Страница 1 от 15 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 218

Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #1

    Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Здравейте,
    първо се извинявам, че темата е малко повече политическа, от колкото техническа, но в крайна сметка смятам, че тя е важна и касае всички от нас.
    През изминалата седмица представители на служебния кабинет представиха пред медии, че планират въвеждане на двутарифен модел на ценообразуване за тока за битови абонати (не е точно, защото и в момента сме с 2 тарифи), със следните прогнозни параметри.
    Евтин ток (с цени близки до текущите стойности) до около 300kWh и скъп ток около 50ст/kWh за консумацията над 300kWh всеки месец. Аргумента за пред микрофините беше хора топлещи си водата в басейните и крипто копаенето.
    Сами виждате, че в тази нестабилна гео-политическа обстановка, с два елементарни довода, ще ударят точно нас , хората отопляващи се с термопомпени системи и климатици. Призовавам Ви да участвате активно в "обществената дискусия", която е задължителна по закон, но не е обявена все още. Които има време и мерак, нека изпраща мненията си по електронен път към ресорното министерство или където намери за добре.
    Личното ми мнение е, че има някакво основание в предложения модел, но конкретните параметри са крайно необмислени и зад тях прозират други намерения, които в крайна сметка ще ударят всички нас по джоба, а част от съфорумниците и по бизнеса.
    Надявам се да не съм Ви развалил настроението и да покажем някакъв отпор на тези недодялани сметки.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,547
    #2

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Някои ми се смееха, когато още лятото споменах,че от 2023 битовите клиенти отиваме на свободния пазар, но ето, че се случва.

    За съжаление няма бягане от това. Дори и Турция, която е в добри отношения с *****, въведе подобно тарифиране -ако не се лъжа даже е 200 или 250 кВ на месец. Има сериозна енергийна криза в Европа, а в България ползваме най-евтиния ток за бита в цяла Европа.

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #3

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    За БАН си.

    Какво очакваш от "участието" в такава дискусия?
    Тя се изисква чисто формално от ЗНО, за да може новите изменения в закона/ите да не бъдат обявени от КС за противоконституционни. Тоест сега ни мажат гъза с вазелин, но още през 2012 година е взето решението "какво да ни правят".
    Имаше един "трети енергиен пакет" на ЕС, който се договаряше в периода от 2009 година до края на 2012 година. И тогава се направи това/прие се от избраните от нас да ни управляват политици битовите потребители в България задължително да излязат на свободния пазар. Сега вече е късно да се прави каквото и да е по законен начин - нито едно нещо няма да се получи. Народът да е мислил навремето дали този за когото е гласувал ще му защити интереса.
    Сега дойде времето за плащане: https://www.youtube.com/watch?v=qqSk3GfxwsU

    П.П.
    За наказание си, защото на практика предлагаш да ритаме във въздуха, тоест нищо не предлагаш.
    Десет години след като е приключило обсъждането на този въпрос е абсолютно безпредметно днес да се обсъжда този въпрос - който когато е трябвало да е мислил и гласувал с главата си, а не с гъза си.

    И темата е за триене. Код да й види сметката.
    Този пост е редактиран от justify; 18-10-22 в 00:40.

  5. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,244
    #4

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Никой не е за наказание.
    Но в последния пост има истина - това решение не се взима сега, взето е преди много време. И дискусии в момента ще навлекат негативи на сега управляващи, независимо кои са те без с нещо те директно да са виновни.
    Темата според мен е за затваряне?
    Иначе лично мнение - в решението има резон, не съм компетентен за точните числа, но за идеята за двете тарифи. Струва ми се, че ще е в помощ на по-бедните хора и ще спомогне да плащат по-ниски от реалните цени за ток.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Че това ще ни го натресат е повече от ясно. На мен обаче ми се вижда работата твърде сурова. Как например ще се определя тавана на евтината консумация - на калпак, на апартамент или на семейство (домакинство)? Защото вариантите са твърде много. Има например семейства с двама родители и едно дете и семейства с 3 деца и много повече енергийни разходи. Има самотно живеещи пенсионери в малко жилище и в голямо жилище, но с присъщите им разходи. Има куп жилища, които се обитават от две домакинства - възрастни родители и младо семейство с едно или две деца. Жилището е достатъчно за всички, но е с един електромер. И още куп възможни случаи, но да не навлизаме в подробности, че пак ще нагазим в политиката, а нейното обсъждане при демокрацията е тема табу.
    За това и пуснах тази тема: https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...%BA%D0%B0.html
    За сега не виждам особен интерес, но ние се сещаме за някои неща, когато яйцето ни опре отзад.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #6

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Преди няколко месеца разбрах, че срокът да извезем на свободният пазар е краят на 2023.
    Иначе 300kWh на месец може би стигат в някое апартаментче, за къща с повече от двама пенсионери са абсурд

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #7

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Правете разлика между реалности и фантасмагории.
    Служебният кабинет може да си говори и предлага каквото поиска, но тази промяна изисква народно събрание.
    Няма нищо страшно в разумни и добре обмислени енергийни квоти и тези с басейните и сауните, на ток, да си плащат за гъзарията.
    Примерно 1мгв на месец би било ок.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #8

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Не мога да разбера какъв Ви е проблема, да ме обвинявате че съм за БАН. Аз да не съм държавен орган, че да изливате негативизма си към мен.
    Предложил съм да не бъдем странични наблюдатели, а който както може да участва активно в дискусията. По въпроса тепърва щяло уж да има обществено обсъждане, аз точно в това приканвам участниците, да участват активно в него, а не да сочат тук с пръст, кой е за наказание и кой не.
    Аз също смятам, че идеята за въвеждането на някакъв праг е разумна, но точно тук трябва да има много точна преценка какви прагове да бъдат предложени и какъв ще бъде евентуалния резултат от това.
    @justify - Ако ще си по спокоен, гледам имаш права запуши ми устата с отнемане на достъпа.
    Хайде със здраве.
    Този пост е редактиран от pippo; 18-10-22 в 10:51.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    А не ви ли минава през главите как под друго име и с други методи се връща купонната система? Дава ти се купон за евтина енергия колкото ние преценим. Като не стига - бегай на пазара при спекулантите! Като гледам дереджето на топлофикациите няма да се учудя, ако и там се появят две цени.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,547
    #10

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Ако погледнеш държави,които са въвели подобен модел, ще видиш,че модела е същия. Слагат един праг 200-300 кВ и другото не ги интересува колко е справедливо или не. Който потребява повече, плаща за горницата над 300 кВ по скъпата тарифа.

    Ако трябва да дадем пример, ако имам потребление 500 кВ, ще платя до 300 кВ по старата тарифа и другите 200 кВ по дебелата.

  13. Member Аватара на Firenze69
    Тук е от
    Jan 2020
    Мнения
    328
    #11

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Умишлено го правят. Защото при сегашните цени на тока(регулираните) и сегашните на парното (уж пак регулирани) - топлофикация загива... Особено както и обича да си покрадва и надписва...


    Изпратено от моят COR-L29 с помощта на Tapatalk

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    4,919
    #12

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Важното е, никой от народа да не е "на далавера", независимо с какво се отоплява. След якото поскъпване на пелети, въглища, газ, дърва и т.н., хората масово взеха да мигрират на ток, което е логично.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от gurcayy Виж публикацията
    Ако погледнеш държави,които са въвели подобен модел, ще видиш,че модела е същия. Слагат един праг 200-300 кВ и другото не ги интересува колко е справедливо или не. Който потребява повече, плаща за горницата над 300 кВ по скъпата тарифа.

    Ако трябва да дадем пример, ако имам потребление 500 кВ, ще платя до 300 кВ по старата тарифа и другите 200 кВ по дебелата.
    И на какво ще е този лимит? На калпак, на апартамент, на домакинство? По-горе писах колко различни могат да са случаите. Прочетете го и се опитайте да госмислите като реализация - как ще стане за да е реално и поне малко справедливо?
    Ще дам пример с хляба. На една жена и стигат три филийки на ден - по една за закуска, обяд и вечеря. В блока, в който бивеех допреди 20 години живееха и трима щангисти от четата на Иван Абаджиев. И тъй като с единия от тях живеехме врата срещу врата, а при него се събираше често цялата чета бях приятел с всички. Та този от най-тежката категория - Антонио Къстев (светла му памет), който също живееше в блока - 165кг живо тегло само на закуска изяждаше самун хляб и кило сирене.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #14

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    А не ви ли минава през главите как под друго име и с други методи се връща купонната система? Дава ти се купон за евтина енергия колкото ние преценим. Като не стига - бегай на пазара при спекулантите! Като гледам дереджето на топлофикациите няма да се учудя, ако и там се появят две цени.
    Имаш ли някаква информация под ръка, че всичко което открих в интернет като статистика са крайни цени, където тези тарифи не са описани.

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от pippo Виж публикацията
    Имаш ли някаква информация под ръка, че всичко което открих в интернет като статистика са крайни цени, където тези тарифи не са описани.
    Не, но отдавна се обсъжда, а е и европейска политика след скока на цените. Докато не се дефинира добре понятието :"енергийна бедност" всичко ще е в сферата на спекулациите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Консумация на електроенергия
    От valboss във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 11-09-22, 11:07
  2. Отговори: 24
    Последно: 25-10-17, 20:32
  3. Уреди за пестене на електроенергия
    От dragomir7708 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 10-07-08, 18:36
  4. Кои са 16,32,64 битови памети
    От milev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 09-12-05, 21:31
  5. 64 битови РС
    От CNA във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 06-07-05, 11:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе