Страница 1 от 10 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 147
Like Tree40Одобрявам

Отопление на еднофамилна къща - въпроси

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    10
    #1

    Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Здравейте!
    В момента си строя къща и имам много въпроси, свързани с отоплителната инсталация.
    Ще ми бъде полезно всяко ваше мнение.
    Най-общо ситуацията е следната: къщата е в планината на около 900 м надморска височина, на южен склон.
    През лятото е прохладно (тоест няма нужда от климатици), а през зимата е студено (снегът се задържа до средата на април).
    Друго предимство е, че има около 300 слънчеви дни годишно (това позволява да се използват слънчеви панели)
    Къщата е тухлена (не газобетон, а класическа тухла) на два етажа, с разгъната площ около 200 квадратни метра. Долу е кухня и голяма дневна, а горе - 3 спални и 2 бани.
    Цялата къща е с петсантиметрова изолация WEBER. Дограмата е петкамерна PVC с К-стъкло. Тоест - надявам се, че топлото няма да бяга навън.
    За отопление съм се спрял на термопомпата Алтерма на Дайкин + евентуално слънчеви панели.
    От нея смятам да подгрявам и 200-литров бойлер за топла вода.
    Причината да се спра на този вариант е, че в момента в апартамента съм с инверторни климатици Дайкин и съм много доволен от работата им.
    Въпросите ми са следните:

    1. Да комбинирам ли термопомпата със слънчеви панели или енергията от нея ще е достатъчна?
    2. Приблизително колко мощна трябва да е термопомпата, за да отоплявам 200 квадратни метра (таваните са със стандартна височина - 2.60м) +бойлер 200 литра?
    3. Подово отопление ли да предпочета или радиатори? (за баните съм решил да е подово, но за другите стаи имам колебания)?
    4. Някои хора казват, че най-добре е в баните да е подово, а в другите стаи - радиатори. Ама как става това? Нали водата за подовото се подгрява до 40 градуса (иначе ще ходим по пода като нестинарки) , а за радиаторите трябва да е 70 градуса? За каква ефективност говорим тогава?
    5. Трябва ли ми допълнителен източник на топлина за най-студените дни, или термопомпата е достатъчна?

    Само моля съветите да са без сложна терминология, защото съм лаик и нищо няма да разбера.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,306
    #2

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    По мое мнение вземи най силната 16кв мощност в режим отопление.ако имаш достатъчно пари може да купиш и високотемпературната Алтерма на дайкин мисля че беше +4000лв отгоре на обикновенната.След като снега се задържа до април е добре помпата да е по-мощна.

    Ако бях на твое място задължително подово-през зимата си ходиш бос и да ти кажа така се отпускаш и си почиваш доста по-добре отколкото ако постоянно си с чорапи, терлици чекли или си обут с нещо друго след като цял ден си бил облечен/обут .От друга страна с подово ще е по-икономично, защото се изпозлва по-голяма площ(на целия под на помещението) за затопляне/отопляване на помещението.

    Задължително ги накарай да направят всяка стая да се включва и изключва отделно в отоплението(дори коридорите и банята/тоалетната), защото има голяма вероятност да има необитаеми стаи които е излишно да се топлят.Така ще можеш да изключиш неотопляемите помещения и да спестиш ток.

    Ако искаш може във всяка стая да сложиш по един конвектор ,който ще позлваш само лятото ако се наложи да охлаждаш.Зимата ще си на подово.

    Високотемпературната помпа е с по -нисък КОП от обикновенната термоопомпа.

    НА въпросите:

    1.да комбинирай или поне направи/прекарай изводи до покрива ако сега нямаш пари по-нататък като събереш да сложиш.

    2. 16кв, но бойлера в зависимост от това колко човека са-ако са 4-ма или повече или има един мъж и 2 жени 300литра-така подобре ще се оползотворява топлината от помпата.

    3. подово, но ако искаш в спалните може да е с радиатори/конвектори.Аз бих сложил навсякъде подово и понеше лятото на 29 градуса пускам климатика бих сложил и един конвектор за охлаждане лятото.

    4.доколкото съм наясно температурата на водата за подовото може да се регулира.

    5. при 16 кв помпа и подово отопление няма да трябва друг източник на отопление в къщата.

    Най-голямите топлозагуби са през прозорците-стъклопакета.Колко квадрата е стъклопакета???

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #3

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    1. Забрави за идеята да се топлиш от слънцето, но за бойлера може.
    2. Добре е да си платиш 200-300лв за проект за отоплителната инсталация, защото като гледам идеите инвестицията няма да е малка. Може да се мине на варианта 2 термопомпи в паралел.
    3. Термопомпа с радиатори е почти мисията невъзможна - или подово, или конвектори. Подовото е за предпочитане.
    4. Има си начини, автоматика - помпи, вентили, датчици - проектантът ще го ти го обясни.
    5. Според мене -да, но времето ще покаже.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    10
    #4

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    200-300 лева за проект ще прежаля, въпросът е да събера повече предварителна информация, за да не се излагам като ме питат какво точно искам.
    Конвектори категорично не искам - най-хубавото на тая къща е тишината, така че не искам нищо да ми бучи.
    Така че вероятно ще отида на вариант - навсякъде подово. Дали обаче ще мога да постигна температура 24 градуса през най-студените дни?
    Лазар, защо две термопомпи? Не е ли по-добре една по-мощна?
    Какво означава "високотемпературна помпа" и какви са предимствата й?

    Извинявайте, че ви досаждам с глупавите си въпроси, ама нищо не разбирам от тези неща.

    P.S. Стъклопакетът е около 35 квадратни метра, като почти всички прозорци гледат на югоизток.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #5

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Подовото ти дава възможност да постигнеш желаната температура, стига и термопомпата да ти даде тази възможност. Казах, че може да станат 2, ако няма достатъчно мощна за да бъде една. Според мен ще е една с подпомагане от котел в най-студените дни - това е най-оптимално. Високотемпературната е по-подходяща за подгряване на бойлера и за рабора с радиатори.

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,306
    #6

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Ето тук можеш да прочетеш за разликите между високотемпературната и обикновенната , но основната е че с високотемпературната дайкин гарантира ефективно отополение до -25 градуса външна температура, а с обикновенната до -20 градуса.По мое мнение и обикновенната ще ти стигне.За високотемпературната харчи ако имаш повече пари в излишък.
    Ако решиш можеш да спестиш 1000лв като закупиш термопомпа само за отопление, без охлаждане.

    Ето повече информация за термопомпата на дайкин .


    От този сайт виж какви са били температурите през последните 20 -30 години в твоя регион или населено място.Ако си с подово ще те топли добре.



    Не бой се ще стигнат 16 кв ще има достатъчно мощност стига да не я изключваш.Имал съм подово, само че на ток.единствената конкуренция на подовото след като си се намръзнал зимата е една гореща вана.Дори вната можбе да не може да сгрее както трябва измръзналите кокали и най-вече ставите, при подовото като си легнеш гол н а земята и си метнеш един китеник за 10-15 минути си се изпотил на голо...

    Абе слагай подово и ще с е родиш, а пък съпругата/приятелката ти колко ще е доволна...


    П.П. Две евентуално ще са по-подходящи:
    1.При недостиг на мощност

    или

    2.ако гледаш далеч напред в бъдещето и ако се налага да делиш къщата на две -например между двете ти деца.Така всяко ще може да се отдели на собствен електромер и да си ползва собствена термопомпа.Тогава и системите трябва да са две.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,786
    #7

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Нужно е също така да не се забравя и подовата изолация-колкото повече по-добре.Трябва внимателно да се прегледа конструкцията на сградата за топлинни мостове и ефективна вентилация против евентуален конденз.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    10
    #8

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Благодаря ви много за съветите.
    В крайна сметка взех решение и ще се отоплявам с Дайкин Алтерма с подово отопление във всички стаи.
    Верно, скъпичко е, но веднъж се живее, майка му стара.
    Един комшия тука ме агитира да си купя котле с пелети - било много икономично, обаче аз съм супермързелив и идеята да мъкна всеки месец някакви пелети от майната си хич не ми харесва.
    Както и да е.

    Сега имам следният въпрос. Ще слагам на покрива на къщата слънчеви колектори, които да ми затоплят бойлера.
    Въпросът е какви колектори да избера?
    Къщата е на южен склон, има около 300 слънчеви дни годишно.
    Та какви и колко колектори да сложа, за да ползвам максимално слънчевата енергия?
    И какъв бойлер да взема - 200 литра или 300 литра?
    Ние сме четиричленно семейство и консумираме доста топла вода (къпем се всеки ден )

    И още един въпрос - при положение, че съм заложил навсякъде подово отопление, може ли да сложа паркет в хола?
    Или трябва навсякъде да е теракот или гранитогрес?

    Благозаря ви предварително.


  11. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #9

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    определено ти трябва най голямата която могат да ти дадат или ще трябва да стакнат две по-малки.

    солари - супер , бойлер щом сте 4-рима вземи 300л. алтерма няма кит за чужди бойлери и ще трябва да купиш тения + кит за солар за да се върже към бойлер и системата - не съм много запознат.

    тия 200м2 не ги знам къде са но ето ти за лютата добруджанска зима до -15 -18 стигат т. вярно за 2 3 4 седмици но пък става наистина студено.

    дори и с добра изолация мисля че ти трябват към 17.5 киловата - не съм ови инжинер и не спорим но толкова съм задал.

    от кога чакам някой да пусна елките.

    та 16 кв им е най голямата машина - ти си за там. или може би две по малки но тук съм гол и бос кои две ти трябват може би 2 12-ки ще работят без да им се пускат ел нагревателите и ще бачкат само като термопомпи.

    излиза 1571 лева за точец на година - като съм вкарал нощните тарифи. ако си по-нависоко ще се бачка с друга температурна дата и резултатите ще мръднат.

    поздрави и успех с начинанието.
    малко картинки :


    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    82
    #10

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Здравейте
    Реших да се включа и аз във темата на колегата
    Да,голяма алтернатива е да топлиш бойлера със слънчеви панели,но ако го правиш,купи си качествени панели или френски или немски.За този 300л бойлер(колегата е прав за 4 човека 200л няма да е достатъчен) може да ти вършат работа,но може и да не е достатъчно.За това не е лошо още един източник на топлина и той да бъде газово котле.
    Аз монтирах на една къща и стана много добре.В бойлера за вода има две серпентини,едната е от сл.колектори а другата е от газовото котле което доподгрява водата.И си купи неръждаем качествен бойлер.
    Ако къщата ти е целогодишно обитаема добър вариант е подово парно.
    Ако си фен на камина,защото тя прави невероятен уют,може и нея да я включиш като източник за парното отопление,с една водна риза е чудесен източник.
    Значи можеш да имаш три източника на топлинна енергия,камината,газово котле и слънчевите колектори,това всичко ще бъде достатъчно за боилера и парното
    ПОЗДРАВИ И УСПЕХИ

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    257
    #11

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    200кв/м това си е мин 2/две/ при 6кв. номинал. Както искаш така го мисли. Подовото е + понеже акумулира.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    10
    #12

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Здравейте отново!

    Благодаря на всички за ценните съвети, които ми дадохте.
    Купих термопомпата - Дайкин Алтерма 16, бойлерът е 200 литра.
    Сега чакаме да се стопли малко времето, за да монтираме цялата инсталация.

    И изникнаха нови въпроси.

    1. Каква изолация да сложа под подовото, за да не бяга топлината надолу - фибран или стиропор (отгоре навсякъде ще е с гранитогрес, купил съм един дето изглежда като паркет)?

    2. В спецификацията на термопомпата пише че допустимият тръбен път е максимум 75 метра. А къщата ми е с обща площ 200 квадратни метра - 2 етажа по около 100. Колко отоплителни кръга ще трябва да направя? Долу е едно голямо общо помещение (кухня и хол), а на втория етаж - 3 спални по около 25 квадратни метра и 2 бани по около 10 квадратни метра? Тръбите на подовото ще ги монтирам на стъпка 10 см.

    3. Каква циркулационна помпа да избера?

    4. Ще ми трябва ли трипътен вентил?

    Благодаря Ви предварително.




  16. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #13

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Първо честито за покупката.

    НЕ малко съм изненадан! не ти ли направиха някакъв пълен проект каква ще бъде системата? всички тези твои въпроси трябваше да бъдат изяснени преди да вземат паричките.
    тези 75м малко не ми се вярват но ще проверя в колекцията с файлчета дали няма написано нещо...

    4 . ако си купил бойлера от тях няма да ти трябва има го в комплекта. чесно не съм сигурен дали алтермата имаше опция за друг бойлер освен техния.

    1. ако не искаш да ти бяга топлото надолу сложи нещо с алуминево покритие залепено отгоре. поне на първият етаж. би трябвало да доведе до по-бързо и равномерно загряване на пода, а и на стаята , като с това бягаш от загубите надолу.ЦЪК на Линк че нямам как да го кача с добро качество тук.
    изолация колкото повече - толкова по-добре. има една дебелина където трябва да се спре лудоста обаче - за едни е 10 за други 15, 20 а за други 40см. май трябва да кача картинка и за това

    2 - също както и три отдолу но - освен кръговете самите тръби се намотават по различен начин за зоните които ще се ползват по активно или да кажем под легло, гардероби : по-нарядко , за бани е друга стъпката за редене на тръбите, на зоните които се очаква да изтине се намотават по-нагъсто. ти знаеш кое къде е и как ще се ползва.
    а това регулиращи термостатични циркулационни н-пътни и редуцир вентили и тем подобните задвижки обезвъздушители и цялото екипиране и управление на колекторите както и овързването на термостатите с предишните споменати ... ЧЕРНА МАГИЯ МИ Е.
    предполагам съм изръсил доста глупости но не ги разбирам нещата - признавам си. чел съм но не мога да ги разбера.

    3 - това който прави системата на подовото трябва да ти отговори.

    пак да кажа ИНЕНАДАН съм.
    не е хубаво да се правят така на парче нещата. ето хвърлил си сума ти пари а не знаеш какво ще правиш.
    Все пак ще помагам с идеи.

  17. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #14

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    reiner - изграждането на отоплителна инсталация иска по-сериозен подход и е много препоръчително да се направи читав проект и да се изпълни както трябва
    покупката на самия уред е последната работа...алтермите няма да свършат в магазина...

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #15

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Аз ти предлагам да си платиш един проект - 200-300лв, но да си спокоен, че всичко е сметнато
    ПП: climamarket ме е изпреварил

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 10 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 11:46
  2. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  3. Газово отопление за малка къща ...
    От ocean133 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 31-01-11, 10:30
  4. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25
  5. Моля дайте съвет за отопление на къща
    От vladko33 във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 05-11-09, 08:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе