Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 88

Помощ [know how] за незрящи.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    Помощ [know how] за незрящи.

    <font color="orange">Първи въпрос:</font id="orange">

    Съвсем случайно се запознах със семейство, семейни приятели на мой приятел, единия член от което е незрящ.

    Не е родено момичето така, преживяло е медицинска неграмотност, на която дължи слепотата си.

    Това не е топика, на темата ми обаче.



    Имаме желание да помогнем на момичето, тъй като в скъпата ни татковина това и състояние я кара да живее в абсолютна социална изолация.

    В семейството има компютър и то не съвсем лош, но към момента неизползваем за комуникация. Попрочетох тук там, намерих софтуер точно за незрящи [направен специално за българи], т. нар. screen reader, синтезатор на реч и т н.

    Програмите са за DOS, някои от тях прекомпилирани и за Win [MSDOS Prompt], но така или иначе е нужен е и малко хардуер, който просто нямам представа дали съществува [въобще], дали съществува [все още] и т. н.



    Та молбата ми е, ако някой има представа какво представлява, къде може да се купи и за какви пари моля да напише.

    Да кажем:

    Брайлова клавиатура за PC. Има ли такава и къде може да се намери.

    Брайлов дисплей, това е другия начин, освен алтернативата синтезатор на глас [има такъв софтуер].

    Понеже всичко е под DOS, изображения не се виждат, а не са и нужни.

    Не съм инсталирал още софтуерите, който съм намерил [безплатни са]. Ще видя имам ли някакви трудности и ще ги споделя с вас.



    Но така или иначе, въпроса с хардуера остава. Клавиатура, дисплей или каквото още се сетите в тази връзка ще бъде добре дошло, като идея.



    Ще бъда благодарен на всички, а момичето ще запомни Сетком с добро за съветите, с които бихме и помогнали да разнообрази малко ежедневието си.



    <font color="orange">Втори въпрос:</font id="orange">

    Къде в страната има достатъчно почтено и заслужаващо доверие училище за кучета, водачи на незрящи?

    Само за ваша информация, в България има 17 000 незрящи и само двама ползват куче водач. Причините са финансови.

    Разбира се ще се търсят спонсори, тъй като отлично обучено куче струва около $10 000. В Германия.

    Дайте директно линкове или телефони за връзка моля.



    <font color="orange">Трети въпрос:</font id="orange">

    От четенето на страници посветени на усилията за достъп до интернет на незрящи ми се изясни, че за достъп до мрежата на един незрящ му е достатъчен дори и Правец 16. Ако искате можем да направим нещо за тези хора. Има човек в България, един от пионерите в тази област, незрящ, който се опитва да помогне на повече хора с подобен на неговия проблем, да разшири възможностите им за комуникация.

    Виктор Любенов се казва.

    За да илюстрирам оптимизма му, самия той прави уеб страници, предназначени за незрящи.



    Аз ще се свържа с него по въпроси свързани със софтуера, като ми се ще да му представя нашето IT Сетком общество и желанието да помогнем кой с каквото може.

    Предполагам доста от вас имат в къщи хардуер, който никога повече няма да използват, а и няма да продадат за 5 лева. Я някое дънце, я кутия, я звукова карта или модем.

    Аз лично, ще му изпратя един мой вътрешен модем 33600 Diamond Supra, който ми се струва, че никога няма да използвам вече. Ще го подари на някой незрящ, когото по този начин ще направя щастлив. БТК има големи отстъпки за незрящи.

    Та ако някой има нещо, което мисли да изхвърли при следващото почистване, моля да го напише тук. Ако това се случи ще направя някаква организация когато се свържа с Виктор Любенов за да можете директно да изпращате излишния ви и непродаваем хардуер на него.

    Вероятно е от София, нямам представа, като се свържа с него ще ви напиша.

    Предполагам, че е ясно, че монитори не са нужни. [V]



    Знам че ролята на "баба Тонка" не ми отива твърде, но все по често се замислям за християнските ценности, които очевидно ми/ни липсват тук в България.

    На който подобни начинания му се струват смешни и безмислени, да не чете, да помогне с нещо друго.



    Благодаря предварително на всички!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #2

    Помощ [know how] за незрящи.

    Аз имам излишна кутия.

  4. DGP
    DGP е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    137
    #3

    Помощ [know how] за незрящи.

    Мога да събера една 386-ца, VGA 256kB /ISA/, 40MB Seagate HDD (с малко лоши сектори но работи добре), Desktop кутия със захранване. Ако тези неща ще свършат работа прати PM да се разберем нещо ...

  5. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #4

    Помощ [know how] за незрящи.

    Знаех си, че има доста свестни потребители тук, но честно казано не очаквах толкова бързи и категорични отговори. Изненадан съм изключително приятно.

    Five Stars за DGP, тъй като Profita вече съм я "минал" [рейтнал имам предвид, не друго []].



    DGP и Profita, а и останалите.

    Ще се свържа с Виктор Любенов и ще измислим с него какво да правим.

    Предполагам, че ще е най-удобно да му изпращаме нещата директно на него. Не ми тежи, не ме разбирайте неправилно, ще изберем най-удачния вариант.

    Защото, ако човека е от София, както предполагам, ще е излишно да ми изпращате нещо до Русе, което после аз отново ще изпратя до София.

    А и бих искал тези хора да знаят кой точно има принос към щастието им. В случая DGP и Profita.

    Не искам да отнемам на никого удоволствието от направения жест.

    Пиша вече мейл на Виктор Любенов.



    <font color="red">«EDIT»</font id="red">

    BTW тук виждам място за енергията на ДЗВЕР.

    ДЗВЕР, понеже знам, че четеш все пак, макар и да не пишеш, би могъл да ми помогнеш, ако го смяташ за нужно и имаш възможност.

    Знаеш ми номера на кюто.

  6. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #5

    Помощ [know how] за незрящи.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Five Stars за DGP, тъй като Profita вече съм я "минал" [рейтнал имам предвид, не друго [].

    <div align="right">Originally posted by Malone - 21/11/2004 : 03:11:26</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

  7. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #6

    Помощ [know how] за незрящи.

    Malone, пиши ме и мен. Винаги съм готов да помогна на такива хора. Работил съм в подобна среда доста години и знам нуждите на хората [не точно на незрящите, а на изолираните]. Имам доста стари нещица, които бих изпратил. Очаквам развитието по темата.




  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Помощ [know how] за незрящи.

    Подкрепям идеята до помогнем с каквото можем.

    Разбира се, че има специализирани клавиатури, дисплеи за текст, че и за елементарна графика даже. Предлагам всеки, който иска да помогне да се поразрови из нета за Braille насочен интерфейс и да поства линкове тук. Така всички бързо ще се ориентираме в проблема (твърде специфичен), и ще се създаде една база данни къде какво се прави като хардуер за незрящи.

    Ето един линк на който попаднах почти "от раз":

    http://plaza.ufl.edu/akathy/ADA508/blind.htm

    И още един списък с най-различен хардуер и софтуер, ама цените са едни....[!]

    http://www.temple.edu/instituteondis...equipment.html

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    378
    #8

    Помощ [know how] за незрящи.

    Мога да дам един компютър - P233 MHz, достатъчно памет, малко малък твърд диск.

    Това ми е втора машина в стаята, която използвам за работа под Linux. Но така или иначе не остава време....



    Чакам повече информация от Malone. Дано зарадвам някого за Коледа.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    554
    #9

    Помощ [know how] за незрящи.

    И аз имам някаки части !

  12. 666
    666 е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    161
    #10

    Помощ [know how] за незрящи.

    А какво пречи да се събере и по някой и друг лев, за да се купят необходимите неща?

  13. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #11

    Помощ [know how] за незрящи.

    Нищо лошо разбира се Petre [666, ако не греша], но исках просто никой да не е затормозен. В това нямане напоследък, а тук очевидно не сме богати хора, всеки лев е ценен.

    Не че парите ще бъдат напразно изхарчени, но всеки малко или много има приоритети. Мъчим се да оцелеем.

    Идеята е хубава, но събирането на пари с някаква цел, обикновено е свързана с някаква отчетност, освен ако не купим ние нещата и изпратим направо хардуер, а не пари.

    Аз първи ще дам някой лев, ако решим да направим и това.

    Но, нека първо почнем с ненужните ни неща.



    <font color="red">«EDIT - 22 Ноември / 20:07»</font id="red">

    Свързах се [отговори ми на мейла].

    Чакам отговор на въпросите си, относно организацията и начините, по които бихме могли да му изпратим излишните ни компоненти.

    Ще пиша веднага.




  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    295
    #12

    Помощ [know how] за незрящи.

    Мога да пратя с еконт за моя сметка клавиатура,мишка, звукова карта, видео карта, дъно с процесор и други такива неща. Не са последна дума на техниката но работят пък и от известно време се чудя какво да ги правя ..... дано спомогнем някой човек да се почуства по-добре..... Дано аз се почуствам по добре..... Дано всички се почустваме по-добре.



    Malone прекрасна тема....

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #13

    Помощ [know how] за незрящи.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Нищо лошо разбира се Petre [666, ако не греша], но исках просто никой да не е затормозен. В това нямане напоследък, а тук очевидно не сме богати хора, всеки лев е ценен.

    Не че парите ще бъдат напразно изхарчени, но всеки малко или много има приоритети. Мъчим се да оцелеем.

    Идеята е хубава, но събирането на пари с някаква цел, обикновено е свързана с някаква отчетност, освен ако не купим ние нещата и изпратим направо хардуер, а не пари.

    Аз първи ще дам някой лев, ако решим да направим и това.

    Но, нека първо почнем с ненужните ни неща.



    <font color="red">«EDIT - 22 Ноември / 20:07»</font id="red">

    Свързах се [отговори ми на мейла].

    Чакам отговор на въпросите си, относно организацията и начините, по които бихме могли да му изпратим излишните ни компоненти.

    Ще пиша веднага.







    <div align="right">Originally posted by Malone*-*21/11/2004*:* 18:03:42</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Имах късмета да претърпя успешна интервенция след производствена травма, така, че съм наясно с положението.

    Нямам стари работещи компоненти,но с радост бих дал пари или ,ако трябва да закупя клавиатура,мишка и т.н. и да ги изпратя.Но си мисля,че ако се съберат пари може да се закупят повече неща.

    А и всеки може да се лиши от по няколко питиета за вноски.А с течение на времето може да се натрупат средства за закупуване на цели системи.Поне така си мисля.


  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Помощ [know how] за незрящи.

    @Malone

    Все пак и тая инициатива без правила и организация няма да мине.[:D]

    Дай да си отговорим на следните въпроси, ако искаме да стане нещо от тая добра инициатива:

    1. Части за колко системи се опитваме да съберем? Какво правим с излишното? Може би един благотворителен търг? Все пак с парите може да се купи специализирана клавиатура или Reader.

    2. Идеята на Петре за пари никак не е лоша. И не става дума за големи суми а за суми от повече хора, които имат желание да помогнат, но нямат излишен хардуер. Аз например съм от тях.

    3. Къде ще се събират елементите на системите и кой ще ги комплектова и тества?

    4. Говори с твоите приятели за откриване на една набирателна банкова сметка, а кой колко е превел да се публикува във форума. Това поражда желанието и други да го правят ( да превеждат суми по сметката).

    Все пак да не забравяме, че Коледа наближава[]

  18. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #15

    Помощ [know how] за незрящи.

    Мисля, че трябва да наблегнем на специализирания хардуер - клавиатура и дисплей, защото според мен те ще са проблемните при сглобяването на кофигурациите. Останалите части както се вижда от постовете тук могат да се намерят много лесно. А и дори да се наложи да се купи машина втора употреба , тя ще е почти без пари.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе