Резултати от 1 до 14 от общо 14

Отопление и БГВ на къща 200м2

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    11
    #1

    Отопление и БГВ на къща 200м2

    Здравейте,
    Предстои ми строеж на къща 200м2, на южен скат на Витоша с надморска височина 1300м. По проект къщата е с южно изложение на активните помещения,без мазе с предвидено котелно помещение 4м2.Дограмата ще бъде 5 или 6 камерна с трислоен стъклопакет.Външна изолация -15см неопор.Отоплението е сметнато с водно подово ,като настилките навсякъде ще са от 3слоен паркет, фаянс и гранитогрес в мокрите помещения и коридори.За БГВ тъй като сме 4 членно семейство е предвиден 200л съд ,който да се подпомага от два слънчеви колектора. Като мощност за отопление и БГВ са сметнати за котел - 25-27кв, за термопомпа - 16кв, при топлозагуби при -15 градуса - 12кв. Допълнително е предвидена камина на дърва в хола за уют и резервно отопление. Като начало къщата ще се ползва основно петък-понеделник през зимата и през цялата седмица лятото. Изчетох доста теми по форумите и все още не мога да избера какъв да е източника за Отопление и БГВ, дали да е на ток, пелети, или нещо друго.Имам трифазен ток 15кв на мястото, но не знам как е като качество, все пак се води вилна зона. По възможност бих искал да имам контрол върху системата през интернет, за дните когато не сме там.Ще бъда благодарен на всички мнения от хора,които имат подобен като моя казус, а и също така и на хората,които се занимават с това.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    За къща, която ще се ползва основно уикендите през зимата, водното подово не ми се струва добър вариант. Още повече на 1300м. надморска височина. Ако се ползва постоянно - да, но вила - не. Просто няма смисъл. По скоро отопление, което бързо да дава ефект - в случая, може би, газ с конвектори.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #3

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Даже и за всеки ден да е ползването,щом е с южно не ти трябва подово,че е много инертно и създава дискомфорт.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    11
    #4

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Идеята ми е в дните в които ме няма, да може да се поддържа някаква минимална температура около 10 градуса, след което преди пристигане в петък дистанционно се вдигат градусите и по този начин не се губи комфорт, а и се изключва замръзване в къщата.Такова управление има при термопомпата.Другия вариант е климатик за поддържане на минималната температура и котле на пелети или дърва за подовото,което да се пали когато сме там за да може да се наглежда.
    По отношение на термопомпите въпросите,които възникват са следните:
    1. Колко са надеждни като работа на такава надморска височина;
    2. Как да ги защитя ако се получават проблеми с ЧЕЗ;
    3. Коя марка е подходяща за такава къща на такова място. Дали LG, SAMSUNG, MITSUBISHI, DAIKIN или PANASONIC.
    Ще бъда благодарен за всякакви идеи

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #5

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Термопомпа, ако не работи със сондажна вода, в случая, според мен е безмислена. Даже и такава, пак мисля, че е безмислена, вече поради начина на ползване. За да стоплиш къщата за събота и неделя, ще трябва да я пускаш в сряда....
    Един добър котел на газ с конвектори, мисля че е най доброто решение.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    11
    #6

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Термопомпа, ако не работи със сондажна вода, в случая, според мен е безмислена. Даже и такава, пак мисля, че е безмислена, вече поради начина на ползване. За да стоплиш къщата за събота и неделя, ще трябва да я пускаш в сряда....
    Един добър котел на газ с конвектори, мисля че е най доброто решение.
    Тони, за съжаление там няма газ. Ако трябва конвектори мога да предвидя и към термопомпата за по бързо завъртане на въздуха. Въпреки че това бързото затопляне мислех да го правя с палене на камината в хола.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #7

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    А, извинявай - останах с впечатление че има газ. Явно нещо не съм прочел както трябва. Тогава пелети или твърдо гориво.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #8

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Пелети - котлите имат автоматизация и не се налага постоянно зареждане и чистене.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    11
    #9

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Пелети - котлите имат автоматизация и не се налага постоянно зареждане и чистене.
    VanDan, тъй като четох доста и за котлите, така и не можах да си харесам точния.На къщата имам и доста дърва, така че е добре да може и тях да гори. Гледах български и послки котли комбинирани. Но тъкмо някой да ми хареса и като се зачета в нета се обърквам тотално.Ти какъв котел би ми препоръчал който да отговаря на моите условия, като дистанционното управление през интернет трябва да го има, че това е огън и е хубаво да го наглеждам някак си докато ме няма там 4 дни от седмицата.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #10

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2


  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #11

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Аз съм само потребител минал през 3 котела - 2 на твърдо гориво и 1 на газ. За пелетните четох темите из форума и звучаха много убедително. Лазар е специалист, а и самия той ползва. Имаше още няколко ползватели на такива във форума и също бяха доволни.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    11
    #12

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    По евтин вариант само на пелети Пелетен котел GREYKO EXPERT RB20 - Онлайн Магазин JOV.bg
    Владо имаш ли идея, дали на Грейко горелката , към контролера и (Naturela) , мога да закача PC през rs232 порта му, и така да мога да го гася, пускам и всичко останало. И дали това ще и пречи ако е постоянно вързана така, защото през това PC, ще мога дистанционно да я следя през интернет.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Цитат Първоначално публикувано от venstano Виж публикацията
    Владо имаш ли идея, дали на Грейко горелката , към контролера и (Naturela) , мога да закача PC през rs232 порта му, и така да мога да го гася, пускам и всичко останало. И дали това ще и пречи ако е постоянно вързана така, защото през това PC, ще мога дистанционно да я следя през интернет.
    Аз се топля с такъв котел и имам такъв дистанционен контрол през RS232 порта, макар че съм го направил само за да съм в час - нямам някакви нужди от това. Лаптопа, който ползвам нещо сдаде багажа, но не намирам време да го занеса да го погледнат

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    11
    #14

    Отговор: Отопление и БГВ на къща 200м2

    Здравей Лазаре,
    Благодаря ти за включването.На доста твои мнения съм попадал по форумите и мисля, че си човек,който си разбира от работата. Съжалявам само че не си ми по-близо, защото хем лаптопа ти щяхме да оправим, хем и моя казус да обсъдим...
    Но ...надявам се да помагаш със съвети все пак.

    - - - - - - - - - -

    Забравих да питам за инфо на читав инсталатор на Грейко за София

    - - - - - - - - - -

    Здравейте колеги,
    До тук вече има едно решение - Грейко котел + горелка. До пролетта има още време така че,ще съм благодарен да споделите с мен и други идеи и предложения.
    Този пост е редактиран от venstano; 15-12-16 в 17:12.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отопление на еднофамилна къща - въпроси
    От reiner във форум Други начини за отопление
    Отговори: 146
    Последно: 08-02-16, 08:21
  2. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 11:46
  3. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  4. Газово отопление за малка къща ...
    От ocean133 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 31-01-11, 10:30
  5. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе