Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 35

Избор на термопомпа за еднофамилна къща

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    8
    #1

    Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Здравейте на всички. Чета форума от 2 години и ми е помогнал изключително много в приключението което захванах( строителството на къща), но чак сега Дойде време да се регистрирам, защото е време да изберем термопомпата. Къщата се намира с покрайнините на Пловдив. Двуетажна на 1-ви етаж 75кв.м на втори етаж 70кв.м.И двата етажа са направени са подово отопление за което пак цялата информация беше получена основно от форума. Основите са хидро и топло изолирани изцяло с xps. Изолацията е 10см каменна вата. Тухлите са поротерм 25. Цялата къща е с окачени тавани с каменна вата 10см на листове. Дограмата е висок клас с 3 стъклопакет. Повечето теми (да не кажа всички) съм ги изчел и по-скоро се обърках от колкото да се насоча към марка. След консултации за мощността гледаме модели с мощност 16кв.
    Имаме оферти за: Грее версати 3
    Митсубиши електрик ERSC VM2D
    Crystal onyx 16s
    И накрая едно предложението което не е нашумяло по нашите ширини. Става въпрос пак за модела 16кв.
    https://nordis-ac.com/product/optimus-pro-split-with-hot-water-tank/
    Забравих да спомена, че къщата разполага с трифазен ток.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Моето мнение е, че 16кВт ще ви е много, особено пък за района на Пловдив. Не повече от 12-13кВт ще ви са достатъчни

  4. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    10
    #3

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Цитат Първоначално публикувано от Cronos Виж публикацията
    Здравейте на всички. Чета форума от 2 години и ми е помогнал изключително много в приключението което захванах( строителството на къща), но чак сега Дойде време да се регистрирам, защото е време да изберем термопомпата. Къщата се намира с покрайнините на Пловдив. Двуетажна на 1-ви етаж 75кв.м на втори етаж 70кв.м.И двата етажа са направени са подово отопление за което пак цялата информация беше получена основно от форума. Основите са хидро и топло изолирани изцяло с xps. Изолацията е 10см каменна вата. Тухлите са поротерм 25. Цялата къща е с окачени тавани с каменна вата 10см на листове. Дограмата е висок клас с 3 стъклопакет. Повечето теми (да не кажа всички) съм ги изчел и по-скоро се обърках от колкото да се насоча към марка. След консултации за мощността гледаме модели с мощност 16кв.
    Имаме оферти за: Грее версати 3
    Митсубиши електрик ERSC VM2D
    Crystal onyx 16s
    И накрая едно предложението което не е нашумяло по нашите ширини. Става въпрос пак за модела 16кв.
    https://nordis-ac.com/product/optimu...ot-water-tank/
    Забравих да спомена, че къщата разполага с трифазен ток.
    Защо не сложи 38 сантови тухли оскъпяването щеше да е най много 6-7 хиляди лева. Инае тия киловати са ти добре все пак това е термопомпа тя си има управление и си знае колко да предава топлина не е камина да ти завира.

  5. Novice
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    8
    #4

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Защото разполагахме с определен бюджет и се стараехме всичко да е разчетено за да стигнат средствата. Не можехме да си позволим 38см. И други специалисти казват че 16 ще е много. Аз по скоро искам да избера марката, а дали ще е 14 или 16 киловата ще го реша по лесно на база още изчисления да речем, но винаги искам да се застраховам. Проблема е избора на марка на която да заложим. Разлика от няколко хил.лв между моделите съм готов да я дам стига да си струва в последствие като по-добри сметки за ток, повече отдавана мощност при по-ниски температури. Пак да кажа къщата е в покрайнините на Пловдив. Температурите зимата да по-ниски и духа много. Друго което забравих да спомена. Че къщата има изградена система за охлаждане с конвектори и термопомпата ще се ползва и за това. Системата е на 2 щранга. Един за подовото и един за конвекторите. На всеки етаж има разпределител за подовото и отделен за конвекторите.
    Този пост е редактиран от Cronos; 25-02-23 в 08:21.

  6. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    10
    #5

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Цитат Първоначално публикувано от Cronos Виж публикацията
    Защото разполагахме с определен бюджет и се стараехме всичко да е разчетено за да стигнат средствата. Не можехме да си позволим 38см. И други специалисти казват че 16 ще е много. Аз по скоро искам да избера марката, а дали ще е 14 или 16 киловата ще го реша по лесно на база още изчисления да речем, но винаги искам да се застраховам. Проблема е избора на марка на която да заложим. Разлика от няколко хил.лв между моделите съм готов да я дам стига да си струва в последствие като по-добри сметки за ток, повече отдавана мощност при по-ниски температури. Пак да кажа къщата е в покрайнините на Пловдив. Температурите зимата да по-ниски и духа много. Друго което забравих да спомена. Че къщата има изградена система за охлаждане с конвектори и термопомпата ще се ползва и за това. Системата е на 2 щранга. Един за подовото и един за конвекторите. На всеки етаж има разпределител за подовото и отделен за конвекторите.
    Аз ти казах 16 е много ако топлоизточника трудно се контролира например котел или пелети но термопомпата се регулира прецизно и щом имаш конвектори може и тях да ползваш за отопление тия излишни киловати ще ги ползваш за бързо затопляне а след това оставяш подовото да си действа.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Цитат Първоначално публикувано от dokazruk Виж публикацията
    Аз ти казах 16 е много ако топлоизточника трудно се контролира например котел или пелети но термопомпата се регулира прецизно и щом имаш конвектори може и тях да ползваш за отопление тия излишни киловати ще ги ползваш за бързо затопляне а след това оставяш подовото да си действа.
    Да вметна, че един топлоизточник на пелети много по-добре си контролира мощността,, защото може да я сваля до 25-30% от номинала, някои газови котли вече могат да работят на 7% от номинала, докато термопомпата обикновено сваля до около 50%, което е много и на това няма как да му каже прецизно регулиране. Тоест една термопомпа 16кВт има минимална мощност към 8кВт, което е много за едно добре изолирано жилище 140-150м2. Помпата ще включва/изключва често, което е далече от представите за икономична работа. Колкото до марката - за мен най-голямо влияние при избора трябва да има наличието на надежден локален сервиз.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    8
    #7

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Лазар според теб за тези квадрати колко кв ТП трябва да се инсталира. Нека смятаме 150кв защото в горните квадрати не съм включил стълбищна клетка от 9кв която в отворена и ще се отопля от коридорите на двата етажа. И като изключим фактора гаранционно и след гаранционно обслужване от доверен сервиз. Към кои марки бихте ме насочили.

  10. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    10
    #8

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Да вметна, че един топлоизточник на пелети много по-добре си контролира мощността,, защото може да я сваля до 25-30% от номинала, някои газови котли вече могат да работят на 7% от номинала, докато термопомпата обикновено сваля до около 50%, което е много и на това няма как да му каже прецизно регулиране. Тоест една термопомпа 16кВт има минимална мощност към 8кВт, което е много за едно добре изолирано жилище 140-150м2. Помпата ще включва/изключва често, което е далече от представите за икономична работа. Колкото до марката - за мен най-голямо влияние при избора трябва да има наличието на надежден локален сервиз.
    Не ми се вярва една термопомпа която е инверторна да има такъв висок минимум.

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #9

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Интересно, при студено време (под -7гр) в спецификациите максималната им мощност пада с около 40%, т.е на 16квт помпа и пада мощността на 9квт, сега ако и минималнита и е 8квт, реално тея термо помпи нямат никакво моделиране и за чий ги пишат 16квт?

  12. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    10
    #10

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Толкова падат сигурно на китайците примерно аз имам фуджицу лт 12 климатик и при -10 няма абсолютно никакъв проблем с мощността всичко зависи от изработката климатика е 12 -ка има 1,2 кг фреон

  13. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #11

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    8 - 10 киловата помпа ти трябва. като ако я подбереш с допълнителен нагревател за голяма зима , каквато вече няма да има заради глобалното затопляне или ей така за всеки случай ако спре помпата.
    това при условие че не спираш да топлиш целият обем, за да имаш инерция.
    16 киловата ако искаш да се прибереш от някъде и да стоплиш за 3 4 часа е ок.
    70 м2 на етаж са хол и кухня или 2брх3киловата долу и 3 спални горе мисли 3х1.5 киловата, това ако бяха клими.
    мисли битовата гореща вода как да вържеш.
    ай 12 киловата с презапасяването.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    8
    #12

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    За битовата гореща вода сме сложили 200литра бойлер с 2 серпентини. И от него до мястото където ще е термопомпата съм закарал тръби.
    Иначе на 1-ви етаж има 45кв хол с трапезария и кухня, 14кв спалня, 4.5кв баня, 3кв мокро помещение и 5кв коридор.
    Горе има 2бр спални по 15кв., 1 детска 22кв. И кабинет 9кв. И коридор 7кв. Пропуснах че горе има още 2 отделни бани.
    Този пост е редактиран от Cronos; 25-02-23 в 21:36.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Какъв е тоя бойлер с 2 серпентини? Я дай линк или модел

  17. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #14

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Обърнал ли си внимание че Crystal onyx 16s е хидросплит?

  18. Novice
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    8
    #15

    Отговор: Избор на термопомпа за еднофамилна къща

    Това е бойлера. https://eldominvest.com/bg/product/155.html
    Не съм обърнал внимание, че е хидросплит и дори не знам какво е това. Също не мога да разбера какво е моноблок и сплит. Иначе кристъл оникса го взимам с най-голямс отстъпка и сервиза ми е познат.
    Този пост е редактиран от Cronos; 25-02-23 в 21:45.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на къща с термопомпа и радиатори
    От Rakeem във форум Други начини за отопление
    Отговори: 75
    Последно: 28-07-22, 13:05
  2. Отговори: 1
    Последно: 26-07-21, 23:08
  3. Отговори: 31
    Последно: 05-01-21, 14:57
  4. Отопление на еднофамилна къща - въпроси
    От reiner във форум Други начини за отопление
    Отговори: 146
    Последно: 08-02-16, 09:21
  5. Избор на климатик за къща
    От martinharry във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 29
    Последно: 04-04-15, 12:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе