради причината,че мога да я взема на добра цена.Всякакви съвети и мнения ще са ми от полза,че темата с термопомпите ми е чужда.Разглеждам и различни варианти на свързване за БГВ,буфер съд каква големина и всякакви съвети ще са ми от полза.В района в който се намирам няма фирми занимаващи се с това и събиране на всякакъв вид информация е доста трудно.
    Благодаря на всички отзовали се .
    Поздрави!
    Бойлер 120л вързан като радиатор - просто забрави за това, все едно че го няма. Даже му разкачи серпентината, защото ще ти вдига разхода - ел. нагревателят ще го грее, а серпентината ще разнася топлината по системата - перфектен ел. котел.
    Радиаторите ще трябва да ги увеличиш поне двойно и нещата ще се получат. Не знам колко големи са панелните радиатори, но тези 30 ребра на втория етаж са нищо. Направи радиаторите по 30 ребра всеки и ако можеш добави още радиатори (в коридора например) и сметките ще станат нормални. Аз ако трябва да слагам радиатори на ТП ги слагам тип 33. Помисли и за конвектор в дневната

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #11

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Цитат Първоначално публикувано от valioboy Виж публикацията

    Насочил съм се към термопомпа и всякаш повече към трифазна 16 кв, и по-конкретно марка atlantic alfea excellia a.i.,поради причината,че мога да я взема на добра цена.Всякакви съвети и мнения ще са ми от полза,че темата с термопомпите ми е чужда.Разглеждам и различни варианти на свързване за БГВ,буфер съд каква големина и всякакви съвети ще са ми от полза.В района в който се намирам няма фирми занимаващи се с това и събиране на всякакъв вид информация е доста трудно.
    Благодаря на всички отзовали се .
    Поздрави!
    Помпата втора ръка ли ще я взимаш? Монтажа на термопомпа / дори и обикновен климатик/ , не е като да си купиш хладилник, да му бучнеш щепсела и всичко да е ок. За монтажа на хладилната част се изискват специфични инструменти и умения. Водната част, ако не е изпълнена правилно, ще береш ядове.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    38
    #12

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Помпата ще бъде нова ,относно конвекторите те на каква температура на водата работят ?Ще могат ли да работят на една температура с радиаторите ?Относно монтажа съм се занимавал с хладилна техника ,както имам и познати които ще извършат монтажа.Предполагам си е стандартен монтаж ,конусна дъска ,вакуумиране на тръбопровода и така.На бойлера имам диференциален термостат и няма как да играе ролята на Ел.котел.Какъв е варианта за бойлер в такъв случай ?Това с вдигането на ребрата двойно на това как се изчислява ,има ли формула ,примерно за толкова кубика ,толкова ребра при такава температура или нещо от сорта.Буферен съд с какъв обем бихте предложили в моя случай.На схемата по-горе на колегата ,бойлера е осъществен с трипътен сф.кран с ел.задвижка и аз мога да изпълня тази схема ,стига да е ефикасна.Мерси!

    - - - - - - - - - -

    Какво означава тип 33?

  16. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #13

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Трипанелен радиадор
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    38
    #14

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Колега колко квадрата е това помещение ,много радиатори ,много нещо .На колко градуса топлиш вода?

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #15

    Отговор: Избор на термопомпа ,трифазна или монофазна ?

    Първото в редицата е вътрешното тяло на подов климатик. А с такъв радиатор може да използваш по-ниска температура на водата. Термопомпите са най-ефективни до 35гр. на водата (за това се избира подово). Някои даваха собствен опит с 40гр. на радиатори, но там вече трябва площ ако топлозагубите и нуждите са по-големи.
    ccankov73 одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на бойлер за термопомпа
    От vasilslavkov във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 24-01-19, 20:51
  2. Избор на бойлер за термопомпа
    От vasilslavkov във форум Бяла техника
    Отговори: 1
    Последно: 24-01-19, 18:23
  3. Избор на бойлер за термопомпа
    От vasilslavkov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5
    Последно: 24-01-19, 17:15
  4. Избор на сушилня с термопомпа
    От papadodo във форум Бяла техника
    Отговори: 1
    Последно: 10-05-15, 23:59
  5. Консумация на трифазна термопомпа ?
    От naughty hacker във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 12-03-12, 16:23

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе