Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 76
Like Tree20Одобрявам

Отопление на къща с термопомпа и радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #16

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Там е работата, че май нямам алтернатива, особено при изградена инсталация с радиатори не е оправдано да слагам климатици, а и въобще не ми се ще.
    По-мощна от необходимото помпа дали няма да ми спести главоболия?
    Така на примависта ги смятам по около 100вата, което е към 14кв. помпа.
    Алтернативите са пелети или газ, макар и от бутилки

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #17

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Обмислям някакви варианти при много ниски температури, но реално не знам до колко градуса може да падне външното тяло, защото ако при -15, външното е способно да изстуди помещението до -10, това не е малка разлика.
    Lazar с пелети няма кой да се занимава, това са по над 3 тона на сезон, газта на бутилки е мислена, но зареждането ще е много сложно, защото трябва да се поставят на 200метра от улицата, а с бутилки от газостанцията не го виждам.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #18

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    И аз мисля, че ще е по добре да се търси алтернатива с комресиран газ.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #19

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Слагаш бутилките до улицата, да са на удобно място за доставчика, а от тях пускаш газова тръба до котела. С цистерна е още по-добре и по-евтино

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #20

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Тези ниски температури са най много две три седмици в годината, така че си остави печката на дърва и я ползвай да помага, когато термопомпата почва да издъхва.Ако имаш трифазен ток може да си вземеш и по мощна помпа.Наскоро ми попаднаха на няколко пъти реклами на вентилатори за радиатори.Тялото им е около метър и се поставят или долу или отгоре на радиатора.Доколкото видях вътре има поставени няколко вентилатора като тези за охлаждане на компютри.Някой ако е ползвал може да каже дали има ефект
    Този пост е редактиран от VLADO 66; 21-01-21 в 10:20.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #21

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Нямам опция да разположа нищо подобно в близост до улицата и пред къщата, варианта беше обратното с тръба до улицата, но сега говорих с фирма, която изгражда подобни инсталации, оказа се, че бутилките са неразривно свързани с размер метър на метър на два, поставят се с кран и в моя случай трябва да звъня на боко да му искам хеликоптера. Цената за 130кубика е към 11000лв. само за бутилките, отделно се изгражда бетонова площадка и отопление на системата или в крайна сметка с котела и всичко останало възлиза на над 20 000лв.
    Термопомпите са около 12к., та няма никакъв начин да избия 8к., особено след като ще трябва да топля и бутилките.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #22

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Мощните ТП повечето май са на трифазен ток. И това трябва да го мислиш ако ще се насочиш към подобно решение. И наистина трудно ще стане с обикновени радиатори. Предлагат се вентилаторни конвектори за такива случаи. Това са си радиатори с принудителна вентилация от вентилатори (турбина). Те имат по-висока мощност за определен размер и температура на водата от обикновените радиатори. Но пък шумят и имат нужда от ел.захранване.
    Мислил съм ги и аз варианти с ТП за еднофамилна къща, но разбрах, че ТП са си най-добре за подово отопление. Другите решения са в една или друга степен технологични "извращения" все още.
    Този пост е редактиран от VanDan; 21-01-21 в 12:48.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #23

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Нямам опция да разположа нищо подобно в близост до улицата и пред къщата, варианта беше обратното с тръба до улицата, но сега говорих с фирма, която изгражда подобни инсталации, оказа се, че бутилките са неразривно свързани с размер метър на метър на два, поставят се с кран и в моя случай трябва да звъня на боко да му искам хеликоптера. Цената за 130кубика е към 11000лв. само за бутилките, отделно се изгражда бетонова площадка и отопление на системата или в крайна сметка с котела и всичко останало възлиза на над 20 000лв.
    Термопомпите са около 12к., та няма никакъв начин да избия 8к., особено след като ще трябва да топля и бутилките.
    Ти говориш за компресиран метан, а аз говоря за пропан-бутан. Инвестицията е от порядъка на 500-1000лв

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #24

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    Тези ниски температури са най много две три седмици в годината, така че си остави печката на дърва и я ползвай да помага, когато термопомпата почва да издъхва.Ако имаш трифазен ток може да си вземеш и по мощна помпа.Наскоро ми попаднаха на няколко пъти реклами на вентилатори за радиатори.Тялото им е около метър и се поставят или долу или отгоре на радиатора.Доколкото видях вътре има поставени няколко вентилатора като тези за охлаждане на компютри.Някой ако е ползвал може да каже дали има ефект
    https://pestimenergia.bg/product/167...ator-94cm.html
    За това ли говориш?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ти говориш за компресиран метан, а аз говоря за пропан-бутан. Инвестицията е от порядъка на 500-1000лв
    Газови бутилки като за газов котлон ли имаш предвид?

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #25

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори


    Слага се колектор за 2, 3 или 4 бутилки в паралел, съответно и нужната арматура. Като свършат бутилките, зареждаш резервните и се обаждаш на доставчика да замени празните. Бутилките са на депозит, останалата част е към 500лв. Още по-евтин е газът в цистерна (без акциз), но не винаги е възможно
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    estqwerty и acmmm харесват това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #26

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    И колко време може да се изкара с подобна инсталация?
    Тези на снимката, предполагам, са към 50л, тоест общо 200л., не знам дали го смятам правилно, но това са някъде към 40кубични метра, при среден разход 7 кубика на ден, има няма една седмица.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #27

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Ами зависи от топлозагубите, но къща 150-160м2 изкарва 10-15 дни в зависимост от външната температура. Двама такива клиенти имам. Е, доста по-скъпо, отколкото с газ от мрежата, но поне със сигурност ще е топло. С термопомпа и радиатори може да е още по-скъпо, но и със сигурност - по-студено.
    Този пост е редактиран от Lazar; 21-01-21 в 22:22.

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #28

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Колко излиза цената за kWh по тази схема (грубо) и при около 90% КПД на котела?

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #29

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    По каталог котелът харчи 1,9кг/час при отдадена мощност 25кВт, което излиза 0,076кг/кВтч. Вече зависи на каква цена договориш газа с доставчика. Ако е да речем 2лв/кг (в бутилки), то се получава грубо 15ст/кВтч. Виждам цени и по 1,80кг, което ще направи цената на киловатчас 13,5ст, но не съм се договарял лично с доставчик. Ако е в цистерни е без акциз и е доста по-евтино.
    bobivg одобрява това.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #30

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    1кг. газ е към 1,8л., тоест една бутилка от 50л е около 25кг., тъй като не се пълни догоре, което ще рече, че няма да стигне и за ден.
    Не виждам къде ще му излезе края, дори и да се сложат повече, става голяма хамалогия и ангажимент, за цената да не говорим.
    Ще го мисля с термопомпа, пуснал съм запитване към 'специалистите' и ще видим какво ще кажат.
    В крайна сметка ако не се получат нещата, ще сложа климатици, пък инсталацията ще остане за по-светли бъднини, когато и нас в провинцията ни огрее газа.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 31
    Последно: 05-01-21, 13:57
  2. Отопление на 80м2 къща
    От bgpavarotti във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 24-09-18, 23:49
  3. Отопление и БГВ на къща 200м2
    От venstano във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 14-12-16, 21:45
  4. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 11:46
  5. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе